Jump to content

Bακτηρια..... Είναι απαραιτητα?


Recommended Posts

Χαιρετω και πάλι τους φίλους συμφορουμήτες.

Αυτη τη φορα με μία νέα απορια που μου δημιουργήθηκε.

Παμε όμως με τι σερα τις ερωτησεις.

Τα βακτηρια τα τοποθετουνε αρκετα τις πρώτες μέρες με το στρώσιμο του ενυδρείου.

1. Αργότερα, αφου έχει στρωθει το ενυδρείο, κάθε πότε ρίχνουμε και σε τι αναλογια??

Εννοω με κάθε αλλαγη? Καθε 7 μερες? Κάθε 3?? Καθε μερα??? Θα μου πείτε αναλογα την εταιρεια, εγω θα ήθελα και γενικά αλλα και ειδικά για τις API.

Οταν λέω αναλογία εννοω στα λίτρα αλλαγής ήστα ίτρα του ενυδρεόυ??? :P

2. Οταν ένα εδυδρείο είναι καλα στρωμένο και τρέχει για αρκετό καιρό, ίσως και για 1-2 χρόνια και έχει αναπτύξη καλή και σωστή βιολογία, ειναι απαιρετητο να συνεχίσουμε να ρίχνουμε βακτήρια ή δε χρειαζεται πλέον??

Αν πρεπει καθε πότε?? Πόσο?? Αναλογια??? :wootwoot:

3. Ως γνωστό όταν ρίχνουμε τα βακτηρια στο ενυδρείο ειδικά στο στρωσιμο πρεπει να τα ταιζουμε... αυτο γινεται με τροφή και παραγωγή αμωνιας. Αν δε ριχνουμε τροφη και δεν υπαρξει αμωνια, δε θα αναπτυχθει η βιλογια και τα βακτηρια δε θα ζήσουν παραπάνω απο 24-48 ώρες, σωστα???

Η ερωτηση μου λοιπόν είναι απλή... αφου θέλουν αμωνια για να τρωνε και να αναπτυσονατι και να ζουν.... μέσα στο μπουκαλακι... πως την παλευουν??? :wootwoot:

Επειδη είναι σε μεγάλη περιεκτηκοτητα?? Και παλι όμως, τι τρωνε?? Αυτα που ψοφανε τα τρωνε τα υπολοιπα και ζουν???

4. Αν ανοιξουμε ένα μπουκαλακι, πόσο καιρο αντεχει?? (ανοιγμα απο σφραγισμενο)

5. Σε μπουκαλακι της dennerle που ξεκηνησα να χρισιμοποιω, είχε σφουγκαρακι μεσα. Τις ΑΡΙ όχι.

Φανταζομαι το λόγω που υπαρχει, αλλα δεν ξέρω γιατι δεν το χρησιμοποιουν και οι άλλες εταιρειες, οποτε δηλωνδ οτι δεν ξερω και δεν καταλαβαινω, εσεις???? :D

Νομίζω έθεσα αρκετα ερωτηματα, αλλα τι να κανω.. παιδι ειμαι γεματο αποριες!!!!

Και το χειρότερο.... θα ρωτάω μεχρι να τα μαθω όλα!!!!

Γηράσκω αεί διδασκόμενος :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και πάλι τους φίλους συμφορουμήτες.

Αυτη τη φορα με μία νέα απορια που μου δημιουργήθηκε.

Παμε όμως με τι σερα τις ερωτησεις.

Τα βακτηρια τα τοποθετουνε αρκετα τις πρώτες μέρες με το στρώσιμο του ενυδρείου.

1. Αργότερα, αφου έχει στρωθει το ενυδρείο, κάθε πότε ρίχνουμε και σε τι αναλογια??

Εννοω με κάθε αλλαγη? Καθε 7 μερες? Κάθε 3?? Καθε μερα??? Θα μου πείτε αναλογα την εταιρεια, εγω θα ήθελα και γενικά αλλα και ειδικά για τις API.

