Jump to content

Αλλαγή φίλτρου;


Recommended Posts

Παιδιά αν αλλάξω το εσωτερικό μαμά φίλτρο που είχε το 60άρι ενυδρείο μου κατά την αγορά με ένα εξωτερικό φίλτρο που καλύπτει μέχρι 120λίτρα θα έχω τίποτα αρνητικές επιπτώσεις στο ενυδρείο μου;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν αλλάξω το εσωτερικό μαμά φίλτρο που είχε το 60άρι ενυδρείο μου κατά την αγορά με ένα εξωτερικό φίλτρο που καλύπτει μέχρι 120λίτρα θα έχω τίποτα αρνητικές επιπτώσεις στο ενυδρείο μου;

Ίσα ίσα καλό θα κάνεις. Θα έχεις καλύτερη βιολογία

Link to comment
Share on other sites

θέλει όμως στρώσιμο το κενούριο! μην αφαιρέσεις το παλιό πριν στρώσει το καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

θέλει όμως στρώσιμο το κενούριο! μην αφαιρέσεις το παλιό πριν στρώσει το καινούριο...

Επισης να προσεξεις και τη ροη... αναλογα με το τι ψαρια έχεις μεσα, εαν ειναι δυνατο το φίλτρο με δυνατη ροη μπορει να δημιουργει αναταραξεις που ενοχλουν ορισμενα ψαρια οπως πχ το μονομαχο.

Καλο θα ήταν ενα δεν ειναι ρυθμιζόμενης ροης να βάλεις σπρεϊμπαρ για να μη δεις τα ψαρακια σου να κανουν SURF!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!

Να ρωτήσω και πως ακριβώς μπορώ να κάνω το στρώσιμο στο καινούριο; μπορείτε λίγο να μου εξηγήσετε; Δλδ να δουλεύουν και τα δύο ταυτόχρονα; κι αν ναι για πόσο καιρό;

Έγινε επεξεργασία - jean07
Link to comment
Share on other sites

στιψε το υλικο απο το παλιο σου φιλτρο μεσα στο νερο και ολη τη μουργα-βρωμια-βιολογια θα την τραβηξει στο νεο σου φιλτρο...

εγω θα τα ειχα να δουλευουνε μαζι τουλαχιστον κανα 2μηνο.ριξε και κανα υγρο βακτηριο παραλληλκα για να επιταχυνεις τη διαδικασια....

Link to comment
Share on other sites

Τα υγρά βακτήρια πρέπει να τα ρίξει μέσα στο φίλτρο

ή τουλάχιστον κοντά στην είσοδο του;

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλεις τα παλια υλικα απο το φιλτρο που λειτουργει ηδη και θα τα βαλεις στο καινουριο.

Μαζι θα συμπληρωσεις και οσα καινουρια υλικα χωρανε.

Αν τα παλια υλικα ειναι μικρης δυνατατητας φιλοξενιας βιολογιας σε σχεση με τα καινουρια, σταδιακα μετα απο εβδομαδες τα αντικαθιστας κια αυτα με καινουρια καλα.

Ερωτησεις

1. Διαστασεις ενυδρειου και τι ψαρια εχει (ειδος αριθμο και μεγεθος)?

2. Τι φιλτρο ειναι το εσωτερικο που λειτουργει, ποσο ογκο υλικων χωραει και τι υλικα εχει μεσα?

3 Ποιο θα ειναι το καινουριο φιλτρο και με τι υλικα?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις

1. Διαστασεις ενυδρειου και τι ψαρια εχει (ειδος αριθμο και μεγεθος)?

2. Τι φιλτρο ειναι το εσωτερικο που λειτουργει, ποσο ογκο υλικων χωραει και τι υλικα εχει μεσα?

3 Ποιο θα ειναι το καινουριο φιλτρο και με τι υλικα?

