Jump to content

Please Help -Γεννα Σκαλαριών


kexri78

Recommended Posts

Μαζι με τα παρακάτω ερωτήματα θα ήθελα να σας παρακαλέσω επίσης να μου απαντήσετε αν κρίνετε σκοπιμο να επανέλθει ο πατέρας πίσω ακομα και αν η μητέρα εμφανιζει 'εχθρικές' τάσεις.....

Σας ευχαριστω..........

Καλημέρα σε όλους ,

είμαι κάτοχος ενος ενυδρείου RIO 240 οπου και το έχω 6 χρόνια περίπου..Χθες το μεσημέρι συνέβει το ανεπάντεχο..ενα ζευγαρι σκαλαριων γεννησε γυρω στα 200 αυγά...Το πρώτο που έκανα ηταν να διχοτομησω το ενυδρειο στα 2 αφηνοντας μονο την μητέρα με τα αυγα...Επειτα στην προσπάθεια μου να βάλω ξανα τον πατέρα μέσα η μητέρα άρχισε να γινεται επιθετική με αποτέλεσμα να τον βγάλω...Σημερα το πρωι έριξα το φάρμακο για τους μυκητές μιας και χθες δεν το είχα στην κατοχή μου..Απο τα 200 αυγα περίπου σήμερα βλέπω να έχουν μεινει καμια 60 αρια..τα υπολοιπα έχουν αφαιρεθει απο την μητέρα..καποια συνεχιζουν να ασπριζουν..θα ήθελα λοιπον να σας ρωτησω αν...1)Έχετε να μου δωσετε καμια οδηγια μηπως ζήσουν τα υπολοιπα 2) Υπάρχει περιπτωση να ξαναγεννησει άμεσα η μητέρα ...αυτα για την ώρα....

Σας ευχαριστω ξανα και αναμενω απαντήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα παρακάτω ερωτήματα θα ήθελα να σας παρακαλέσω επίσης να μου απαντήσετε αν κρίνετε σκοπιμο να επανέλθει ο πατέρας πίσω ακομα και αν η μητέρα εμφανιζει 'εχθρικές' τάσεις.....

Σας ευχαριστω..........

Καλημέρα σε όλους ,

είμαι κάτοχος ενος ενυδρείου RIO 240 οπου και το έχω 6 χρόνια περίπου..Χθες το μεσημέρι συνέβει το ανεπάντεχο..ενα ζευγαρι σκαλαριων γεννησε γυρω στα 200 αυγά...Το πρώτο που έκανα ηταν να διχοτομησω το ενυδρειο στα 2 αφηνοντας μονο την μητέρα με τα αυγα...Επειτα στην προσπάθεια μου να βάλω ξανα τον πατέρα μέσα η μητέρα άρχισε να γινεται επιθετική με αποτέλεσμα να τον βγάλω...Σημερα το πρωι έριξα το φάρμακο για τους μυκητές μιας και χθες δεν το είχα στην κατοχή μου..Απο τα 200 αυγα περίπου σήμερα βλέπω να έχουν μεινει καμια 60 αρια..τα υπολοιπα έχουν αφαιρεθει απο την μητέρα..καποια συνεχιζουν να ασπριζουν..θα ήθελα λοιπον να σας ρωτησω αν...1)Έχετε να μου δωσετε καμια οδηγια μηπως ζήσουν τα υπολοιπα 2) Υπάρχει περιπτωση να ξαναγεννησει άμεσα η μητέρα ...αυτα για την ώρα....

Σας ευχαριστω ξανα και αναμενω απαντήσεις....

Kακως αφαιρεσες το αρσενικο και πως ξερεις οτι ηταν αρσενικο.

