Jump to content

Αμμωνιά Sos!!???


Recommended Posts

παιδιά έκανα το τεστ της τετρα το υγρό με τις σταγόνες και μου έβγαλε 1.5 mg/l με βαση το χρωματολόγιο...

Τι να κάνω!!?!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ποσα λιτρα εχεις?ψαρια?

καινουργιο-παλιο?

τωρα το στρωνεις?

πες αυτα για αρχη..

αν το εχεις καιρο κανε μια καλη αλλαγη νερου!

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα εχεις?ψαρια?

καινουργιο-παλιο?

τωρα το στρωνεις?

πες αυτα για αρχη..

αν το εχεις καιρο κανε μια καλη αλλαγη νερου!

260 λτ , με 5 πλατύ , 5 swordtails , 2 pleco , 1 γλυφτη

και 2 κλόουν

δουλεύει 3 βδομάδες!

Έγινε επεξεργασία - ignisport
Link to comment
Share on other sites

εχεις αστρωτο ενυδρειο!

δεν εχει συμπληρωθει ο κυκλος ακομα!

κακως εβαλες ψαρια..

ξαναρχισε το απο την αρχη :D

Link to comment
Share on other sites

Αμα κάνω αλλαγές νερού (στα οποία θα έχω ρίξει prime και nitrivec και θα έχω περιμένει 24 ώρες) 25% κάθε φορά , υπάρχει περίπτωση να ισορροπίσει?

Link to comment
Share on other sites

εχεις αστρωτο ενυδρειο!

δεν εχει συμπληρωθει ο κυκλος ακομα!

κακως εβαλες ψαρια..

ξαναρχισε το απο την αρχη :D

:P

Κανε μια αλλαγή νερού και συνέχισε να κάνεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ αλλαγές για να μένει η αμμωνία σε ΠΟΛΥ χαμηλά επίπεδα! Το καλύτερο για τα ψαράκια είναι να πάνε σε ένα στρώμένο ενυδρείο μεχρι να ολοκληρωθεί ο δικός σου κύκλος του αζώτου!

Ξεκίνα διάβασμα αμέσως μετά την αλλαγή του νερού!

Link to comment
Share on other sites

Αμα κάνω αλλαγές νερού (στα οποία θα έχω ρίξει prime και nitrivec και θα έχω περιμένει 24 ώρες) 25% κάθε φορά , υπάρχει περίπτωση να ισορροπίσει?

Ναι! υπάρχουν πολλοί τρόποι να στρώσεις ενα ενυδρείο... ο χειρότερος είναι με ψάρια μέσα!

το nitrivec για μένα είναι πεταμένα λεφτά...

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω που να τα πάω :D:P:wootwoot: θα κάνω αλλαγές 25% κάθε μέρα .... με τον τρόπο που είπα μέχρι να ισορροπιθεί... η ποσότητα αμμωνίας που ανέφερα είναι καταστροφική?

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνία είναι τοξική για τα ψάρια! Οι μετρήσεις σου θα επρέπε να είναι στο 0

Εβαζες το νιτριβέκ πριν βάλεις ψάρια στο ενυδρείο για 10 μέρες που αναφέρεται στις οδηγίες;

Τα ψαρια τα αγώρασες όλα μαζί;

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

όλα μαζί τα έβαλα τα ψάρια , το στρώσημο το έκανα με ζωντανά βακτίρια κατευθείαν στα φίλτρα...

Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντάς για πόσες ημέρες το έκανες όμως...

Οταν γεμίζουμε ένα ενυδρείο, το κάνουμε σταδιακά για να μπορεί/προλάβει να δημιουργηθεί κατάληλη βιολογία

Το νιτριβέκ υποτίθετε πως βοηθάει στην επιτάχινση τις βιολογίας!

Οπως είπα πιο πάνω εφόσον δεν μπορείς να τα πας πίσω τα ψάρια ουτε σε κάποιο γνωστό, καθημερινές αλλαγές στο νερό τουλάχιστον 50% μεχρι να μετράς αμμωνία 0.0mg/l kai No2 0.0 mg/l και No3 <20 mg/l.

Όταν γίνει αυτό τότε το ενυδρείο σου θα έχει στρώσει και θα μπορέσουν τα ψαράκια να ισυχάσουν!

Ταιζε πολύ σπάνια τα ψάρια. ανα δύο μέρες και τόση τροφη όση μπορεί να καταναλωθεί σε λιγότερο απο 2-3 λεπτά

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαρηστώ πολυ ! οπότε άυριο αλλάζω το μισό νερο , έκανα στρώσημο 5 μερών με ζωντανά βακτήρια ( κατι μαυρα μπιλάκια ηταν σε ψυγείο) , άν βάλω 100 λτ νερο με prime και νιτριβεκ μεχρι αυριο τετοια ώρα θα ειναι κομπλε να το βάλω μέσα?

