Jump to content

ποια ψαρια με ποια?


Recommended Posts

θα ηθελα τη βοηθεια σας ποια ψαρια με ψαρια ταιριαζουν απο τα παρακατω ωστε να φτιαξω 2 κοινοβια ενυδρεια.τα ψαρια μου τα δινει ενας γνωστος και καποια απο αυτα τα εχω ηδη.

εχουμε λοιπον:lemon tetra,

black neon tetra

neon tetra

scalare

ballon black molly

gappy

χηρα

Penguin Tetra

cae

ποιες ειναι οι προτασεις σας?φυτεμενο 60 λτ το ενα ενυδρειο,το αλλο δεν εχω αποφασισει ακομα ποσα λτ θα ειναι.αυριο θα παω για shopping

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθεια σας ποια ψαρια με ψαρια ταιριαζουν απο τα παρακατω ωστε να φτιαξω 2 κοινοβια ενυδρεια.τα ψαρια μου τα δινει ενας γνωστος και καποια απο αυτα τα εχω ηδη.

εχουμε λοιπον:lemon tetra,

black neon tetra

neon tetra

scalare

ballon black molly

gappy

χηρα

Penguin Tetra

cae

ποιες ειναι οι προτασεις σας?φυτεμενο 60 λτ το ενα ενυδρειο,το αλλο δεν εχω αποφασισει ακομα ποσα λτ θα ειναι.αυριο θα παω για shopping

1. Το cae θελει δικο του species ενυδρειο. http://www.theaquariumwiki.com/CAE

Τα ζωοτοκα θελεουν αλλες παραμετρους νερου απο τα υπολοιπα, αλλα και μαζι να τα βαλεις (guppies + mollies) πρεπει να προσεχεις τα mollies μηπως κυνηγανε τα guppies και τους μαδανε τις ουρες.

http://www.theaquariumwiki.com/Balloon_molly

http://www.theaquariumwiki.com/Guppy

2. Τα σκαλαρια πρεπει να ειναι 5-6 ατομα μινιμουμ ομαδα, σε ενυδρειο με 60 εκατοστα μινιμουμ υψος και 40 λιτρα για καθε ψαρι.

http://www.theaquariumwiki.com/Pterophyllum_scalare

3. Ολα τα τετρας που παραθετεις ειναι υποψηφια τροφη για τα σκαλαρια και καποια ειναι και fin nippers και κομα κι αν δεν τα πειραξουν στην αρχη τα σκαλαρια θα πειραξουν αυττα τα σκαλαρια.

Γι'αυτο δεν μπαινει καποιο στο ενυδρειο των σκαλαριων.

http://www.theaquariumwiki.com/Black_Neon_Tetra

http://www.theaquariumwiki.com/Gymnocorymbus_ternetzi

http://www.theaquariumwiki.com/Penguin_Tetra

http://www.theaquariumwiki.com/Lemon_Tetra

- Διαβασε μονη σου τις πληροφοριες απο τα ψαρια που ρωτησες, προσεξε επισης τη συμβατοτητες εκτος απο την ειρηνικη συμβιωση πρεπει να ζουν στο ιδιο pH gH Και θερμοκρασια.

- Σε οσο πιο ακραιες τιμες βαζεις τα ψαρι να ζουν (πχ λλει pH 5-8 και εσυ τα εχεις σε 7,5-8) τοσο καταπονουνται ζουν λιγοτερο ή αρρωνσταινουν ευκολοτερα. Το ιδιο ισχυει και για τη θερμοκρασια.

- Αν διαλεξεις ενα μεσο ορο για καποιοα ψαρια και τα συμβιβασεις να ξερεις οτι θα ανεβασεις το βαθμο δυσκολιας στην ρυθμιση του αφου δεν θα σου αφηνει περιθωρεια λαθους (πχ ψαρια που ζει το ενα σε 5-7 και ψαρια που ζουν σε 6,5-8 εχουν περιθωρειο 6,5-7, αν προσθεσεις και μικρα περιθορεια σε θερμοκρασιες, στενευουν τα περιθωρεια κι αλλο).

- Αν βαλεις πολλα ειδη ψαριων που ζουν στο ιδιο υψος νερου θα ανακατευονται και θα σπανε τα κοπαδια με αποτελεσμα ασχημο θεαμα και ψαροσαλατα.

-Για 60 λιτρο που αναφερεις μια ομαδα ζωοτοκων (αν δεν κανεις επεξεργασια νερου ) ειναι ΟΚ.

Φροντισε να εχει ετοιμη λυση για τα γενητουρια ή παρε μονο αρσενικα.

Χρειαζεσαι πανω απο 3-4 ενυδρεια και το ενα 300 λιτρα και πανω.

Καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

xρειαζεσαι πανω απο 3-4 ενυδρεια και το ενα 300 λιτρα και πανω.

Καλο διαβασμα.

δλδ μια περιουσια και ενα σπιτι 250 τμ για να χωρεσουν.

