Jump to content

Αμμωνιά Sos!!???


Recommended Posts

ok θα ρίξω το διάβασμα μου , όμως τον άνθρακα πρέπει να τον βγάλω η να τον αφήσω? σε γενικές γραμμές χρείαζεται να είναι μόνιμα μεσα στο ενυδρείο?

Τον βγαζεις!

Τον θελεις μονο μετα απο θεραπεια για να τραβηξει τα φαρμακα :D:P

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ωράια τον βγάζω , πειράζει να αλλάξω και τον υαλοβάμβακα που έχει μαζέψει μάκα πάνω? η χαλάει η βιολογία?

Link to comment
Share on other sites

ωράια τον βγάζω , πειράζει να αλλάξω και τον υαλοβάμβακα που έχει μαζέψει μάκα πάνω? η χαλάει η βιολογία?

Το φιλτρο εχει μεσα βιολογικο υλικο η μονο σφουγκαρια?>

Κανονικα τον αλλαζεις, για αυτο υπαρχει....

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=13569&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=12982&st=0

:D:P:wootwoot::wootwoot::wootwoot::thumbup:

Δειτε και αυτα!

Επρεπε να ριχνεις τοση σαν ταιζες ενα ενυδρειο με κανονικο πληθυσμο.

Ενας μονομαχος δεν μπορει να κρατησει βιολογια για ενα κοινωνικο ενυδρειο :blink:

ποιος μιλησε για κοινωνικό; ο μονομάχος ήταν μόνος του!

Ξανά, στα πόστ που ανέφαιρες υπαρχει αυτό -> http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=13855

βλέπεις οτι και αυτός έχει Νο2 και αμμωνία μετα απο 1 μήνα; όλοι οι αλλοι που είχαν μηδενικές μετρήσεις χρησημοποιούσαν σκευασμα της ΤΕΤΡΑ....

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

ωράια τον βγάζω , πειράζει να αλλάξω και τον υαλοβάμβακα που έχει μαζέψει μάκα πάνω? η χαλάει η βιολογία?

Το φίλτρο να το πειράζεις μόνο όταν χαμηλώσει η ροή του! η μπίχλα είναι μερος της βιολογίας, εαν δουλέβει κανονικά το φίλτρο τοτε άστο! εαν όχι τοτε ξέπλυνε το με νερό απο το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Η σερα λέει να βάλεις το 100% της χωρετικότητας του ενυδρείου μέχρι την 11 μέρα και ξεκινόντας με αλγοφάγα και ψάρια βυθού!

Μέσα στα ποστ που διάλεξες λέει ότι για να στρώσει ο βυθός και γενικότερα ενα ενυδρείο θέλει 3 μήνες!

Δεν λεω ότι δεν γίνεται να στρώσει, λέω ότι βαση των δικών μου μετρήσεων ΔΕΝ θα επρεπε να βάλω ψάρια μέσα!

Εαν τάιζα παραπάνω όπως λες θα είχα ακομη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ποσότητες ΝΟ2!

O βυθος θελει να στρωσει οντως 3 μηνες!

Δεν ειναι φιλτρο ομως!

Αν δεν ριχνεις τροφη ομως δεν θα εχεις ΝΟ2 αρα και ουτε ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο να το πειράζεις μόνο όταν χαμηλώσει η ροή του! η μπίχλα είναι μερος της βιολογίας, εαν δουλέβει κανονικά το φίλτρο τοτε άστο! εαν όχι τοτε ξέπλυνε το με νερό απο το ενυδρείο σου!

Η βιολογια που ειναι στο filter woοl ειναι ελαχιστη μπροστα σε αυτη που εχει το στρωμενο φιλτρο.

Αν εχει πεσει η ροη πετα το, αν οχι κρατα το.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτα που λες... Το θέμα μας ομως ειναι το εξής....

Το νιτριβεκ στρώνει/βοηθάει στον κυκλο του αζώτου....

Η εταιρία που φτιάχνει αυτο το σκέυασμα λέει βάλτε ψάρια απο την 4 μέρα και μετά(πανω στο σκευασμα, στο σιτε λέει την επομενη μέρα) και εγω και αλλοι (λινκ που έδωσα πιο πάνω) είχαμε ΝΟ2 και αμμωνία που ειναι ΤΟΞΙΚΑ για τα ψάρια κατα την διαρκεια της χρήσης του εν λόγο προιόντος....

