Jump to content

Ξαφνικά πολύ κόκκινη κοιλιά σε Kribensis


tsikaboom

Recommended Posts

Καλησπέρα guys

Ξαφνικά, από τη μια μέρα στην άλλη, η μία kribensis μου έκανε ΚΑΤΑκόκκινη κοιλιά.

Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στο video το πόσο κόκκινη είναι, αλλά ως τώρα η κοιλιά της ήταν πολύ πιο pal, σχεδόν απαλό ροζ.

Παίζει κάτι; Μήπως είναι τραυματισμός; Το ψάρι τρέφεται και κινείται πολύ φυσιολογικά.

Τα έχω λίγες μέρες, δεν έχουν κλείσει βδομάδα.

(θα το αναγνωρίσετε ποιο είναι φαντάζομαι)

th_P1010001.jpg

Έγινε επεξεργασία - tsikaboom
Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι έτυμη για αναπαραγωγή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα guys

Ξαφνικά, από τη μια μέρα στην άλλη, η μία kribensis μου έκανε ΚΑΤΑκόκκινη κοιλιά.

Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στο video το πόσο κόκκινη είναι, αλλά ως τώρα η κοιλιά της ήταν πολύ πιο pal, σχεδόν απαλό ροζ.

Παίζει κάτι; Μήπως είναι τραυματισμός; Το ψάρι τρέφεται και κινείται πολύ φυσιολογικά.

Τα έχω λίγες μέρες, δεν έχουν κλείσει βδομάδα.

(θα το αναγνωρίσετε ποιο είναι φαντάζομαι)

th_P1010001.jpg

Καλωσορισες στην ενυδρειοπαρεα μας :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να ενθαρρύνω την αναπαραγωγή;

Από νερό προσπαθώ να έχω όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες.

Στο ενυδρείο υπάρχει ένα ακόμη θυληκό kribensis και ένα ζευγάρι ramirezi.

Γενικώς καλά τα πάνε, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι είναι όλα σε περίοδο προσαρμογής στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο θα μπορουσες να κανεις (για να ενθαρυνεις) απο το να βαλεις και ...... ενα αρσενικο; :( Με αλλη μια θηλυκια δεν πιστευω να περιμενεις αποτελεσμα; :(

Επισης καλο θα ηταν να βγαλεις τα ραμιρεζι που θελουν διαφορετικες συνθηκες (κιχλιδες Αμερικης και οχι Αφρικης που ειναι τα Κριμπ) αλλα και ισως να χτυπηθουν ασχημα σε περιπτωση γεννας των Κριμπενσις. :( Το ενυδρειο τι μεγεθος εχει; :blush:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο θα μπορουσες να κανεις (για να ενθαρυνεις) απο το να βαλεις και ...... ενα αρσενικο; :( Με αλλη μια θηλυκια δεν πιστευω να περιμενεις αποτελεσμα; :(

Δικό μου λάθος, δεν ήμουν κατανοητός.

Υπάρχουν 3 kribensis. 1 αρσενικό και 2 θηλυκά (η κοκκινούλα που λέγαμε, κι άλλη μία).

Όσο για πράγματα που θα 'ενθαρρύνουν' την αναπαραγωγή, αναφερόμουν σε θερμοκρασία, τροφή, τέτοια πράγματα.

Το ξέρω για τα ram, δεν ταιριάζουν απόλυτα, αν και από συνθήκες νερού δε διαφέρουν και πολύ.

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο ενυδρείο όμως. Θα δω τι θα κάνω.

Έγινε επεξεργασία - tsikaboom
Link to comment
Share on other sites

...Το ξέρω για τα ram, δεν ταιριάζουν απόλυτα, αν και από συνθήκες νερού δε διαφέρουν και πολύ....
Για ακριβεια

Mikrogeophagus ramirezi .......... pH range: 5.0 - 6.0 ..... dH range: 5 - 12 ..... Θερμ: 27°C - 30°C

Pelvicachromis pulcher .............. pH range: 5.0 - 8.0 ..... dH range: 5 - 19 ..... Θερμ: 24°C - 25°C

http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=12305

http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=7778

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι έτυμη για αναπαραγωγή

Χρηστο... δεν ειναι φυσιολογικο το κόκκινο χρωμα στην κοιλια???

Νομιζω πως αν τα στρεσαρει τα ψαρια θα εξαφανιστει. σωστα???

Υ.Γ. Δε λεω να το κανει... απλα ερωτηση κανω :(

Επισης εχω διαβασει οτι μπορει να ειναι ήρεμα τα κριμπενσις και φιλικα αλλα σε περιπτωση γεννας γθινονται ακρως επιθετικα.... ξυπναει το αγριο της αρφικης απο μεσα του!!