οταν λεει π.χ.οτι τα νεον θελουν τουλαχιστον 56λτ εννοει το 1 νεον? :(

να ρωτησω και κατι ασχετο.σκεφτομαι στο σπιτι που φτιαχνω τωρα να φτιαξω ενα ενυδρειο σαν διαχωριστικο χωρου.ξερεις κατα ποσο ειναι λειτουργικο αυτο?σαν ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

xρειαζεσαι πανω απο 3-4 ενυδρεια και το ενα 300 λιτρα και πανω.

Καλο διαβασμα.

δλδ μια περιουσια και ενα σπιτι 250 τμ για να χωρεσουν.

οταν λεει π.χ.οτι τα νεον θελουν τουλαχιστον 56λτ εννοει το 1 νεον? :(

να ρωτησω και κατι ασχετο.σκεφτομαι στο σπιτι που φτιαχνω τωρα να φτιαξω ενα ενυδρειο σαν διαχωριστικο χωρου.ξερεις κατα ποσο ειναι λειτουργικο αυτο?σαν ενυδρειο

αν καταλαβα καλά θέλεις να το βάλεις ανάμεσα σε 2 δωμάτια "μεσα"¨σε γυψοσανίδα.

αν καταλαβα σωστα τοτε εσύ θα το κάνεις λειτουργικό γιατί θα πρέπει να το σχεδιάσεις απο το 0 μιας και δεν υπάρχει κάτι έτοιμο στην αγορα!

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλά θέλεις να το βάλεις ανάμεσα σε 2 δωμάτια "μεσα"¨σε γυψοσανίδα.

αν καταλαβα σωστα τοτε εσύ θα το κάνεις λειτουργικό γιατί θα πρέπει να το σχεδιάσεις απο το 0 μιας και δεν υπάρχει κάτι έτοιμο στην αγορα!

ακριβως αυτο θελω να κανω.φοβαμαι ομως γιατι δεν γνωριζω πολλα πραγματα ως αρχαρια που ειμαι.υπαρχει κανεις που εχει κανει κατι τετοιο να μου πει τι γνωμη του?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο θελω να κανω.φοβαμαι ομως γιατι δεν γνωριζω πολλα πραγματα ως αρχαρια που ειμαι.υπαρχει κανεις που εχει κανει κατι τετοιο να μου πει τι γνωμη του?

Οταν αποκτήσεις μια σχετική εμπειρία και δεις τι αναγκες εχει το ενυδρείο σου, θα βρείς εναν μαραγκο και θα του πεις απο μόνη σου το πως θελεις να γίνει η δουλειά!

Φαντάσου εναν τοίχο, σε αυτόν τον τοίχο θα χρειαστεί να γίνει χώρος για το ενυδρείο, λιγο χωρο απο πάνο για τον φωτισμό και αρκετός απο κάτω για να βάζεις τα πράγματα του ενυδρείου σου!

Βαζεις και λιγο τις βλέψεις για το μέλλον και βουαλα!

Link to comment
Share on other sites

...δλδ μια περιουσια και ενα σπιτι 250 τμ για να χωρεσουν.

οταν λεει π.χ.οτι τα νεον θελουν τουλαχιστον 56λτ εννοει το 1 νεον? :(

να ρωτησω και κατι ασχετο.σκεφτομαι στο σπιτι που φτιαχνω τωρα να φτιαξω ενα ενυδρειο σαν διαχωριστικο χωρου.ξερεις κατα ποσο ειναι λειτουργικο αυτο?σαν ενυδρειο

Οχι και τοσο μεγαλο σπιτι, αρκει να εχει αδειους τοιχους :(

ή να τα βαλεις σε ειδικες βασεις το ενα πανω απο το αλλο (αλλα εδω αρχιζει και θυμιζει πετσοπ :( )

Οχι για το ενα νεον υπολογισε 4-5 λιτρα. Τα 56 λιτρα στα λεει συνολο για το κοπαδι ή/και για το μεγεθος (πχ μηκος) που πρεπει να εχει ενα ενυδρειο για να κινειται στοιχειωδως ενα ψαρι σαν το νεον ή/και σε μια αλλαη περιπτωση ψαριου, να μπορει να ανταπεξερθει ενα ενυδρειο στους ρυπους που βγαζει ενα ψαρι.

Αυτο που λες με το διαχωρισιτκο γινεται οπως σου ειπε και ο tsagos, αρκει να κανεις ενα ψαξιμο για τις αναγκες ενος ενυδρειου ετσι ωστε να μη κανεις μια κατασκευη που ειναι και πολυεξοδη αλλα και δεν διορθωνεται ευκολα και φτηνα, αν κατι ξεχασεις να βαλεις στο σχεδιασμο.

Link to comment
Share on other sites

Αδερεφε... ειναι δυσκολο το αθλημα που διαβασες και θελει και πολυ διαβασμα!!!

Δυστηχως θα πρεπει να πάρεις οχι 1 αλλα πολλα ενυδρεια γα να βαλεις ολα αυτα που αναφερεις.

Οσο για το διαχωριστηκό ειναι κατι πολυ καλο ομορφο.

