Jump to content

Νεο ενυδρειο!


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα και παλι!!Εχω ενα ενυδρειο 190 λιτρα της ''Wave'' (ιταλικο).Το ενυδρειο αυτη τη στιγμη βρισκεται σε κατασταση στρωσιματος (φυσικα χωρις κανενα ψαρι).Θα ηθελα να μου πειτε τις προτασεις σας για το τι ψαρια να βαλω μεσα...τα υπαρχοντα ψαρια που εχω στο μικρο ενυδρειο ειναι 1 pleco και 1 Silver dollar(προκειται να παρω αλλο ενα)θα ηθελα ψαρια τα οποια να ειναι απο 12-15 εκ.οχι παραπανω....ακουω τις προτασεις σας λοιπον!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι γούστα!!!Εγώ σαν Νίκος αν ειχα ενα 190λιτρο θα το εκανα ή με νανοκιχλιδες ή με απιστογραμμα.Αλλα οπως ειπα σαν Νικος.

Link to comment
Share on other sites

ωραια...ακου και αλλες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και παλι!!Εχω ενα ενυδρειο 190 λιτρα της ''Wave'' (ιταλικο).Το ενυδρειο αυτη τη στιγμη βρισκεται σε κατασταση στρωσιματος (φυσικα χωρις κανενα ψαρι).Θα ηθελα να μου πειτε τις προτασεις σας για το τι ψαρια να βαλω μεσα...τα υπαρχοντα ψαρια που εχω στο μικρο ενυδρειο ειναι 1 pleco και 1 Silver dollar(προκειται να παρω αλλο ενα)θα ηθελα ψαρια τα οποια να ειναι απο 12-15 εκ.οχι παραπανω....ακουω τις προτασεις σας λοιπον!!! :(

Λες οτι το στρώνεις.

Εγω οταν ξεκινησα να το στρωνω ειχα ήδη φτιαξει απο πριν το aquascape.

Εσυ??

Αν το εχεις φτιαξει ανεβασε καμια φωτο, κανε μια περιγραφη και αναλογα θα σου προτεινουν και τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω βαλει κατι λιγα οπως: πετρες με σπιλιες για τον πλεκοστομο,ενα θαμνακι,ενα μικρο φυτο,ένα βραχακι (και τα τρια απο το μικρο ενυδρειο τα πηρα τα ξεπλυνα και τα εβαλα)...ολα ειναι ψευτικα για αρχη θελω να λειτουργησω με ψευτικα φυτα...σε καμια εβδομαδα θα παρω φυτα και αλλα πραγματα για το ντεκορ του ενυδρειου μου αλλα οχι διακοσμητικα οπως αεροπλανα,κανονια και τετοιες βλακειες(γνωμη μου)...(οι φυσαλιδες εχουν φυγει οι φωτογραφιες ειναι απο προχθες το βραδυ)...ξερω πως ειναι αδειο απο φυση αλλα προκειται να παρω πριν βαλω ψαρια και θα δειξει πολυ ωραια...τελος προκειται να παρω και μια αφισα για το φοντο απο πισω!! :(

img1390l.jpg

img1391q.jpg

img1392vve.jpg

img1393d.jpg

img1395ayk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιο υπευθυνες απαντησεις θα παρεις αν δωσεις καποιες πληροφοριες οπως:

1. Ποις ειναι οι διαστασεις ενυδρειου (γυαλα, χωρις καπακι κλπ)

2. Τι παραμετρους θα εχει το νερο? Θα το επεξεργαζεσαι ή νερο βρυσης?

3. Τι φιλτρανση εχει το ενυδρειο (ειδος υλικων, ποσοτητα υλικων, δυναμη αντλιας λιτρα/ωρα)

4. Τι δακοσμηση (πχ ειδος βυθου, θα ειναι με πετρες? ή φυτεμενο με λιγα ξυλα και λιγες πετρες? ή μονο ξυλα? ή ....)

5. Θα κρατησεις τα ειδη που ηδη εχεις, δολλαριο και πλεκο (ποιο ειδος ειναι? γιατι υπαρχουν και ειδη που δεν κανουν για το ενυδρειο σου) και θα συμπληρωσεις και αλλα?

edit ειδα μολις οτι εχεις δωσεις καποια στοιχεια απο πανω, πες και για τα υπολοιπα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απαντησεις ανα ερωτημα:

1)100x42(πλατος)x52(υψος) και ειναι με καπακι

2)Νερο βρυσης

3)Φιλτρο βιλογικο μεγαλης ικανοτητας φιλτρανσης Black Box 400.Ενδεικνυται για ενυδρεια απο 100 εως 400 λιτρα και στο εσωτερικο του μπορει να δεχθει αντλια θερμαντηρα και υλικα φιλτρανσης.Δυναμη αντλιας στο maximum

4)Θα ειναι με πετρες και φυτα(ψευτικα)

5)Το πλεκο ειναι πορτοκαλι ολο ομως(δεν θυμαμαι πως το λενε ακριβως)αλλα μαλλον ειναι αυτο.Θα κρατησω το πλεκο,το δολλαριο(προκειται να παρω αλλο ενα για παρεα επειδη ειναι κοπαδοψαρο δεν θελω να το γεμισω ομως με τετοια)και το ερωτημα ειναι τι ψαρια μπορω να βαλω με αυτα που ηδη εχω?απο 12-15 εκατοστα περιπου..ευχαριστω!

edit:και θερμοστατη125 watt

Έγινε επεξεργασία - Nash
Link to comment
Share on other sites

Να πω μόνο ότι τα αληθινά φυτά αν έχεις Δολλάρια ξέχασε τα, θα σου τα μαδήσουνε τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Να πω μόνο ότι τα αληθινά φυτά αν έχεις Δολλάρια ξέχασε τα, θα σου τα μαδήσουνε τελείως.

