Jump to content

το ενυδρειο μου 120 λιτρα


Recommended Posts

:) εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα απο το carfour μπορω να βγαλω την βαση του φιλτρου απο μεσα και να βαλω ενα εξωτερικο φιλτρο για να κερδισω χωρο αν ναι τι?
Link to comment
Share on other sites

eheim classic 2215-fluval 2η 3,ειναι μερικα απο τα πιο αξιοπιστα φιλτρα που μπορεις να βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω :) θα παω σε κανα zooplanet h pet city να δω αμα το εχουν να το παρω.πιστευω να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα βρεις....

προσοχη ομως στη βιολογια σου.στιψς οτι υλικο εχει το παλιο σου ενυδρειο μεσα στο νερο για να τα τραβηξει το νεο φιλτρο,μην το αποσυρεις ομως κατ'ευθειαν το παλιο σου φιλτρο,και τουλαχιστον για κανα 2 μηνο αστο και αυτο να δουλευει....

μετα και απο μετρησεις που θα κανεις σε αμ,μωνια και νιτρικα,μπορεις να το αποσυρεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα βρεις....

προσοχη ομως στη βιολογια σου.στιψς οτι υλικο εχει το παλιο σου ενυδρειο μεσα στο νερο για να τα τραβηξει το νεο φιλτρο,μην το αποσυρεις ομως κατ'ευθειαν το παλιο σου φιλτρο,και τουλαχιστον για κανα 2 μηνο αστο και αυτο να δουλευει....

μετα και απο μετρησεις που θα κανεις σε αμ,μωνια και νιτρικα,μπορεις να το αποσυρεις.

οκ thank u :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα να μην το αγοράσεις από αυτά τα μαγαζιά γιατί τα έχουν λίγο ακριβά και σαν καταστήματα είναι λίγο αντιεπαγγελματίες.

Επίσης η φωτογραφία που έχεις βάλει είναι από το ενυδρείο σου όπως είναι έτσι ακόμα και σήμερα???

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα να μην το αγοράσεις από αυτά τα μαγαζιά γιατί τα έχουν λίγο ακριβά και σαν καταστήματα είναι λίγο αντιεπαγγελματίες.

Επίσης η φωτογραφία που έχεις βάλει είναι από το ενυδρείο σου όπως είναι έτσι ακόμα και σήμερα???

ναι η φωτο ειναι σημερινη....και που θα βρω το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

δηλ. τι τιμη μπορει να εχει αυτο το φιλτρο?ο φιλος μας που δινει το dolfin den kanei gia mena?

Link to comment
Share on other sites

δηλ. τι τιμη μπορει να εχει αυτο το φιλτρο?ο φιλος μας που δινει το dolfin den kanei gia mena?

γιατι να μην κανει..?
Link to comment
Share on other sites

εκτος θεματος:

φιλε, με μια προχειρη ματια μετρησα 5 αγγελοψαρα. :) δεν εχεις μαχες? :D

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μπορείς να το βρείς σε αρκετά καταστήματα.δες τα καταστήματα που εχει στην κατηγορία του το aquazone και όποιο σε βολεύει και δεις ότι έχει και την καλύτερη τιμη πας και το αγοράζεις.Κάνε δλδ μια έρευνα αγοράς.Το eheim 2215 που σου ειπε ο Klaz αν το αγορασεις θα σου αντεξει τοσο που και τα τρισεγγονα σου θα μπορούν να το λειτουργούν.

Όσο αφορά το ενυδρείο σου είναι 120 λίτρα και εχεις από οτι βλεπω 4 σκαλάρια.για να εχεις 4 σκαλαρια πρέπει στην χειρότερη να έχεις 180-200 λίτρα.

Επίσης ότι ψάρι και να έχεις στο συγκεκριμένο ενυδρείο θα πρέπει να πετάξεις αυτό το μπλε πετραδάκι που εχεις.δεν ειναι καθολου φυσικο.

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Ειχα 4 σκαλαρια και επειδη του ξαδελφου του ανοιξε το ενυδρειο μου εδωσε αλλα 2 στα οποια το ενα ειναι μικρο και δεν εχει μεγαλωσει καθολου εδω και 7 μηνες,το τσιμπαγανε οποτε αναγκαστηκα και το εβγαλα. προσωρινα το εχω βαλει σε ενα 40 λιτρο μεχρι να δω τι θα κανω.... τα αλλα 5 τα βλεπω καλα δεν κυνηγιουνται καθολου μαλλον την εχουν βρει.και τα εχω πολυ καιρο ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα 4 σκαλαρια και επειδη του ξαδελφου του ανοιξε το ενυδρειο μου εδωσε αλλα 2 στα οποια το ενα ειναι μικρο και δεν εχει μεγαλωσει καθολου εδω και 7 μηνες,το τσιμπαγανε οποτε αναγκαστηκα και το εβγαλα. προσωρινα το εχω βαλει σε ενα 40 λιτρο μεχρι να δω τι θα κανω.... τα αλλα 5 τα βλεπω καλα δεν κυνηγιουνται καθολου μαλλον την εχουν βρει.και τα εχω πολυ καιρο ετσι.

Link to comment
Share on other sites

να βγαλω το μπλε και να βαλω μονο μαυρο η κατι συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και το eheim ecco pro 2036 http://www.aquaristic.net/eheim-ecco-pro-3...036.html?lang=1

ειναι κομπλε και με βιολογικα υλικα (substrat pro) και εχει και ευκολη συντηρηση.

Αν επειλεξεις 2215 παρε βιολογικα υλικα και οχι τα σφουγγαρια που του δινουν και παρε και διπλα βανακια για να ευκολη αποσυναρμολογηση κατα τη συντηρηση.

Για το λαθος στα ψαρια σου τα ειπαν

ψαχτο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οταν τα ειχα παρει απο το μαγαζι μου λεγανε κανενα προβλημα τωρα που μπαινω εδω και διαβαζω βλεπω τα λαθη.πηρα και ενα βιβλιο που λει για τα ψαρια οποτε θα πρεπει να βελτιωσω τα πραγματα σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

να βγαλω το μπλε και να βαλω μονο μαυρο η κατι συγκεκριμενο?

δεν καταλαβαινω, τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

για το μπλε χαλικι που δεν ειναι καλο.να βαλω μονο μαυρο η κατι αλλο συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφερουν τα αγγελοψαρα δες λιγο αυτο. ειναι μια συζητηση που ειχα ανοιξει εγω οταν ξεκινησα το θεμα. θα σε βοηθησει πολυ για αρχη, ωστε να παρεις μια γευση.

Link to comment
Share on other sites

οταν τα ειχα παρει απο το μαγαζι μου λεγανε κανενα προβλημα τωρα που μπαινω εδω και διαβαζω βλεπω τα λαθη.πηρα και ενα βιβλιο που λει για τα ψαρια οποτε θα πρεπει να βελτιωσω τα πραγματα σιγα σιγα

Οχι βεβαια θα πρεπει να βελτιωσεις τα παραγματα και μαλιστα γρηγορα. Καλα ειδαν μονο τα σκαλαρια; :D Οι ξιφοφοροι δεν εχουν απολυτως καμμια σχεση στις αναγκες συνθηκων νερου με τα σκαλαρια και τους καρδιναλιους που εχεις μεσα. Διαβασε πολυ στο τμημα για τους αρχαριους και κανε κινησεις συντομα πριν αρχισουν τα προβληματα.- :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...