Ομως πρεπει να εχει γινει ειδικη μελετη για προσθετο μονιμο φορτιο.

Εαν το σπιτι τώρα χτιζεται και εχεις επαφη με το μηχανικο. καλο θα ήταν να τον συμβουλευτεις για το βάρος πως θα το κατανεμει στουν φεροντα οργανισμο που θα παιρνει τα φορτια.

Ομωςπρώτα πρεπει να αποφασησεις για το τι διασταση σε ενδιαφερει και το τι θελεςι να κανεις.

Ειναι δύσκολο αυτο που πας να κάνεις και κυριως.... ΜΟΝΙΜΟ!!!

Οποτε πριν το κανεις, αποφασησε το καλα.

Φιλικα, Νικολας

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Αδερεφε... ειναι δυσκολο το αθλημα που διαβασες και θελει και πολυ διαβασμα!!!

Δυστηχως θα πρεπει να πάρεις οχι 1 αλλα πολλα ενυδρεια γα να βαλεις ολα αυτα που αναφερεις.

Οσο για το διαχωριστηκό ειναι κατι πολυ καλο ομορφο.

Ομως πρεπει να εχει γινει ειδικη μελετη για προσθετο μονιμο φορτιο.

Εαν το σπιτι τώρα χτιζεται και εχεις επαφη με το μηχανικο. καλο θα ήταν να τον συμβουλευτεις για το βάρος πως θα το κατανεμει στουν φεροντα οργανισμο που θα παιρνει τα φορτια.

Ομωςπρώτα πρεπει να αποφασησεις για το τι διασταση σε ενδιαφερει και το τι θελεςι να κανεις.

Ειναι δύσκολο αυτο που πας να κάνεις και κυριως.... ΜΟΝΙΜΟ!!!

Οποτε πριν το κανεις, αποφασησε το καλα.

Φιλικα, Νικολας

τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.

Δεν πιστεύω η Μαρία να θέλει να κάνει κάτι μεγαλύτερο των 200-300 λιτρων.

και εαν η κατασκευή γίνει με γυψοσανίδα δεν είναι κατι που δεν διορθονετε ευκολα! ισα ίσα...

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.

Δεν πιστεύω η Μαρία να θέλει να κάνει κάτι μεγαλύτερο των 200-300 λιτρων.

και εαν η κατασκευή γίνει με γυψοσανίδα δεν είναι κατι που δεν διορθονετε ευκολα! ισα ίσα...

σκεφτομαι κατι σε γυψοσανιδα μεχρι το πολυ 400 λτ.απλα δεν ξερω κατα ποσο θα μου κανουν καλη κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι κατι σε γυψοσανιδα μεχρι το πολυ 400 λτ.απλα δεν ξερω κατα ποσο θα μου κανουν καλη κατασκευη.

Εγω νόμιζα 1000λτρ+ σκεφτοταν να κάνει....

Εγω παντως θα το κάνω. :( (οταν με το καλό χτισω το δικο μου σπιτι)

Παντως αφου θα το κανεις με γυψοσανίνα τότε είναι όλα πολύ ευκολα.

Εαν έχεις καποιον μάστορα που μπορει και τη δουλευει καλα... τοτε απλα παηγαινε και αγόρασε μια γυαλα των διαστασεων σου και μετα βάζες τον εξοπλισμό ή ακομα και ένα ενυδρειο στις δικες σου απαιτησεις απο θέμα διαστασης.

Δεν είναι απαραιτητο να αορασεςι και το έπιπλο.

Στη συνέχεια μπορει να γίνει μια βάση με τουβλά τα οποία θα κοληθουν μεταξη τους.

Πάνω από τα τουβλα μπορει να ρίξει 10cm περιπου ελαφρο μπετό για να μειωσει το βάρος της κατασκευη.

Στη συνέχεις να βαλεις απο πάνω του ενα κομματι χοντρεό μπλε φελιζολ για να παρει τις ανομαλιες και στη συνεχεια τοποθετεις το ενυδρειο απο πάνω.

Κανεις τις απαραιτητες σωληνωσεις και καλλωδιώσεις απο τα πλάγια του ενυδρείου και να καταλληγουν απο κάτο το οποιο θα δουλευει ως αποθηκευτηκός χώρος/

Τέλος, ο μάστορα θα εντυχήσει το στημενο ενυδρείο με τις γυψοσανήδες και περιμμετρικα από το κενο που θα είναι το ενυδρειο θα βάλει ξύλο από κορνιζα για να φαινεται ως ζωντανος πινακα!!!

Προσοχή... από την πάνω μερια του ενυδρείου μπορει ενας ξυλουργος να κάνει 2-3 μικρα ντουλαπάκια, πάλι ως αποθηκευτηκο χώρα αλλα και ώς χω΄ρο πρόσβασης στο ενυδρειο.

Ελπιζω να σε βηθησα.

Ετσι το έχω σκευτει για το δικό μου.....

Αλλα δυστηχως πολιτικος μηχανικός ειμαι όχι διακοσμητης!! :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...