Jump to content

βοήθεια για μετακόμιση ενυδρείου - επείγον


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

μετά από μια διετία καλής λειτουργίας και σταθερότατης κατάστασης (χάρη στις συμβουλές όλων σας) του ενυδρείου μου, ήρθε δυστυχώς η ώρα της μετακόμισης.

Θερμή παράκληση βοηθείστε όσοι έχουν εμπειρία γιατί ανησυχώ μήπως το καταστρέψω.

(είναι 120 λίτρα φυτεμένο με 11 καρδινάλιους , 9 cherry barbs, μερικές γαρίδες και πολλά φυτά, βάρος υποστρώματος και χαλικιού περίπου 26 κιλά)

1] Ειναι καλύτερα να αδειάσει κατά τα 2/3 από νερό και να μεταφερθεί προσεκτικά ή πρέπει να αδειάσει σχεδόν τελείως για να πέσει το βάρος και να σηκωθεί ευκολότερα?

2] Πως θα αποφύγω να μου διαλυθεί στο σήκωμα από τη βάση, με τι τρόπο είναι καλύτερο να μετακινηθεί?

3] Στο ασανσέρ της νέας πολυκατοικίας δεν χωράει. Το αναβατώριο της εταιρείας μετακόμισης μας κάνει ή θα έχουμε συμφορές?

Κάθε συμβουλή δεκτή, χρόνο πολύ δεν έχουμε για προετοιμασία - το πολύ 10 μέρες !!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους

Link to comment
Share on other sites

επιδη και εγω το περασα αυτο με ενυδρειο 550 λιτρα...

θα σου πω 2 πραγματα...

1. αν το ενυδρειο δεν αδιασει πληρως ΔΕΝ μετακινητε. Μεγαλος κινδινος να σπαει..

2. Περνεις ενα πλαστικο βαρελι το οποιο το γεμιζεις με το ηδη στρομενο νερο σου..για να το χρησημοποιησεις μετα.

3. αυτο που μας απασχολει περισοτερο ειναι το φιλτρο το οποιο λογικα εχεις στροσει με βακτιρια κτλ.. το οποιο θα σου πουν τα παιδια πως θα το προσεξεις.

4. για το γερανο μεταφορας π ειπες... Αν οπως σου ειπα αδιασεις το ενυδρειο ολο δεν θα εχεις κανενα προβλημα... (εχω κανει και μετακομηση με γερανο και ξερω) απλα πρεπει να επιβλεπεις τους εργατες γιατι κανουν τσαπατσουλιες.

5. για την βαση π ειπες... τι βαση εχεις κλασικη ξυλινη σαν των Juwel??? (εγω πχ ειχα μεταλικη).

ps προσοχη με τα ψαρια ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ!!!!!

ps 2 με ενα πλαστικο φτιαρακι (σαν αυτο π εχουν οι μαναδες μας για την σκουπα) αφερεσε οσο το δυνατων περισοτερο χαλικι μπορεις.. θα σε διευκοληνει αρκετα...

αυτα.. :(

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Και τυλιξε το ενυδρειο καλα μην χτυπηθει κατα την μεταφορα και το ανεβασμα με το ανεβατοριο.

Επισης ενα βαρελι για να παρεις οσο το δυνατον περισσοτερα λιτρα του ενυδρειου σου θα ηταν οτι καλυτερο.

Προσοχη στην προσαρμογη των ψαριων και ολα θα πανε καλα.

Περασα αυτο το σταδιο μεταφεροντας 3 ενυδρεια εν λειτουργια και το μονο που θα σου πω να εχεις ατομα που κατεχουν το αθλημα ωστε να σε βοηθησουν για πιο γρηγορα και σωστα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα κανει μετακομιση με ενα ενυδρειο σαν το δικο σου και ενα μεγαλυτερο 200 λιτρων, οπως σου περιγραφω παρακατω.

μιλαω για μετακομιση κοντα και οχι πολυ μακρια (απο αθηνα, χαλκιδα δηλαδη).

