Jump to content

Ninja Apple Snails


Recommended Posts

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

:(:(

Aπλα τα σαλιγκαρια σου ειναι σκληρα καρυδια...

Το λεω και απο προσωπικη πειρα...

Και θα συμφωνησω κι εγω παλι απο προσωπικη πειρα!!!

Και ινονται και τεραστια!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Και θα συμφωνησω κι εγω παλι απο προσωπικη πειρα!!!

Και ινονται και τεραστια!!! :(

Τα έχεις περίπου 1μιση μήνα και σου έχουν γίνει τεράστια και σε μένα είναι άνω των 8 μηνών και στα έδωσα στο μέγεθος που τα είδες. Αυτό οφείλεται στην σκληρότητα του νερού και φυσικά στην.... σαλιγκαροφόρτωση του ενυδρείου. Όταν το δικό μου ενυδρείο έχει kH 0 φυσικά δεν βρίσκουν τρόπο να αναπτύξουν το κέλυφός τους!

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις περίπου 1μιση μήνα και σου έχουν γίνει τεράστια και σε μένα είναι άνω των 8 μηνών και στα έδωσα στο μέγεθος που τα είδες. Αυτό οφείλεται στην σκληρότητα του νερού και φυσικά στην.... σαλιγκαροφόρτωση του ενυδρείου. Όταν το δικό μου ενυδρείο έχει kH 0 φυσικά δεν βρίσκουν τρόπο να αναπτύξουν το κέλυφός τους!

Μα το δει αυτο ο σπυρος θα φωναζει!!! :(

Ειχαμε μια μικρη διαμαχη για αυτο το θεμα!!!΄ :(

Εγω τα εβαλα σε PH 7.8 και KH 10 και ττωρα είναι ΡΗ 4,8 και ΚΗ 2.

Παντως σε πολύ λίγες μέρες έγιναν τεραστια!!!!

Διαμετρο.... 3-4 δαχτυλα!!

Απο τα δικά μου, που ειναι χοντρα!!!

Και προσοχη... το καβουκι σκληρο και χοντρο οχι μαλακο και δαφανο!!!

Εχω 9apple snails και ΑΠΕΙΡΑ κονικα!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γτ δεν εχουν γεννησει ακομα... :(

Για πες μας λιγο συνθήκες και τι νερο εχεις να βρούμε μια λύση

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβαλα σε PH 7.8 και KH 10 και ττωρα είναι ΡΗ 4,8 και ΚΗ 2....

Κατσε γιατι παιζει να ειναι τσιου οι μετρησεις.

Καλιμπραρει το πεχαμετρο με απιονισμενο νερο :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας λιγο συνθήκες και τι νερο εχεις να βρούμε μια λύση

Ph:6,7

Kh:14

Gh:5(περιεργο μου φαινεται που εχει μεγαλη διαφορα με το Kh)

NO3:~25

NO2:0

NH3/NH4:0

Μετραω με API..

Εκτος απο το Ph γιατι παω για αφρικανο και εχω παρει High Range...

Ph μετραω με της sera αλλα ισως να εχει ληξει..:(

Link to comment
Share on other sites

Ph:6,7

Kh:14

Gh:5(περιεργο μου φαινεται που εχει μεγαλη διαφορα με το Kh)

NO3:~25

NO2:0

NH3/NH4:0

Μετραω με API..

Εκτος απο το Ph γιατι παω για αφρικανο και εχω παρει High Range...

Ph μετραω με της sera αλλα ισως να εχει ληξει..:(

Η θερμοκρασια σου που βρισκεται? Κανονικα πρεπει να εισαι κατω απο 26 για αναπαραγωγη. Επισης ασε τα ΝΟ3 να ανεβουν πανω απο 50. Εχω παρατηρησει πως τα υψηλα ΝΟ3 τα..... ερεθιζει :(

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαμοτο και εμενα ολο συνουσια ειναι, αλλα δε βλεπω ουσα!!!!

Δεν έχω δει ουτε ενα τσαμπι!!!