Οταν λέω αναλογία εννοω στα λίτρα αλλαγής ήστα ίτρα του ενυδρεόυ??? :P

2. Οταν ένα εδυδρείο είναι καλα στρωμένο και τρέχει για αρκετό καιρό, ίσως και για 1-2 χρόνια και έχει αναπτύξη καλή και σωστή βιολογία, ειναι απαιρετητο να συνεχίσουμε να ρίχνουμε βακτήρια ή δε χρειαζεται πλέον??

Αν πρεπει καθε πότε?? Πόσο?? Αναλογια??? :wootwoot:

3. Ως γνωστό όταν ρίχνουμε τα βακτηρια στο ενυδρείο ειδικά στο στρωσιμο πρεπει να τα ταιζουμε... αυτο γινεται με τροφή και παραγωγή αμωνιας. Αν δε ριχνουμε τροφη και δεν υπαρξει αμωνια, δε θα αναπτυχθει η βιλογια και τα βακτηρια δε θα ζήσουν παραπάνω απο 24-48 ώρες, σωστα???

Η ερωτηση μου λοιπόν είναι απλή... αφου θέλουν αμωνια για να τρωνε και να αναπτυσονατι και να ζουν.... μέσα στο μπουκαλακι... πως την παλευουν??? :wootwoot:

Επειδη είναι σε μεγάλη περιεκτηκοτητα?? Και παλι όμως, τι τρωνε?? Αυτα που ψοφανε τα τρωνε τα υπολοιπα και ζουν???

4. Αν ανοιξουμε ένα μπουκαλακι, πόσο καιρο αντεχει?? (ανοιγμα απο σφραγισμενο)

5. Σε μπουκαλακι της dennerle που ξεκηνησα να χρισιμοποιω, είχε σφουγκαρακι μεσα. Τις ΑΡΙ όχι.

Φανταζομαι το λόγω που υπαρχει, αλλα δεν ξέρω γιατι δεν το χρησιμοποιουν και οι άλλες εταιρειες, οποτε δηλωνδ οτι δεν ξερω και δεν καταλαβαινω, εσεις???? :D

Νομίζω έθεσα αρκετα ερωτηματα, αλλα τι να κανω.. παιδι ειμαι γεματο αποριες!!!!

Και το χειρότερο.... θα ρωτάω μεχρι να τα μαθω όλα!!!!

Γηράσκω αεί διδασκόμενος :wootwoot:

προσωπικα εγω ριχνω βακτηρια καθε 2η αλλαγη νερου περιπου 2 φορες τον μηνα η αναλογια οπως γραφει και το μπουκαλι της API ειναι 5 ml για καθε 38 λιτρα...εγω βεβαια πιο πολυ χρησιμοποιω αυτα, λογω του ογκου των ενυδρειων μου της API μου πεφτουν λιγο ακριβα...

Link to comment
Share on other sites

αμαν ρε συ νικο... δεν παλευεσαι!!!! ολο αποριες! :D:P:wootwoot:

οτι θα πω ειναι προσωπικη γνωμη και συμπερασματα μεσα απο συζητησεις και δημοσιευσεις απο τα παιδια εδω και αφορουν το γλυκο νερο μονο.για θαλασσα δεν γνωριζω.

1 βακτηρια μονο μεχρι να κλεισει ο κυκλος του αζωτου και συμφωνα με τις οδηγιες της εταιριας. αν και εκτος απο την πρωτη φορα οι υπολοιπες δοσεις δεν χρειαζεται αλλα αν θελεις να βοηθησεις ακολουθεις τις οδηγιες.. επειτα μολις ριξουμε το πρωτο ψαρι προσθεσε αν θελεις βακτηρια σε ποσοτητα που αναλογει με τα λιτρα του ενυδρειου σου, μονο και μονο να βοηθησεις την βιολογια σου. το ιδιο και καθε φορα που θα προσθεσεις ψαρι και αυτο προληπτικα. για μενα καλυτερα οταν ριξεις για πχ το 3ο ψαρι και οταν ταιζεις, ριχνεις τροφη οσο θα εριχνες για 2 ψαρια και σταδιακα ανα 2 ημερες αυξανεις ποσοτητα. στις αλλαγες νερου το θεωρω περιττο. γενικα αν εχεις υπομονη δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ριχνεις βακτηρια. η βιολογια καλλιεργηται και απο μονη της αρκει να την ταιζεις.

