Jump to content

Ninja Apple Snails


Recommended Posts

Ναι, καλα ολα αυτα... τα δικά μου όμωςς γιατι δε γεννανε???

Τα βλεπω συνεχεια καβαλα..... μη σου πω και δράμα!!!

Και οχι απλα πανω.. αλλα ξερετε... μην το συνεχισω...

Αλλα δε βλεπω τπτ!!!

Μεχρι και το νερό αφησα να κατεβει.... δε συμπληρωνα μετα απο εξατμηση για να ανεβουν να γεννησουν.. αλλα τπτ!!!

ΝΟ3 είχα πριν την αλλαγη 50+... πόσο + δεν ξέρω.

Δεν κολλάνε στα νιτρικά καθώς μου γεννήσανε και σε μηδενικά, τι θερμοκρασία έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο... ηταν το επομενο που θα ρωτουσα.... μου ειχε πει ο νικος παλαιοτερα οτι για να γενισουν τα apple θελουν χαμιλη σταθμη. γιατι γενανε εξω απο το νερο.

η σταθμη μου ειναι κανονικη. πως γενισαν σε εμενα... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο... ηταν το επομενο που θα ρωτουσα.... μου ειχε πει ο νικος παλαιοτερα οτι για να γενισουν τα apple θελουν χαμιλη σταθμη. γιατι γενανε εξω απο το νερο.

η σταθμη μου ειναι κανονικη. πως γενισαν σε εμενα... :(:(

Χαμηλή στάθμη χρειάζονται ΚΥΡΙΩΣ όταν το ενυδρείο είναι χωρίς καπάκι και αυτό γιατί αν τα βρούνε όλα ευνοϊκά από συνθήκες και θελήσουν να αποθέσουν τα αυγά τους, και δεν υπάρχει χαμηλή στάθμη, τότε θα βρείτε τα σαλιγκάρια στο πάτωμα. Όταν το ενυδρείο έχει καπάκι και η στάθμη είναι σε φυσιολογικά επίπεδα (περίπου 5cm κάτω από το καπάκι) τότε αφήνουν τα αυγά τους πάνω στο καπάκι.

Στάθη, εσύ βρήκες αυγά, δηλαδή το "τσαμπί" που αφήνουν τα σαλιγκάρια εκτός νερού???

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλή στάθμη χρειάζονται ΚΥΡΙΩΣ όταν το ενυδρείο είναι χωρίς καπάκι και αυτό γιατί αν τα βρούνε όλα ευνοϊκά από συνθήκες και θελήσουν να αποθέσουν τα αυγά τους, και δεν υπάρχει χαμηλή στάθμη, τότε θα βρείτε τα σαλιγκάρια στο πάτωμα. Όταν το ενυδρείο έχει καπάκι και η στάθμη είναι σε φυσιολογικά επίπεδα (περίπου 5cm κάτω από το καπάκι) τότε αφήνουν τα αυγά τους πάνω στο καπάκι.

Στάθη, εσύ βρήκες αυγά, δηλαδή το "τσαμπί" που αφήνουν τα σαλιγκάρια εκτός νερού???

Το ενυδρειο μου εχει καπακι... λογο καλοκαιριου το ανοιγω. Μια μερα λπν βρηκα το σαλιγκαρι στον τοιχο του σπιτιου μου 2 μετρα πανω απο το ενυδρειο με ενα "τσαμπι" αυγα...

πηρα το σαλιγκαρι και το εβαλα μεσα στο ενυδρειο και στην προσπαθια μου να παρω και τα αυγα απο τον τοιχο τα χαλασα.

απο τοτε δεν ανοιγα το καπακι.. ξαφνικα και ενω δεν ξανα ειδα αυγα ουτε στο καπακι ουτε στα σημεια του ενυδρειου π ειναι πανω απο την σταθμη του νερου ειδα στο ενυδρειο μου μικρα μικρα apple snail....

αυτη ειναι η ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω... οτι περιμενα να γενισει το σαλιγκαρι και κοιτουσα συχνα στο καπακι και στα πλαινα για αυγα αλλα ποτε δεν ειδα τπτ.... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο που ξεχασα να αναφέρω ποιο πανω ειναι οτι θελουν σταθερες θερμοκρασιες.

Τα δικα μου Π.χ μετα τον ιουνιο μεχρι και τελος Σεμπτεμβριου δεν γεννάν γιατι εχω σκαμπανεβασματα στην θερμοκρασια.Δηλαδη με ανεμιστήρες την κοντρολάρω απο 26 μεχρι 29.

Οταν το χειμώνα φερω την θερμοκρασια στους 25(σταθερη) τοτε καθε μηνα εχω 2-3 τσαμπια.

@ nikoloutso

Φιλε μαλλον θα επεσες και εσυ σε τιποτα γκέι applesnail. :(:blush:

Μπορείς να τα κανεις καποια τραμπα με καποιον.

