Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Γειά σας. :D

Είμαι νέο μέλος και αρχάρια στο στήσιμο ενυδρείου.

Παλαιότερα είχα πάρει ένα ενυδρειάκι όπου απλά έριχνα νερό βρύσης που είχα συγκεντρώσει την προηγούμενη ημέρα, έριχνα μέσα αντιχλώριο και βιολογικούς παράγοντες και μπλουμ τα χρυσόψαρα απευθείας μέσα... :P

Αποτέλεσμα να μην ζουν πολύ καιρό. Ένα σαλιγκάρι δε, μου πέθανε πολύ γρήγορα.

Τώρα αγόρασα πάλι ένα μικρό ενυδρειάκι 21,5 λίτρων και θέλω να κάνω σωστή δουλειά. Διάβασα κάποια πράγματα και αγόρασα ένα biotopol με aloe vera, βελτιωτικό νερού για στήσιμο ενυδρείου και τεστ αμμωνίας και νιτρικών της Serra (και μόλις διάβασα ότι δεν κάνουν αξιόπιστες μετρήσεις όπως εκείνα της Tetra και στενοχωρήθηκα).

Βασικά θα μου άρεζε να φτιάξω θαλασσινό ενυδρείο, αλλά με τα όσα διάβασα ότι θέλει, το αφήνω....

Οπότε καταλήγω αναγκαστικά στο γλυκό νερό. Έχω κάποιες απορίες και παρακάλω πολύ όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Θα του ήμουν ευγνώμων.

1) Θέλω να βάλω αληθινά φυτά και με απογοήτεψαν στο κατάστημα. Μου είπαν ότι θέλει μόνο ειδικό υπόστρωμα και χώρια πολλά σκευάσματα για να αντέξουν τα φυτά. Επίσης θέλουν ειδική λάμπα. Εμένα έχει λάμπα οικονομίας! Τι ακριβώς χρειάζονται;

2) Τι υπόστρωμα πρέπει να βάλω και μπορώ να το σκεπάσω με χοντρή άμμο σαν βοτσαλάκι από πάνω;

3) Παλαιότερα όταν χρησιμοποιούσα σκούπα, ανακάτευε τη χοντρή άμμο και σήκωνε βρωμιά που ξανακάθονταν και δεν μπορούσε να τη ρουφήξει, οπότε αναγκαζόμουν να αδειάσω όλο το νερό του ενυδρείου και να το πλύνω!!! Και άλλαζα νερό κάθε εβδομάδα. Αν το ενυδρείο είναι στρωμένο, δεν το κάνει αυτό έστω και μετά από καιρό;

4) Αν έχω φυτεμένα φυτά, δεν ξεριζώνονται από την σκούπα;

5) Μου έχουν πει ότι πρέπει να υπάρχει ένα φελιζόλ ή κάποιο φύλλο φελλού κάτω από τη γυάλα. Ισχύει αυτό;

Και τέλος επειδή δεν έχω ιδέα πέρα από κάποια χρυσόψαρα που έχω: θέλω να βάλω 1 καρχαριοειδές, 1 σαλάχι ή μαλάκιο, 1 γαρίδα και 2-3 πολύ μικρά σε μέγεθος ψιλά-ψάρια.

Ταιριάζουν αυτά μεταξύ τους; Έχετε να μου προτείνετε κάποια είδη;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά είναι όλες οι απορίες μου. ( Εύχομαι να μην προκύψουν άλλες).

Αν υπάρχει πρόβλημα με τα πολλά που ρωτάω, ας μου απαντήσετε ( αν θέλετε) στα πιο βασικά, σας παρακαλώ.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Έρικα καταρχήν καλώς ήλθες :D

Στα λίτρα αυτά μόνο ένας μονομάχος ή γαρίδες θα ζήσουν ευτυχισμένα.

Υπάρχουν φυτά με μικρές απαιτήσεις σε φως, όπως η ανούμπια.

Θα μπορούσες να βάλεις και java moss με μικρές πετρούλες από πάνω

να φαίνεται σαν γρασιδάκι, αλλά ως εκεί.

Τι φίλτρο έχεις στο ενυδρείο; Μάρκα και μοντέλο λέει;

Ξεκίνα διαβάζοντας αυτό και μάθε πως θα στρώσεις το φίλτρο σου.

Μέχρι να γίνει θα έχεις αρκετό καιρό να αποφασίσεις

για τα ζωντανά που θα το κατοικήσουν.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Έρικα καταρχήν καλώς ήλθες :D

Στα λίτρα αυτά μόνο ένας μονομάχος ή γαρίδες θα ζήσουν ευτυχισμένα.

