Jump to content

Είμαι ανεπίδεκτη μαθήσεως;


Recommended Posts

Στις 19/8, έστεισα το ενυδρειάκι μου. Καθαρά λίτρα 16,5 (εχω αφήσει 1,5 μόνο πόντο κενό πάνω από το νερό).

Πήρα μετρήσεις στις 20 του μήνα, που από ότι θυμάμαι μόνο στα ΝΟ3 είχαν διαφορά.

Οι σημερινές τιμές είναι:

1) ΝΗ4= 0,5

2) ΝΟ2= 3-4

3) ΝΟ3= 35-40

4) GH= >14

5) KH= 10-12

6) ph= 7.2-7.4

Τα 1-3 είναι υγρά τεστ και τα υπόλοιπα σε ταινίες.

Σημ.: ( Μην μου πείτε να τα πάρω και τα υπόλοιπα σε υγρά, γιατί χρωστάω και της Μιχαλούς :D και είναι αδύνατον)!

Φως μου είπαν να μην ανάβω όταν στρώνει το ενυδρείο. Τον μονομάχο δεν τον έχω βάλει ακόμη μέσα.

Το νερό είναι κίτρινο από τα ξύλα. Αλλαγές δεν έχω κάνει ακόμη. Έβαλα μία φορά στις 20/8 υγρό biotopol για στρώσιμο ενυδρείου με aloe vera και βιολογικούς παράγοντες και έριχνα κάθε ημέρα από 1-2 φυλλαράκια τροφή εώς και πριν 3 ημέρες.

Τα φυτά ( Ανούμπια και java moss), άρχισαν να χαλάνε! :) Η Ανούμπια μαύρισε στα φύλλα της πολύ και το java, άρχισε να παίρνει ένα χρώμα πεθαμένο κιτρινοπράσινο. (Ευτυχώς έχω κρατήσει λίγη java moss, όπως μου την έδωσε ο Akranidis).

Τι δεν κάνω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις 19/8, έστεισα το ενυδρειάκι μου. Καθαρά λίτρα 16,5 (εχω αφήσει 1,5 μόνο πόντο κενό πάνω από το νερό).

Πήρα μετρήσεις στις 20 του μήνα, που από ότι θυμάμαι μόνο στα ΝΟ3 είχαν διαφορά.

Οι σημερινές τιμές είναι:

1) ΝΗ4= 0,5

2) ΝΟ2= 3-4

3) ΝΟ3= 35-40

4) GH= >14

5) KH= 10-12

6) ph= 7.2-7.4

Τα 1-3 είναι υγρά τεστ και τα υπόλοιπα σε ταινίες.

Σημ.: ( Μην μου πείτε να τα πάρω και τα υπόλοιπα σε υγρά, γιατί χρωστάω και της Μιχαλούς :thumbup: και είναι αδύνατον)!

Φως μου είπαν να μην ανάβω όταν στρώνει το ενυδρείο. Τον μονομάχο δεν τον έχω βάλει ακόμη μέσα.

Το νερό είναι κίτρινο από τα ξύλα. Αλλαγές δεν έχω κάνει ακόμη. Έβαλα μία φορά στις 20/8 υγρό biotopol για στρώσιμο ενυδρείου με aloe vera και βιολογικούς παράγοντες και έριχνα κάθε ημέρα από 1-2 φυλλαράκια τροφή εώς και πριν 3 ημέρες.

Τα φυτά ( Ανούμπια και java moss), άρχισαν να χαλάνε! :D Η Ανούμπια μαύρισε στα φύλλα της πολύ και το java, άρχισε να παίρνει ένα χρώμα πεθαμένο κιτρινοπράσινο. (Ευτυχώς έχω κρατήσει λίγη java moss, όπως μου την έδωσε ο Akranidis).

Τι δεν κάνω σωστά;

φυτα χωρις φως????

φως τουλαχιστον για 12 ωρες.

το κιτρινο νερο ειναι καλο στοιχειο κια οχι κακο :)

Link to comment
Share on other sites

φυτα χωρις φως????

φως τουλαχιστον για 12 ωρες.

Κι εγώ την έχω αυτή την απορία.