2 κατ'επεκταση του 1 δεν προσθετουμε βακτηρια στις αλλαγες νερου

3 θεωρω οτι δεν θα εχουμε αναπυξη αλλα οχι και πληρη εξαφανιση τους για ενα διαστημα.οπως και να εχει..... ταισμα. το αν... κανιβαλιζουν δεν το ξερω. οταν δω καποιο θα το ρωτησω!!!!

4 εξαρταται απο την εταιρεια. η σερα δηλαδη λεει οταν ανοιχτει το μπουκαλι για πρωτη φορα θελει ψυγειο.

5 σφουγγαρακι γιατι? αν το εχει η εταιρεια θα εχει τους λογους της, οποτε θα το χρησιμοποιουσα. αν οχι και δεν το αναφερει στις οδηγιες της δεν χρειαζεται.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εγω ριχνω βακτηρια καθε 2η αλλαγη νερου περιπου 2 φορες τον μηνα η αναλογια οπως γραφει και το μπουκαλι της API ειναι 5 ml για καθε 38 λιτρα...εγω βεβαια πιο πολυ χρησιμοποιω αυτα, λογω του ογκου των ενυδρειων μου της API μου πεφτουν λιγο ακριβα...

Ριιχνεις όμως τόσο όσο αναλογει στα λίτρα του ενυδρείου ή της αλλαγης??? :thumbup:

αμαν ρε συ νικο... δεν παλευεσαι!!!! ολο αποριες! :P:wootwoot::wootwoot:

Τσαπα με φώναζαν οι φίλοι Mr Απορια στη σχολή νομίζεις???

Αλλα τους άρεσε γιατι με τις αποριες εφερνα σε αμηχανια τους καθηγητες!!! :wootwoot:

5. Το σφουγκαρακι το ειδα μόλις τελειωσε το υγρό και το άνοιξα να δω τι έχει μέσα, γιατι είχα την απορια πως ζουνε τα βακτηρια στη συσκευασια, τι τρωνε?? Το συγκεκριμενο σκευασμα δουλευει με πατιμα στο καπακι, σα υγρο σαπουνι.

Ετσι λοιπόν μολις ειδα το σφουγκαρακι, το πεταξα μεσα στο φιλτρο μου!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

α) Βοηθεια με βακτηρια του εμποριου χρειαζεται η βιολογια του φιλτρου μονο οταν κανουμε κατι και χαλαμε την ηδη υπαρχουσα σε βαθμο που δεν αναπληρωνεται γρηγορα, απο μονη της (τα βακτηρια υπαρχουν παντου στον αερα, στο νερο)

β) Αν δεν υπαρχει χωρος στα υλικα φιλτρανσης και για αλλα βακτηρια οσα και να βαζουμε τσαμπα πανε.

γ) αν δεν υπαρχει η απαραιτητη ποσοτητα ρυπων (ειτε απο τροφες ειτε απο ψαρια) να θρεψει μια επιπλεον αποικια βακτηριων, ακομα κι αν υπαρχει χωρος στη φιλτρανση για επιπλεον βιολογια, αυτη δεν δημιουργειται καν.

Υγ Δεν εβαλα ποτε βακτηρια εμποριου στο ενυδρειο μου, οχι πως δεν ειναι χρησιμα σε αλλους, απλα για τους παραπανω λογους δεν χρειαστηκε.