Ισως σε καποιον αρεσουν οι γκέι σαλίγκαροι. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω.......

Δεν μπορω να κανω και πολλα οταν μεσα εχω 33-34.

Σορυ για τα οφ τοπικ αλλα ειναι σημαντικο για το φιλο νομιζω.

Αν δεν βαλεις eliwell βαλε τροφοδοτικο με ρυθμιζομενη ταση (3-12V) και ρυθμισε χαμηλα τη ροη του αερα ετσι ωστε να εχεις ομαλοτερη ψυξη.

Μην εχεις δλδ παραδειγμα 5 ωρες κλειστα τα ανεμηστιρακια και 5 ωρες ανοιχτα με χρονοδιακοπτη και απο 29 πεφτεις 26.

Για ασφαλεια μηπως πεσει η θερμοκρασια αν δεν ρυθμισεις καλα τα ανεμηστηρια, μπορεις να εχεις θερμαντηρα μεσα σε μια μινιμουμ θερμοκρασια ασφαλειας ρυθμισμενο πχ 24C. (θα εχει κι αλλη καταναλωση ρευματος ομως αν ανοιγει συνεχως, οπως και περιοσσοτερη εξατμιση)

Βοηθαει και ο ψηφιακος χρονοδιακοπτης (απο πρακτικερ 9 Ε) που εχει 10 προγραμματα για περισσοτερα on-off σε μια ημερα.

ΥΓ στο τελος καταλαβαινεις οτι συμφερει τελικα ο eliwell

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχουμε βγει εκτως και χαλαμε το θεματακι του Τρουπη.... :(:(

Το θεματάκι του Τρούπη είναι ανούσιο αν δεν κάνουμε εποικοδομητική κουβέντα πάνω σε οποιοδήποτε θέμα προκαλέσει ερωτήματα για τον όποιο χρήστη, οπότε μπορούμε να πούμε ότι θέλουμε.... Εκτός βέβαια από τον delta66 όπου αιτούμαι την απομάκρυνσή του (του ίδιου και των link του) από τα τόπικ μου :(

Link to comment
Share on other sites

επισης προτεινω τωρα που γυρισε απο τις διακοπες ο τρουπης να φαει ενα μπαν εβδομαδιαιο ετσι για το καλωσορισες γιατι τον βλεπω αγριεμενο και θα μας κανει μπαχαλο παλι :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

επισης προτεινω τωρα που γυρισε απο τις διακοπες ο τρουπης να φαει ενα μπαν εβδομαδιαιο ετσι για το καλωσορισες γιατι τον βλεπω αγριεμενο και θα μας κανει μπαχαλο παλι :(

Αν νομίζεις πως η λέξη "μπάχαλο" μπορεί να εκφράσει τον πανικό που μπορώ να προσφέρω είσαι πολύ γελασμένος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις πως η λέξη "μπάχαλο" μπορεί να εκφράσει τον πανικό που μπορώ να προσφέρω είσαι πολύ γελασμένος!!!

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάνε στα νιτρικά καθώς μου γεννήσανε και σε μηδενικά, τι θερμοκρασία έχεις?

27 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω γιωργο...

Θα περιμενω σε 1 μηνα να κατεβασω τη θερμοκρασια στους 25+0,2

Υ.Γ. Σπυρο, θυμασαι τους ανεμηστηρες 60mm που λεγαμε και τους παραγγειλα αρχες Αυγουστου?? Σημερα ηρθανε!!! :(

Ευτυχως δουλευει ο 500mm με τον eliwell 2 μηνες τωρα!!!

Υ.Γ.2,: Το φως πο φαινεται ειναι το moonlight που εχω φτιαξει.

Ειαναι ασπρο-μπλε, οπως το φως του φεγγαριου και ειναι σε ρυθμιζομενο μετασχηματιστη.

post-12891-1251236264_thumb.jpg post-12891-1251236360_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

post-12891-1251236264_thumb.jpg post-12891-1251236360_thumb.jpg

:(:(:(:blush:

γιατι δεν εβαζες μεσα τον ανεμηστηρα καλε?

Link to comment
Share on other sites

:(:(:(:blush:

γιατι δεν εβαζες μεσα τον ανεμηστηρα καλε?

Τι να κανω ρε θαμαση???

Αφου περιμενω 1 μηνα τα ανεμηστηρακια!!!

Τα πρωτα που εβαλα, για αθορυβα δεν εκαναν δουλεια!!

ΝΑ φανταστεις έχω 5 των 60mm εισοδου και 2 των 40mm εξοδου αερα!!!

Tα εισιδου που εχ ειανι 2500rpm και αυτα που πηρα τωρα 4500rpm

Aν δεν κανουν κι αυτα δουλεια..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε φιλε? μιλας με ανοιχτο το καπακι? αν το καπακι ειναι κλειστο τι φωτοπεριοδο εχεις και τι λαμπες? για πες διαστασεις ενυδρειου, θερμοκρασια δωματιου το καλοκαιρι,τι θερμοκρασια θελεις στο ενυδρειο σου και τι πιανεις με τα ανεμηστηρακια. απο εξατμισεις? αναταραξη επιφανειας εχεις καλη? μιλαω να μου πεις με τα μικρα ανεμηστηρακια και οχι με το τερας της φωτο.