Θα δημιουργηθούν άλγες στο στρώσιμο του ενυδρείου, είπαν.

Link to comment
Share on other sites

12 ωρες ειναι πολλες.

8 ωριτσες ειναι μια χαρα.

δεν μας ειπες τι φιλτρο εχεις....

το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.εχει ακομη δρομο.

Link to comment
Share on other sites

12 ωρες ειναι πολλες.

8 ωριτσες ειναι μια χαρα.

δεν μας ειπες τι φιλτρο εχεις....

το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.εχει ακομη δρομο.

Έχω ίδια μάρκα με το ενυδρείο. Ένα κινέζικο HAILEA, HL-BT200 internal filter. Είναι 3W και ανακυκλώνει 200Litra/ώρα. Πήρα και σωληνάκι για παράπλευρη πίεση του νερού στο τζάμι ( αν καταφέρω να κάνω ενυδρείο), για να μην έχει μεγάλη ροή για τον μονομάχο.

Τα φώτα να τα ανάβω δηλαδή γύρω στο 8ωρο. Και αυτό που μου είπαν ( φίλοι από εδώ) ότι αν ρίχνω τροφή, να τα έχω κλειστά, δεν ισχύει;

Υπάρχει περίπτωση να συνέλθουν τα ήδη υπάρχοντα φυτά ή να τα ξεχάσω τελείως, μια που πήραν την κάτω βόλτα; Αν προσθέσω και νέα φυτά, θα υπάρξει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ίδια μάρκα με το ενυδρείο. Ένα κινέζικο HAILEA, HL-BT200 internal filter. Είναι 3W και ανακυκλώνει 200Litra/ώρα. Πήρα και σωληνάκι για παράπλευρη πίεση του νερού στο τζάμι ( αν καταφέρω να κάνω ενυδρείο), για να μην έχει μεγάλη ροή για τον μονομάχο.

Τα φώτα να τα ανάβω δηλαδή γύρω στο 8ωρο. Και αυτό που μου είπαν ( φίλοι από εδώ) ότι αν ρίχνω τροφή, να τα έχω κλειστά, δεν ισχύει;

Υπάρχει περίπτωση να συνέλθουν τα ήδη υπάρχοντα φυτά ή να τα ξεχάσω τελείως, μια που πήραν την κάτω βόλτα; Αν προσθέσω και νέα φυτά, θα υπάρξει πρόβλημα;

τα φυτα θα συνελθουν.

προσθεσε οτι φυτα θελεις.

το να ταιζεις τα ψαρια στα ακοτεινα ενοεις? οχι δεν ισχυει.

συνεχισε να βαζεις βακτηρια να μηδενισεις το ΝΗ4

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα σου χαλανε λογω ελειψης φωτος. δεν εχεις και CO2 μεσα γιατι δεν εχεις ψαρακια. οτι CO2 υπαρχει ειναι απο την αναπνοη που κανουν τα φυτα σου το βραδυ. επιπλεον το ενυδρειο σου ειναι καινουργιο και η αμμος ή χαλικι (οτι εχεις) δεν εχει θρεπτικα συστατικα. οι ριζες ακομα δεν εχουν συνελθει.(τα φυτα στην αρχη αργουν να προσαρμοστουν). το φως σου ειπαν να το εχεις κλειστο για να ανπτυχθει γρηγοροτερα η βιολογια σου στο φιλτρο. οι αλγες εμφανιζονται κυριως οταν εχεις πολυ φως ή μεγαλη φωτοπεριοδο με συνδιασμο πολλων θρεπτικων συστατικων για φυτα. για τη φωτοπεριοδο θα συμφωνησω με τον κλαζ! απολυτως υγιη φυτα απο τωρα ξεχασε τα ομως.για το αν προλαβαινεις να τα σωσεις ή οχι δοκιμασε το αναβωντας για 8 ωρες καθημερινα τις λαμπες και βλεπεις. αν σαπισουν αφησε τα μεσα οσο στρωνει το ενυδρειο. καλο κανει.

εσυ αποφασιζεις τι θελεις. γρηγοροτερο στρωσιμο (μη φανταστεις και μεγαλη διαφορα) ή να εχεις απο τωρα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι έχεις νιτρικά (ΝΟ3) και μάλιστα αυξημένα, είναι καλό σημάδι.