Τα μονα που κανω, α) ειναι οταν κανω αλλαγη νερου, δεν ταιζω καθολου για μια μερα ή το πρωτο ταισμα μετα απο αυτη γινεται με φειδω β) οταν κανω συντηρηση στο φιλτρο, κανω 1-2 μερες νηστεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

α) Βοηθεια με βακτηρια του εμποριου χρειαζεται η βιολογια του φιλτρου μονο οταν κανουμε κατι και χαλαμε την ηδη υπαρχουσα σε βαθμο που δεν αναπληρωνεται γρηγορα, απο μονη της (τα βακτηρια υπαρχουν παντου στον αερα, στο νερο)

β) Αν δεν υπαρχει χωρος στα υλικα φιλτρανσης και για αλλα βακτηρια οσα και να βαζουμε τσαμπα πανε.

γ) αν δεν υπαρχει η απαραιτητη ποσοτητα ρυπων (ειτε απο τροφες ειτε απο ψαρια) να θρεψει μια επιπλεον αποικια βακτηριων, ακομα κι αν υπαρχει χωρος στη φιλτρανση για επιπλεον βιολογια, αυτη δεν δημιουργειται καν.

Υγ Δεν εβαλα ποτε βακτηρια εμποριου στο ενυδρειο μου, οχι πως δεν ειναι χρησιμα σε αλλους, απλα για τους παραπανω λογους δεν χρειαστηκε.

Τα μονα που κανω, α) ειναι οταν κανω αλλαγη νερου, δεν ταιζω καθολου για μια μερα ή το πρωτο ταισμα μετα απο αυτη γινεται με φειδω β) οταν κανω συντηρηση στο φιλτρο, κανω 1-2 μερες νηστεια.

Οπότε κι εσυ προτεινεις να μη βαζουμε εαν όλα τα παραπανω???

Ουτε στο στρωσημο???

Απλα να έχουμε σε περιπτωση που κανουμε καμια θεραπεια η κατι αλλο??

Μηπως αν ρίχνουμε προλυπτικα μετα από καθε αλλαγή θα ηταν κλυτερα??

Πως την παλαυουν στο μπουκαλακι??? οεο? :D

Link to comment
Share on other sites

Πως την παλαυουν στο μπουκαλακι??? οεο? :D

χαχα, πες πως ειναι αυγα που μολις μπουν στο ενυδρειο εκολαπτωνται!!!! μας εσκασες!!! :P

Link to comment
Share on other sites

1.Οπότε κι εσυ προτεινεις να μη βαζουμε εαν όλα τα παραπανω???

2.Ουτε στο στρωσημο???

3.Απλα να έχουμε σε περιπτωση που κανουμε καμια θεραπεια η κατι αλλο??

4.Μηπως αν ρίχνουμε προλυπτικα μετα από καθε αλλαγή θα ηταν κλυτερα??

5.Πως την παλαυουν στο μπουκαλακι??? οεο? :P

1.Δεν κανουν κακο αλλα γιατι?

2.Δεν ειπα κατι τετοιο αλλα και παλι υπαρχουν και αλλοι τροποι γι'αυτο δεν χρησιμοποιησα εγω.

3.Εχω και εγω ενα μπουκαλι για τετοια περιπτωση αλλα κοντευει να ληξει και δεν χρειαστηκε, μεχρι τωρα γιατι υπαρχουν και οι καραντινες, τα μπανια κλπ. Αν ληξει, οοοοοοταν θα χρειαστω, παιρνω.

4. Μηπως (αν τηρουνται οι οροι που ειπαμε πιο πανω) θα ηταν καλυτερα αυτα τα χρηματα (εστω και λιγα) να τα επενδυαμε αλλιως στο ενυδρειο?

5. Αν ηξερα θα εβαζα και γω μερικα μεσα σε μπουκαλι απο τα δικα μου να τα'χα για ωρα αναγκης :D

Σοβαρα τωρα τα βακτηρια μπορει να ειναι ευαισθητα σε χλωριο θερμοκρασια ελλειψη οξυγονου και τροφης κλπ, αλλα δεν πεθαινουν και ευκολα ή μαλλον εχουν βει τροπο να επιζουν. Μενει να το επαληθευσω και εγω και να πειραματιστω αδειαζοντας τα υλικα απο ενα στρωμενο φιλτρο να τα αφησω να στεγνωσουν τελειως και μετα απο μερικους μηνες να τα βαλω σε νεο φιλτρο και να στρωσει αμεσα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1.Δεν κανουν κακο αλλα γιατι?

