Jump to content

αρρωστο αγγελοψαρο


Recommended Posts

Μένει μετά το θέμα της συμβατότητας των ψαριών μεταξύ τους

Ψάξε εδώ για τα ψάρια σου και τι συνθήκες χρειάζονται

πχ. σκληρότητες νερού (gH, kH) που μετράς με υγρά τεστ για σωστή ακρίβεια.

όπως και συμπεριφορές άλλων ψαριών που τυχόν τα στρεσάρουν.

Κλόουν -> botia macracanthus

Αγγελόψαρα -> pterophyllum scalare

Χήρες -> gymnocorymbus ternetzi

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ! ελπιζω να μην χασω αλλα ψαρακια και να σωθει και το αρρωστο ! τοσο καιρο που εχω το ενυδρειο ηταν ολα μια χαρα δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα προβλημα και μεσα σε ενα μηνα μου εχουν πιει το αιμα (οικονομικα) με τις αρρωστιες τους!

Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι πως καθάριζες υπερβολικά συχνά και εξοντώτικά το φίλτρο σου.

Τα βιολογικά υλικά του φίλτρου ίσα-ίσα τα ταρακουνάμε

μόνο σε νερό ενυδρείου, να φύγουν τα χοντράδια και να έχουν πάλι ροή.

Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι πως καθάριζες υπερβολικά συχνά και εξοντώτικά το φίλτρο σου.

Τα βιολογικά υλικά του φίλτρου ίσα-ίσα τα ταρακουνάμε

μόνο σε νερό ενυδρείου, να φύγουν τα χοντράδια και να έχουν πάλι ροή.

το φιλτρο το καθαριζω μια φορα το μηνα και αλλαγη ανθρακα και βιολογικου υλικου κανω οταν ειναι αναγκη οπως σε αυτη την περιπτωση που πεθαναν ψαρια και ανεβηκε η αμμωνια!

εκανα σημερα τα test μου και οι νεες μετρησεις ειναι οι εξης:

ΝΟ3: 25

ΝΟ2:0.0

ΝΗ3+ΝΗ4:0.0

PH:7.5

νομιζω οτι το νερο ειναι ενταξη! ? αντε να γινει και το σκαλαρακι μου καλα τωρα να ηρεμησω!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες καν αυτό που έγραψα;

1. Υλικά ΔΕΝ αλλάζεις εκτός από το αρχικό σαν βαμβάκι (αν υπάρχει) που μαζεύει τα χοντρά.

2. Καθάρισμα φίλτρου κάνεις ΜΟΝΟ αν πέσει η ροή πάρα πολύ. (και μόνο με τον τρόπο που είπα παραπάνω)

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αν γράφω κάπως απότομα αλλά

αν διάβαζες κι άλλα θέματα εκτός από αυτό

τα περισσότερα από αυτά που σου γράφω θα τα γνώριζες ήδη.

Αν όχι, ξεκίνα τώρα διαβάζοντας αυτό.

Είναι οι απαραίτητες γνώσεις για κάποιον με ενυδρείο.

Ακόμα κι αν πιστεύεις οτι τα ξέρεις, ρίξε μια ματιά, ίσως μάθεις κάτι καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

επισης διαβασε και ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο το καθαριζω μια φορα το μηνα και αλλαγη ανθρακα και βιολογικου υλικου κανω οταν ειναι αναγκη οπως σε αυτη την περιπτωση που πεθαναν ψαρια και ανεβηκε η αμμωνια!

εκανα σημερα τα test μου και οι νεες μετρησεις ειναι οι εξης:

ΝΟ3: 25

ΝΟ2:0.0

ΝΗ3+ΝΗ4:0.0

PH:7.5

νομιζω οτι το νερο ειναι ενταξη! ? αντε να γινει και το σκαλαρακι μου καλα τωρα να ηρεμησω!

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!!!! Σε σχεδον ολες τις απαντησεις σου διαπιστωνω οτι εχεις μια ταση να μην θελεις να δεχτεις την αποψη αυτων που εσυ ζητησες να σε βοηθησουν. Υπερασπιζεσαι την αποψη των πωλητων παρα το οτι οπως λες διαθετεις ..........ασχετοσυνη!!!!! Αναρωτιεμαι λοιπον με ποιο μετρο μπορεις να συγκρινεις και να βγαζεις συμπερασμα για το ποιος στα λεει σωστα και ποιος λαθος. Σου δωσανε οτι θελανε (ενδεχομενως να τα ζητησες και απλα ......εκαναν την "παπια"), σου ειπαν ομως οτι σε 100 λιτρα ΔΕΝ μπορουν να ζησουν ολα αυτα τα ψαρια που αγορασες; Σου ειπαν οτι τα σκαλαρια θελουν ενυδρειο μεγαλυτερο απο 250-300 λιτρα; Οτι πανε σε ομαδα; Οτι θελουν νερο μαλακο και οξινο; Οτι οι κλουν γινονται 30 εκ. και θελουν επισης ομαδα (7-8 ατομα το λιγοτερο) ; Μηπως πρεπει να διαβασεις αυτα που σου προταθηκαν πριν χασεις ολα τα ψαρακια σου και θα ειναι κριμα (γι'αυτα) ; Αυτοι που γραφουν εδω μεσα δεν εχουν κανενα κερδος, αντιθετα χαλανε το χρονο τους για να βοηθησουν αυτους που το εχουν αναγκη. Οταν βλεπουν καποιον να αδιαφορει, λες να συνεχισουν να ενδιαφερονται για πολυ ακομα. :(

1. Αυτα ειναι μονο μερικα απο οσα θα ηθελα να γραψω.

2. Λυπαμαι που με αναγκαζεις να γραψω ετσι σε γυναικα.- :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...