για αυτο δεν θελω να βαλω αληθινα

Link to comment
Share on other sites

μα αν βαλω αληθινα φυτα θα τα ριμαξουν τα δολλαρια...

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις ειναι ικανοποιητικες.

Πρεπει να ξερουμε και το pleco.

Μηπως ειναι το L -144? http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=905

Αν οχι προσπαθησε να κανεις αναγνωριση, εδω ειναι ολα τα ειδη http://www.planetcatfish.com/catelog/family.php?family_id=4

Τα Metynnis argenteus ειναι κοπαδοψαρα οπως αλλα 2 ατομα δεν ειναι κοπαδι, ουτε καν μικρη ομαδα.

Μινιμουμ ατομα πρεπει να ειναι 5-6 ατομα και εφοσον ειναι ψαρια που γινονται 12-15 εκ και ειναι και φυτοφαγα (αν βαλεις φυτα στο ενυδρειο να εισαι πρετοιμασμενος να τα ανανεωνεις) και θελουν και αρκετα απο τα λιτρα και τη φιλτρανση του ενυδρειου.

Γι'αυτο λοιπον πρεπει να ξερουμε τα υλικα που εχει το φιλτρο και την ποσοτητα.

Αλλο να εχει μισο λιτρο σφουγγαρια και αλλο να εχει 2 λιτρα substrat.

edit Ριζα εννοει ο φιλος πιο πανω, ριζα ενυδρειακου ξυλου και οχι φυτο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο εχει σφουγγαρια και μεσα σε δυχτακι μαυρες μπαλες οπου θα κανουν αποικια τα βακτηρια απο οσο ξερω...το ξυλο ομως δεν κανει οξινο το νερο?θα κατσω να βρω το πλεκο...

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι ειναι στα σιγουρα αυτο. δεν μπορεσα να το βρω στο αλλο

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι ειναι στα σιγουρα αυτο. δεν μπορεσα να το βρω στο αλλο
Τοτε εχεις δυο προβληματα να λυσεις.

Οτι τα δολλαρια αρεσκονται σε οξυνο νερο (pH 5-7)

(φυσικα με σταδιακη αλλαγη απο το αλκαλικο νερο που ζουσαν μεχρι τωρα.)

Και οτι ο pardalis (εχει πανω απο 10 ακτινες στο ραχιαιο πτερυγιο?) ειναι το ιδιο ψαρι που σου εδωσα πιο πανω το λινκ του πλεκο μονο που το εχεις σε αλφικη μορφη (συνηθως παραγωγη απο ασιατικη φαρμα) και γινεται 35+ εκ., "λιγο" μεγαλο για το ενυδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ναι μονο που το δικο μου δεν εχει μουστακια...αν τα αφαιρουσα ολα αυτα τι ψαρια θα μπορουσα να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

ναι μονο που το δικο μου δεν εχει μουστακια...αν τα αφαιρουσα ολα αυτα τι ψαρια θα μπορουσα να βαλω?
Λεω γι'αυτο το λινκ.
... γιατι υπαρχουν και ειδη που δεν κανουν για το ενυδρειο σου)..

Ουτε αυτο εχει μουστακια (αν και τα μουστακια ειναι θεμα φυλλου και οχι ειδους σε αυτα τα ειδη ψαριων).

..αν τα αφαιρουσα ολα αυτα τι ψαρια θα μπορουσα να βαλω?

Πολλα και διαφορα

Διαβασε εδω κατι παρομοιο ισως σε βαλει σε μια σειρα σκεψης και προγραμματισμου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry245055

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αποφασισα θα βαλω κιχλιδες αμερικης

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα σε ενδιεφερε το apistogramma??

Μηπως κατι σε αφρικανικες νονοκιχλιδες??

Αυτα θελουν πολλες σπηλιες.... φωλιες.... πετρες :(

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα σε ενδιεφερε το apistogramma??

Μηπως κατι σε αφρικανικες νονοκιχλιδες??

Αυτα θελουν πολλες σπηλιες.... φωλιες.... πετρες :(

ναι απιστογραμμα θα ειναι αλλα δεν ξερω αν θα ειναι αμερικανες ή αφρικανες...μαλλον σε αφρικανες ομως οδευω :(

Link to comment
Share on other sites

ναι απιστογραμμα θα ειναι αλλα δεν ξερω αν θα ειναι αμερικανες ή αφρικανες...μαλλον σε αφρικανες ομως οδευω :(

Mας μπερδεψες.... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...