Απαντήσεις

1. Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα καθαρό, έχω 4τιγράκια, 4 γατόψαρα, 2σαλιγκάρια και 4 ζεμπράκια

2. Το φίλτρο ήταν με την αγορά του ενυδρείου της tetra και είναι αυτό http://www.tetra.de/tetra/go/7B505FDBC5AB5...3&lang_id=2

Το φίλτρο είναι φιξ δλδ το βγάζεις το πετάς και βάζεις άλλο ένα ανά μήνα μέσα έχει τα υλικά του δεν αφαιρείς ούτε μπορείς να προσθέσεις τίποτα

3. Το καινούριο λέω να είναι αυτό http://www.tetra.de/tetra/go/7B505FDBC5AB5...3&lang_id=2

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο μου που τρέχει 5 μήνες τώρα δεν είχα πρόβλημα, ούτε θολούρες ούτε κάτι δυσάρεστο για τα ψάρια, αλλαγή κάνω κάθε βδομάδα τα 20 λίτρα.

Απλά λέω να πάρω κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γνωμη μου ειναι οτι θα πεταξεις τα λεφτα σου τζαμπα για να βαλεις ενα εξωτερικο σε 60 λιτρα.

Τα λιτρα σου ειναι λιγα για να πας σε ενα εξωτερικο(οχι πως δεν γινετε) αλλα ειναι πεταμενα λεφτα.

Το φιλτρο σου ειναι για τα 60λ καλο νομιζω γιατι να το αλλαξεις.

Αν εχεις προβλημα(που δεν εχεις οπως λες) πας σε ενα καλυτερο εσωτερικο.

Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να το αλλαξεις.

Σου περισσεύουν φραγγα? αλλαξε το

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις

1. Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα καθαρό, έχω 4τιγράκια, 4 γατόψαρα, 2σαλιγκάρια και 4 ζεμπράκια

2. Το φίλτρο ήταν με την αγορά του ενυδρείου της tetra και είναι αυτό http://www.tetra.de/tetra/go/7B505FDBC5AB5...3&lang_id=2

Το φίλτρο είναι φιξ δλδ το βγάζεις το πετάς και βάζεις άλλο ένα ανά μήνα μέσα έχει τα υλικά του δεν αφαιρείς ούτε μπορείς να προσθέσεις τίποτα

3. Το καινούριο λέω να είναι αυτό http://www.tetra.de/tetra/go/7B505FDBC5AB5...3&lang_id=2

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο μου που τρέχει 5 μήνες τώρα δεν είχα πρόβλημα, ούτε θολούρες ούτε κάτι δυσάρεστο για τα ψάρια, αλλαγή κάνω κάθε βδομάδα τα 20 λίτρα.

Απλά λέω να πάρω κάτι καλύτερο.

Το οτι πανε ολα καλα ειναι καλο δειγμα και ισως ειναι η απαντηση οτι δεν χρειαζεται να πειραξεις κατι.

Για να ξερεις οτι ολα ειναι σιγουρα καλα ομως πρεπει να εχεις μετρησεις των παραμετρων του νερου.

Επισης δεν πρεπει να αυξησεις την ιχθυοφορτωση γιατι ετσι θα αλλαξουν τα δεδομενα.

Αλλα και να θελεις δεν μπορεις γιατι ηδη ειναι πολυ "γεματο" το ενυδρειο.

Μαλλον ομως θελει καποια διορθωση η συνθεση των ψαριων και ο αριθμος των κοπαδιων.

(Τα γατοψαρα ποια ειναι?)

Το φιλτρο απότι ειδα στο manual του, ανοιγει και βγαινουν τα παντα οταν χρειαζεται συντηρηση.

Το βιολογικο υλικο ειναι οι βιομπαλες κατω κατω.

Τον ανθρακα δεν χρειζεται μαλλον να τον εχεις αλλο πια μεσα, ιδιως αν εχεις φυτα και ριχνεις λιπασματα ή προσθετα για τα ψαρια πχ τυρφη κλπ, το λενε και οι οδηγιες.