ΣΟΥΜΑ: ΔΕΝ κανει σωστά την δουλειά του! Ο φίλος που ανέβασε το λίνκ με τις μετρήσεις είχε αστρωτο ενυδρείο ακομα και μετά τις 30 μέρες...

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια που ειναι στο filter woοl ειναι ελαχιστη μπροστα σε αυτη που εχει το στρωμενο φιλτρο.

Αν εχει πεσει η ροη πετα το, αν οχι κρατα το.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά επειδή μου φαίνεται

οτι έχεις την ίδια λάθος αντίληψη που είχα κι εγώ (και το 99% των νέων ενυδρειούχων):

Το νερό δεν κρατάει βιολογία.

Βιολογία λέμε την μπίχλα του φίλτρου.

Είναι αποικίες βακτηρίων.

Το νερό μαζεύει ουσίες.

Οι βασικότερες είναι:

η αμμωνία (ΝΗ3) που "καίει" τα βράγχια των ψαριών,

τα νιτρώδη (nitrite ή ΝΟ2) που είναι δηλητήρια

και τα νιτρικά (nitrate ή ΝΟ3) που είναι ασφαλή σε τιμές <25.

Η αμμωνία προέρχεται από τα υπολείμματα της τροφής που ρίχνουμε

και τα απορρίμματα των ψαριών.

Απο τα 2 είδη των βακτηρίων που ζουν στο φίλτρο,

Το πρώτο τρώει την αμμωνία και την κάνει ΝΟ2

Το δεύτερο τρώει τα ΝΟ2 και τα κάνει ΝΟ3.

Αυτά τα τελευταία (τα ΝΟ3) ο τρόπος να τα μειώσουμε

είναι οι προγραμματισμένες αλλαγές νερού.

Το στρώσιμο λοιπόν του φίλτρου είναι να ταίζεις τα βακτήρια

μέχρι να μαζευτούν αρκετά στο φίλτρο ώστε να αλλάζουν όλη

την αμμωνία σε ΝΟ3.

Αυτή είναι χοντρικά η ουσία του ενυδρείου γλυκού νερού.

Υπάρχουν λεπτομέρειες (πχ και ο πυθμένας έχει βακτήρια κατά μέρος)

αλλά ήθελα να τα πω όσο πιο απλά γίνεται.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο λοιπόν του φίλτρου είναι να ταίζεις τα βακτήρια

μέχρι να μαζευτούν αρκετά στο φίλτρο ώστε να αλλάζουν όλη

την αμμωνία σε ΝΟ3.

Αυτή είναι χοντρικά η ουσία του ενυδρείου γλυκού νερού.

:D

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτα που λες... Το θέμα μας ομως ειναι το εξής....

Το νιτριβεκ στρώνει/βοηθάει στον κυκλο του αζώτου....

Η εταιρία που φτιάχνει αυτο το σκέυασμα λέει βάλτε ψάρια απο την 4 μέρα και μετά(πανω στο σκευασμα, στο σιτε λέει την επομενη μέρα) και εγω και αλλοι (λινκ που έδωσα πιο πάνω) είχαμε ΝΟ2 και αμμωνία που ειναι ΤΟΞΙΚΑ για τα ψάρια κατα την διαρκεια της χρήσης του εν λόγο προιόντος....

ΣΟΥΜΑ: ΔΕΝ κανει σωστά την δουλειά του! Ο φίλος που ανέβασε το λίνκ με τις μετρήσεις είχε αστρωτο ενυδρείο ακομα και μετά τις 30 μέρες...

Eσυ δεν κανεις κατι σωστα.

Τωρα τι να σου πω;

Στους περισσοτερους ολα πανε μια χαρα.

Ο φιλος akranidis στο εξηγησε πολυ καλα.

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Eσυ δεν κανεις κατι σωστα.

Τωρα τι να σου πω;

Στους περισσοτερους ολα πανε μια χαρα.

Ο φιλος akranidis στο εξηγησε πολυ καλα.

:D:P:wootwoot::wootwoot::wootwoot::thumbup:

1.Ο φιλος ακρανιδης δεν το εξηγησε σε μένα αλλα στον φίλο που έχει πρόβλημα.

2. σου εδωσα παραδειγματα με μετρήσεις και αποτελέσματα όχι μονο δικά μου αλλα και 2ου.