2.Δεν ειπα κατι τετοιο αλλα και παλι υπαρχουν και αλλοι τροποι γι'αυτο δεν χρησιμοποιησα εγω.

3.Εχω και εγω ενα μπουκαλι για τετοια περιπτωση αλλα κοντευει να ληξει και δεν χρειαστηκε, μεχρι τωρα γιατι υπαρχουν και οι καραντινες, τα μπανια κλπ. Αν ληξει, οοοοοοταν θα χρειαστω, παιρνω.

4. Μηπως (αν τηρουνται οι οροι που ειπαμε πιο πανω) θα ηταν καλυτερα αυτα τα χρηματα (εστω και λιγα) να τα επενδυαμε αλλιως στο ενυδρειο?

5. Αν ηξερα θα εβαζα και γω μερικα μεσα σε μπουκαλι απο τα δικα μου να τα'χα για ωρα αναγκης :D

Σοβαρα τωρα τα βακτηρια μπορει να ειναι ευαισθητα σε χλωριο θερμοκρασια κλπ, αλλα δεν πεθαινουν και ευκολα. Μενει να πειραματιστω αδειαζοντας τα υλικα απο ενα φιλτρο να τα αφησω να στεγνωσουν τελειως και μετα απο μερικους μηνες να τα βαλώ σε νεο φιλτρο και να στρωσει αμεσα.

οπότε να σταματησω κι εγω να βάζ??

Πως θα το καταλαβω αν εχει έληψη το ενυδρείο μου???

Ορισμενοι παντως ριχνουν και βιταμηνες προλυπτικα....

χαχα, πες πως ειναι αυγα που μολις μπουν στο ενυδρειο εκολαπτωνται!!!! μας εσκασες!!! :P

Αν θεωησοουμε πως ετσι είναι.... τι τα γονημοποιει?

Ποιοες ειναι οι καταλληλες συμθηκε για να εκολαυθουν?

Συγκεκριμενες μετρησεις νερου??

ΚΑι μπλα μπλα μπλα....

ΟΠως βλεπεις και να λυσεις μια απορια δημιουργουνται πολλες!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

θελω να πιστευω οτι τα ερωτηματα προς το σπυρο ειναι πλακα οπως τα δικα μου και δεν μιλας σοβαρα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

θελω να πιστευω οτι τα ερωτηματα προς το σπυρο ειναι πλακα οπως τα δικα μου και δεν μιλας σοβαρα τωρα.

Δεν κανω πλακα... όντως έχω την απορια για τα βακτηρια, αλλιως δε θα εβαζα το θεμα.

Παντως σε καποια στιιγμη που ανεβηκε η αμμωνια λόγω απώλειας 2 μεγαλων γαριδων στο ενυδρειο, λειτουργησε αψογα η βιολογια και σε λιγοτερο απο 24 ωρες εγινε το ΝΗ->ΝΟ2->ΝΟ3.

Κακό είναι?? :D

Έχω χασει λιγο την μπαλα με αυτους τους μικρο οργανισμους... το μόνο που ήξερα για αυτους πριν ασχοληθω με τα ενυδρεία ειναι οτι ειναι παθογόνοι και οργανισμοι που κανουν κακο ιδιαιτερα στο νερο που ελεγχαμε για γεωτεχνικες μελετες.... :P

Link to comment
Share on other sites

οπότε να σταματησω κι εγω να βάζ??

Πως θα το καταλαβω αν εχει έληψη το ενυδρείο μου???

Ορισμενοι παντως ριχνουν και βιταμηνες προλυπτικα....

Δεν κανω πλακα... όντως έχω την απορια για τα βακτηρια, αλλιως δε θα εβαζα το θεμα.

