Jump to content

Ριζες


Recommended Posts

φιλαρακι, προσωπικα παντα εβαζα ριζες που εβρισκα σε ποταμι, και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα...

μονο προσεξε μην ειναι μεσα απο το νερο, γιατι μπορει να εχει διαφορους ανεπιθυμητους οργανισμους που δυσκολα φευγουν...

διπλα στα ποταμια στις οχθες, εκει που καταληγει ρεματακι, συνηθως ξεβραζει ριζες τελειες για τα ενυδρεια μας..πριν καποιους μηνες βρηκα χωρις ιδιετερο κοπο μια καταπληκτικη ριζα λυγαριας...λογω του οτι ειναι τεραστια, δεν την εβρασα, απλα την ξελυνα οσο καλυτερα μπορεσα και την ετριψα με συρματοβουρτσα,,,

στην αρχη για 2 με 3 βδομαδες αν θυμαμαι καλα, επιασε ενα μυκητα (σαπροφυτικο) ο οποιος ειναι ακακος, και εξαφανιστηκε αφου εκανε τον κυκλο του....

ειχα βαλει και φοτο....αν μπορεις να δεις, θακαταλαβεις...

γνωμη μου , μη πετας τα λεφτα σου για ξυλα και ριζες, δωστα για κατι που δε το αναπληρωνει η φυση μας...

Πολυ καλο το πειραμα :(:(

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη τωρα που το σκεφτομαι... αντι για τα κλασικα τροπικα φυτα θα μπορουσαμε να βαλουμε και δικα μας...

εχω μερικα κατα νου... θα ρωτησω ομως πρωτα....

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι, μιας και αναρωτιεσαι για φυτα απο τη φυση μας, να σου πω την εμπειρια μου...

εχω δοκιμασει, απο ποταμι (δε ξερω βεβαια την ονομασια τους), εβαλα φυτα τα αποια τα ξεπλυνα μονο, και το αποτελεσμα ηταν τελειο!

καταρχην ειναι τζαμπα! το ενυδρειο μου ειναι αρκετα μεγαλο, και το εκανα ζουγκλα....

δυστηχως ομως η χαρα κραταει λιγο.....βια να κρατησουν ενα μηνα το πολυ...μετα παιρνουν την κατω βολτα..μαλλον δεν αντεχουν τις υψηλες θερμοκρασιες του ενυδρειου μας....

στην αρχη παιδευτικα λιγο , πετουσα τα σαπια, και αναπληρωνα με καινουρια, αφου το ποταμι ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι μου και ευκολο να παρω φυτα απο εκει...τελικα ομως δεν αξιζει την τυρανια, να αντεχαν κανα τριμηνο , εστω , τοτε ισως να το εκανα...

τωρα το γεμισα ανουμπιες και ησυχασα!

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη τωρα που το σκεφτομαι... αντι για τα κλασικα τροπικα φυτα θα μπορουσαμε να βαλουμε και δικα μας...

εχω μερικα κατα νου... θα ρωτησω ομως πρωτα....

Ο φιλος Vicious το εχει κανει :(

Το αποτελεσμα πολυ καλο :(:(

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...