Σημαίνει ότι το φίλτρο σου μαζεύει βακτήρια και τρέφονται όπως πρέπει

αλλάζοντας την ΝΗ3 σε ΝΟ2 και μετά σε ΝΟ3.

Για τα λίτρα σου μείωσε λίγο την τροφή που ρίχνεις σε 1 φυλλαράκι/μέρα.

Ισως χρειάζεσαι μια μικρή (10%) αλλαγή νερού, θα μας το πουν οι πιο έμπειροι.

Τα φυτά σου θέλουν φως όπως σου είπαν ήδη,

εφόσον πάει καλά το στρώσιμο δώσε τους λίγο, 6 ως 8 ωρες την μέρα.

Θα πάρουν τα πάνω τους μετά από 1-2 μήνες.

Όταν τα ΝΗ3 και ΝΟ2 γίνουν μη ανιχνεύσιμα, σχεδόν μηδενικά,

κάνε μια αλλαγή νερού 40% και βάλε το ψαράκι σου.

Είσαι σε καλό δρόμο, κι ας μην σου φαίνεται... :)

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες δειχουν οτι προχωραει τι στρωσιμο.

Αναψε το φως αλλα οχι αποτομα αλλα ουτε και πολυ αργα για να προλαβεις τα φυτα μη χαλασουν.

Ξεκινα με 2 ωρες και καθε μερα ανεβαζε μιση ωρα μεχρι να φτασεις τις 7-8.

Οι ωρες να ειναι συνεχωμενες και παντα ιδιες, θα σε διευκολυνει ενας χρονοδιακοπτης.

Ριξε λιγα ιχνοστοιχεια μεσα στο νερο (πχ seachem flourish στο 1/3 της δοσολογιας που γραφει) ή κανε μια μικρη αλλαγη νερου 10%

ΥΓ Εχεις ψαρι μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες δειχουν οτι προχωραει τι στρωσιμο.

Αναψε το φως αλλα οχι αποτομα αλλα ουτε και πολυ αργα για να προλαβεις τα φυτα μη χαλασουν.

Ξεκινα με 2 ωρες και καθε μερα ανεβαζε μιση ωρα μεχρι να φτασεις τις 7-8.

Οι ωρες να ειναι συνεχωμενες και παντα ιδιες, θα σε διευκολυνει ενας χρονοδιακοπτης.

Ριξε λιγα ιχνοστοιχεια μεσα στο νερο (πχ seachem flourish στο 1/3 της δοσολογιας που γραφει) ή κανε μια μικρη αλλαγη νερου 10%

ΥΓ Εχεις ψαρι μεσα στο ενυδρειο?

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τη βοήθεια. :)

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, δεν έχω βάλει τον μονομάχο ακόμη μέσα.

Αυτό το seachem flourish, από ότι είδα είναι για σωστή ανάπτυξη των φυτών;

Το φως είναι καλύτερα να το ανάβω τις βραδυνές ώρες που δεν υπάρχει καθόλου το φυσικό φως της ημέρας ή μπορώ και 'αλλες ώρες της ημέρας;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

τα φυτα θα συνελθουν.

προσθεσε οτι φυτα θελεις.

το να ταιζεις τα ψαρια στα ακοτεινα ενοεις? οχι δεν ισχυει.

συνεχισε να βαζεις βακτηρια να μηδενισεις το ΝΗ4

Ψάρι δεν έχω βάλει ακόμη. Να ρίχνω τροφή για τα βακτήρια που αναπτύσσονται εννοώ.

Τα βακτήρια ( στη συσκευασία) δεν γράφουν να τα ρίχνουμε συνεχώς, αλλά μία φορά!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τη βοήθεια. :)

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, δεν έχω βάλει τον μονομάχο ακόμη μέσα.

