Jump to content

ενυδρειο 30 λιτρων


Recommended Posts

Αγωρασα καινουριο ενυδρειο για το δωματιο. Δεν εχω βαλει φωτο γιατι δεν το εχω τελιωσει ακομα αλλα το πολυ μεχρι το Σαββατο θα βαλω φωτογραφια :D

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

14 wat λαμπα φθοριου δηλαδι 75 wat απλης λαμπας ειναι καλη ή θελει πιο μικρη για φυτα

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

14 wat λαμπα φθοριου δηλαδι 75 wat απλης λαμπας ειναι καλη ή θελει πιο μικρη για φυτα

Καλορίζικο. Τι ψάρια θα βάλεις μέσα;

Όσο για τη λάμπα, έχω περιέργεια τι θα σου πούνε, γιατί εμένα είναι 21 λτρ. και δεν έχει λάμπα φθορίου επάνω, αλλά μια λάμπα οικονομίας 15w. Κι εμένα μεγάλη μου φαίνεται. Όχι τόσο για τα φυτά, όσο για το αν θα ενοχλεί τον μονομάχο μου και το σαλιγκάρι που θα βάλω...

Link to comment
Share on other sites

διλαδη ποσα wat

Link to comment
Share on other sites

και η λαμπα ηταν απο τοτε που πιρα το ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

διλαδη ποσα wat

Τι ρωτάς; Πόσα watt είναι ο λαμπτήρας που έχει το δικό μου ενυδρείο ή πόσα πρέπει να έχουν αυτά τα μικρά;

Τα 15 που είναι ο δικός μου λαμπτήρας οικονομίας, αντιστοιχούν εκεί στα 75 watt της κλασσικής λάμπας.

Νομίζω ότι η ζέστη θα είναι πολύ...Ίσως στη φθορίου δική σου λάμπα, να φαίνεται λιγότερη η ζέστη και να φωτίζει το ίδιο με τη δική μου.

Δεν ξέρω. Είναι σκέψεις που κάνω. Αν ξέρει κάποιος έμπειρος να μας απαντήσει, θα μας βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αντε θα βαλεις φοτο

Link to comment
Share on other sites

post-14047-1254407544_thumb.jpg post-14047-1254407559_thumb.jpgpost-14047-1254407577_thumb.jpgpost-14047-1254407593_thumb.jpg να μερικές φώτο
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μπορεις να το βελτιωσεις παρα πολυ ακομα.

Παρατηρησεις.

1)Μην παιρνεις αφισες.Με ενα χαρτονι σκουροχρωμα θα τονιζες περισσοτερο τα φυτα σου.

2)Δε μου καθεται καλα στο ματι αυτο το χαλικι.Θα προτιμουσα πιο λεπτο η αμμο.

3)Βαλε καποια πετρα(οχι ασβεστολιθικη) η καποιο ξυλο μεσα.Βαλε φυτα επιφανειας.

:(

Link to comment
Share on other sites

θα καλυφθεί αυτό γιατί θα βάλω Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σαλιγκάρι ρε παιδί μου!!! Πόσο καιρό το έχεις και σου βγήκαν τόσα; Εμένα σε ενα μήνα μου έχουν βγεί 3-4 μικρά και ενα ενήλικό απο ένα είδος, και ένα ενήλικο απο ένα αλλο (το οποίο είναι ωραίο αλλα δεν αναπαράγεται δυστυχώς :(). Είναι τα κωνικά ή καποια άλλη ποικιλία;

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι κωνικά και τα έχω περίπου 3 μήνες πρέπει να τα βγάλω όλα τα μικρά και να βάλω 2 apple snail

Link to comment
Share on other sites

Α οκ! Μην τα βγάλεις όλα. Είναι ωραία. Ασε μερικά να καθαρίζουν και μετά τα ξαναβγάζεις. Έτσι κι αλλιώς όλα δεν μπορείς να τα βγάλεις γιατί θα είναι κρυμμένα μέσα σε φυτα, κτλπ. Όλο και κάποιο θα σου ξεφύγει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...