Μπας και είναι γκει τα σαλιγκαρια σου Νικο??? :(

Πάντως σκευτομαι και το ενδεχομενο να τα τρώνε τα άλλα ψαρια, αλλα αφου καθε μερα 2-φορες τσεκαρω το ενυδρειο... δεν εχω δει τπτ!!!

Εμενα η θερμοκρασια ειναι στους 26,5-27 (eliwell)

Link to comment
Share on other sites

Εκει που αφηνουν τα αυγα τους δυσκολο να τα φτασουν τα ψαρια.

@koing το kH 14 με το pH 6,7 σου φαινεται λογικο ?

Για κανε και με αλλα τεστ μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που αφηνουν τα αυγα τους δυσκολο να τα φτασουν τα ψαρια.

@koing το kH 14 με το pH 6,7 σου φαινεται λογικο ?

Για κανε και με αλλα τεστ μετρησεις.

Oχι δεν μου ειναι καθολου λογικο...

Αλλα ξαναλεω πως ενδεχεται το τεστ που μετραω της sera να ειναι ληγμενο μιας και το εχω 2 χρονια εγω...(+στο μαγαζι)

Οσο για την διαφορα Kh με Gh εσενα Σπυρο σου φαινεται λογικο...(Απλα σαν αρχαριος δεν ξερω :( )

Link to comment
Share on other sites

Μην το αφήνετε στο μηδέν το kh, ρίξτε λίγη σοδίτσα να πάει 3-4 αν τα ψάρια είναι οκ με αυτό, αρέσει και στα φυτά. :(

Link to comment
Share on other sites

Ph:6,7

Kh:14

Gh:5(περιεργο μου φαινεται που εχει μεγαλη διαφορα με το Kh)

NO3:~25

NO2:0

NH3/NH4:0

Μετραω με API..

Εκτος απο το Ph γιατι παω για αφρικανο και εχω παρει High Range...

Ph μετραω με της sera αλλα ισως να εχει ληξει..:(

Λοιπον....

Προσπάθησε να κατεβεις στους 25-26C° κατα πρώτον.

Τα Νο3 ειναι καλα μην τα αφηνεις να ανεβουν.Τα δικα μου γεννούν και οταν εχω νιτρικα 10.

Απο την πύρα μου δεν παιζει κατι με τα ΝΟ3.

Περιεργο με το GH αλλα και εγω στο φυτεμενο μου εχω 6GH.

Ταιζε 2 με 3 φορες την βδομαδα καροτακι, αρακα, κολοκυθάκι.

Και τελος πολυ σημαντικό πρεπει στο ενυδρειο σου να εχεις υδρατμους στο εσωτερικο και να μην ειναι ξερο το μερος.Δεν γεννουν αλλιως.

Δωσε τους τετοιες συνθηκες και περιμενε δεν θα αργήσουν

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο τρουπης ξερει τι κανει.............. :(

Όσον αφορά τα ΝΟ3 είναι απλά μία παρατήρηση που έχω προσέξει στα δικά μου ενυδρεία. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι κάποιος απαράβατος κανόνας... Μπορεί απλά να ήταν συμπτωματικό. Επίσης ποτέ δεν έχω ρίξει ειδικά για τα σαλιγκάρια τροφή όπως αγγούρι, πιπεριά, καρότο, κολοκύθι κ.ο.κ. όταν ρίχνω το κάνω για τα πλέκο και πιστέψτε με, τα σαλιγκάρια δεν προλαβαίνουν να δοκιμάσουν από αυτά. Μπορεί βέβαια ο συνδυασμός αρκετής τροφής ψαριών που ρίχνω και που πιθανόν να περισσεύει (για τα σαλιγκάρια) μέσα στο ενυδρείο και να δημιουργεί ΝΟ3 να είναι αυτό που με οδήγησε στο συμπέρασμα πως τα ΝΟ3 "ερεθίζουν" τα σαλιγκάρια!