Υπάρχουν φυτά με μικρές απαιτήσεις σε φως, όπως η ανούμπια.

Θα μπορούσες να βάλεις και java moss με μικρές πετρούλες από πάνω

να φαίνεται σαν γρασιδάκι, αλλά ως εκεί.

Τι φίλτρο έχεις στο ενυδρείο; Μάρκα και μοντέλο λέει;

Ξεκίνα διαβάζοντας αυτό και μάθε πως θα στρώσεις το φίλτρο σου.

Μέχρι να γίνει θα έχεις αρκετό καιρό να αποφασίσεις

για τα ζωντανά που θα το κατοικήσουν.

Καλή συνέχεια.

akranidis καλημέρα. :P

Καταρχήν να σου πω ότι είμαι Έρκα και όχι Έρρικα, που παρεπιμπτώντος είναι πολύ ωραίο.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Τα φυτά τζάβα-μος, μπήκα στο ίντερνετ και τα είδα και είναι πολύ όμορφα. Θα βάλω σίγουρα.

Το λινκ που μου έδωσες, το έχω διαβάσει όλο πριν γράψω αυτό το θέμα εδώ. Όντως πολύ χρήσιμο.

Το φίλτρο που έχει το ενυδρείακι μου είναι ένα κινέζικο HAILEA, HL-BT200 internal filter. Ίδια μάρκα είναι και το ενυδρείο. Είναι 3W και ανακυκλώνει 200Litra/ώρα. Άρα για το μεγεθός του, περίπου 9,5 φορές στην ώρα θα περάσει όλο το νερό από το φίλτρο. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό...Εσείς θα μου πείτε.

Πάντως στη φάση που είμαι, δεν γίνεται να αγοράσω έξτρα πράγματα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

"Καταρχήν να σου πω ότι είμαι Έρκα"

Σόρρυ. Έγραψα καταλάθος το ε-μαιλ μου! Είναι Καείρ το ψευδώνυμο.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :D

Διάβασα λάθος το ψευδώνυμο, να με συμπαθάς...

Αν διαλέξεις εύκολα φυτά δεν χρειάζεται να βάλεις ειδικό υποστρωμα,

ένα μέτριο προς σκουρόχρωμο χαλικάκι αρκεί.

Φελιζόλ μπαίνει όταν το βάρος του ενυδρείου είναι μεγάλο

και το παραμικρό σκληρό σκουπιδάκι απο κάτω μπορεί να κάνει ζημια.

Εσύ δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι φελιζόλ, ένα κομμάτι χοντρό χαρτόνι αρκεί.

Σκούπα να βάζεις σπάνια, εως ποτέ.

Αν μαζέψει ποτέ υλικό η java moss, ανατάραξε το νερό και άστο να το μαζέψει το φίλτρο.

Υπάρχει ένα κόλπο για να φτιάξεις "πλάτη" από java moss

και γίνεται κάπως έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Και αν βάλεις ανούμπια, δεν την φυτεύεις ποτέ.

Την δένεις με κλωστή πάνω σε ξύλο ή πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαλέξεις εύκολα φυτά δεν χρειάζεται να βάλεις ειδικό υποστρωμα,

ένα μέτριο προς σκουρόχρωμο χαλικάκι αρκεί.

Σκούπα να βάζεις σπάνια, εως ποτέ.

Υπάρχει ένα κόλπο για να φτιάξεις "πλάτη" από java moss

και γίνεται κάπως έτσι.

Πω-πω! Παντελώς άσχετη είμαι εντέλλει... :P Και όπως οι περισσότεροι κοινοί θνητοί, νόμιζα ότι απλά βάζεις τα υλικά και "πετάς" μέσα τα ψάρια και τελείωσε.... :wootwoot:

Στο χαλικάκι που θα πιαστούν οι ρίζες του φυτού; Μήπως εννοείς ψιλό χαλικάκι σαν άμμο;

Εσείς πως αδειάζετε και καθαρίζετε το νερό χωρίς σκούπα; Γιατί έχω και ένα πρόβλημα αναπηρίας και η σκούπα με εξυπηρετεί, έστω και αν δεν την βυθίσω στον πάτο του ενυδρείου.

