Jump to content

Είμαι ανεπίδεκτη μαθήσεως;


Recommended Posts

Δεν είχε τίποτα το φίλτρο. Εξάλλου είναι κινέζικο. Μπορώ να προσαρμόσω εγώ βεντούρι;

Το φίλτρο φαίνεται στην εικόνα.

Το σκεπτικό της σύνδεσης με την αερόπετρα είναι λάθος;

post-14631-1252702036_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αερόπετρα διασπά τις φυσαλίδες σε μικρότερες

για να αυξάνεται η συνολική επιφάνεια μεταξύ νερού και αερίου.

Έτσι διαλύεται περισσότερο αέριο μέχρι να προλάβει να φτάσει στην επιφάνεια.

Το σωληνάκι του CO2 μερικοί το βάζουν στην είσοδο του εΞωτερικού φίλτρου.

(για να κάνει όλη την διαδρομή του φίλτρου και να προλαβαίνει να διαλύεται)

Εσύ άσε απλά την αερόπετρα στον πυθμένα.

Σαν να μην έχεις μετρητή φυσαλίδων.

Είναι ένας μηχανισμός που παρεμβάλλεται στο σωληνάκι

και περιέχει λίγο υγρό, όπου μπορείς να μετράς τις φυσαλίδες που περνάνε.

Πολύ καλά έκανες που έβαλες spraybar στο φίλτρο και μοίρασες την ροή εξόδου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπίν προηγουμένως, γράφαμε ταυτόχρονα.

Θα προσθέσω μετρητή φυσαλίδων που να φαίνονται, από την συσκευή διάχυσης του ορού, αν και υπάρχει ήδη μετρητής στη συνδεσμολογία με συγκεκριμένο αριθμό σταγόνων.

Link to comment
Share on other sites

η σειρα ειναι η εξης

μπουκαλι

σωληνας

ταφ-σωληνας-βανακι για αερα

σωληνας

δοχειο να μετρας τις φυσαλιδες

σωληνας

βαλβιδα ανεπιστροφης

σωληνας

πετρα διαχυσης

Link to comment
Share on other sites

η σειρα ειναι η εξης

1) μπουκαλι

2) σωληνας

3) ταφ-σωληνας-βανακι για αερα

4) σωληνας

5) δοχειο να μετρας τις φυσαλιδες

6) σωληνας

7) βαλβιδα ανεπιστροφης

8) σωληνας

9) πετρα διαχυσης

Συγνώμη, αλλά το 7) η ανεπίστροφη βαλβίδα, δεν μπαίνει στο καπάκι του μπουκαλιού με το υλικό; :angry2: Τι δουλειά έχει μέσα στο ενυδρείο πάνω από το 9) την αερόπετρα; :rasp:

Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...post&id=853

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιο ευκολη λυση.

(Κατ'αρχην θα βαλεις την ανεπιστροφη μετα το καπακι.)

Κανεις μια τρυπα στο καπακι μικροτερης διαμετρου απ'οτι του σωληνα.

Μετα κοβεις λοξα την ακρη του σωληνα ετσι ωστε να δημιουργηθει μια μυτη.

Περνας τη μυτη μεσα απο το καπακι και την πιανεις απο τη μεσα μερια με ενα μυτοτσιμπιδο ή πενσα για να την περασεις.

Το σωληνακι περναει με το ζορι και σφιγγει.

Δεν χρειαζεται ουτε κολλησεις, ουτε σιλοκονες και δεν υπαρχει περιπτωση να χανει.

Μη γεμισεις το μπουκαλι μεχρι πανω, αφησε 7-8 ποντους κενο σε περιπτωση που φουσκωσει ή κουνηθει να μη μπει υγρο μεσα στο σωληνασκι.

Για διαχυση προτεινω να παρεις μια σκαλα hagen και να ξεμπερδευεις αφου δεν εχεις ουτε μετρητη φυσαλιδων ουτε venturi στο φιλτρο.

Αυτη θα σου κανει και διαχυση και θα μετρας ταυτοχρονα και φυσαλιδες, Πωλειται με το σωληνακι της ετοιμη.

Κοιτα στο βιντεο (στο 35ο δευετερολεπτο) πως ειναι (αλλα μη παρεις παραδειγμα τον αριθμο φυσαλιδων το ειχα κανει τουμπανο)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιο ευκολη λυση.

(Κατ'αρχην θα βαλεις την ανεπιστροφη μετα το καπακι.)

Κανεις μια τρυπα στο καπακι μικροτερης διαμετρου απ'οτι του σωληνα.

Μετα κοβεις λοξα την ακρη του σωληνα ετσι ωστε να δημιουργηθει μια μυτη.

Περνας τη μυτη μεσα απο το καπακι και την πιανεις απο τη μεσα μερια με ενα μυτοτσιμπιδο ή πενσα για να την περασεις.

Το σωληνακι περναει με το ζορι και σφιγγει.

Δεν χρειαζεται ουτε κολλησεις, ουτε σιλοκονες και δεν υπαρχει περιπτωση να χανει.

Μη γεμισεις το μπουκαλι μεχρι πανω, αφησε 7-8 ποντους κενο σε περιπτωση που φουσκωσει ή κουνηθει να μη μπει υγρο μεσα στο σωληνασκι.

Για διαχυση προτεινω να παρεις μια σκαλα hagen και να ξεμπερδευεις αφου δεν εχεις ουτε μετρητη φυσαλιδων ουτε venturi στο φιλτρο.

Αυτη θα σου κανει και διαχυση και θα μετρας ταυτοχρονα και φυσαλιδες, Πωλειται με το σωληνακι της ετοιμη.

