Jump to content

Ριζες


Recommended Posts

Καλησπερα που μπορω να βρω ριζες για το ενιδριο που στεινω? Μπορω να παω σε ενα ποταμι και να παρω ή πρεπει να ειναι απο μαγαζι? Πηγα και ειδα κατι ριζες σε ενα μαγαζι και ηταν κατι μ@λ@κιες και πανακριβες :D !!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από κατάστημα ενυδρείων ρίζες. Τα άλλα ξύλα από ποτάμι κατά κανόνα δεν κάνουν. Τώρα όδο για την τιμή έχεις βρει τίποτα φτηνό στο χόμπυ μας; :D:P

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο μεγαλο εβαλα απο πετ σοπ. στο μικρο ομως βρηκα απο το βουνο στο χωριο μου κλαδια. τα αποξυρανα στο φουρνο και τα εριξα στο ενυδρειο. αν εξερεσεις το χρωμα καιγενικοτερα τη βρωμα που εβγαλαν δεν ειχα προβλημα με τα ψαρια. ολα αυτα πριν απο 3 μηνες περιπου. βεβαια ειναι καποιο ρισκο. γνωμη μου να προσεξεις να μην ειναι διπλα σε δρομο ή σε χωριαφια που καλλιεργουνται λογω χρησης φυτοφαρμακων.

τα ξυλα βεβαια δεν ειναι της ιδιας αντοχης με τα ετοιμα του πετ σοπ. σαπιζουν γρηγοροτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok καταλαβα!!! Σας ευχαριστω παιδια!!! Θα ξηλωθω παλι....!!!!

Κοιτα αν μπορεις να βρεις σε ποταμι και εισαι σιγουρος οτι ειναι καθαρα μπορεις να παρεις.

Εγω θα επερνα.

Οχι απο παραλιες παντως.

Ριξτους και ενα πλυσιμο με καυτο νερο και εισαι οκ :(

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν μπορεις να βρεις σε ποταμι και εισαι σιγουρος οτι ειναι καθαρα μπορεις να παρεις.

Εγω θα επερνα.

Οχι απο παραλιες παντως.

Ριξτους και ενα πλυσιμο με καυτο νερο και εισαι οκ :blush:

οχι.διαφωνω καθετως. :(

το μοναδικο ξυλο στην ελληνικη επικρατεια που μπορει να μπει σε ενυδρειο η σε τεραριουμ χωρις να σαπισει(αλλα αφου το επεξεργαστουμε καταλληλως πρωτα.!!!)ειναι ο κισσος.

κανενα αλλο ξυλο δεν κανει για ενυδρειο απο την ελληνικη φυση και θα μας δημιουργησει προβληματα ειτε αμεσα ειτε στο κοντινο μελλον..!!

προσοχη λοιπον. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το θέμα αυτό, θα ήθελα αν μου επιτρέψει ο φίλος που άνοιξε το θέμα, να κάνω μια ερώτηση.

Επειδή δεν βρήκα στα πετ-σοπ που πήγα, ρίζες, πήρα 2 πολύ μικρά ξύλα (να ολοκληρώσουν το ντεκόρ του βράχου).

Τα έβαλα μέσα σε καθαρό κουβά με νερό για να καθαρίσουν και επιπλέουν.... Επειδή δεν θυμάμαι από όταν είχα παλιά. Θα τραβήξουν νερό και θα βουλιάξουν ή επειδή είναι μικρά, δεν κάνουν και επιπλέουν;

Link to comment
Share on other sites

οχι.διαφωνω καθετως. :(

το μοναδικο ξυλο στην ελληνικη επικρατεια που μπορει να μπει σε ενυδρειο η σε τεραριουμ χωρις να σαπισει(αλλα αφου το επεξεργαστουμε καταλληλως πρωτα.!!!)ειναι ο κισσος.

κανενα αλλο ξυλο δεν κανει για ενυδρειο απο την ελληνικη φυση και θα μας δημιουργησει προβληματα ειτε αμεσα ειτε στο κοντινο μελλον..!!

προσοχη λοιπον. :(:(

Eγω δεν συμφωνω!

Απο θαμνο μπορεις να βαλεις, και εχουν ακουστει πολλα για αμπελι.

Τι επεξεργασια λες?

Link to comment
Share on other sites

Κατα περιοδους βρισκεις πολυ καλες ριζες και παμφθηνα.

Αν πας με το σκεπτικο "τωρα τις θελω" θα παρεις οτι βρεις και σε οτι τιμη θελει το καθε μαγαζι.

Αν κανεις την βολτα σου στα μαγαζια και βλεπεις καποια ευκαιρεια τη χτυπας για "οταν χρειαστει".

Το wateriin ειχε πριν ενα μηνα κατι ομορφα και μεγαλα driftwood (πχ 30Χ30Χ50 - μ Χ π Χ υ) με 13,5 εβρω.