Αυτό το seachem flourish, από ότι είδα είναι για σωστή ανάπτυξη των φυτών;

Το φως είναι καλύτερα να το ανάβω τις βραδυνές ώρες που δεν υπάρχει καθόλου το φυσικό φως της ημέρας ή μπορώ και 'αλλες ώρες της ημέρας;

Oποιες ωρες θες, αλλα καλυτερα ημερα, πχ μεσημερι με απογευμα

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο! Πρόσθετα βακτήρια εγώ δεν θα έριχνα, συνέχισε να ταίζεις αυτά που έχουν δημηουργηθεί μέχρι να μηδενιστούν οι τιμές της αμμωνίας και του No2... Φώτα αναψε τα για να πάρουν λίγο τα πάνω τους τα φυτά... πλέον έχεις Νο3 και θα τρέφονται απο αυτό τα φυτά σου.

Τις ανούμπιες ΜΗΝ τις φυτέβεις, ή φυτεψε ΜΟΝΟ τις ρίζες και ΌΧΙ το ρίζομα (τον κορμό)...

όσο για το τι ώρες να ανάβεις καλύτερο θα ήταν βραδυνές ώρες για να χαίρεσε τον μονομάχο σου τις βραδυνές ώρες 14:00-22:00... όπως προαναφέθηκε οι ώρες που είναι φωταγωγιμένο το ενυδρείο πρέπει να είναι σταθερές!

Καλη συνέχεια και ευχόμαστε το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

εγω διαφωνω για το νυχτερινο φωτισμο και ζητω συγνωμη. ειναι ομορφο μεν αλλα για μενα οχι καλο. τα φυτα το βραδυ θελουν σκοταδι να κανουν αναπνοη. θα παρουν το οξυγονο που εβγαλαν τη μερα και θα βγαλουν το CO2που χρειαζονται τη μερα. απο οσα γνωριζω τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν συνεχεια και ας εχουν φως και CO2 ακομη και ολο το 24ωρο. χρειαζονται και διαλειματα, υπνο αν θελεις. ειδικα τωρα που δεν υπαρχουν ψαρια να παραγουν CO2 και η νυχτα ειναι μικρη (λογω καλοκαιριου). οποτε τα φωτα καλο θα ειναι να ειναι κλειστα μετα τις 22.00.

Link to comment
Share on other sites

εγω διαφωνω για το νυχτερινο φωτισμο και ζητω συγνωμη. ειναι ομορφο μεν αλλα για μενα οχι καλο. τα φυτα το βραδυ θελουν σκοταδι να κανουν αναπνοη. θα παρουν το οξυγονο που εβγαλαν τη μερα και θα βγαλουν το CO2που χρειαζονται τη μερα. απο οσα γνωριζω τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν συνεχεια και ας εχουν φως και CO2 ακομη και ολο το 24ωρο. χρειαζονται και διαλειματα, υπνο αν θελεις. ειδικα τωρα που δεν υπαρχουν ψαρια να παραγουν CO2 και η νυχτα ειναι μικρη (λογω καλοκαιριου). οποτε τα φωτα καλο θα ειναι να ειναι κλειστα μετα τις 22.00.
Ναι, δεν ειπε κανεις να εχει φωτοπεριοδο μετα τις δεκα το βραδυ.

Αλλα αφου υποτιθεται οτι το ενυδρειο δεν φωτιζεται και απο ηλιακο φως λογω κινδυνου αναπτυξης αλγων, την φωτοπεριοδο μπορουμε να την ρυθμιζουμε εμεις.

Φυσικα το καλυτερο ειναι αφου οπωσδηποτε τα περισσοτερα ενυδρεια εχουν επαφη εστω και με ημιφως απο το χωρο και καταλαβαινουν την περιοδο της γφυσικης ημερας, να ρυθμιζουμε τη φωτοπεριοδο μεσα στην ημερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ψάρι δεν έχω βάλει ακόμη. Να ρίχνω τροφή για τα βακτήρια που αναπτύσσονται εννοώ.

Τα βακτήρια ( στη συσκευασία) δεν γράφουν να τα ρίχνουμε συνεχώς, αλλά μία φορά!

Συνεχιζεις οπως εισαι.

Ο φιλος θα ειπε να ριχνεις βακτηρια γιατι θα χρησιμοποιει αλλο προιον που δινει τετοια οδηγια.

