Jump to content

Καφε νερό!


Recommended Posts

Όπως οι περισσότεροι θα έχετε καταλάβει το νερό μου έχει γίνει καφέ , 90% φταίνε 4 ξύλα που έχω αγοράσει ( απο πετσοπ , για ενυδρεία) τα οποία άν και τα έβρασα τα ξέπλυνα κτλ άφησαν χρώμα και μέσα στο ενυδρείο μου. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι να κάνω? παραθέτω και φωτογραφίες.

(απο φίλτρα έχω το εσωτερικό Juwel 1000lt/h και ένα εξωτερικό ΕΗΕΙΜ 2217 στην περίπτωση που παίζει κάποιο ρόλο και λάμπες μια άσπρη γαλακτερή της Juwel + Μια Τετρα bluesky)

post-5249-1250187219_thumb.jpg

post-5249-1250187293_thumb.jpg

post-5249-1250187313_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ignisport
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ίδιο είχα πάθει και εγώ.... Τα έβγαλα απο το ενυδρείο τα άφησα σε λεκάνη και άλλαζα το νερό καθημερινά για 4 ημέρες. Μετά τα ξαναέβρασα και τα έβαλα πάλι μέσα.

Είναι λίγο μανούρα άλλα αξίζει το κόπο.

Κααληη επιτυχίαααα!!! :D:P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ποτε θα καταλαβετε πως τα ψαρια το λατρευουν αυτο το κιτρινο του νερου, το οποιο και θρεπτικο ειναι και τους αρεσει πολυ και καλο τους κανει και ειναι πλουσιο σε χουμικα....

πρεπει να σταματησει το γεγονος πως βλεπουμε απλα και μονο σαν καλλωπιστικα τα ξυλα αλλα να βλεπουμε και λιγο τις αναγκες των ιδιων των ψαριων μας,μας αρεσει δεν μας αρεσει η κιτρινιλα του...

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κανεις απανοτές αλλαγές νερού και να φύγει η κιτρινίλα για λιγες ώρες! Θα σπάσουν τα νέυρα σου, θα χαλαστούν τα ψάρια σου και δεν θα κερδίσεις τίποτα γιατί πάλι θα γίνει κίτρινο το νερό. Η βγάζεις τις ρίζες απο μέσα και πετάς τα λεφτα που έδωσες.....

γνώμη μου..... προσαρμόσου! ωραίο είναι εντέλη!

Link to comment
Share on other sites

εντάξει θα συμβηβαστώ με το κιντρινάκι ... το ενυδρείο μου πως σας φάινεται παρεπιπτώντος? συνθεση (έχω μέσα 5 πλατύ ,4 ξιφοφόρους,2 πλακόστομους ,2 γλυφτες και δύο κλόουν) , φιλτρο κτλ ?

Έγινε επεξεργασία - ignisport
Link to comment
Share on other sites

εντάξει θα συμβηβαστώ με το κιντρινάκι ... το ενυδρείο μου πως σας φάινεται παρεπιπτώντος? συνθεση (έχω μέσα 5 πλατύ ,4 ξιφοφόρους,2 πλακόστομους ,2 γλυφτες και δύο κλόουν) , φιλτρο κτλ ?

Ξεκιναω απο την "καρδια", το φιλτρο. Σουπερ προσθετο στο ενυδρειο. (τι υλικα εχει μεσα και ποσοτητα?)

Πολυ ωραια αμμος, τα ξυλα ομορφα μεν, αλλα τοποθετημενα "επιτηδες" δε.

Το ιδιο και η πετρα, τοποθετημενη σαν μπιμπελο. Δεν φαινεται να την εχει φερει το ρευμα του ποταμου :D

Επισης δεν μοιαζει πολυ με φυσικη.

Το θερμομετρο μπορεις να το βαλεις σε πλαινο τζαμι να μη φαινεται μπαπ.

Τα φυτα ειναι πολυ λιγα για το ειδος του ενυδρειου που φαινονται πρωτο ειδος τα ζωοτοκα.

Υπολογισε, οτι πρεπει να αντικαταστησεις την αφισα με μαυρο φοντο και να φαινεται η ιδια ποσοτητα φυτων, αλλα μεσα στο ενυδρειο, αληθινα :P

Επελεξε για αρχη ευκολα φυτα χαμηλων απαιτησεων σε φως διοξειδιο και λιπασμα, και αργης αναπτυξης αν δεν θελεις να "μπλεξεις" με δυσκολα απο την αρχη.

Η ταμπακιερα τωρα, ο συνδυασμος ζωτοκων που εχεις (Platy x Swordtail) εχει πιθανοτητες να φερει απογονουν υβριδια (οχι και οτι καλυτερο). Πληροφοριες εδω : http://www.theaquariumwiki.com/Livebearers

Οι πλεκοστομοι ειναι πιθανον απο το ειδος που γινονται πολυ μεγαλα για τι ενυδρειο σου. Και θα αρχισει το ξεριζωμα των φυτων και πιθανως το σκαψιμο μολις μεγαλωσουν λιγο. Ωστοσο αν πεις τι ειδος ειναι ή ανεβασεις μια καθαρη φωτο, ξεκαθαρισουμε την εκκρεμοτητα.

Οι γλυφτες ποιοι ειναι (ειδος ή φωτο κλπ).

