Jump to content

παραμορφωμενα Guppys


xeni@

Recommended Posts

Λοιπον,για να μν πολυλογω και σας κουραζω,εχθες πηρα κατι νεογεννητα guppys απο ενα γνωστο μ ο οποιος ηταν ετοιμος να τα πεταξει στην αποχετευση :thumbup: ,ως καλη χριστιανη λοιπον τα εσωσα απο βεβαιο θανατο....

σημερα παρατηρησα οτι απο τα περιπου 15 guppys τα 10 ειναι παραμορφωμενα δηλ η ραχη τους ειναι στραβη και εχουν σαν καμπουρα να το πω..... :D

ξερει κανεις τι παιζει να ειναι?εγω υποθετω οτι ειναι λογω ελλειψης φωτος μιας κ αποτι καταλαβα ο τυπος που τα ειχε την λαμπα την ανοιγε οποτε του ερχοταν....

τελοσπαντων αν κανεις ξερει να μου πει τι μπορω να κανω για να τα βοηθησω(αν μπορω γιατι ειναι ειδη περιπου 1μιση μηνα)

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα να ζήσουν τη ζωούλα τους αλλά καλύτερα μην τα αφήσεις να ζευγαρώσουν μεταξύ τους καθώς μπορεί το πρόβλημα να οφείλεται σε ομομειξία, όταν ενηλικιωθούν καλύτερα να κρατήσεις μόνο τα θηλυκά πχ και να φέρεις νέα αρσενικά χωρίς πρόβλημα στη ράχη.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου λεει ο φιλος μας και βαζε τους τροφες με βιταμινες και αστα να ζησουν ειναι αμαρτεια να τα σκοτωσεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,για να μν πολυλογω και σας κουραζω,εχθες πηρα κατι νεογεννητα guppys απο ενα γνωστο μ ο οποιος ηταν ετοιμος να τα πεταξει στην αποχετευση :thumbup: ,ως καλη χριστιανη λοιπον τα εσωσα απο βεβαιο θανατο....

σημερα παρατηρησα οτι απο τα περιπου 15 guppys τα 10 ειναι παραμορφωμενα δηλ η ραχη τους ειναι στραβη και εχουν σαν καμπουρα να το πω..... :D

ξερει κανεις τι παιζει να ειναι?εγω υποθετω οτι ειναι λογω ελλειψης φωτος μιας κ αποτι καταλαβα ο τυπος που τα ειχε την λαμπα την ανοιγε οποτε του ερχοταν....

τελοσπαντων αν κανεις ξερει να μου πει τι μπορω να κανω για να τα βοηθησω(αν μπορω γιατι ειναι ειδη περιπου 1μιση μηνα)

ευχαριστω :)

Νομίζω ότι οφείλεται στην έλλειψη φωτισμού και το αποτέλεσμα είναι μόνιμο...συνήθως εκτος από τις δυσπλασίες μένουν και ατροφικά....δεν νομίζω να ζευγαρώσουν πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικα για να μην τα πεταξεις εαν δεν εχεις καπου να τα δωσεις, φερτα στη συναντηση και καποιος θα τα παρει.

Link to comment
Share on other sites

καλα να τα πεταξω δεν παιζει με τιποτα ,θα τα αφησω να μεγαλωσουνε και βλεπω, εξαλλου μπορει στην πορεια να εξεληχθουν σε χαριτωμενα...... (ελπιζω!!) :)

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Θα πω της εξης ιστορια.

Πριν ενα εναμιση χρονο, παρατηρησα ενα απο τους καρδιναλιους μου να ειναι στραβος (καμπουρης με ρουφηγμενη κοιλια) και να κολυμπαει με κλιση 45 μοιρες το κεφαλι πανω.

Φοβηθηκα μηπως εχει καμια μολυσματικη αρρωστια και "στειλει" ολο το ενυδρειο.

Σκεφτηκα να τον βγαλω και να του κανω ευθανασια.