Εχεις αλλα ψαρια μεσα και οταν λες οτι διχοτομησες το ενυδρειο τι εννοεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μπάμπη σε ευχαριστω για την ανταπόκριση πρωτα απο ολα...Ναι δεν είμαι 100% αν τελικά αφησα το αρσενικο η το θηλυκο μεσά..απλώς αφησα αυτο που απομάκρυνει τα άσπρα αυγά...Νομίζω οτι άφησα το θηλυκο διοτί είναι υπερπροστατευτική ...υπερβολικά υπερπροστατευτική...η αλήθεια είναι οτι δεν ήμουν σπίτι για να δω την διαδικασία και να καταλάβω ποιο είναι το θηλυκο και ποιο το αρσενικο...όταν λέω διχοτόμησα εννοω οτι έβαλα ένα τεράστιο φίλτρο που προμηθευτηκα και έκοψα στην μέση το ενυδρειο...όσο αφορά τα υπολοιπά ψάρια που έχω στην αλλη πλευρά είναι 3 αλλα σκαλάρια ,ωτοκυκλοι καθώς επίσης zebra ,κλοουν ..συνολο καμια 15 αρια....

τι μου προτείνεις ?

Kακως αφαιρεσες το αρσενικο και πως ξερεις οτι ηταν αρσενικο.

Εχεις αλλα ψαρια μεσα και οταν λες οτι διχοτομησες το ενυδρειο τι εννοεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι καταλαβα πολυ καλα αυτο με το φιλτρο αλλα σε καθε περιπτωση ειναι αδυνατον να πετυχεις αναπαραγωγη αν εχεις αλλα ψαρια μεσα.Αφαιρεσε το χωρισμα και αν εισαι σιγουρος οτι θελεις να κανεις αναπαραγωγη θα χρειαστεις ενα μικροτερο ενυδρειο περιπου 100 λιτρα για γεννηστρα οπου θα μεταφερεις το ζευγαρι, αν ειναι ζευγαρι.

Να ξερεις οτι και οι δυο γονεις φροντιζουν τα αυγα.

Μπορεις να ξεκινησεις διαβασμα,εδω εχει πολυ καλα ποστ με πετυχημενες προσπαθειες αλλα απο δικη μου εμπειρια προετοιμασου για πολυ ξενυχτι .....

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο για να στο περιγράψω ειναι αντιστοιχο με τα σφουγγαράκια που βαζουμε μέσα στο φίλτρο του ενυδρειου..απλώς αυτό είναι τεράστιο και το έχω βαλει στην μέση με αποτέλεσμα να κλεινω τα 3/4 του ενυδρειου που έχω τα υπολοιπα ψάρια...Και ενω το πρωι όπως σου ειπα είχα βάλει μονο το ένα σκαλάρι (αρσενικο η θηλυκο δεν γνωρίζω) γυρισα πριν απο λιγο και βρηκα γυρω στα 60 αυγα με μονο 4 λευκά...Αλλα διαπίστωσα πως το σκαλάρι που ειχα αφησει έτρωγε για τα καλά τα αυγα...το απομάκρυνα και τα άφησα μονο τους τα αυγά...Καμία ιδεά απο κανεναν για απο εδω και στο εξής ?

Υπάρχει κάτι αλλο που πρέπει να κάνω...Είμαι νεος πατέρας αλλά θελω να προσπαθησω....Μια πεθαινουν όλα....Αναμένω ....

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν μπορω να πω οτι καταλαβα πολυ καλα αυτο με το φιλτρο αλλα σε καθε περιπτωση ειναι αδυνατον να πετυχεις αναπαραγωγη αν εχεις αλλα ψαρια μεσα.Αφαιρεσε το χωρισμα και αν εισαι σιγουρος οτι θελεις να κανεις αναπαραγωγη θα χρειαστεις ενα μικροτερο ενυδρειο περιπου 100 λιτρα για γεννηστρα οπου θα μεταφερεις το ζευγαρι, αν ειναι ζευγαρι.

Να ξερεις οτι και οι δυο γονεις φροντιζουν τα αυγα.