Όσο για την πλάτη του ενυδρείου, είναι φανταστική!!! Στην αρχή δεν μου άρεσε, αλλά μόλις την είδα με φυτρωμένη είναι φοβερή!!! :D Αυτό το java moss από ότι είδα είναι σαν ξυλαράκια χωρίς φύλλα και γραπώνεται πάνω στο πλαστικό; Η δεν κατάλαβα καλά; Γιατί νόμιζα πριν δω το βίντεο ότι πουλιέται πράσινο φυτό με ρίζες και φύλλα. :wootwoot:

Και αν βάλεις ανούμπια, δεν την φυτεύεις ποτέ.

Την δένεις με κλωστή πάνω σε ξύλο ή πέτρα.

Καλά, μαντάρα θα τα έκανα αν δεν σας ρωτούσα... :wootwoot:

Επειδή σας ζάλισα, κάτι τελευταίο. Είδα σε ένα ενυδρείο εδώ μέσα, να έχουν κρεμάσει κλαδιά και κορμούς στα πλάγια. Πως τα στερεώνετε; Το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο!

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Για το πως δενονται οι ανουμπιες δες και εδω, θα σε βοηθησει. Στο συγκεκριμενο link κοβει και τα φυλλα και κλαδευει τις ριζες. Εσυ βεβαια δεν χρειαζεται να το κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Για το πως δενονται οι ανουμπιες δες και εδω, θα σε βοηθησει. Στο συγκεκριμενο link κοβει και τα φυλλα και κλαδευει τις ριζες. Εσυ βεβαια δεν χρειαζεται να το κανεις...

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω όμως κάτι; Νομίζω ότι πρέπει να είναι κλωστή χονδρή ή σπάγγος ακήρωτος, έτσι; Με τον καιρό δεν λειώνει ( σαπίζει) το σχοινί αφού δεν έχει επάνω του κερί που τον κάνει ανθεκτικό;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω όμως κάτι; Νομίζω ότι πρέπει να είναι κλωστή χονδρή ή σπάγγος ακήρωτος, έτσι; Με τον καιρό δεν λειώνει ( σαπίζει) το σχοινί αφού δεν έχει επάνω του κερί που τον κάνει ανθεκτικό;

Κατα την προσωπικη μου γνωμη καλυτερη λυση ειναι η πετονια. Δεν προκειτε να λιωσει και θα την απομακρύνεις οταν εσυ θεωρήσεις οτι το φυτο έπιασε σταθερά πανω στην πετρα ή το ξύλο.

Εγω μια φορα που ειχα χρησημοποιήσει σπάγγο σε moss, ειχε πιασει μια αντιαισθητική μουχλα και οταν προσπαθησα να τον βγαλω, διαλυόταν και δεν μπορουσα να αφαιρεσω το τμήμα του σπάγγου που ήταν ανάμεσα στην πετρα και στο χώμα. Αναγκάστηκα να σηκώσω την πετρα και να κάνω το ενυδρείο άνω κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω! Παντελώς άσχετη είμαι εντέλλει... :wootwoot:

Κι εγώ άσχετος είμαι σε σχέση με άλλους, μη κολλάς.

Η όρεξη να μάθεις είναι που μετράει.

Στο χαλικάκι που θα πιαστούν οι ρίζες του φυτού; Μήπως εννοείς ψιλό χαλικάκι σαν άμμο;

Πολλά υδρόβια φυτά δεν χρειάζονται ρίζες πιασμένες στον βυθό.

Τα περισσότερα δε, παίρνουν τα απαραίτητα συστατικά από τα φύλλα, όχι από τις ρίζες.

Μην ξεχνάς, είναι ολόκληρα μέσα σε νερό. :P

Εσείς πως αδειάζετε και καθαρίζετε το νερό χωρίς σκούπα; Γιατί έχω και ένα πρόβλημα αναπηρίας και η σκούπα με εξυπηρετεί, έστω και αν δεν την βυθίσω στον πάτο του ενυδρείου.

Μπορείς να χρησιμοποιείς την σκούπα ψηλά από τον βυθό για τις αλλαγές,

βάζοντας μια απόχη στην είσοδο μη ρουφήξει κάνα ψαράκι.

Όσο για την πλάτη του ενυδρείου, είναι φανταστική!!! Στην αρχή δεν μου άρεσε, αλλά μόλις την είδα με φυτρωμένη είναι φοβερή!!! :D Αυτό το java moss από ότι είδα είναι σαν ξυλαράκια χωρίς φύλλα και γραπώνεται πάνω στο πλαστικό; Η δεν κατάλαβα καλά; Γιατί νόμιζα πριν δω το βίντεο ότι πουλιέται πράσινο φυτό με ρίζες και φύλλα. :wootwoot:

Η java moss είναι κάτι σαν υδρόβιος θάμνος χωρίς ρίζες.