Εσυ κανε οτι λεει το δικο σου προιον. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω διαφωνω για το νυχτερινο φωτισμο και ζητω συγνωμη. ειναι ομορφο μεν αλλα για μενα οχι καλο. τα φυτα το βραδυ θελουν σκοταδι να κανουν αναπνοη. θα παρουν το οξυγονο που εβγαλαν τη μερα και θα βγαλουν το CO2που χρειαζονται τη μερα. απο οσα γνωριζω τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν συνεχεια και ας εχουν φως και CO2 ακομη και ολο το 24ωρο. χρειαζονται και διαλειματα, υπνο αν θελεις. ειδικα τωρα που δεν υπαρχουν ψαρια να παραγουν CO2 και η νυχτα ειναι μικρη (λογω καλοκαιριου). οποτε τα φωτα καλο θα ειναι να ειναι κλειστα μετα τις 22.00.

Τα φυτά χρησιμοποιούν συγκεκριμένη ακτινοβολία για να φωτοσυνθέσουν, όποια ακτινοβολία εκτός από αυτή είναι αόρατη για αυτά, οπότε αρκεί να βρει κανείς έναν τέτοιον λαμπτήρα, επίσης αν ο φωτισμός είναι πολύ ασθενής αν και κατάλληλος για φωτοσύνθεση πάλι δεν φτάνει για να ενοχλήσει τα φυτά το βράδυ.

Συγκεκριμένα το πράσινο φως είναι το πιο αδιάφορο για τα φυτά, φυσικά αν είναι σε πολύ μεγάλη ένταση όπως πχ μιας κανονικής λάμας, μερικές άλγες ίσως αναπτυχθούν, οπότε μικρό πράσινο φωτάκι και σίγουρα όλα καλά.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα το πράσινο φως είναι το πιο αδιάφορο για τα φυτά, φυσικά αν είναι σε πολύ μεγάλη ένταση όπως πχ μιας κανονικής λάμας, μερικές άλγες ίσως αναπτυχθούν, οπότε μικρό πράσινο φωτάκι και σίγουρα όλα καλά.

Καταρχάς να πω ότι επειδή εργάζομαι σε βάρδιες ή θα το ανάβω 22:00 - 00:00 το βράδυ ή θα πρέπει να βάλω χρονοδιακόπτη. Είναι ακριβός; Και αν μπαίνει στην μπρίζα, πως το κανονίζετε, μια που και το φίλτρο είναι στην ίδια ( μπρίζα);

Παιδιά το ενυδρείο είναι κινέζικο και έχει ντουί με λάμπα οικονομίας 15w! Αυτήν την κοινή λάμπα οικονομίας που χρησιμοποιούμε και στα σπίτια μας με 3 μακριά γυαλιά να το πω, για να το καταλάβετε. ( Όχι αυτά που είναι σπιράλ, αλλά τα ίσια). Και καλύπτεται από πλαστικό καπάκι που βιδώνει με μόνωση λάστιχο τριγύρω.

Δεν βλέπώ να παίρνει καμιά μετατροπή, ούτε καν για να βάλω ανεμιστηράκι και με προβληματίζει αυτό, μια που έχω 29-30 βαθμούς μόνιμα ( με το air-condition κατεβαίνει μόνο στους 28).

Νομίζω ότι είναι έντονο το φως και δημιουργεί ζέστη. Τα λιγότερα watt, θέλουν πιο λεπτό ντουί, γιατί έχουν μικρότερο λαιμό και έτσι δεν έχω επιλογές.

Μπορεί να κάψει τα φυτά το φως αυτό;

Τα watt είναι 15 και τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου 16,5.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

εχεις προβλημα. αν και ολα γινονται απο μετατροπες θα σου ελεγα να παρεις καποιο αλλο ενυδρειο. αυτο κρατα το για καραντινα. πολλα παιδια εδω πουλανε τα δικα τους σε πολυ καλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραίτητα fishaki.

Τα φυτά είναι χαμηλών απαιτήσεων και αν μπει το ενυδρείο

σε σημείο που παίρνει ηλιακό φως (όχι άμεσο) λίγες ώρες της μέρας

θα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Χρονοδιακοπτες (κινα) εχω παρει πολλους και μου εχουν βγει σκυλια απο πρακτικερ.