Μπορεις να ξεκινησεις διαβασμα,εδω εχει πολυ καλα ποστ με πετυχημενες προσπαθειες αλλα απο δικη μου εμπειρια προετοιμασου για πολυ ξενυχτι .....

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο ψάρια και ο αρσενικός και η θυληκιά φροντίζουν τα αυγά, δεν μπορείς να καταλάβεις μόνο από την συμπεριφορά ποιος κάνει τη. Το κάθε ψάρι ή καλλίτερα ζευγάρι έχει τον δικό του συνολικό χαρακτήρα και μπορεί να μοιράζονται την φροντίδα των αυγών ή το ένα να αναλαμβάνει την υπεράσπιση από εχθρούς ενώ το άλλο να φροντίζει τα αυγά.

Τώρα εσύ άφησες μόνο ένα ψάρι μέσα και η επιτυχία σου να δεις ουρίτσες και ψάρια να κολυμπούν ελεύθερα έχει μειωθεί κατακόρυφα, αλλά ποτέ δεν μπορούμε να μιλήσουμε απόλυτα.

Αν η πρώτη τους γέννα αποτύχει όπως διαφαίνεται τότε μετά από 15-20 μέρες ξανά επιχειρούν να ζευγαρώσουν. Μερικές φορές μπορεί να τα έχεις κάνει όλα σωστά και παρόλο αυτά να μην δεις ψαράκια. Αυτό οφείλεται στην απειρία των γονέων και συνήθως μετά την 2-3 γέννα τα καταφέρνουν , ή μπορεί να μην τα καταφέρουν ποτέ διότι μπορεί τα ψάρια να έχουν εκφυλιστεί πολλή.

Και τέλος αν αποφασίσεις αν τα βάλεις να ξανά ζευγαρώσουν καλό είναι εξ αρχής προτού γεννήσουν να μην αλλάξει το περιβάλλων τριγύρω τους γιατί αλλιώς θα στρεσαριστούν τα ψάρια και η φροντίδα των ψαριών θα είναι η ανεπαρκής ή θα τα παρατήσουν τρώγοντας τα αυγά συνήθως το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ειλικρινα σε ευχαριστώ πάρα πολύ....θα ήθελα να σε ρωτησω και κατι ακομά...τι με συμβουλευεις να κάνω τώρα που τα αυγα έχουν απομονωθει απο τα σκαλάρια (επειδη οι γονεις άρχισαν να τρώνε εκτος απο τα άσπρα και τα άλλα)...υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εγω...Αυτη την στιγμη σιγουρα υπάρχουν καμια 50 αρια με μονο 5 άσπρα...να προσπαθησω με ένα τσιμιδάκι προσεχτικά να αφάιρέσω τα άσπρα ?Υπάρχει περιπτωση αν τα αφησω να κολλησουν και τα υπολοιπά? Ηδη έχουν περάσει απο χθες (γεννα) περιπου 30 ώρες?

Σε ευχαριστω και παλι...

Και τα δυο ψάρια και ο αρσενικός και η θυληκιά φροντίζουν τα αυγά, δεν μπορείς να καταλάβεις μόνο από την συμπεριφορά ποιος κάνει τη. Το κάθε ψάρι ή καλλίτερα ζευγάρι έχει τον δικό του συνολικό χαρακτήρα και μπορεί να μοιράζονται την φροντίδα των αυγών ή το ένα να αναλαμβάνει την υπεράσπιση από εχθρούς ενώ το άλλο να φροντίζει τα αυγά.

Τώρα εσύ άφησες μόνο ένα ψάρι μέσα και η επιτυχία σου να δεις ουρίτσες και ψάρια να κολυμπούν ελεύθερα έχει μειωθεί κατακόρυφα, αλλά ποτέ δεν μπορούμε να μιλήσουμε απόλυτα.