Επίσης, όπως είπε ο Γιώργος, το kH=0 δεν είναι καλό για κανέναν. Ούτε για τα ψάρια, ούτε για τα φυτά και φυσικά ούτε για τα σαλιγκάρια. Προσωπικά, όπως έχω αναφέρει και σε άλλο τόπικ παρουσίασης του συγκεκριμένου φυτεμένου ενυδρείου, προσπαθώ να ανεβάζω το kH συμπληρώνοντας εξατμισμένο νερό από νερό βρύσης και όχι από ΑΟ ώστε να προσθέτω συνεχώς νέες "ουσίες" μέσα στο ενυδρείο.

Τέλος, κάπου διάβασα πως τα σαλιγκάρια μου είναι γκέι... ΝΑΙ!!! ΕΙΝΑΙ!!! Αλλά και οι γκέι είναι αναγκαίοι :(

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, κάπου διάβασα πως τα σαλιγκάρια μου είναι γκέι... ΝΑΙ!!! ΕΙΝΑΙ!!! Αλλά και οι γκέι είναι αναγκαίοι :(

Ακριβώς Νίκο!

Καλύτερα ένα σαλιγκάρι να είναι γκέι και χαρούμενο παρά στρέιτ και καταπιεσμένο! :blush::(

Να τους βάλεις να δεουν το

, πολύ θα ήθελα να δω το πρώτο γκέι σαλιγκάρι στη βουλή! Σίγουρα θα του τρέχουν πολύ λιγότερα σάλια από τους υπόλοιπους...

:(

Link to comment
Share on other sites

:(:(:blush::blink::blink::blink::blink:

Τα Apple Snails είναι αρσενικά και θηλυκά. Δεν είναι ερμαφρόδιτα όπως άλλα είδη σαλιγκαριών, αλλά αρκούν 2 ΟΠΟΙΑ Apple Snails για να αναπαραχθούν. Ένα από τα 2 θα κάνει την... γυναίκα και το άλλο θα το παίξει ο άντρας του ενυδρείου :(

Link to comment
Share on other sites

Τα Apple Snails είναι αρσενικά και θηλυκά. Δεν είναι ερμαφρόδιτα όπως άλλα είδη σαλιγκαριών, αλλά αρκούν 2 ΟΠΟΙΑ Apple Snails για να αναπαραχθούν. Ένα από τα 2 θα κάνει την... γυναίκα και το άλλο θα το παίξει ο άντρας του ενυδρείου :(

Εισαι σιγουρος σε αυτο..... εγω 1 πηρα απο εσενα και γεμισα.... τωρα εχω πανω απο 20... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος σε αυτο..... εγω 1 πηρα απο εσενα και γεμισα.... τωρα εχω πανω απο 20... :(:(

Επίσης έχουν την δυνατότητα να αποθηκεύουν το σπέρμα για μεγάλο χρονικό διάστημα και να το χρησιμοποιούν όποτε αυτά κρίνουν πως υπάρχουν ευνοϊκές συνθήκες για γέννα! Οπότε προφανώς αυτό που σου έδωσα είχε χάσει την..... παρθενιά του από το δικό μου ενυδρείο :(

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχουν την δυνατότητα να αποθηκεύουν το σπέρμα για μεγάλο χρονικό διάστημα και να το χρησιμοποιούν όποτε αυτά κρίνουν πως υπάρχουν ευνοϊκές συνθήκες για γέννα! Οπότε προφανώς αυτό που σου έδωσα είχε χάσει την..... παρθενιά του από το δικό μου ενυδρείο :(

Ναι, καλα ολα αυτα... τα δικά μου όμωςς γιατι δε γεννανε???

Τα βλεπω συνεχεια καβαλα..... μη σου πω και δράμα!!!

Και οχι απλα πανω.. αλλα ξερετε... μην το συνεχισω...

Αλλα δε βλεπω τπτ!!!

Μεχρι και το νερό αφησα να κατεβει.... δε συμπληρωνα μετα απο εξατμηση για να ανεβουν να γεννησουν.. αλλα τπτ!!!

ΝΟ3 είχα πριν την αλλαγη 50+... πόσο + δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...