αν εχεις αυτοκινητο θα ηταν προτιμοτερο να το μεταφερεις μονος σου και για δικη σου ευκολια να μην αδειασεις το χαλικι. 100 λιτρα ειναι μικρο και 25 κιλα χαλικι με οποιο βαρος απο το νερο που θα ειναι κατω-κατω δεν θα εχεις προβλημα. αν θελεις για σιγουρια ομως αδειασε το σε ενα κουβα.

- μια ημερα πριν τη μετακομιση κανε νηστεια στα ψαρακια

- αδειαζεις το νερο του ενυδρειου στο δοχειο. οχι ολο αλλα αφηνεις λιγο γιατι τα ψαρια σου ειναι ακομη στο ενυδρειο. βαζεις και αντιχλωριο μεσα. συνηθως εχει συστατικα που βοηθουν στο στρες.

- μεταφερεις το φιλτρο στο δοχειο και το βαζεις σε λειτουργια

- μεταφερεις τα ψαρακια στο ενυδρειο.

- αδειαζεις το υπολοιπο νερο μεσα στο δοχειο και δεν το κλεινεις.

- μεταφερεις το ενυδρειο οπως ειναι στο νεο σπιτι μαζι με το χαλικι μεσα και το επιπλο και το στεινεις.

- επιστρεφεις στο παλιο σπιτι βγαζεις απο τη μπριζα το φιλτρο το φορτονεις στο οχημα

- κλεινεις το δοχειο και το βαζεις στο οχημα. καλο θα ειναι το δοχειο να ειναι μεγαλυτερο απο τον ογκο του νερου, δηλαδη στην περιπτωση σου τουλαχιστον 150 λιτρα, ωστε οταν το εχεις κλειστο κατα τη μεταφορα να υπαρχει και οξυγωνο μεσα και με την κινηση του οχηματος θα φινονται κυματακια στην επιφανεια του νερου, αρα και ανταλλαγη αεριων. αν θελεις για περισσοτερη σιγουρια, ανοιγεις τρυπες στο καπακι και κοντα στο κεντρο του.

- καλο θα ειναι επειδη ειναι καλοκαιρι και εχουμε ζεστες το δοχειο να το εχεις σκεπασει με ενα σεντονι ωστε να μην το βλεπει ο ηλιος.

- μεταφερεις το δοχειο με το φιλτρο στο νεο σπιτι. επειδη ομως το φιλτρο θα ειναι εκτος λειτουργιας, καλο θα ειναι να μην χρονοτριβισεις. επειτα αδειαζεις το μισο νερο μεσα στο ενυδρειο, στεινεις το φιλτρο σου, μετα τα ψαρια στο ενυδρειο και μετα το υπολοιπο νερο.

-νηστεια αλλη μια ημερα και σβηστα τα φωτα. καλο θα ηταν πιστευω να σκεπαζεις με σεντονι το ενυδρειο σου να μην στρεσσαρονται περισσοτερο με τους εργατες που θα μπαινοβγαινουν.

οτι βιολογια χαθει λογω του οτι θα σταματησει η λειτουργια του φιλτρου για καποιες ωρες θα ανακτηθει πολυ γρηγορα. γι'αυτο σου λεω να κανεις νηστεια πριν και μετα, ωστε να μην εχεις πολλα περιττωματα.

προσαρμογη δεν θα χρειαστει πιστευω γιατι τα ψαρια σου θα ειναι σινεχεια στο ιδιο νερο.

αληθεια πες μας. διαθετεις ιχ, εστω και καποιου φιλου? τι αποσταση εχουν τα δυο σπιτια?

Link to comment
Share on other sites

κατα τη μεταφορα του ενυδρειο μην εχει μεινει νερο μεσα. μονο υγρο χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Το βαρελι καλο ειναι να το εχεις στο φορτηγο επανω και να κατεβασεις με λαστιχο (βαρυτικα) το νερο μεσα σε αυτο.

100-150 κιλα βαρελι απλα δεν σηκωνετε.

Μετα γεμιζεις κουβα κουβα λιγο λιγο και γεμιζεις το ενυδρειο.

Δεν ξερω και απο τι οροφο φευγεις και σε τι οροφο πας.

