Jump to content

Μείωση Ph, Kh


Recommended Posts

Έκανα μέτρηση στο ενυδρείο μου με στικ και οι μετρήσεις που πήρα ήταν:

Ph=8.0

Khod=17

GH/TH=7-14 (μεταξύ των δύο)

Oι τιμές βρύσης είναι ph=7.6 και KH=8 GH=7-14

Στο ενυδρείο 54 λίτρων έχω δύο Guppy και σαλλιγκάρια.

Δύο ρίζες μοπάνι αρκετά φυτά και μπόλικες πέτρες (φαντάζομαι ασβεστολιθικές).

Απότι κατάλαβα η τιμή Ph και Kh είναι αρκετά ψηλές. Μάλλον λόγω των ασβεστολιθικών πετρών;

Πώς μπορώ να μειώσω το PH, βάζοντας άλλο ένα μοπάνι ίσως;

Ή βγάζοντας τις πέτρες;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μέτρηση στο ενυδρείο μου με στικ και οι μετρήσεις που πήρα ήταν:

Ph=8.0

Khod=17

GH/TH=7-14 (μεταξύ των δύο)

Oι τιμές βρύσης είναι ph=7.6 και KH=8 GH=7-14

Στο ενυδρείο 54 λίτρων έχω δύο Guppy και σαλλιγκάρια.

Δύο ρίζες μοπάνι αρκετά φυτά και μπόλικες πέτρες (φαντάζομαι ασβεστολιθικές).

Απότι κατάλαβα η τιμή Ph και Kh είναι αρκετά ψηλές. Μάλλον λόγω των ασβεστολιθικών πετρών;

Πώς μπορώ να μειώσω το PH, βάζοντας άλλο ένα μοπάνι ίσως;

Ή βγάζοντας τις πέτρες;

καταρχην τα στικ δεν ειναι και πολυ εγκυρα,αγορασε υγρα τεστ,κατα δευτερον πιστευω οτι τα γκαπυ θελουν ph 7,5, επομενως του δικτυου το νερο ειναι μια χαρα,εαν θες να το ριξεις λιγο 0,5 βγαλε τις πετρες η και το

χαλικι εαν ειναι ασβεστολιθικο, προσεχε την οξυγονωση του νερου εαν εχεις αεραντλια γιατι ανεβαινει το ph...και προσθεσε λιγη τυρφη απελευθερωνει ουσιες που μαλακωνουν το νερο...αυτα πιστευω να σε καλυψουν

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικό φίλτρο έχω, αρκετά δυνατό για το ενυδρείο.

Η οξυγόνωση του νερού δεν κάνει καλό;

Link to comment
Share on other sites

το οξυγωνo διασπα το co2 , διοξειδιο του ανθρακα , το οποιο μεσα στο νερο ριχνει το ph

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια κανει καλο που εχεις καλη οξυγονωση του νερου.

απο εκει και μετα οπως σου ειπανε προμηθευσου υγρα αξιοπιστα τεστ για αμμωνια,και νιτρικα τουλαχιστον,και εισαι μια χαρα αν αλλαζεις νερο απο τη βρυση αφου το νερο της πολης μας ειναι το καταλληλο για ζωοτοκα οπως ειναι τα ψαρακια που ηδη εχεις.

Link to comment
Share on other sites

το ΡΗ 8 δεν ειναι μια χαρα για γκαπυ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδευτικα.

Τι PH πρεπει να έχω για guppy;

Απότι διαβασα όχι μεγαλύτερο από 7.5;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδευτικα.

Τι PH πρεπει να έχω για guppy;

Απότι διαβασα όχι μεγαλύτερο από 7.5;

7,5 -8 ειναι πολυ καλα

θερμοκρασια 22-26 μεσα στις εποχες του χρονου

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδευτικα.

Τι PH πρεπει να έχω για guppy;

Απότι διαβασα όχι μεγαλύτερο από 7.5;

Τα γκάπυ προσαρμόζονται εύκολα σε μεγάλο εύρος τιμών σκληρότητας νερού. Το pH 8 που έχεις είναι καλό. Από την άλλη, το kH είναι κάπως υψηλό, όχι όμως και απαγορευτικό για τα γκάπυ. Προσωπικά δεν θα άλλαζα τίποτα στο ενυδρείο. Προμηθεύσου υγρά τεστάκια για να είσαι σίγουρος.

Ερώτηση:

όταν λες πως έχεις σαλιγκάρια, πόσα και από τί είδος έχεις???

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα αρκετά μεγάλο Apple Snail και 3-4 μικρά μαύρα/καφέ physa fornitalis που ήρθαν ως λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο μου και πολλαπλασιάζονται συνεχώς. (Έχω απομακρύνει τουλάχιστόν καμιά 10ρια).