Οι κλοουν ειναι κοπαδοψαρα που ζουν σε ομαδα 5-6 ατομων και πανω. Ακομα κι αν διορθωσεις τον αριθμο ομως θα υπαρχει προβλημα γιατι γινονται πολυ μεγαλα για το ενυδρειο (αν δεν παθουν νανισμο -ασχημες παρενεργειες- λογω ελλειψης χωρου γινονται 25-30 εκ)

Αν τα τελευταια 3 ειδη τα εχεις βαλει ως "εργατες", υπαρχουν τροποι να γινουν οι "εργασιες" και με πιο "αναιμακτους" τροπους :wootwoot:

Απο παραμετρους νερου πως παμε? (NH3,NO2, NO3, pH, kH, gH, Θερμοκρασια).

Ρουτινες αλλαγης? ταισματος? ειδη τροφων? βιταμινες?

Εισαι σε καλο δρομο, εχει μερακι παντως και θα βρεις την ακρη :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

έχεις καμια ιδέα πως να βάλω τα ξύλα? Οι πλέκο που έχω είναι μικροί και ειναι μαυροι με μπέζ κουκίδες , παραθέτω και μια φωτο του γλυφτη , όσο για παραμέτρους νερού νιτρώδη κ νιτρικά είναι στο 0 , ph/kh/gh δεν έχω μετρήσει ακόμα (κακώς αλλα δεν έβγαινα να αγοράσω τα τεστάκια) Το ενυδρείο τρέχει 2 βδομάδες και έχω αλλάξει το 50 % του νερού ήδη λόγο της κιντρινίλας , αν και εφόσον είπαμε ότι είπαμε για την κιντρινίλα θα αλλάζω μόνο το 25 % κάθε βδομάδα , απο τροφή τους δίνω Sera Goldy flakes και ρίχνω και για τα βυθόψαρα JBL novo prawn (μπιλάκια) , για στρώσιμο έβαλα Prime της Seachem και το έστρωσα με ζωντανά βακτίρια της SOII.

Όσο για τα υλικά , το εσωτερικό φιλτρο έχει τα κλασικά πράσινο + 3 μπλέ σφουγκαρια , μπολικο υαλοβάμβακα και φίλτρο άνθρακα , το εξωτερικο έχει στον πάτο του μακαρόνι της ΕΗΕΙΜ mech 5 μπλε σφουγκάρια και υαλοβάμβακα-άνθρακα.

Αυτά έχω κάνει περιμένω σχόλια , ξέρω οτι τα εχω κανει λαθος αλλα πρέπει να μάθω την αλήθεια! :D:D

Link to comment
Share on other sites

σε νεο ενυδρειο 15 ημερων που δεν μας δειχνει νιτρικα....ειναι καπως....ισως να μην ειναι ακομη στρωμενο.κακως αλλαξες νερο σε φαση που το στρωνεις.

μετρησε σδε καθημερινη βαση αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα με υγρα αξιοπιστα τεστ.

το ενυδρειο σου πιθανοτατα δεν ειναι ακομη ετοιμο για ψαρια. :D:P

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσες αυτό ,ξέρεις ότι για να στρώσεις το φίλτρο θέλει γύρω στον 1 μήνα.

Μπορεί να έβαλες ζωντανά βακτήρια για πιο γρήγορα, αλλά κι εκεί θέλει προσοχή στο τάισμα

και μετρήσεις, μέχρι να ισορροπήσει ο πληθυσμός των βακτηρίων με τα απορρίμματα

από τροφές και ψάρια στο νερό που φαίνονται στην αμμωνία(ΝΗ3).

Τα βακτήρια κάνουν την χημική αντίδραση:

αμμωνία(ΝΗ3) -> νιτρώδη(ΝΟ2) -> νιτρικά(ΝΟ3)

όπου η αμμωνία "καίει" τα βράγχια των ψαριών, τα νιτρώδη είναι δηλητήρια,

ενώ τα νιτρικά είναι ασφαλή σε μικρές συγκεντρώσεις (<25ppm)

και γιαυτό κάνουμε αλλαγές για να μειώσουμε τα νιτρικά.

Τα φυτά τρώνε ένα μέρος των νιτρικών αλλά για να τα φάνε όλα

πρέπει να έχεις μόνο 3 νέον και γεμάτο φυτά.

Και πάλι δεν θα είναι καλά όμως, γιατί τα φυτά θα χαλάνε χωρίς αρκετά νιτρικά.

Βλέπεις λοιπόν πως λέγοντας 0 νιτρώδη και νιτρικά

είναι σαν να λες πως έχεις μόνο αμμωνία άρα και άστρωτο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια επείδη δεν διευκρίνησα σωστά , έχω κάτι τεστάκια της τέτρα σε στικάκια με αποχρώσεις , αν και δεν ειναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα που δίνει είναι οκ με βάση το χρωματολόγια που έχει πάνω η συσκευασία

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια επείδη δεν διευκρίνησα σωστά , έχω κάτι τεστάκια της τέτρα σε στικάκια με αποχρώσεις , αν και δεν ειναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα που δίνει είναι οκ με βάση το χρωματολόγια που έχει πάνω η συσκευασία

μην τα εμπιστευεσαι.κανε μετρησεις με υγρα τεστ και θα βρεις ''αλλα'' αποτελεσματα...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...