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου είναι να σταματίσεις το νιτριβέκ! εαν έκανε αυτά που έλεγε ΔΕΝ θα έπρεπε να είχες αμμωνία... τελος.

Για το prime θα σου μιλήσουν αλλοι. Δεν το έχω δουλέψει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

το nitrivec για μένα είναι πεταμένα λεφτά...

Γιατι ? Εγω με αυτο εστρωσα ολα καλα!

Εξηγησε το

σας ευχαρηστώ πολυ ! οπότε άυριο αλλάζω το μισό νερο , έκανα στρώσημο 5 μερών με ζωντανά βακτήρια ( κατι μαυρα μπιλάκια ηταν σε ψυγείο) , άν βάλω 100 λτ νερο με prime και νιτριβεκ μεχρι αυριο τετοια ώρα θα ειναι κομπλε να το βάλω μέσα?

Για να υπαρχουν βακτηρια πρεπει να υπαρχει τροφη να φανε, αμμωνια

Νιτριβεκ να ριχνεις μην το σταματησεις. κανε αλλαγη νερου και μετα το αντιχλωριο αφου περασουν 30 λεπτα βαλε νιτριβεκ.

Επισης τι φιλτρο εχεις?

Υπαρχει περιπτωση να μην σε καλυπτει.

Μετρησες μετα απο ταισμα?

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

εχω 13 ψάρια... τωρα έβαλα σε 2 γκουβάδες 55 + 55 λτ νερου , έβαλα prime και μετα απο μισή ωρα έριξα νιτριβεκ , τώρα άυριο θα βάλω αυτά τα 110 λτ στο ενυδρείο μου...

αυριο το βράδυ θα φτιάξω πάλι 110 λτ και μεθάυριο το βράδυ θα τα ρίξω στο ενυδρείο... σωστά το κάνω η λάθος?

Link to comment
Share on other sites

εχω 13 ψάρια... τωρα έβαλα σε 2 γκουβάδες 55 + 55 λτ νερου , έβαλα prime και μετα απο μισή ωρα έριξα νιτριβεκ , τώρα άυριο θα βάλω αυτά τα 110 λτ στο ενυδρείο μου...

αυριο το βράδυ θα φτιάξω πάλι 110 λτ και μεθάυριο το βράδυ θα τα ρίξω στο ενυδρείο... σωστά το κάνω η λάθος?

Καλυτερα να την εκανες τωρα την αλλαγη αμα μπορεις.

Πριν κανεις αλλαγη αυριο, κανε μια μετρηση να δεις τι γινεται :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ? Εγω με αυτο εστρωσα ολα καλα!

Εξηγησε το

Για να υπαρχουν βακτηρια πρεπει να υπαρχει τροφη να φανε, αμμωνια

Νιτριβεκ να ριχνεις μην το σταματησεις. κανε αλλαγη νερου και μετα το αντιχλωριο αφου περασουν 30 λεπτα βαλε νιτριβεκ.

Δηλαδή μετά απο 3 μέρες που λέει το νιτριβεκ εβαλες ψάρια;

1η προσπάθεια

εκανα χρήση του νιτριβεκ για 10 μέρες. Εβαλα 3 ψάρια μεσα σε 60 λίτρα. την επόμενη μέρα τα 2 νεκρά την δευτερη μέρα και το τρίτο... ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΩ στο νιτριβεκ γιατι ΔΕΝ εκανα μετρήσεις (εμπιστευτικα τον πετσοπα και δεν ήξερα ΚΑΝ τι σημένει τεστ)

2η προσπάθεια

Μετρήσεις απο 1 εως και 8 μέρα στρωσίματος με νιτριβεκ = Νο2 >2

Εαν έχω Νο2 μεγαλύτερο απο 2mg/l ΓΙΑΤΙ να βαλω ψαρι μέσα; Εστρωσε το ενυδρείο και ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ο κυκλος του αζωτου; οχι... δεν εβαλα ψαρι και τελειωσε εκεί η χρηση του νιτριβεκ....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά απο 3 μέρες που λέει το νιτριβεκ εβαλες ψάρια;