Τα κλαδιά/φύλλα της πιάνονται με τον καιρό όπου βρούν.

Είδα σε ένα ενυδρείο εδώ μέσα, να έχουν κρεμάσει κλαδιά και κορμούς στα πλάγια. Πως τα στερεώνετε; Το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο!

Αν μπορέσεις να βρεις τόσο όμορφα κλαδιά και θες να τα στηρίξεις στα πλάγια,

δέστα με δεματικά (tierups) όπου βολέψει, έκτός νερού.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που πιστεύω οτι ισχύει:

Ο σκοπός δεν είναι το ενυδρείο να είναι πεντακάθαρο σαν φαρμακείο

αλλά ισορροπημένο χημικά/βιολογικά και φυσικό αισθητικά.

Χοντρικά, να ελέγχεις με τεστ αν το φίλτρο διασπά όλες τις ακαθαρσίες των ψαριών σε νιτρικά(ΝΟ3),

να αλλάζεις νερό για να αφαιρείς τα πολλά νιτρικά, και να σκέφτεσαι:

Αυτό που βλέπω στο ενυδρείο, θα μπορούσε να είναι έτσι και στην φύση;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που πιστεύω οτι ισχύει:

Ο σκοπός δεν είναι το ενυδρείο να είναι πεντακάθαρο σαν φαρμακείο

αλλά ισορροπημένο χημικά/βιολογικά και φυσικό αισθητικά.

Αυτό που βλέπω στο ενυδρείο, θα μπορούσε να είναι έτσι και στην φύση;

Πω-πω, εσείς κάνετε θαύματα με τις γνώσεις σας. :D Όσο για τα πιο πάνω που μου έγραψες στο τελευταίο μύνημα, είναι τα πιο σημαντικά! :P Και επειδή την έχω κάνει τη βλακεία στο προηγούμενο ενυδρείο ( παρ΄όλο που είχα βράχο και ξύλο μέσα), θέλω να βάλω φυτά για να είναι πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον.

Είχα κάνει πολλές βλακείες. Να φανταστείς επειδή το ξύλο είχε πιάσει μια ελαφριά γλίτσα προφανώς γιατί δεν έκανα ποτέ μετρήσεις και ήταν χάλια το νερό, το έβγαλα και το πέταξα. Επίσης είχα βάλει κοχύλια θαλάσσης πολλά, αλλά δεν τα είχα βράσει για να φύγει το αλάτι... :wootwoot:

Καταλαβαίνεις γιατί δεν έζησαν τα ψάρια μου.

Είχα δει σε ένα ενυδρείο με δίσκους ( οι οποίοι είχαν γεννήσει κιόλας), να έχει ο κύριος μια βεντάλια θαλάσσης - από ξύλο- που την είχε βράσει πάρα πολλές φορές και δεν έπαθαν τίποτα τα ψάρια, άρα είχε φύγει όλο το αλάτι που είχε....; Μπορούμε δηλαδή να βράσουμε είδη της θάλασσας και να είναι ασφαλή αν τα βάλουμε στο ενυδρείο; Για να βάλω κέλυφος από αχινούς αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο παιδιά; Γιατί όλοι μου προτείνετε να βάλω μονομάχο στο ενυδρείο; Ο μονομάχος δεν ταιριάζει με κανένα άλλο είδος ψαριού; Το ρωτάω γιατί δεν μου αρέσει καθόλου... Είναι γούστα αυτά!

Θα προτιμούσα να βάλω ή ένα καρχαριοειδές και κάτι άλλο ή πολλά από μικρό σε μέγεθος είδος και σίγουρα έναν γλύφτη που δεν ξέρω βέβαια αν θα γίνει μεζές στην περίπτωση που βάλω καρχαριάκι.

Θερμοκρασίες που ζει το κάθε είδος που μπορώ να βρω;

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ξέρω το μικρότερο καρχαριοειδη θελει 50λτρ...

red tail shark

http://www.fishlore.com/Profiles-RedTailShark.htm

εδω για το προφίλ των ψαριών

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&Type=GroupView

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ξέρω το μικρότερο καρχαριοειδη θελει 50λτρ...

red tail shark

http://www.fishlore.com/Profiles-RedTailShark.htm

εδω για το προφίλ των ψαριών

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&Type=GroupView

Ευχαριστώ πολύ. :D Αχ. Τι θα έκανα χωρίς εσάς....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο παιδιά; Γιατί όλοι μου προτείνετε να βάλω μονομάχο στο ενυδρείο; Ο μονομάχος δεν ταιριάζει με κανένα άλλο είδος ψαριού; Το ρωτάω γιατί δεν μου αρέσει καθόλου... Είναι γούστα αυτά!