Παντως σε καποια στιιγμη που ανεβηκε η αμμωνια λόγω απώλειας 2 μεγαλων γαριδων στο ενυδρειο, λειτουργησε αψογα η βιολογια και σε λιγοτερο απο 24 ωρες εγινε το ΝΗ->ΝΟ2->ΝΟ3.

Κακό είναι?? :D

Έχω χασει λιγο την μπαλα με αυτους τους μικρο οργανισμους... το μόνο που ήξερα για αυτους πριν ασχοληθω με τα ενυδρεία ειναι οτι ειναι παθογόνοι και οργανισμοι που κανουν κακο ιδιαιτερα στο νερο που ελεγχαμε για γεωτεχνικες μελετες.... :P

εφ'οσον ειναι ετσι ακου...

ο σπυρος δεν σου λεει να μην ριξεις μεσα βακτηρια αλλα τι κανει ο ιδιος ο οποιος ξερεις και ξερω οτι εχει ασχοληθει καποιο χρονο με το θεμα. ειμαι βεβαιος οτι και αλλοι που εχουν ασχοληθει κανουν το ιδιο. εγω σου ειπα τα δικα μου συμπερασματα και γνωμη. ο piranxobios την δικη του αποψη. ολες οι γνωμες ειναι σωστες και το θεμα ειναι αν ειναι κατι περιττο ή αν βιαζεσαι ή θελεις να εισαι σιγουρος οτι εχει βιολογια αρκετη. αυτο μπορεις νατο δεις με τις μετρησεις. πως δηλαδη θα ανταποκριθει η βιολογια σου αν εχεις μια μεταβολη (αυξηση του πλυθησμου, νεκρα ψαρια, κτλ). το οτι ειχες 2 γαριδες νεκρες και ανεβασες αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3 σε μια ημερα για μενα σημαινει οτι εχεις βιολογια και δουλευει μια χαρα. αν ανεβαζες μονο αμμωνια ειχες προβλημα. αν εβγαλες τις γαριδες και μηδενιστηκαν αμμωνια και ΝΟ2 σε μια ημερα ειναι οκ. αν οχι, παλι λογικο το βρισκω αλλα εξαρταται απο το ποσο πολυ ανεβηκαν οι τιμες και τι ροη φιλτρου εχεις. αν ομως εκαναν να πεσουν 15 ημερες εχεις προβλημα. πιστευω οτι τοτε κανεις γερη αλλαγη νερου και βοηθας με τη βιολογια των εταιριων. γι αυτο λεει ο σπυρος εχω ενα μπουκαλακι μηπως και χρειαστει.

αν τωρα αφησες τις νεκρες γαριδες μεσα, σκεψου οτι απελευθερωνουν συνεχως αμμωνια και αυτη μεχρι να μπει στο φιλτρο σου κυκλοφορει στο νερο. οποτε οι τιμες θα καθυστερησουν να πεσουν, ιδιαιτερα αν εχεις μικρη ροη.

δεν ειναι κατι στανταρ. θα πρεπει να καταλαβει καποιος πως δουλευει το συστημα και οχι να εφαρμοσει γενικους κανονες χωρις να ξερει τι συμβαινει. καλο θα ειναι απο την εμπειρια των αλλων και τις συμβουλες που δινουν να καταλαβεις τη διαδικασια και να εχεις δικη σου κριση και αποψη. η καθε περιπτωση ειναι ιδιαιτερη και δεν υπαρχουν γενικοι κανονες.

οι βιταμινες ενισχυουν τους οργανισμους των ψαριων, αρα και το αμυντικο τους συστημα και δεν εξαφανιζουν αμμωνιες κτλ. ουτε νομιζω βοηθουν τα βακτηρια. τα βακτηρια που δουλευουμε εμεις δεν ειναι παθογονοι οργανισμοι γιατι δεν προκαλουν ασθενειες στα ψαρια. δεν ειναι ολοι οι μικροοργανισμοι παθογονοι. ισα ισα οι παθογονοι ειναι πολυ λιγοι σε σχεση με τους μικροοργανισμους που κυκλοφορουν.