Εξαφανιστηκαν φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα περιοδους βρισκεις πολυ καλες ριζες και παμφθηνα.

Αν πας με το σκεπτικο "τωρα τις θελω" θα παρεις οτι βρεις και σε οτι τιμη θελει το καθε μαγαζι.

Αν κανεις την βολτα σου στα μαγαζια και βλεπεις καποια ευκαιρεια τη χτυπας για "οταν χρειαστει".

Το wateriin ειχε πριν ενα μηνα κατι ομορφα και μεγαλα driftwood (πχ 30Χ30Χ50 - μ Χ π Χ υ) με 13,5 εβρω.

Εξαφανιστηκαν φυσικα.

χαιρομαι που ημουν μεσα στους τυχαιρους που πηραν... :(:blush:

να πω και γω την γνωμη μου...

ολοι προσπαθουμε λιγο πολυ πως να γλυτωσουμε μερικα απο τα βασικα εξοδα του ενυδρειου μας...

παραδ.

περνουμε πετρες απο την φυση, μαζευουμε αμμο απο την παραλια, κτλ κτλ...

σε αυτα τα 2 που ανεφερα εισαι οκ...γιατι καθαριζοντε ευκολα... (με το σηστημα Dias δλδ χλωρινη - αντιχλωριο)

το ξυλο ομως θελει μια συγκεκριμενη διεργασια για να μπορει να μπει σε ενυδρειο και να ειναι ασφαλες...

πρεπει να το καθαρισεις, να το βρασεις να το αφησεις με τις μεεεεεεερες να στεγνωσει... κτλ κτλ κτλ.... και

παλι δεν θα εισαι 100% σιγουρος..γιατι μπορει να το καθαρισες πχ αλλα να σου σαπισει μεσα σε 1 μηνα.

οποτε στο θεμα ξυλου προτηνω petshop!!

εγω εψαξα και ειχα βρει πχ στο Αζορες μια πολυ ομορφη ριζα (την οποια εχω στο πιρανι μου) με 12 ευρω.

την ιδια ριζα περιπου ομως βρηκα σε ενα αλλο μαγαζι 20 ευρω. ολα ειναι θεμα ψαξιματος και σωστης επιλογης...

καλη συνεχεια ευχομαι.. ελπιζω να μη σε μπερδεψα... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Aμα βρεις καποιο ξυλο στην φυση ξερο παντα, και του ριξεις καυτο νερο, γιατι δεν μπορεις να βρασεις τα παντα (δεν εχουμε και καμια καζανα του διαολου) μπορεις να το χργσιμοποιησεις.

Τα ξυλα που χρησιμοποιουνται ειναι:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=167248

Επισης νομιζω ειναι αρκετα ενδιαφερον και αυτο:

http://petbirds.gr/forum/t14396/

Θελω να πω οτι εγω εχω διαβασει και ακουσει οτι καλυτερα να βαζουμε ξυλα στο ενυδρειο τα οποια ειναι σκληρα ωστε να μην σαπιζουν ευκολα. Δλδ αποφευγουμε πευκο-λευκα κτλ....

Ολα τα ξυλα που βαζουμε στον ενυδρειο ειναι προσεκτικα καθαρισμενα και ξεραμενα.

Επισης μακρια απο φαρμακα και ρυπους.

Link to comment
Share on other sites

οχι.διαφωνω καθετως. :blush:

το μοναδικο ξυλο στην ελληνικη επικρατεια που μπορει να μπει σε ενυδρειο η σε τεραριουμ χωρις να σαπισει(αλλα αφου το επεξεργαστουμε καταλληλως πρωτα.!!!)ειναι ο κισσος.

κανενα αλλο ξυλο δεν κανει για ενυδρειο απο την ελληνικη φυση και θα μας δημιουργησει προβληματα ειτε αμεσα ειτε στο κοντινο μελλον..!!

προσοχη λοιπον. :(:(

Θειε και το αμπέλι κάνει και οι ρίζες από φυστικιά αλλά με κατάλληλη επεξεργασία :(

Link to comment
Share on other sites

Θειε και το αμπέλι κάνει και οι ρίζες από φυστικιά αλλά με κατάλληλη επεξεργασία :(

:(:(:blush:

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν κανει το αμπελι αξιζει!Αν το παρεις και το φτιαξεις σωστα βγαζει ωραιο αποτελεσμα!Μπορεις να παρεις αρκετα κλωναρια και να τα δεσεις στη μια ακρη και στην αλλη να ανοιγουν!Επειτα τα τοποθετεις στο καπακι(την πλευρα που εδεσες) και τα αλλα να ειναι μεσα στο νερο!Δε ξερω αν καταλαβαινεις τι λεω :(

ΑΜΠΕΛΙ=TOP ΞΥΛΟ :(

Link to comment
Share on other sites

Ποσο διαρκει η "ζωη" μιας ριζας απο πετσοπ (driftwood, mopani κλπ) μεσα στο ενυδρειο και ποσο απο ενα αμπελι ή κισσο καταλληλα επεξεργασμενα?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο διαρκει η "ζωη" μιας ριζας απο πετσοπ (driftwood, mopani κλπ) μεσα στο ενυδρειο και ποσο απο ενα αμπελι ή κισσο καταλληλα επεξεργασμενα?