Θα προτιμούσα να βάλω ή ένα καρχαριοειδές και κάτι άλλο ή πολλά από μικρό σε μέγεθος είδος και σίγουρα έναν γλύφτη που δεν ξέρω βέβαια αν θα γίνει μεζές στην περίπτωση που βάλω καρχαριάκι.

Θερμοκρασίες που ζει το κάθε είδος που μπορώ να βρω;

Βρήκα ποια είναι τα μικρά ψάρια που μου άρεσαν στο πετ-σοπ για το ενυδρείο μου. Είναι τα Guppy.

Μπαίνοντας όμως εδώ: http://www.aquahobby.com/gallery/e_Fancy_G..._reticulata.php κι εδώ: http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...GCID=C12188x007

είδα ότι θέλει 40 γαλόνια νερό Χ 4.5= 180 λίτρα! :P στο 1ο και 20 γαλόνια Χ4.5= 90 λίτρα! minimum στο 2ο λινκ!

Το μέγεθός τους φτάνει τις 2 ίντσες. Δηλαδή 5 εκατοστά. Από ότι γνωρίζω, για κάθε εκατοστό θέλουμε το λιγότερο 2 λίτρα νερό. Δηλαδή 5Χ2=10 λίτρα για το κάθε Guppy

Άρα μπορώ να βάλω 2 Guppy μέσα ή ένα guppy και ένα μονομάχο ( αν ταιριάζουν); Συν έναν γλύφτη. Γιατί ζητάνε τόσα γαλόνια πιο πάνω; Τι λέει η πείρα σας; :D

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

...θέλω να βάλω φυτά για να είναι πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον...

...Για να βάλω κέλυφος από αχινούς αν είναι.

Θαλάσσιους αχινούς σε γλυκό νερό; :D

Μονομάχο σου λέμε γιατί είναι ένα από τα λίγα είδη ψαριών που μπορούν να ζήσουν σε 20λίτρα.

Επίσης πολύ σημαντικές είναι οι σκληρότητες (gH, kH) και το pH

που χρειάζεται το ψάρι/ψάρια που θα βάλεις.

Πλεκόστομο (γλύφτη) μη βάλεις.

Παράγει υπερβολικά πολλές ακαθαρσίες για τα λίτρα σου.

Αν σου ζήσει, σε ένα χρόνο θα είναι γύρω στα 20εκ και δεν θα χωράει πια.

Για τα γκάπυ διάβασε εδώ.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Έρκα, καλύτερα να μην βάλεις ούτε μονομάχο. Αν το ενυδρείο σου είναι 21lt μικτό τότε καθαρό νερό θα είναι αρκετά λιγότερο.

Γιατί δεν το κάνεις ένα καλό φύτεμα με εύκολα φυτά και αφού το στρώσεις καλά πρόσθεσε 2-3 σαλιγκαράκια ή 3-4 γαριδούλες αμάνο που δεν αναπαράγονται ώστε στο μέλλον να μην έχεις πρόβλημα με μεγάλη ιχθυοφόρτιση.

Είναι κρίμα σε τόσο λίγα λίτρα να βάλεις οποιοδήποτε ψαράκι.

Έγινε επεξεργασία - space4711
Link to comment
Share on other sites

Θαλάσσιους αχινούς σε γλυκό νερό; :wootwoot:

Καλέ όχι όλον τον αχινό! :wootwoot: Το κουφάρι του αχινού. Αλλά δεν βάζω τίποτα. Μόνο φυτά και μάλλον έναν μονομάχο που ούτως ή άλλως μου έχουν φέρει μέσα σε μικρή γυάλα εδώ και 1 εβδομάδα.

Έρκα, καλύτερα να μην βάλεις ούτε μονομάχο. Αν το ενυδρείο σου είναι 21lt μικτό τότε καθαρό νερό θα είναι αρκετά λιγότερο.