Link to comment
Share on other sites

eyxaristw olous gia th vohtheia !!!

proetoimazomai kai an exw apories tha epanelthw

gia to filo pou rwthse orofo, paw apo prwto se ekto.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο καλο ειναι να μετακομισει ξεχωριστα και πριν απο το υπολοιπο σπιτι.

Να λειτουργει ηδη οταν πας στο νεο σπιτι γιατι μετα θα εχεις τρεξιμο για να σχοληθεις μαζι του και δεν πρεπει να μεινει πολυ ωρα εκτος λετουργειας το φιλτρο.

Αδειαζεις το μισο νερο σε βαρελι μαζι με τα φυτα

Βγαζεις το φιλτρο να λετουργει στο βαρελι

Κατεβαζεις τη σταθμη κι αλλο για να μπορεις να πιασεις ευκολα τα ψαρια.

Τα βαζεις ή στο βαρελι αν ειναι ασφαλες και χωρανε ή σε αλλο καταλληλο δοχειο.

Αν δεν πας μακρυα (σε αλλη πολη) δεν χρειαζεται τιποτα απλα καλο ειναι να ειναι σκοτεινα.

Το βαρελι το πας με το αμαξι στη θεση του συνοδηγου με ζωνη ασφαλειας.

Το ενυδρειο στο πισω καθισμα και το επιπλο στο πορτμπαγκαζ αν χωραει χωρις να λυθει. (για γρηγορα) ή σε φιλου αμαξι μαζι με τα παρελκομενα του ενυδρειου.

Στηνεις το επιπλο στο νεο σπιτι εχει ηδη βαλει νερο να ειναι ετοιμο (θερμοκρασια αντιχλωριο pH αν το "φτιαχνεις" το νερο) σαν να κανεις αλλαγη 50%. (Εγω δεν ειχα ετοιμο νερο και δουλεψε μερικες μερες με σταθμη μεχρι τη μεση το ενυδρειο)

στηνεις το ενυδρειο βαζεις νερο και φιλτρο να δουλευει μετα φυτα και στο τελος ψαρια.

Μου πηρε 6 ωρες η μετακομιση του ενυδρειου (ξεστησιμο - μεταφορα-στησιμο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με παλιότερα posts εδώ σχετικά με το θέμα διακοπής ρεύματος ο φίλος Σταμάτης μας είχε εξηγήσει ότι και να μείνει κάποιες ώρες το φίλτρο εκτός λειτουργίας δεν υπάρχει πρόβλημα, εφόσον αδειάσουμε το νερό από μέσα του, ώστε τα βακτήρια να έχουν επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα και να συνεχίζουν να οξυγονώνονται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου δώσω και τ λύση για να ειναι σε λειτουργεια και το φιλτρο αν έχεις μεγάλη διαδρομη.

:(

Πάρε ένα κουβα-λεκανη, αναλογα με τις διαστασεις των ψαριων σου.

Στη συνεχει βάλε νερό μέσα από το ενυδρειο σου και συμπληρωσε λίγο με νερο αλλαγης.

Αγόρασε ενα μικρο μετατροπέα σαν αυτον, ο οπίος μετατρεπει 12βολτ σε 240. κόστος; 30€

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=29576

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=29577

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=29578

Μέτα πάρε ένα μικρο φιλτράκι εξωτερικό η εσωτερικό, αφου το έχεις και δουλευει για καιρο στο ενυδρειο σου και έχει στρωθει.

Και το βάζεις να δουλευει με τα ψαρια σου μεσα στη λεκάνη.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως.

Να σκεπάσεις τη λεκανη με καπακι για να μη χυνονται νερα.

Να αφήσεις μερικες τρυπες στο καπακι για να μπαινει αερας.

Να αποφυγεις τα αποτομα σταματηματα και ξεκινηματα και γενικα να οδηγεις σαν να έχεις αυγα στο αυτοκινητο!!!

Αυτή ειναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνωμη και το τονιζω για να μην παρεξηγηθω πάλι.

Ας με κρινουν οι εμπειροτεροι.

Ελπιζω να τα καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Νikoloutso και πιο το οφελος με αυτο...Δεν εχω καταλαβει...