Αν η πρώτη τους γέννα αποτύχει όπως διαφαίνεται τότε μετά από 15-20 μέρες ξανά επιχειρούν να ζευγαρώσουν. Μερικές φορές μπορεί να τα έχεις κάνει όλα σωστά και παρόλο αυτά να μην δεις ψαράκια. Αυτό οφείλεται στην απειρία των γονέων και συνήθως μετά την 2-3 γέννα τα καταφέρνουν , ή μπορεί να μην τα καταφέρουν ποτέ διότι μπορεί τα ψάρια να έχουν εκφυλιστεί πολλή.

Και τέλος αν αποφασίσεις αν τα βάλεις να ξανά ζευγαρώσουν καλό είναι εξ αρχής προτού γεννήσουν να μην αλλάξει το περιβάλλων τριγύρω τους γιατί αλλιώς θα στρεσαριστούν τα ψάρια και η φροντίδα των ψαριών θα είναι η ανεπαρκής ή θα τα παρατήσουν τρώγοντας τα αυγά συνήθως το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το μόνο που σου μένει είναι να ελπίζεις ότι δεν υπάρχουν πολλή σπόροι από μύκητες μέσα στο ενυδρείο σου και οπωσδήποτε πρέπει να οξυγονώνονται με νερό, πρέπει δηλαδή να περνά από τα αυγά ένα ελαφρύ ρεύμα από νερό και μετά περιμένεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο.

Μια άλλη λύσει είναι να αφορέσεις τα αυγά αν αυτό είναι φυσικά εφικτό, και να τα βάλεις σε ένα κομμένο μπουκάλι 2λιτρου αναψυκτικού θα κοιτάξεις να πάρεις νερό από το ενυδρείο που βρίσκονται τα αυγά, θα βάλεις και την ανάλογη δόση φαρμάκου για τους μύκητες. Μετά τοποθέτησε τα αυγά μέσα και με μια αεροπετρα να δημιουργήσεις ένα μικρό ρεύμα δίπλα στα αυγά, όχι πάνω τους. Δηλαδή στην μια μεριά θα είναι τα αυγά στην άλλη η αεροπετρα όπου θα δημιουργεί με της φυσαλίδες ένα μίνι ρεύμα και θα οξυγονώνονται τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς πως απευθυνεσαι σε αρχάριο στα γεννητουρια...παντως μου ακουγεται πολύ καλή η προταση σου άσχετα αν δεν την ακολουθησω γιατί απλά με .......φοβάμαι...θα τα αφησω έτσι και απλώς θα δημιουργήσω με την αερόπετρα ενα μικρο ρευμα κοντα στα αυγα...Να βγάλω τα υπολοιπα άσπρα με ενα τσιμπιδάκι η να τα αφησω? απο την εμπειρια σου πιστευεις οτι αν τα αφησω θα μολύνουν και τα υπολοιπά η έχει να κάνει σχέση με αυτο που μου είπες με τους υπολοιπούς μηκυτες στο ενυδρειο...και μια που σε βρηκα ερωτηση πιθανως τελευταια γιατί αρκετα σε κουρασα...οτι ειναι να γινει σε ποσες ώρες η ημέρες θα γινει...δηλαδη να βγουν ουριτσες η να πεθανουν ?

Τώρα το μόνο που σου μένει είναι να ελπίζεις ότι δεν υπάρχουν πολλή σπόροι από μύκητες μέσα στο ενυδρείο σου και οπωσδήποτε πρέπει να οξυγονώνονται με νερό, πρέπει δηλαδή να περνά από τα αυγά ένα ελαφρύ ρεύμα από νερό και μετά περιμένεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο.