1η προσπάθεια

εκανα χρήση του νιτριβεκ για 10 μέρες. Εβαλα 3 ψάρια μεσα σε 60 λίτρα. την επόμενη μέρα τα 2 νεκρά την δευτερη μέρα και το τρίτο... ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΩ στο νιτριβεκ γιατι ΔΕΝ εκανα μετρήσεις (εμπιστευτικα τον πετσοπα και δεν ήξερα ΚΑΝ τι σημένει τεστ)

2η προσπάθεια

Μετρήσεις απο 1 εως και 8 μέρα στρωσίματος με νιτριβεκ = Νο2 >2

Εαν έχω Νο2 μεγαλύτερο απο 2mg/l ΓΙΑΤΙ να βαλω ψαρι μέσα; Εστρωσε το ενυδρείο και ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ο κυκλος του αζωτου; οχι... δεν εβαλα ψαρι και τελειωσε εκεί η χρηση του νιτριβεκ....

Ταιζες οταν εβαζες νιτριβεκ?

Ποσο ταιζες?

Το φιλτρο τι βιολογικο υλικο ειχε?

Link to comment
Share on other sites

Ταιζα όταν εβαζα νιτριβεκ

Ελαχιστα

αρκετο "μακαρόνι της sera δεν μπορω να πω με ακρίβια πόσο αλλα εαν κρίνω το πόσο χωράει στο φιλτρο της ίδιας εταιρίας για 120λ ενυδρείο τοτε ειχα ΠΟΛΥ γιατι έιχα 2πλασια, ίσως και παραπάνω, ποσότητα!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση , επειδή αν κατάλαβα και εγω ... το νερό μου δεν ειναι σωστά στρωμένο , οπότε όπως καταλαβένετε 8α κάνε τις αλλαγές που είπα ώσπου μέχρι μεθάυριο να έχω αλλάξει όλο το νερό (με νιτριβέκ - 100 λτ την μέρα) τα φίλτρα μου έιναι 2 , το εσωτερικό και ένα eheim 2217 στο eheim οταν το έβαλα σε λειτουργία έιχα ρίξει μέσα ζωντανά βακτίρια ψυγείου) και τα δυο φίλτρα έχουν άνθρακα μέσα... να τον βγάλω μέχρι να αλλαχτεί όλο το νερό ? να τα ταίζω τα ψαράκια μου? ας μου δώσει κάποιος τα φώτα του δν μπορώ να τα δώσω καπου και δεν λέει να τα ψωφήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζα όταν εβαζα νιτριβεκ

Ελαχιστα

αρκετο "μακαρόνι της sera δεν μπορω να πω με ακρίβια πόσο αλλα εαν κρίνω το πόσο χωράει στο φιλτρο της ίδιας εταιρίας για 120λ ενυδρείο τοτε ειχα ΠΟΛΥ γιατι έιχα 2πλασια, ίσως και παραπάνω, ποσότητα!

Δεν πρεπει να ταιζουμε λιγο.

Το ταισμα γινεται κανονικα ετσι ωστε να παραχθει αμμωνια για να αρχησουν να αναπαραγονται τα βακτηρια :D

Link to comment
Share on other sites

το κανονικά πόσο είναι; εριχνα αρκετή τροφή για να τραφεί ένας μονομάχος! τον οποίο και φιλοξένησα έπειτα!

Το καταστρέψαμε το πόστ... ας συνεχίσουμε με πμ.

Αν και τον αφορά τον φίλο μας που ξέκίνησε το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=13569&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=12982&st=0

:D:P:wootwoot::wootwoot::wootwoot::thumbup:

Δειτε και αυτα!

Επρεπε να ριχνεις τοση σαν ταιζες ενα ενυδρειο με κανονικο πληθυσμο.

Ενας μονομαχος δεν μπορει να κρατησει βιολογια για ενα κοινωνικο ενυδρειο :blink:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

ok θα ρίξω το διάβασμα μου , όμως τον άνθρακα πρέπει να τον βγάλω η να τον αφήσω? σε γενικές γραμμές χρείαζεται να είναι μόνιμα μεσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Η σερα λέει να βάλεις το 100% της χωρετικότητας του ενυδρείου μέχρι την 11 μέρα και ξεκινόντας με αλγοφάγα και ψάρια βυθού!

Μέσα στα ποστ που διάλεξες λέει ότι για να στρώσει ο βυθός και γενικότερα ενα ενυδρείο θέλει 3 μήνες!

Δεν λεω ότι δεν γίνεται να στρώσει, λέω ότι βαση των δικών μου μετρήσεων ΔΕΝ θα επρεπε να βάλω ψάρια μέσα!

Εαν τάιζα παραπάνω όπως λες θα είχα ακομη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ποσότητες ΝΟ2!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...