Το δευτερο φιλτρο που θα αγορασουμε ειναι για να κραταει βιολογια στον κουβα..??

Το κανονικο μας φιλτρο το οποιο δεν θα λειτουργει αυτες τις ωρες θα χασει την βιολογια του οποτε και παλυ δεν θα εχουμε φιλτρο στο επομενο..

Link to comment
Share on other sites

Νikoloutso και πιο το οφελος με αυτο...Δεν εχω καταλαβει...

Το δευτερο φιλτρο που θα αγορασουμε ειναι για να κραταει βιολογια στον κουβα..??

Το κανονικο μας φιλτρο το οποιο δεν θα λειτουργει αυτες τις ωρες θα χασει την βιολογια του οποτε και παλυ δεν θα εχουμε φιλτρο στο επομενο..

Εαν έχει εξωτερικο φίλτο, ας βαλει το εξωτερικο και δε θα έχει πρόβλημα.

Εαν έχει εσωτερικό φίλτο, τοτε παιρνει ένα μικρό κινέζικο της πλάκας και αφου στρωθει, κανει μετα τη μετακόμηση.

Οσο για τα υλικά του εσωτερικου του φιλτρου μπορει κι αυτα να τα έχει στη λεκανη. :(

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχει εξωτερικο φίλτο, ας βαλει το εξωτερικο και δε θα έχει πρόβλημα.

Εαν έχει εσωτερικό φίλτο, τοτε παιρνει ένα μικρό κινέζικο της πλάκας και αφου στρωθει, κανει μετα τη μετακόμηση.

Οσο για τα υλικά του εσωτερικου του φιλτρου μπορει κι αυτα να τα έχει στη λεκανη. :(

Oκ...:(

Link to comment
Share on other sites

παιδια η βιολογια που θα χαθει (ή καλυτερα που θα απενεργοποιηθει) θα επανελθει πολυ γρηγορα μολις λειτουργησει το ενυδρειο κανονικα. λεγοντας πολυ γρηγορα σε μια ημερα, αντε δυο, αντε τρεις. αν ανεβασει αμμωνια κανουμε αλλαγες. δεν χαθηκε ο κοσμος.

για την μεταφορα των ψαριων μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και μπουκαλια, 19 λιτρων αν δεν κανω λαθος, απο ψυκτες. αφηνεις ανοικτο το καπακι και δεν τρεχει σταγονα με το κουνημα γιατι ενα μπουκαλι εχει παντα λαιμο. Οξυγονωση οση θελεις κατα τη διαδρομη, λογω κουνηματος. Αμμωνια, λες να εχεις τοση πολλη στις 2-3 ωρες που θα μεινουν μεσα τα ψαρακια? και μια ημερα σου λεω να μεινουν δεν παθαινουν κατι. εξαρταται και τα ψαρια βεβαια, μην υπερβαλουμε κιολας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η βιολογια που θα χαθει (ή καλυτερα που θα απενεργοποιηθει) θα επανελθει πολυ γρηγορα μολις λειτουργησει το ενυδρειο κανονικα. λεγοντας πολυ γρηγορα σε μια ημερα, αντε δυο, αντε τρεις. αν ανεβασει αμμωνια κανουμε αλλαγες. δεν χαθηκε ο κοσμος.

και να χαθει TetraAqua Safestart

φοβερρα αποτελεσματα :(:(

Link to comment
Share on other sites

.......Το ενυδρειο στο πισω καθισμα και το επιπλο στο πορτμπαγκαζ αν χωραει χωρις να λυθει. ...

Εγω που έχω σμαρτ που να τα βάλω???? :(

Προσεξτε τις απαντησεις σας!!! :(:(

Link to comment
Share on other sites

Εγω που έχω σμαρτ που να τα βάλω???? :(

Προσεξτε τις απαντησεις σας!!! :(:(

smart_fortwo.jpg

Μην υποτιμας την χωρητικοτητα του σμαρτ :blush:

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν εμφανισει τηην εικονα γμτ?

τσπα... http://www.treehugger.com/smart-13-people-01.jpg

:(

Αυτη στο πατακι του σνοδηγου τι κανει στο συνοδηγο?? :(

:(:blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...