3.Ζητητσες αποδείξεις και σου εδωσα με το παραπάνω. εσυ δεν εδωσες καμία που να υποστηρίζεις την γνώμη σου!

4. Καληνυχτώ γιατί δουλέβω σε λίγες ώρες!

Ελπίζω για το καλύτερο για τα ψαρακια με το τοξικό νερο που πινουν και nitrivec που, που και που, δουλευεί! :blink:

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

:D:P:wootwoot::wootwoot::wootwoot::thumbup:

1.Ο φιλος ακρανιδης δεν το εξηγησε σε μένα αλλα στον φίλο που έχει πρόβλημα.

2. σου εδωσα παραδειγματα με μετρήσεις και αποτελέσματα όχι μονο δικά μου αλλα και 2ου.

3.Ζητητσες αποδείξεις και σου εδωσα με το παραπάνω. εσυ δεν εδωσες καμία που να υποστηρίζεις την γνώμη σου!

4. Καληνυχτώ γιατί δουλέβω σε λίγες ώρες!

Ελπίζω για το καλύτερο για τα ψαρακια με το τοξικό νερο που πινουν και nitrivec που, που και που, δουλευεί! :P

To δικο μου ενυδρειο τρεχει ενα χρονο ακριβως και στρωθηκε σε μια βδομαδα με nitrivec και ψαρια απο την δευτερη μερα. Οι μετρησεις ηταν ολες μια χαρα.

Οτι θες κανεις, δικο σου ενυδρειο ειναι.

Στρωσε με αμμωνια μεσα ενα μηνα, αν θες να εισαι σιγουρος :blink:

Ο φιλος ας ακουλουθησει τις συμβουλες και ολα θα πανε μια χαρα!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

εγω απλά επειδή έχω σπαταλήσει καλώς η κακως πααααρα πολλα λευτα και δεν εχω την δυνατότητα να πάρω άλλα φάρμακα κτλ κτλ θα κάνω ολική αλλαγή του νερού μου σε 3ις φάσεις (3ς μέρες ώσπου να ανακυκλωθεί όλο το νερό) με νιτριβέκ... δυστηχώς δεν έχω άλλη επιλογή :(:(:( θα ετοιμάσω 5 χ 60 λτ σε γκουβάδες και σε 3ις μέρες θα το αλλάξω όλο... το νιτριβέκ εγραφε πάνω 24ωρες προτεμασία πρίν πέσουν ψάρια μέσα γιαυτό θα το αφήσω 24ς ώρες το νερό σε γκουβάδες πριν το ρήξω μέσα και ελπίζω να βελτιωθούν τα πράγματα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να προσθέσεις τα βακτήρια αφού κάνεις την αλλαγή.

Κάπου διάβασα ότι τα βακτήρια αυτά

στο νερό δεν αντέχουν πολύ λόγω του φωτός.

24 ώρες προετοιμασία πρέπει να εννοούσε τον χρόνο

αφού τα ρίξεις στο ενυδρείο, μέχρι να μεγαλώσει λίγο

το πλήθος τους στο βιολογικό υλικό του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα βακτήρια χρειάζονται συνεχώς τροφή,

γιαυτό λέμε να μην κλείνουν τα φίλτρα για μεγάλο διάστημα.

Δεν νομίζω να χαθούν όλα στο βαρέλι σε 24 ώρες,

ειδικά αν ρίξεις 1-2 φυλλαράκια τροφή και το καλύψεις από το φως.

Απλά αν έπεφταν κατευθείαν στο ενυδρείο

θα ήταν πιο πολλά και θα είχε πιο μεγάλη πιθανότητα

η εγκατάσταση τους στα υλικά του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει το βαρελι, οι κουβαδες κλπ στην ολη υποθεση, εκει δεν θα εχει αμμωνια αν ρυπαινουν τα ψαρια και μαλιστα χωρις φιλτρο?

Με τις αποτομες αλλαγες συνθηκων θα εχουν παθει σοκ τα ψαρια.

Κατ'αρχην πες τι θερμοκρασια και pH εχει το νερο του ενυδρειου? να δουμε ποσο τοξικη ειναι η τιμη 1,5 mg/l της αμμωνιας.