Ισχυει??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επισης εχω διαβασει οτι μπορει να ειναι ήρεμα τα κριμπενσις και φιλικα αλλα σε περιπτωση γεννας γθινονται ακρως επιθετικα.... ξυπναει το αγριο της αρφικης απο μεσα του!!

Ισχυει??

Ισχύει...

Για την ιστορία, να πω πως τα kribensis γέννησαν και έχουν αναστατώσει τη ζωή των υπόλοιπων ψαριών. ΠΟΛΥ επιθετικά, ιδιαίτερα η θυληκιά. Τα μικρά είναι 2-3 ημερών, ίσα που κουνιούνται.

Παλεύω να στρώσω το 80άρι να τα χωρίσω, παίζει πολύ stress στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

...Παλεύω να στρώσω το 80άρι να τα χωρίσω, παίζει πολύ stress στο ενυδρείο.
Μη παλευεις.

Δεν ειναι καιρος, για πολυτελειες, ουτε θα βαλεις καινουρια ψαρια να φοβασαι μη κολλησουν τπτ.

Βγαλε 40 λιτρα απο το μεγαλο, βαλτα στο μικρο μαζι με αλλα 40 φρεσκα (με αντιχλωριο), περιμενε λιγο να ερθει σε θερμοκρασια και μπολιασε.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29339

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μη παλευεις.

Δεν ειναι καιρος, για πολυτελειες, ουτε θα βαλεις καινουρια ψαρια να φοβασαι μη κολλησουν τπτ.

Βγαλε 40 λιτρα απο το μεγαλο, βαλτα στο μικρο μαζι με αλλα 40 φρεσκα (με αντιχλωριο), περιμενε λιγο να ερθει σε θερμοκρασια και μπολιασε.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29339

Εννοείται με μπόλι το στρώνω. Αλλά και πάλι χρειάζονται μερικές μέρες. Έχω ρίξει 5mg/l αμμωνία και πέφτει πολύ πολύ αργά. Υπολογίζω σε 3-4 μέρες θα είναι ΟΚ.

Thanks anyway

Να και μια photo με το μπαμπά να τα φυλάει σα κόρη οφθαλμού.

Η μαμά περιπολεί σε απόσταση περιμετρικά μην τυχόν και πλησιάσει κανείς.

Κατά διαστήματα αλλάζουν και θέσεις. Απίστευτη συμπεριφορά τα kribensis, μ'έχουν αφήσει άφωνο!

post-14354-1253301629_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..Εννοείται με μπόλι το στρώνω. Αλλά και πάλι χρειάζονται μερικές μέρες. Έχω ρίξει 5mg/l αμμωνία και πέφτει πολύ πολύ αργά. Υπολογίζω σε 3-4 μέρες θα είναι ΟΚ.
:thumbup::):D Με (σωστο) μπολιασμα ειναι αυτοματα ετοιμο το ενυδρειο.

Αναλογα μαλιστα το φιλτρο του, την ποσοτητα του μπολιου και τα υλικα που θα μεταφερθουν, μπορει να σηκωσει και μεγαλο πλυθησμο.

Γιατι εβαλες αμμωνια? ποιος σου ειπε κατι τετοιο? :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται με μπόλι το στρώνω. Αλλά και πάλι χρειάζονται μερικές μέρες. Έχω ρίξει 5mg/l αμμωνία και πέφτει πολύ πολύ αργά. Υπολογίζω σε 3-4 μέρες θα είναι ΟΚ.

Απαγορεύετε να βάζουμε δηλητήρια στα ενυδρεία μας .

Link to comment
Share on other sites

Την αμμωνία την έβαλα για να ταϊσω τα βακτήρια, θα καταναλωθεί και θα φύγει.

Εννοείται θα γίνει και ολική αλλαγή νερού 24 ώρες πριν μπουν τα ψάρια μέσα.

Το φίλτρο δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο (0.35lt συνολικού χώρου), θεωρητικά επαρκεί για 120 λίτρα, αλλά μπα.

Θα δω στο μέλλον ίσως το αλλάξω.

Ακολούθησα τη διαδικασία στρωσίματος με αμμωνία ρε guys, μόνο που μπόλιασα κιόλας.

Δυστυχώς όμως δε μπορώ να μεταφέρω υλικό από το μεγάλο ενυδρείο μου. Τα φίλτρα που έχω εκεί έχουν μεγάλης διαμέτρου μακαρόνι και siporax, δεν κάνουν για το μικρό.

Περιορίστικα στο "στίψιμο" των σφουγγαριών.

Ήδη η αμμωνία πέφτει, απλά αργά. Φροντίζω για σωστή θερμοκρασία και οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβες γιατί δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε αμμωνία ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...