εγω στο δικο μου με δυο ανεμηστηρες των 80 που φυσανε το νερο και ειναι τοποθετημενοι μεσα στο ενυδρειο, ελυσα το προβλημα παντως. η θερμοκρασια παιζει απο 28 που σταματανε εως 28,7 maximum (στους 28,5 ξεκινανε να δουλευουν) και 10 ωρες λειτουργια. και το καπακι κλειστο.

τον μεγαλο ανεμηστηρα δεν το εχεις σωστα παντως. θα μπορουσες να εχεις καλυτερο αποτελεσμα με λιγοτερη ωρα λειτουργιας ή σε χαμηλοτερη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω ρε θαμαση???

Αφου περιμενω 1 μηνα τα ανεμηστηρακια!!!

Τα πρωτα που εβαλα, για αθορυβα δεν εκαναν δουλεια!!

ΝΑ φανταστεις έχω 5 των 60mm εισοδου και 2 των 40mm εξοδου αερα!!!

Tα εισιδου που εχ ειανι 2500rpm και αυτα που πηρα τωρα 4500rpm

Aν δεν κανουν κι αυτα δουλεια..... :(

Θέλει λίγο σχεδιασμό το θέμα ανεμιστηράκι για να δουλεύει σωστά.

Ο σκοπός είναι να περνάει ρεύμα αέρα ανάμεσα απο τον χώρο που είναι οι λάμπες.

Οπότε άμα έχεις π.χ. μια είσοδο πίσω αριστερά και μια έξοδο πίσω δεξια

& τις λάμπες μπροστά, μην περιμένεις αποτέλεσμα.

Το ρεύμα αέρα δεν βγάζει την ζέστη που δίνουν οι λάμπες.

Αν είναι έτσι, καλύτερα να βάζουν οι ανεμιστήρες όλοι αέρα

και να αφήνεις λίγο ανοικτό το καπάκι να βγαίνει απο μπροστά.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε φιλε? μιλας με ανοιχτο το καπακι? αν το καπακι ειναι κλειστο τι φωτοπεριοδο εχεις και τι λαμπες? για πες διαστασεις ενυδρειου, θερμοκρασια δωματιου το καλοκαιρι,τι θερμοκρασια θελεις στο ενυδρειο σου και τι πιανεις με τα ανεμηστηρακια. απο εξατμισεις? αναταραξη επιφανειας εχεις καλη? μιλαω να μου πεις με τα μικρα ανεμηστηρακια και οχι με το τερας της φωτο.

εγω στο δικο μου με δυο ανεμηστηρες των 80 που φυσανε το νερο και ειναι τοποθετημενοι μεσα στο ενυδρειο, ελυσα το προβλημα παντως. η θερμοκρασια παιζει απο 28 που σταματανε εως 28,7 maximum (στους 28,5 ξεκινανε να δουλευουν) και 10 ωρες λειτουργια. και το καπακι κλειστο.

τον μεγαλο ανεμηστηρα δεν το εχεις σωστα παντως. θα μπορουσες να εχεις καλυτερο αποτελεσμα με λιγοτερη ωρα λειτουργιας ή σε χαμηλοτερη ταχυτητα.

Τα φωτα αναβουν 17:00-24:00. Μια λαμπα εργοστασιακη. Sylvania Standard.

Το moοnlight 16:00-18:00 και 23:00-01:30

Με ανοιχτο το καπακι οι θερμοκρασιες μεσα Ιουλιου χωρις ανεμηστηρα και χωρις eliwell 32 επιασε με απωλεια 2 βραστες γαριδες.

Mε τον eliwell ρυθμησμενο 27+0,5 και τα ανεμηστηρακια εφτανε η θερμοκρασια 28-29 και δεν έπεφτε με τπτ οποτε ξαναεβαλα το μεγαλο μεχρι να μου ερθουν τα πιο δυνατα!!!

Το δωματιο φυσικα ειχε 37 εκεινες τις μερες.

Με το τερας επεφτε για πλακα και σε πολυ συντομο χρονο.

Διαταραξη επιφανειας ειχα παραπανω απο καλη και ετσι τη μειωσα με spraybar.

Εξατμηση δεν εχω μεγαλη ουτε μικρη. Περιπου 4-6λτρ ανα εβδομαδα.

Παντως λογω κατασκευης του ενυδρειου οι ανεμηστηρες δε μπορουσαν να μπουν στη μεση.

Οποτε εχω 3 δεξια, 2 αριστερα και τους 4cm στη μεση για την εξοδο.

Μαλιστα φαινοντια και στις φωτο.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...