Jump to content

Αμμωνιά Sos!!???


Recommended Posts

δεν μετράω :(:(:(:blush: δεν έχω το τέστ , έχω μόνο τέστ Nh3/4 :blink: αν είναι πολύ συμαντικό να πάω να το πάρω άυριο

παραθέτω και έτσι για το καλό και μια φώτο του ενυδρείου μου

Πολυ ομορφο το ενυδρειο!

Καλή αρχή εχεις κάνει!

Να παρεις τεστ να δουμε τι γινεται :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

έχω όμως προβλημα με τα ξύλα ρε γμτ μου καφετίζουν το νερό συνέχεια... σήμερα με την 70% αλλαγή έγινε το νερό διάφανο πολύ φοβάμαι πως άυριο πάλι καφέ θα είναι... τεστάκια νο2/3 να παρω υγρά της τετρα?

Link to comment
Share on other sites

έχω όμως προβλημα με τα ξύλα ρε γμτ μου καφετίζουν το νερό συνέχεια... σήμερα με την 70% αλλαγή έγινε το νερό διάφανο πολύ φοβάμαι πως άυριο πάλι καφέ θα είναι... τεστάκια νο2/3 να παρω υγρά της τετρα?

Κοιτα και τις Api ειναι καλα αλλα οτι βρεις, υγρα να ειναι.

Καποια στιγμη μετα απο καιρο θα σταματησουν να στο καφετιζουν το νερο.

Link to comment
Share on other sites

οκ πάνο θα έχω αυριο νεότερα με τα καινούργια τέστ!!! Ευχαριστώ εκ τον προταίρων για τα μέχρι στιγμής!

Link to comment
Share on other sites

οκ πάνο θα έχω αυριο νεότερα με τα καινούργια τέστ!!! Ευχαριστώ εκ τον προταίρων για τα μέχρι στιγμής!

Τιποτα, και χαρα μου.

Θα ηθελα να βρεθουμε και στο cafe που θα γινει στο olimpico το δευτερο Σαββατο του μηνα Σεπτεμβριου :(

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κανει φιλε μου το νερο σου θα γινει καφε....

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να το κοιτας και να το απολαμβανεις!!!!

Πιστεψε με, κι εγω στην αρχη δεν ηθελα... το ηθελα διαφανο.... αλλα μολις μου κιτρινισε απο τα ξύλα, και το ειδα με την καφε-κιτρινη αμμο και τα πολυχρωμα ψαρακια... τωρα ξενερωνω οταν κάνω αλλαγη και χανεται για λιγο η μαγεια!!!

Υ.Γ. Πάνο.. εγω γιατι δε μπορω να καλλιεργησω πιστια, να την αυξησω ρε γαμωτο και όλο μου μειώνεται??

Μήπως φταιει ο φωτισμος? :(

Link to comment
Share on other sites

δεν μετράω :(:(:(:blush: δεν έχω το τέστ , έχω μόνο τέστ Nh3/4 :blink: αν είναι πολύ συμαντικό να πάω να το πάρω άυριο

παραθέτω και έτσι για το καλό και μια φώτο του ενυδρείου μου

το κοχύλι που έχεις στα δεξιά βγάλτο.Επίσης έλεγξε αν οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές. Μία αλλαγή που θα έκανα θα ήταν να βάλω τα ξύλα στις άκρες

Link to comment
Share on other sites

Η πέτρα είναι ψέυτικη :( αλλα φένεται πολύ αληθινή ε?? Κάτι άσχετο παίδες , το εξωτερικό φίλτρο μου (2217) ενώ δουλεύει αθόρυβο ανα τακτά χρονικά διαστήματα πεταέι νερό με λίγο περισσοτερο πίεση απο την κανονική του ροή (και κάνει κάτι σαν φυσαλίδες) τωρα οι φυσαλίδες μπορεί να γίνονται γιατί εχω το σωληνα εξόδου ψυλά στην επιφάνεια του νερού... αλλα ξέρει κανείς γιατι αλλάζει η πίεση? αυτη η διαφορά κρατάει 3sec το πολύ

Link to comment
Share on other sites

πρόσθεσα ΝitrateMinus της τετρα... αυριο θα πάρω μετρησεις , εκτος και αν δείχνει άμεσα αποτελέσματα και πάρω τώρα ... τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα κανεις και μετα ρωτας; Για ποιο λογο το εριξες; :( Το κοχυλι το εβγαλες; :( Γραψε τα ψαρια που εχεις μεσα στο ενυδρειο γιατι απο την φωτογραφια κατι δεν μου παει καλα. Επισης καλο ειναι να διαβασεις και λιγο στο φορουμ, εχει πολλα ενδαιαφεροντα στο τμημα των αρχαριων.- :(

Link to comment
Share on other sites

Η πέτρα είναι ψέυτικη :( αλλα φένεται πολύ αληθινή ε?? Κάτι άσχετο παίδες , το εξωτερικό φίλτρο μου (2217) ενώ δουλεύει αθόρυβο ανα τακτά χρονικά διαστήματα πεταέι νερό με λίγο περισσοτερο πίεση απο την κανονική του ροή (και κάνει κάτι σαν φυσαλίδες) τωρα οι φυσαλίδες μπορεί να γίνονται γιατί εχω το σωληνα εξόδου ψυλά στην επιφάνεια του νερού... αλλα ξέρει κανείς γιατι αλλάζει η πίεση? αυτη η διαφορά κρατάει 3sec το πολύ

μαλλον εχεις αερα στο φιλτρο.Ποτε το ανοιξες τελευταια φορα?

Link to comment
Share on other sites

το έριξα για να γίνει η αμμωνία μη τοξική , άν και με τις αλλαγές που έκανα έπεσε στα 0.25mg. Το κοχύλι έβγαλα , όσο για το φίλτρο θέλει εξαέρωση... Ήταν μέγα λάθος που έβαλα nitrateminus? Tα ψάρια που έχω μέσα είναι 5 πλατύ , 3 swordtails , 2 Clown loach , 2 πλέκο και έναν γλυφτη

Έγινε επεξεργασία - ignisport
Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οτι χρειαζεται να διαθεσεις λιγο χρονο στο να διαβασεις μεσα στο φορουμ αντι να "πετας" τα χρηματα σου. Εχουν γραφτει παρα πολλα στο τμημα των αρχαριων και θα βρεις ολες τις απαντησεις στα ερωτηματα σου. Ψαξε επισης για τις αναγκες καθως και τις συνθηκες του νερου που χρειαζονται τα ψαρια που εχεις βαλει στο ενυδρειο, για να καταλαβεις τα λαθη σου.- :(

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...