Μια άλλη λύσει είναι να αφορέσεις τα αυγά αν αυτό είναι φυσικά εφικτό, και να τα βάλεις σε ένα κομμένο μπουκάλι 2λιτρου αναψυκτικού θα κοιτάξεις να πάρεις νερό από το ενυδρείο που βρίσκονται τα αυγά, θα βάλεις και την ανάλογη δόση φαρμάκου για τους μύκητες. Μετά τοποθέτησε τα αυγά μέσα και με μια αεροπετρα να δημιουργήσεις ένα μικρό ρεύμα δίπλα στα αυγά, όχι πάνω τους. Δηλαδή στην μια μεριά θα είναι τα αυγά στην άλλη η αεροπετρα όπου θα δημιουργεί με της φυσαλίδες ένα μίνι ρεύμα και θα οξυγονώνονται τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο συγχαρητηρια...δεν έχω 5 λεπτα που ακολουθησα τις οδηγιες σου με την αεροπετρα και στα αυγα που αρχισαν να βγαινουν μικροσκοπικές ουριτσες που κουνιουνται....δεν ξερω ρε φιλε αν θα σωθει κανένα αλλά ειναι τελεια...οποτε βρεις χρονο μου απαντας στο παρακατω μηνυμα μου καθως και το τι κανω απο εσω και στο εξης ?

Μην ξεχνάς πως απευθυνεσαι σε αρχάριο στα γεννητουρια...παντως μου ακουγεται πολύ καλή η προταση σου άσχετα αν δεν την ακολουθησω γιατί απλά με .......φοβάμαι...θα τα αφησω έτσι και απλώς θα δημιουργήσω με την αερόπετρα ενα μικρο ρευμα κοντα στα αυγα...Να βγάλω τα υπολοιπα άσπρα με ενα τσιμπιδάκι η να τα αφησω? απο την εμπειρια σου πιστευεις οτι αν τα αφησω θα μολύνουν και τα υπολοιπά η έχει να κάνει σχέση με αυτο που μου είπες με τους υπολοιπούς μηκυτες στο ενυδρειο...και μια που σε βρηκα ερωτηση πιθανως τελευταια γιατί αρκετα σε κουρασα...οτι ειναι να γινει σε ποσες ώρες η ημέρες θα γινει...δηλαδη να βγουν ουριτσες η να πεθανουν ?

Link to comment
Share on other sites

Thanks Βαγγέλη για τη συμμετοχή!

Η εξέλιξη της αναπαραγωγης προχωράει πολύ γρήγορα. Μέσα στις τελευταιες 3 ώρες άρχισαν να διακρίνονται οι ουρίτσες, να υπάρχει εντονη δραστηριότητα μέσα στα αυγά και κάποια από αυτά να ξεκολλάνε και να πέφτουν στον πάτο του ενυδρείου. Έχω προσπαθήσει να κλείσω το φίλτρο με τούλι για να μην τα ρουφήξει.

1. Τι άλλο μπορώ να κάνω για να έχω όσο το δυνατόν περισσότερους επιζήσαντες... με δεδομένο ότι δεν έχω μετρητές pH και αμμωνίας???

2. Στις πόσες μέρες θα πρέπει να αρχίσω το ταϊσμα των μωρών;

3. Αν επανασυνδέσω τους γονεις με τα μωρα, υπαρχει περιπτωση να τα φανε ακομα κι οταν θα ειναι σαν κοκκοι ρυζιου και θα κολυμπανε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι θα τα φανε. Τωρα πλεον πρεπει να τα κρατησεις μονα και ετοιμασου να τραβηξεις "λουκι".- :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ,

τελευταια ανταπόκριση απο το μετωπο...Παραμένει ο αριθμος των 60 επιζησαντων...Έχουν φυγει ολα πανω απο το φίλτο οπου και γεννησανε και έχουν πέσει αλλα στα χαλικια άλλα σε κατι φυλλα ανουμπιων που έχω και κάποια σε ενα τούλι το οποιο τοποθέτησα...Το ενυδρειο παραμένει χωρισμένο στα δυο...Χθες μάλιστα έκανα και τα test N02 ,NO3 καθως και αμμωνιας..οι τιμες παραμένουν πάρα πολυ καλές...