Γιατί δεν το κάνεις ένα καλό φύτεμα με εύκολα φυτά και αφού το στρώσεις καλά πρόσθεσε 2-3 σαλιγκαράκια ή 3-4 γαριδούλες αμάνο που δεν αναπαράγονται ώστε στο μέλλον να μην έχεις πρόβλημα με μεγάλη ιχθυοφόρτιση.

Είναι κρίμα σε τόσο λίγα λίτρα να βάλεις οποιοδήποτε ψαράκι.

Όντως αν μετρήσω το καθαρό χώρο και αν αφαιρέσω και τα φυτά σίγουρα θα είναι 3-5 λίτρα λιγότερο. :P

Γαρίδες δεν θέλω να βάλω, γιατί δεν πρόκειται να ξαναφάω αν τις βλέπω στο ενυδρείο. :wootwoot: Αλλιώς είναι πολύ ωραίες.

Και όταν μπορέσω οικονομικώς, αλλά και επειδή κάποια στιγμή θέλω να αγοράσω μεγαλύτερο σπίτι, είπα να μην κάνω μεγάλο ενυδρείο. Μια και καλή τότε. :D

Link to comment
Share on other sites

Και όταν μπορέσω οικονομικώς, αλλά και επειδή κάποια στιγμή θέλω να αγοράσω μεγαλύτερο σπίτι, είπα να μην κάνω μεγάλο ενυδρείο. Μια και καλή τότε. :D

:P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα κόλπο για να φτιάξεις "πλάτη" από java moss

και γίνεται κάπως έτσι.

Αγαπητέ "συνφορουμίστα", μου δημιουργήθηκε η εξής απορία με αυτήν την ωραία πλάτη που μου πρότεινες.

Το πλαστικό που υπάρχει για να στηρίζει το φυτό, δεν κάνει ζημιά; Αφού λέμε να μην βάζουμε ψεύτικα πλαστικά φυτά στα ενυδρεία. :D:P

Ρωτάω γιατί πήρα ήδη το πλαστικό για να το φτιάξω ( όταν βρω java moss) και μου γεννήθηκε η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ "συνφορουμίστα", μου δημιουργήθηκε η εξής απορία με αυτήν την ωραία πλάτη που μου πρότεινες.

Το πλαστικό που υπάρχει για να στηρίζει το φυτό, δεν κάνει ζημιά; Αφού λέμε να μην βάζουμε ψεύτικα πλαστικά φυτά στα ενυδρεία. :D:P

Ρωτάω γιατί πήρα ήδη το πλαστικό για να το φτιάξω ( όταν βρω java moss) και μου γεννήθηκε η απορία.

Πολύ καλή ερώτηση

Τα πλαστικά φυτά, αν είναι μη τοξικά, δεν κάνουν ζημιά με το πλαστικό τους.

Ίσως μόνο επειδή μαζεύουν άλγες.

Οι λόγοι που προτιμούμε τα αληθινά είναι:

α. Αισθητικά δεν συγκρίνονται καν με τα πλαστικά.

Αναπτύσσονται, ανθίζουν και είναι μέρος των ζωντανών όντων στο ενυδρείο.

β. Καταναλώνουν ένα μέρος των νιτρικών και παράγουν οξυγόνο.

γ. Προσφέρουν ηρεμία στα ψάρια ως πιο φυσικό περιβάλλον.

και άλλοι που δεν μου έρχονται τώρα.

Για το δίχτυ τώρα, καλό είναι να γνωρίζουμε το είδος του πλαστικού ώστε να είμαστε

σίγουροι οτι είναι αδρανές, αλλά δεν είμαι καλός στην οργανική χημεία για να σου πω παραπάνω... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μόνο που κατάφερα να βρω στο Βόλο είναι το πράσινο εκείνο που βάζαμε παλιά στα πατζούρια για να μην μπαίνουν τα κουνούπια... :wootwoot: Δεν γνωρίζω από τι είναι βαμμένο, αλλά σίγουρα όλα τα πλαστικά αυτά είδη είναι χημικά και πετρελαίου παράγωγα. Ακόμη και τα υποτιθέμενα μη τοξικά πλαστικά. Εδώ τώρα τα τελευταία χρόνια άρχισαν να χρησιμοποιούν βιοδιασπώμενες σακούλες, θα φτάσαμε και σε οικολογικά πλαστικά;

Αμφιβάλω. :D

Λέτε να πάθει ζημιά το οικοσύστημα ανεπανόρθωτη; :P Λέω να το βάλω και να κάνω μετρήσεις. Και αν δεν πάει κάτι καλά, να την βγάλω τελείως την πλάτη....

Έχει κανείς πείρα;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...