Τη θερμοκρασία πως την μειώνει κανείς;

Υπάρχουν ειδικά ανεμιστηράκια; Το φώς δε το ανάβω καθόλου σχεδόν τους τελευταίους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα αρκετά μεγάλο Apple Snail και 3-4 μικρά μαύρα/καφέ physa fornitalis που ήρθαν ως λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο μου και πολλαπλασιάζονται συνεχώς. (Έχω απομακρύνει τουλάχιστόν καμιά 10ρια).

Τη θερμοκρασία πως την μειώνει κανείς;

Υπάρχουν ειδικά ανεμιστηράκια; Το φώς δε το ανάβω καθόλου σχεδόν τους τελευταίους μήνες.

Άρχισα να υποπτεύομαι ότι κάτι δε πάει καλά όταν άρχισαν να αρωσταίνουν τα Guppy μου.

Το ενυδρείο μου είχε στρώσει με αρχικά με μικρά αγγελόψαρα. Τα κράτησα 3 μήνες και όλα πήγαιναν τέλεια.

Τα αγγελόψαρα είχαν μεγαλώσει αρκετά αλλά έπρεπε να τα επιστρέψω στο κατάστημα λόγω μικρού μεγέθους του ενυδρείου μου. Έτσι μου τα αντάλλαξαν με 6 guppy -> 4 θηλυκά και 2 αρσενικά. ¨Ενα θηλυκό μάλιστα γέννησε τη πρώτη μέρα στο ενυδρείο (είδα καμιά 6-7 μικρά που κρυβόταν στο κερτόφυλλο).

3-4 μέρες αργότερα είδα ότι η ουρά ενός αρσενικού guppy άρχισε να εξαφανίζεται.

Ανέβασα φωτογραφίες στο φορουμ που σχετίζεται με τα ζωοτόκα (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29159) και μου είπαν ότι μάλλον δεν είναι αρώστια.

Έτσι έφυγα για διακοπές καθησυχασμένος (έβαλα την αυτόματη ταίστρα και έκανα αλλάγή νερού για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά).

Ένας φίλος πέρασε από το σπίτι μια εβδομαδα αργότερα και μέτρησε 4 ψάρια ενήλικα (1 αρσενικό και 3 θηλυκά και δύο μικρά (δε βρήκε κανένα νεκρό ψάρι).

Όταν γύρισα από δι ακοπές είδα ένα αρσενικό σε καλή κατάσταση, ένα μικρό και 2 θηλυκά εκ των οποίων το ένα ήταν καλά και το δεύτερο ήταν σε άσχημη κατάσταση. (μεγάλο τμήμα της ουράς έλειπε και το ένα του μάτι είχε καλυφθεί από γκρίζα μεμβράνη - φαντάζομαι κάποια βακτηριδιακή μόλυνση μάλλον).

Ξαναέφυγα για δουλεία τρείς μέρες και τελικά τα μόνα ψάρια που επεζησαν ήταν το ένα θηλυκό και ένα μικρό.

Κανένα ίχνος των πεθαμένων ψαριών δε βρέθηκε.

5 μέρες αργότερα όλα πάνε καλά, οι μετρήσεις φαίνονται σωστές και τα δύο ψάρια φαίνονται μια χαρά.

Ελπίζω να μήν έχω άλλα προβλήματα.

Πιθανόν τα ψάρια να ήρθαν άρρωστα από το μαγαζί και η αρώστια (βακτηριδιακή μόλυνση) να έπιασε όλα σχεδόν τα ψάρια (σταδιακά).

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να λειπες διακοπες να εξαφανιζονται ψαρια και οι μετρησεις να ειναι "μια χαρα".

Κατι δεν παει καλα.

εξαρταται ποσες εβδομαδες ελειπε σπυρο. αν περασε η μπορα και επεζησαν καποια μια χαρα θα ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Αν τα σαλλιγκάρια έτρωγαν τα νεκρά ψάρια (το τελευταίο νεκρό ψάρι το καθάρισε το apple snail), δε μπορεί οι μετρήσεις να είναι εντάξει;

Συνολικά έλειπα 3 εβδομαδες.

Έκανα 2 αλλαγές νερού βέβαια. Μία στις δυο εβδομάδες και μία μόλις επέστρεψα.

Η μέτρηση έγινε μια μέρα μετά την τελευταία αλλαγή.

Χρειάζεται να βάλω κάποιο φάρμακο στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 εβδομαδες χωρις παρακολουθηση δεν μπορεις να ξερεις τι "παιχτηκε" μεσα στρο ενυδρειο ιδιως αν εκανες μετρηση μετα την αλλαγη που οτι υπηρχε στο νερο θα εχει φυγει.

(μετρησεις κανουμε πριν την αλλαγη για να ξερουμε την χειροτερη κατασταση που ερχεται το νερο μας και ετσι να ρυθμιζουμε τις ρουτινες αλλαγης κλπ)

φαρμακο γιατι? αφου ειναι καλες οι μετρησεις οπως λες, και τα ψαρια δεν εχουν συμπτωματα αρρωστιας.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι δυο φωτογραφίες από το πρώτο άρρωστο Guppy post-12847-1250866600_thumb.jpg.

post-12847-1250866767_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...