:( ...επίσης, ποιά είναι αυτή η "κατάλληλη επεξεργασία"???

Link to comment
Share on other sites

:( ...επίσης, ποιά είναι αυτή η "κατάλληλη επεξεργασία"???

Eγω αυτο που ξερω ειναι πολυ καλο πλυσιμο εξωτερικα, βρασιμο αν μπορει να γινει, στεγνωμα στον ηλιο το οποιο μπορει να διαρκεσει παρα πολυ αν το ξυλο ηταν 'φρεσκο'.

Δες το λινκ απο τον petbirds εξηγει και εκει καποια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα ρωτησει θελει...

1. καλο ξεπλημα..

2. βρασιμο

3. στεγνωμα

4. περασμα με ιδικο βερνικι καταλυλο για ενυδρεια.

ειναι ο μονος τροπος να αντεξει το ξυλο και να μη σαπισει.

τωρα αυτο για το βερνικι δεν ξερω αν ισχυει και κατα ποσο υπαρχει. οτι και να'ναι ενα ειναι σιγουρο οτι το ξυλο πρεπει να βραστει και να στεγνωσει καλα πριν μπει στο νερο.. κατι π ειναι πολυ δυσκολο και χρονοβορο.

οσο για τον κισσο και το αμπελι δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο. αλλα μολις ανοιξουν οι σχολες θα ρωτησω τον καθηγητη μου (γεωπονιας) και θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα ρωτησει θελει...

1. καλο ξεπλημα..

2. βρασιμο

3. στεγνωμα

4. περασμα με ιδικο βερνικι καταλυλο για ενυδρεια.

ειναι ο μονος τροπος να αντεξει το ξυλο και να μη σαπισει.

τωρα αυτο για το βερνικι δεν ξερω αν ισχυει και κατα ποσο υπαρχει. οτι και να'ναι ενα ειναι σιγουρο οτι το ξυλο πρεπει να βραστει και να στεγνωσει καλα πριν μπει στο νερο.. κατι π ειναι πολυ δυσκολο και χρονοβορο.

οσο για τον κισσο και το αμπελι δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο. αλλα μολις ανοιξουν οι σχολες θα ρωτησω τον καθηγητη μου (γεωπονιας) και θα σας ενημερωσω.

Δεν ρωταμε τον Vicious λεω εγω....

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω εχω αρκτετα φυτα στο μιαλο μου... που ισως κανουν για ενυδρειο....

οπως ο λιγαρια και το αλμιρικι.

επισης σκεφτομαι...

αφου ο πλατανος αναπτησετε και μεγαλωνει σε ρεματα, ποταμια, λιμνες κτλ λογικα το ξυλο του δεν θα "νιωθει" στο νερο... :(:(:(:blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

αφου ο πλατανος αναπτησετε και μεγαλωνει σε ρεματα, ποταμια, λιμνες κτλ λογικα το ξυλο του δεν θα "νιωθει" στο νερο... :(:(:(:blush::blink:

Ναι οντως πιστευω πρπει να ειναι καλος για ενυδρειο...

Παντως τα φυλα του τα χρησιμοποιω χωρις προβλημα :blink:

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι, προσωπικα παντα εβαζα ριζες που εβρισκα σε ποταμι, και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα...

μονο προσεξε μην ειναι μεσα απο το νερο, γιατι μπορει να εχει διαφορους ανεπιθυμητους οργανισμους που δυσκολα φευγουν...

διπλα στα ποταμια στις οχθες, εκει που καταληγει ρεματακι, συνηθως ξεβραζει ριζες τελειες για τα ενυδρεια μας..πριν καποιους μηνες βρηκα χωρις ιδιετερο κοπο μια καταπληκτικη ριζα λυγαριας...λογω του οτι ειναι τεραστια, δεν την εβρασα, απλα την ξελυνα οσο καλυτερα μπορεσα και την ετριψα με συρματοβουρτσα,,,

στην αρχη για 2 με 3 βδομαδες αν θυμαμαι καλα, επιασε ενα μυκητα (σαπροφυτικο) ο οποιος ειναι ακακος, και εξαφανιστηκε αφου εκανε τον κυκλο του....

ειχα βαλει και φοτο....αν μπορεις να δεις, θακαταλαβεις...

γνωμη μου , μη πετας τα λεφτα σου για ξυλα και ριζες, δωστα για κατι που δε το αναπληρωνει η φυση μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...