Τα εμβρυα τρώνε μετα μανιας τον λεκιθικο τους σάκο και απο οτι βλέπω απο αυριο θα αρχισω να τα ταιζω με την τροφή με τις αρτέμιες που αγοράσα...Όπως πάντα έχω ερωτησεις για κάθε φιλο που μπορει να βοηθήσει...

Πιο συγκεκριμένα :

1) Να διακοψω την ροη της αεροπετρας που εχω τοποθετήσει ?

2) Με προβληματιζει πολύ το φίλτρο...έχω τοποθετήσει ένα τεράστιο τουλι αλλα φοβαμαι οτι δεν θα ειναι αρκετο για να μην τα 'καταπιει'...έχει κανεις να προτείνει κατι άλλο να βαλω μπροστα απο τις σχάρες του φιλτρου ? Κατι που να στεκεται ? Θυμιζω οτι έχω ενα rio 240 .To να το διακοψω και να βάλω ενα μικροτερο εφεδρικο που έχω στην αλλη πλευρα του ενυδρειου που ειναι τα υπολοιπα ψάρια και με το δεδομένο οτι στο διαχωριστικο είναι ενα τεράστιο σφουγγαρι και υπάρχει κάποια ροη θα είναι έγκλημα ?

Ευχαριστω?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν μπορει τοσο ευκολα να τα ρουφηξει!(οταν ειναι ζωντανα)

εγω θα σου ελεγα να μη σε νοιαζει τοσο το τουλι!

Link to comment
Share on other sites

Λές ε? Γιατί πραγματικά με έχει άγχωσει....φαντάζομαι πως όταν θα αρχίσουν να κολυμπάνε θα είναι σαν κοκοι ρυζίου και φοβάμαι πως δεν θα έχουν την αντιστάση για να μην τους αποροφήσει το φίλτρο....

Αλλή ιδεα για να το καλύψω υπάρχει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλτσόν ε? καλη ιδεά ακούγεται...αν και θα δυσκολευτει να περάσει γιατι το ενυδρειο δεν ειναι αποσπώμενο...ειναι γωνιακο και ειναι κολλημένο στο τζάμι....

Κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Θα το προσπαθήσω ρε φίλε αλλα χλωμο το βλέπω...υπάρχει σιλικονη...οταν γυρισω σπιτι θα το κανω και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Θα το προσπαθήσω ρε φίλε αλλα χλωμο το βλέπω...υπάρχει σιλικονη...οταν γυρισω σπιτι θα το κανω και θα σου πω...

οκ :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

τελικά την γλιτωσε το καλτσον...έβαλα σιτα και ένα σφουγγαρι μπροστα και ολα οκ...Τώρα αναμένω να ολοκληρωσουν το φαγωμα του λεκιθικου σάκου για να αρχισουν να κολυμπάνε....Φανταζομαι με δεδομένο οτι αύριο κλείνουν 5 ημέρες να αρχίσουν να κολυμπάνε καθως επίσης να αρχισω και το ταισμα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους ,

δυστυχώς αν και έχω κάνει τα πάντα (κατα την προσωπικη μου αποψη πάντα μιας και ειμαι νεος πατέρας) μονο 12 έχουν καταφέρει μετα απο 9 ημέρες περιπου να επιζησουν...Σημερα πηρα ένα ενυδρειο μικροτερο (40λιτρων) για να το κανω μαιευτηριο και να τα μεταφερω εκει...Απο την άλλη σκέφτηκα στο Rio με 240 λιτρα που έχω να βάλω ένα νεο χωρισμα και μέσα στα περιπου 50 λιτρα να βάλω τα τεσσερα μεγάλα σκαλάρια ...Μάλιστα αγοράσα και εναν κωνο ειδικο με την προπτικη να γεννησουν πανω σε αυτο...Έχετε κατι αλλο να μου προτεινετε ?

Επίσης κάθε ποτε γεννανε τα σκαλάρια αν υπάρχουν οι ιδανικες συνθηκες???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...