- Εγω θα εκανα γενναιες αλλαγες με νερο ιδιας θερμοκρασιας (και λοιπων παραμετρων pH, gH) με αντιχλωριο prime (μεχρι και πενταπλη δοση για δεσμευση αμμωνιας, νιτρωδων, βαρεων μεταλλων και γενικα τοξικων) και βακτηρια εμποριου (αφου εχεις ηδη, καλο μπορει να κανουν, κακο σιγουρα δεν κανουν), καθημερινα στην αναγκη για να κραταω σε χαμηλα επιπεδα την αμμωνια.

- Δε θα ταιζα μεχρι να μηδενισει. Οσο υπαρχει αμμωνια εχουν φαι τα βακτηρια. Ποιος λεει οτι πρεπει να ταιζουμε συνεχεια και σε κανονικη ποσοτητα? Η ποσοτητα φαγητου επιτρεπεται να ανεβαινει σταδιακα, παραλληλα με την αυξηση της αποικισης των υλικων του φιλτρου (και του βυθου) απο βακτηρια.

- Αν δεν γινεται τπτ θα μπολιαζα με βακτηρια απο φιλτρο που λειτουργει σε καλα στρωμενο και καθαρο απο ασθενειες ενυδρειο.

...Αυτά τα τελευταία (τα ΝΟ3) ο τρόπος να τα μειώσουμε είναι οι προγραμματισμένες αλλαγές νερού...
Πολυ σωστα ολα οσα ειπες, εδω να συμπληρωσω οτι αλλος τροπος ειναι τα αληθινα φυτα γρηγορης αναπτυξης.

ΥΓ Εχεις "καθαρισει" το φιλτρο καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο,βοηθα λιγο το φίλο γιατι εχει πελαγωσει και πιθανον να κανει οποια συμβουλη τον βολευει!!! :(

Το ιδιο εκανα κι εγω στις αρχες κι ας ηταν λαθος.

Πρεπει να κανει μεγαλη αλλαγη?? 50% οπως εκανε ή κανει καθε 1-2 μερες 30%??

ΠΑΝΤΑ ομως το νερο της αλλαγης να ειναι ιδιο με του ενυδρειου σε ph kai θερμοκρασια.

Καθε πόσες μερες να ταιζει?? Αν δεν ταισει τα ψαρια πωε θα βγαλουν απορρηματα?

Φιλε μου,, δυστηχως εκανες τα λαθη που καναμε ολοι μας στις αρχες οταν πηραμ ενυδρειο.....

Καποιοι ειχαμε απωλειες... καποιοι το προλαβαν!!

Ελπιζω να το προλαβεις κι εσυ.. παντως τα ψαρακια ταλαιπωρηθιηκαν ηδη αρκετα. :(

Καλο ειναι να απαντας σε ολες τις ερωτησεις των παιδιων για να μπορεσουν να σε βοηθησουν ,

Φιλικα, Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

...Πρεπει να κανει μεγαλη αλλαγη?? 50% οπως εκανε ή κανει καθε 1-2 μερες 30%??

Καθε πόσες μερες να ταιζει?? Αν δεν ταισει τα ψαρια πωε θα βγαλουν απορρηματα?...

- Το ζητουμενο ειναι να μη δηλητηριαστουν τα ψαρια, απο εκει και μετα κοιταμε να βρουμε το πιο ηπιο τροπο.

Ο πιο ηπιος τροπος λοιπον, ειναι οι αλλαγες να ειναι οσο πιο μικρες γινεται και οσο πιο συχνα γινεται.

Αυτο ομως παντα σε σχεση με το τι λενε οι μετρησεις, δλδ να εχουμε ατοξικη τιμη αμμωνιας και αυτο το βρισκουμε μονο αν ξερουμε τη θερμοκρασια και την οξυτητα (pH) του νερου με αυτο το calculator (για αυτο ζητησα τιμες).

Αναλογα και την ευαισθησια του καθε ψαριου, μια γενικη αποψη ειναι οτι:

Απο 0-0.01 ppm (mg/L) η ελευθερη αμμωνια (που βρηκαμε την τιμη της με το πιο πανω calcuator) ειναι ακινδυνη για τα ψαρια.

Απο 0.01-0.2 ppm (mg/L) η ελευθερη αμμωνια προκαλει προβληματα στα ψαρια σε μακροχρονη εκθεση τους σε αυτη.

Απο 0.2 ppm (mg/L) και πανω μπορει να προκαλεσει μεχρι και αμεσο θανατο.

- Αν υπαρχει αμμωνια στο νερο οπως ειπα δεν χρειαζονται αλλα απορρηματα.