Ψηφιιακοι εβομαδιαιοι, 10 προγραμματα, 9 εβρω

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...a2/20090823.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραίτητα fishaki.

Τα φυτά είναι χαμηλών απαιτήσεων και αν μπει το ενυδρείο

σε σημείο που παίρνει ηλιακό φως (όχι άμεσο) λίγες ώρες της μέρας

θα είναι οκ.

Όντως φωτίζεται πολύ από έξω και το μεσημέρι κλείνω τελείως τα ρολά της μπαλκονόπορτας για να μην ζεστένεται.

Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Χρονοδιακοπτες (κινα) εχω παρει πολλους και μου εχουν βγει σκυλια απο πρακτικερ.

Ψηφιιακοι εβομαδιαιοι, 10 προγραμματα, 9 εβρω

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...a2/20090823.jpg

Ωραία. Θα ξαναρωτήσω αυτό που είπα και πιο πριν. Πως γίνεται να χρησιμοποιηθεί αφού η μπρίζα είναι μία και για τον χρονοδιακόπτη και για το φίλτρο; Αν βάλω ένα ταυ ( ταφ) και από τη μια πλευρά τον χρονοδιακόπτη και από την άλλη το φίλτρο, θα το επιρρεάζει; Θα λειτουργεί και το φίλτρο μόνο τις ώρες που θα είναι ρυθμισμένος ο χρονοδιακόπτης;

Λογικά όχι, αλλά δεν γνωρίζω τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τη λειτουργία του χρονοδιακόπτη ( εκτός από τη ρύθμιση του χρόνου) και το ρωτάω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Θα ξαναρωτήσω αυτό που είπα και πιο πριν. Πως γίνεται να χρησιμοποιηθεί αφού η μπρίζα είναι μία και για τον χρονοδιακόπτη και για το φίλτρο; Αν βάλω ένα ταυ ( ταφ) και από τη μια πλευρά τον χρονοδιακόπτη και από την άλλη το φίλτρο, θα το επιρρεάζει; Θα λειτουργεί και το φίλτρο μόνο τις ώρες που θα είναι ρυθμισμένος ο χρονοδιακόπτης;

Λογικά όχι, αλλά δεν γνωρίζω τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τη λειτουργία του χρονοδιακόπτη ( εκτός από τη ρύθμιση του χρόνου) και το ρωτάω. :)

δεν θα εχεις κανενα προβλημα με ταφ. αρκει να μην κανεις τη σειρα μπριζα τοιχου-χρονοδιακοπτης-ταφ και επειται φιλτρο απο τη μια εξοδο του ταφ και λαμπες απο την αλλη. η σειρα θα ειναι μπριζα τοιχου-ταφ-και επειτα απο τη μια εξοδο του ταφ φιλτρο και απο την αλλη χρονοδιακοπτης-φωτα. καλυτερα παρε ενα πολυμπριζο που σιγουρα θα σου χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχεις κανενα προβλημα με ταφ. αρκει να μην κανεις τη σειρα μπριζα τοιχου-χρονοδιακοπτης-ταφ και επειται φιλτρο απο τη μια εξοδο του ταφ και λαμπες απο την αλλη. η σειρα θα ειναι μπριζα τοιχου-ταφ-και επειτα απο τη μια εξοδο του ταφ φιλτρο και απο την αλλη χρονοδιακοπτης-φωτα. καλυτερα παρε ενα πολυμπριζο που σιγουρα θα σου χρειαστει.

Eυχαριστώ για την απάντηση. :)

Και ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες, αν και δεν είμαι τόσο "ξανθιά" :D για να μην καταλαβαίνω. Αλλά ήταν χαζή και η ερώτησή μου, ηλεκτρολογικώς, αλλά είπα να την κάνω μια που δεν ξέρω από χρονοδιακόπτες.. :thumbup:

(Και να φανταστείς σπάνια πληρώνω ηλεκτρολόγο για να μου κάνει κάτι, μια που καταπιάνομαι).

Μου έδωσε η αδερφή μου πριν λίγο,έναν χρονοδιακόπτη. Πιστεύω να δουλέψει, γιατί είναι κάτι χρόνια στην αποθήκη.

Ευχαριστώ παιδιά για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...