Αν αλλαξεις φιλτρο τελικα, βαλει στο καινουριο φιλτρο αναμεσα στα καινουρια βιολογικα υλικα, τα παλια υλικα ακαθαριστα με τη μπιχλα τους, βιομπαλες αλλα και οσο μπορεις απο τα σφουγγαρια ακομα και αυτο που πετας, (εκτος απο τον ανθρακα).

Ειμαι της γνωμης οτι αν θελεις να κανεις μια αναβαθμιση, να επαιρνες ενα μεγαλο ενυδρειο με ενα μεγαλο φιλτρο :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της γνωμης οτι αν θελεις να κανεις μια αναβαθμιση, να επαιρνες ενα μεγαλο ενυδρειο με ενα μεγαλο φιλτρο :D

Ετσι!!!!...

Συμφωνώ απόλυτα.

Για 60 λιτρα εξωτερικό = Πεταμένα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ομως και ασχημο να αναβαθμιστει με ενα μικρο Eheim ecco pro 120 - 2032 http://www.aquaristic.net/eheim-ecco-pro-1...032.html?lang=1, ακομα κι οταν παρει ενα μεγαλο ενυδρειο και θελει να κρατησει και το μικρο για καποιο μικρο ειδος ψαριου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο σπίτι δεν υπάρχει βολικό μέρος για να βάλω μεγαλύτερο ενυδρείο ώστε να το βλέπω και να ευχαριστιέμαι κατέληξα στο 60 με τη βάση του. Ο βασικός λόγος που θέλω να βάλω εξ.φίλτρο είναι να αυξηθεί ο ωφέλιμος χώρος στο ενυδρείο για τα ψαράκια γιατί το φίλτρο του πιάνει ένα σεβαστό χώρο μέσα.

Λεφτά για πέταμα δεν έχει κανείς αλλά αν ρωτήσεις κάποιους που δεν έχουν καθόλου ενυδρείο θα σου πουν κι αυτοί για μας "τζάμπα λεφτά χαλάς τι το θέλεις το ενυδρείο;"

delta66 θα πρότεινες κάποιες αλλαγές στη σύνθεση των ψαριών;

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου λες δεν εχεις προβλημα τοτε γιατι να πεταξεις τα λεφτα σου.

Τι χωρο να γλυτώσεις μερικα cm³? σε 60 λιτρα οσο και να γλυτωσεις εισε σε 60λ.Αρα χωρος πολυ περιορισμενος γι αυτα που εχεις.

Καλυτερα ασχολήσου και κανε κατι με τη συνθεση των ψαριων σου παρα να πας για εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

...delta66 θα πρότεινες κάποιες αλλαγές στη σύνθεση των ψαριών;
Επειδη ειναι μικρο το ενυδρειο εγω θα ειχα ενα ειδος ψαριου να κολυμπαει στα μεσαια επιπεδα και σε καταλληλο αριθμο (δεν νοειται κοπαδοψαρο σε ομαδα κατω απο 5-6 ατομα, επιπλεον οσο μεγαλυτερη η ομαδα τοσο πιο ομορφο θεαμα αλλα και ασφαλεια για τα ψαρια)

Στο βυθο δεν ξερω τι γατοψαρα εχεις για να προτεινω κατι.

Σημαντικο ρολο παιζουν και οι παραμετροι του νερου που θελει το καθε ειδος γαι να ειναι συμβατα και για εμας ευκολη η ρυθμιση των παραμετρων, ετσι ωστε να εχουμε περιθορεια αντοχης στις ακραιες τιμες απ'ολα τα ειδη του ενυδρειου πχ αν δεν ζουν ολα τα ψαρια σε ιδιες θερμοκρασιες και ειμαστε αναγκασμενοι να εχουμε βρει μια μεση λυση στους 25 βαθμους χωρις να μπορουμε να παμε πανω ή κατω, αν γινει καποιο λαθος καποια ψαρια μπορει να εχουν σοβαρο προβλημα.

Επισης δεν εχουμε δυνατοτητα να κανουμε καποια υποτυπωδη αλλαγη εποχων με διαφορετικες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...