Link to comment
Share on other sites

... Ορισμενοι παντως ριχνουν και βιταμηνες προλυπτικα....

Νομιζω σε καλυψε o fishaki.

Οι βιταμινες δεν μπαινουν προληπτικα, ειναι απαραιτητο συμπληρωμα οπως πχ η τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Θαναση ευχαριστω... με καλυψες πλήρως.

Νομιζω σε καλυψε o fishaki.

Οι βιταμινες δεν μπαινουν προληπτικα, ειναι απαραιτητο συμπληρωμα οπως πχ η τροφη.

Σπύρο, ποιοες βιταμινες λοιπόν προτεινεις???

Υ.Γ. Σορρυ για την καθηστερηση, αλλα πήγαμε και διακοπές!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σημειώστε οτι σε οποιοδήποτε καλοστρωμένο ενυδρείο, όποια βλακεία και να κάνουμε δεν ξεστρώνεται έτσι εύκολα και επίσης τα βακτήρια ενός φίλτρου και τα μισά να μείνουν, σε μερικές ώρες (15-20 ώρες) έχουν ξαναδιπλασιστεί, μικροβιολογία σπίκινγκ. :D

Περισσότερα για τα βακτήρια:

http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html

Τα ζουμάκια είναι για να επιταχύνουμε λίγο το στρώσιμο του ενυδρείου, όταν συμβεί πατατιά, μετράμε λίγο περισσότερο, κάνουμε καμιά αλλαγούλα παραπάνω και είμαστε οκ. :P

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα για τα βακτήρια:

http://www.bioconlabs.com/nitribactfacts.html

η επιστροφη του επιστημονα γιωργου!!! καλο χειμωνα! δεν μας το μεταφραζεις κιολας να μην κουραστουμε με τα λεξικα? :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας το μεταφράζω! :wootwoot: δοκίμασε το google translate ή κάτι παρόμοιο.

Επειδη ο γιωργος εχει απαντηση για όλα.....

δε μου λες......

Τα βακτηρια πως την παλευουν στο μπουκαλακι χωρις τροφη... χωρις τπτ??? :D

Πως ζουν???

Αυξανονται και εκει μεσα???

Της API για πόσο καιρο μπορει να μεινει ανοικτο και να μην παθει τπτ το περιεχόμενο??? :P

Αν δε μαθω... θα σκασω!!!

Θα μου μειενι η απορια και θα τη θεσω στη συναντηση του Σεπτεμβριου μεχρι να πάρω μια ικανοποιητηκή απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 είδη νιτροποιητικών, αυτά που οξειδώνουν την αμμωνία σε νιτρώδες ιόν είναι τα νιτροζοποιητικά (πρόθεμα Nitroso-) και αυτά που οξειδώνουν τα νιτρώδη σε νιτρικά λέγονται γνήσια νιτροποιητικά (συνήθως πρόθεμα Nitro-), τα γνήσια νιτροποιητικά δεν σχηματίζουν σπόρια και δεν μπορούν να διατηρηθούν σε ξηρή μορφή ενώ τα νιτροζοποιητικά μπορούν.

Πηγές:

http://www.virtualviz.com/ammonia.htm

http://wps.prenhall.com/esm_madigan_brockbio_10/

Εδώ λέει πως διατηρούνται ενεργά σε υγρό διάλυμα: http://www.freepatentsonline.com/4874707.html

Αν θες περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο προιόν: http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=44

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 είδη νιτροποιητικών, αυτά που οξειδώνουν την αμμωνία σε νιτρώδες ιόν είναι τα νιτροζοποιητικά (πρόθεμα Nitroso-) και αυτά που οξειδώνουν τα νιτρώδη σε νιτρικά λέγονται γνήσια νιτροποιητικά (συνήθως πρόθεμα Nitro-), τα γνήσια νιτροποιητικά δεν σχηματίζουν σπόρια και δεν μπορούν να διατηρηθούν σε ξηρή μορφή ενώ τα νιτροζοποιητικά μπορούν.........

:D:P:wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...