Ειδα ομως οτι δεν το εβαζε κατω, ετρεχε πρωτος στην τροφη, ηταν κινητικος και γρηγορος (οσο μπορουσε να ειναι με την αναπηρια του) και ολο το ανεβαλα να το βγαλω.

Ειδα οτι καποιο αλλο ψαρι δεν παρουσιασε παρομοια συμπτωματα και αφου το παλεβε ειπα να το αφησω μεχρι να δω οτι τα παραταει.

Μαλιστα.

Πριν ενα μηνα ειχε διπλαρωσει μια θηλυκια και ζευγαρωνανε.

Οποιος αλλος καρδιναλιος τολμουσε να πλησιασει τον κυνηγαγε με μανια και το εδιωχνε.

Φυσικα δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες για να επωαστουν τα αυγα και δεν υπηρξε συνεχεια.

Εχω τραβηξει και βιντεο, καποια στιγμη θα το ανεβασω να γελασουμε με τον Κουασιμοδο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα πω της εξης ιστορια.

Πριν ενα εναμιση χρονο, παρατηρησα ενα απο τους καρδιναλιους μου να ειναι στραβος (καμπουρης με ρουφηγμενη κοιλια) και να κολυμπαει με κλιση 45 μοιρες το κεφαλι πανω.

Φοβηθηκα μηπως εχει καμια μολυσματικη αρρωστια και "στειλει" ολο το ενυδρειο.

Σκεφτηκα να τον βγαλω και να του κανω ευθανασια.

Ειδα ομως οτι δεν το εβαζε κατω, ετρεχε πρωτος στην τροφη, ηταν κινητικος και γρηγορος (οσο μπορουσε να ειναι με την αναπηρια του) και ολο το ανεβαλα να το βγαλω.

Ειδα οτι καποιο αλλο ψαρι δεν παρουσιασε παρομοια συμπτωματα και αφου το παλεβε ειπα να το αφησω μεχρι να δω οτι τα παραταει.

Μαλιστα.

Πριν ενα μηνα ειχε διπλαρωσει μια θηλυκια και ζευγαρωνανε.

Οποιος αλλος καρδιναλιος τολμουσε να πλησιασει τον κυνηγαγε με μανια και το εδιωχνε.

Φυσικα δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες για να επωαστουν τα αυγα και δεν υπηρξε συνεχεια.

Εχω τραβηξει και βιντεο, καποια στιγμη θα το ανεβασω να γελασουμε με τον Κουασιμοδο.

:thumbup:

:D θα χαρω πολυ να δω τν μικρουλη Κουασιμοδο να τν πεφτει κιολας..... :)

Link to comment
Share on other sites

Με παρατηρηση κινησεων θα καταλαβετε ποιος ειναι ο quasimo και ποια η θηλυκια του.

Μουσικουλα και λογω της ημερας εβαλα μια μιξη που εφτιαξα απο MJ

Link to comment
Share on other sites

Με παρατηρηση κινησεων θα καταλαβετε ποιος ειναι ο quasimo και ποια η θηλυκια του.

Μουσικουλα και λογω της ημερας εβαλα μια μιξη που εφτιαξα απο MJ

Χαχαχα! Ειναι και bully o quasimo..! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μαγκια ο ψαρης!!!!!

Απο θεμα ψυχολογικης και ψυχαναλυτικης αποψης θα έλεγα οτι αυτο το καθολα ομορφο και αξιαγαπητο ψαρι πασχει απο συνδρομο ανωτερωτητας!!

Νοιωθει όμορφο και γοητευτικο και δε θελει κανενας να του πειραζει την κοπελα!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Με παρατηρηση κινησεων θα καταλαβετε ποιος ειναι ο quasimo και ποια η θηλυκια του.