Οταν σχεδον μηδενισει η αμμωνια αρχιζουμε να ριχνουμε ελαχιστη τροφη και παλι τα ιδια (αλλαγη αν χρειαστει γιατι εχουμε και τα νιτρωδη πλεον που πρεπει να ελεγχονται αφου ειναι και αυτα το ιδιο τοξικα με την αμμωνια)

Link to comment
Share on other sites

- Το ζητουμενο ειναι να μη δηλητηριαστουν τα ψαρια, απο εκει και μετα κοιταμε να βρουμε το πιο ηπιο τροπο.

Ο πιο ηπιος τροπος λοιπον, ειναι οι αλλαγες να ειναι οσο πιο μικρες γινεται και οσο πιο συχνα γινεται.

Αυτο ομως παντα σε σχεση με το τι λενε οι μετρησεις, δλδ να εχουμε ατοξικη τιμη αμμωνιας και αυτο το βρισκουμε μονο αν ξερουμε τη θερμοκρασια και την οξυτητα (pH) του νερου με αυτο το calculator (για αυτο ζητησα τιμες).

Αναλογα και την ευαισθησια του καθε ψαριου, μια γενικη αποψη ειναι οτι:

Απο 0-0.01 ppm (mg/L) η ελευθερη αμμωνια (που βρηκαμε την τιμη της με το πιο πανω calcuator) ειναι ακινδυνη για τα ψαρια.

Απο 0.01-0.2 ppm (mg/L) η ελευθερη αμμωνια προκαλει προβληματα στα ψαρια σε μακροχρονη εκθεση τους σε αυτη.

Απο 0.2 ppm (mg/L) και πανω μπορει να προκαλεσει μεχρι και αμεσο θανατο.

- Αν υπαρχει αμμωνια στο νερο οπως ειπα δεν χρειαζονται αλλα απορρηματα.

Οταν σχεδον μηδενισει η αμμωνια αρχιζουμε να ριχνουμε ελαχιστη τροφη και παλι τα ιδια (αλλαγη αν χρειαστει γιατι εχουμε και τα νιτρωδη πλεον που πρεπει να ελεγχονται αφου ειναι και αυτα το ιδιο τοξικα με την αμμωνια)

Μου ελυσες και τις δικες μου πέον αποριες... ελπιζω ο φιλος να ακολουθησει τη σωστη συμβουλη και όχι τη βολική. :(

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω, πως σε έκτακτες περιπτώσεις υψηλής και τοξικής αμμωνίας, υπάρχουν σκευάσματα στο εμπόριο, όπως το Ammo Lock) τα οποία διασπούν την Αμμωνία και την κάνουν ΜΗ τοξική. Βέβαια με μετρήσεις υγρών τεστ παραμένει ανιχνεύσιμη, αλλά στην ουσία δεν επηρεάζει αρνητικά τα ψάρια.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Αυτό που λέω παραπάνω ΔΕΝ είναι λύση για περιπτώσεις άστρωτου ενυδρείου. Είναι μία λύση έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση που "για κάποιο λόγο" ανεβάσουμε αμμωνία και υπάρχουν ευαίσθητα ψάρια ή νεογνά στην τοξικότητα της αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα ώς εξής , έκανα 70% αλλαγή νερού (θερμοκρασία ήταν ( +/- 1 ) 28 βαθμούς κελσίου , εβαλα Prime και μετα απο λίγη ώρα έβαλα νιτριβέκ έκανα τεστ αμμωνίας και έδειξε σχεδόν μηδέν... ο θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα ώς εξής , έκανα 70% αλλαγή νερού (θερμοκρασία ήταν ( +/- 1 ) 28 βαθμούς κελσίου , εβαλα Prime και μετα απο λίγη ώρα έβαλα νιτριβέκ έκανα τεστ αμμωνίας και έδειξε σχεδόν μηδέν... ο θεός βοηθός

Αντε!

Σε καλο δρομο εισαι!

μετρα και αυριο και βλεπουμε!

ΝΟ2 και ΝΟ3 τι μετρας?

Link to comment
Share on other sites

δεν μετράω :(:(:(:blush: δεν έχω το τέστ , έχω μόνο τέστ Nh3/4 :blink: αν είναι πολύ συμαντικό να πάω να το πάρω άυριο

παραθέτω και έτσι για το καλό και μια φώτο του ενυδρείου μου

post-5249-1250622003_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ignisport
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...