Μουσικουλα και λογω της ημερας εβαλα μια μιξη που εφτιαξα απο MJ

:)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οφείλεται στην έλλειψη φωτισμού και το αποτέλεσμα είναι μόνιμο...συνήθως εκτος από τις δυσπλασίες μένουν και ατροφικά....δεν νομίζω να ζευγαρώσουν πάντως...

Εχω να πω οτι η γκαπινα μου που εχει σχολιοση σχεδον 50 μοιρων ζευγαρωνει

κανονικοτατα ,εδω και 9 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω να πω οτι η γκαπινα μου που εχει σχολιοση σχεδον 50 μοιρων ζευγαρωνει

κανονικοτατα ,εδω και 9 μηνες.

εχει βγαλει κανενα στραβο ψαρι?
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κ απο εμένα...

Εχω και εγώ μία Γκαπίνα, με καμπουρίτσα, αλλά ζευγαρώνει κανονικά και είναι και εγκυος τώρα... "έτοιμη"..

Δεν μπορώ όμως να το αποδώσω κάπου...

Φωτισμό έχω κανονικό (12-14 ώρες) και οι συνθήκες του ενυδρείου δεν έχουν αλλάξει τον τελευταίο 1,5 χρόνο.

Και είναι η μοναδική, μια και όλες οι άλλες γέννες μου ειναι κανονικές.

Link to comment
Share on other sites

Προς maxus:

Θα έλεγα να βγάλεις τα κογχύλια απο το ενυδρείο σου. Είναι θαλασσινά και κάποια μπορεί να είναι και επεξεργασμένα και με χημικά για να ασπρίσουν. Πιστέυω ότι μόνο ζημιά μπορούν να σου κάνουν. Βάλε λίγο χαλίκι για ενυδρεία και κάνένα φυτό, ακόμη και πλαστικό για να κρυφτούν τα νεογέννητα. Δεν υποννοώ ότι φταίνε αυτά για το πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη, αλλά τέτοια "διακοσμητικά" δεν πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρεία γλυκού νερού.

Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

Προς maxus:

Θα έλεγα να βγάλεις τα κογχύλια απο το ενυδρείο σου. Είναι θαλασσινά και κάποια μπορεί να είναι και επεξεργασμένα και με χημικά για να ασπρίσουν. Πιστέυω ότι μόνο ζημιά μπορούν να σου κάνουν. Βάλε λίγο χαλίκι για ενυδρεία και κάνένα φυτό, ακόμη και πλαστικό για να κρυφτούν τα νεογέννητα. Δεν υποννοώ ότι φταίνε αυτά για το πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη, αλλά τέτοια "διακοσμητικά" δεν πρέπει να μπαίνουν σε ενυδρεία γλυκού νερού.

Αυτό δεν είναι το ενυδρίο μου αλλα γεννήστρα(με το ζορι 7λιτρα).Απλα εβαλα εκει την εγκυο guppy και μερικα μικρά για να μην φαγωθούν απο τα αλλα ψάρια.

Για τα κογχύλια εχεις απολυτο δικιο και ήδη τα εβγαλα.Ευχαριστώ για την υπόδειξη,δεν το σκεφτηκα καν :)

Link to comment
Share on other sites

Περαν του οτι προσωπικα θεωρω πολυ μικρο το 7λιτρο δεν θα επρεπε να φιαξεις και λιγο "περιβαλον" για να νιωθει καπως καλυτερα; Στρεσαρισμενο ψαρι που παει για γεννα; :)

Link to comment
Share on other sites

diskus fan αν βάλω λίγο χαλικάκι και κανα κερατόφυλλο δεν θα ειναι λιγο πιο άνετα για την εγκυο?

Εγω απλα ειχα σκεφτει οτι θα ήταν καλύτερα και πιο ανετα να την βάλω στο 7λιτρο απότι σε καμια γεννήστρα.

delta ενας φίλος μου την εδωσε όπως την βλέπεις...οποτε τι να εκανα.. :)

Τhanks για τις απαντήσεις σας! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...