Μα αφού ήδη είχα διαβάσει τα όσα γράφατε, έτσι το έκανα. Με μύτη στο σωλήνα και η ανεπίστροφη έχει μπει στο εσωτερικό από το καπάκι.

Όσο για διάχυση θα αφήσω την αερόπετρα και οπτικό μετρητή σταγονών ή φυσαλίδων εδώ έχω από την συσκευή ορού και θα τον βάλω. Αν δεν κάνει θα πάρω έναν. Πιο φθηνός θα μου έρθει.

Εξάλλου έχω βάλλει μετρητή ροής σε ml ανά ώρα. 1 σταγόνα = 50 μλ ( μικρόλιτρα). 1000μλ = 1 ml. Αναλόγως θα ρυθμίσω. Δεν είμαι για καθόλου άλλα έξοδα για αρκετό καιρό ακόμη.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Την ανεπιστροφη βαλβιδα βαλτη ΜΕΤΑ το καπακι, χανεις χωρο μεσα στο μπουκαλι ετσι.

Μη βαζεις ρυθμιστη ροης σε diy CO2, πρεπει να φευγει το αεριο μεσα απο το μπουκαλι αβιαστα αλλιως υπαρχει περιπτωση να σκασεις και να γεμισεις ζαχαρες

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα σιγουρεύτηκα ότι η ανούμπια έχει ένα καινούριο φύλο και η java άρχισε να απολάει και ακόμη και στην πλάτη άρχισαν να φαίνονται ελάχιστα μπροστά από το πλαστικό, οι νέοι βλαστοί της!!! :)

Δεν ξέρω αν συνέβαλε και το ότι μείωσα και τα watt, από 15, στα 8watt, δηλαδή στα μισά.

Άλγη έχω λίγη και έχω κάνει και πρόσθετα και πράσινη στο βράχο, που εκτός ότι μου αρέσει, διάβασα ότι κάνει και καλό, νομίζω... :D

Και επειδή δεν βρίσκω μετρητή φυσαλίδων στο Βόλο ( όπου και αν κοίταξα και επειδή δεν κάνει εντέλλει εκείνος από την συσκευή του ορού), δεν έβαλα σε εφαρμογή το σύστημα με το CO2.

Οπότε λέω να μην βάλω το CO2, αφού άρχισαν να πηγαίνουν όλα καλά.

Τιμές NH4 = 0

ΝO2= 0

ΝO3= 0!

Εξακολουθούν να είναι όλα μηδέν, ακόμη και το ΝO3.

Όλα καλά! :thumbup:

Σας ευχαριστώ όλους για την αμέτρητη συμπαράσταση και για τις συμβουλές που μου δώσατε. Ο καθένας σας με τον τρόπο του, συνέβαλε ώστε να φτιαχτεί αυτό το ενυδρείο, που έχει ακόμη τον δρόμο του. :)

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη συνεχεια.

Θα ηθελα να εχεις λιγα (5-10) ΝΟ3 για σιγουρια :) και για να ελεγχθει* η μαυρη αλγη (BBA) αλλα και για σιγουρια οτι λειτουργει ο κυκλος του αζωτου.

* η αναλογια PO4 (φωσφορικων) και ΝΟ3 πρεπει να ειναι 1/15.

Περισοτερα φωσφορικα ισον μαυρη αλγη (BBA)

Περισσοτερα Νιτρικα ισον πρασινη αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα μόνο σε ένα πετ-σοπ για φωσφορικά και δεν είχαν και με τη δουλειά το αμέλησα...

Πως γίνεται να έχω πράσινη άλγη και να μην έχω καθόλου NO3, σύμφωνα με τα όσα μου γράφεις;

post-14631-1253303006_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σπυρο, μηπως τα φυτα και η αλγη καταβροχθιζουν τα ΝΟ3?

Γίνεται αυτό;

Πριν λίγο παρατήρησα ότι άρχισε να δημιουργείται άλγη και στο τζάμι. :) Τι γίνεται; Δεν έχω αφήσει είδος άλγης που να μην την έχω... :thumbup: Επίσης μην ξεχνάτε ότι έχω φτιάξει και την πλάτη, οπότε τα φυτά είναι αρκετά και δεν ξέρω τι θα γίνει όταν μεγαλώσουν!

Αν ισχύει αυτό που λέει το fishaki, τότε υπάρχει εξήγηση για τα μηδενικά ΝΟ3, αλλιώς δεν ξέρω τι να υποθέσω!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ενα ψαρι μονο μεσα ειναι φυσικο να μην εχει πολλους ρυπους.

Επισης τα φυτα εχουμε πει, ειναι φυσικο φιλτρο κατα των παραγωγων του αζωτου (ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3)

Τι λιπασματα βαζεις και τη ποσοτητα? :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ενα ψαρι μονο μεσα ειναι φυσικο να μην εχει πολλους ρυπους.

Επισης τα φυτα εχουμε πει, ειναι φυσικο φιλτρο κατα των παραγωγων του αζωτου (ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3)

Τι λιπασματα βαζεις και τη ποσοτητα? :)

Θα σου πω γενικώς τι έχω βάλει στο ενυδρείο και τι έχω κάνει από την αρχή.

Όταν ξεκίνησα το ενυδρείο, έριξα για το νερό biotopol της JBL και αυτό το έριξα και όταν είχα κάνει ένα 10% αλλαγή του νερού. Μετά που τα φυτά δεν πηγαίνανα καλά, μου είχες προτείνει το flourish Sachem, αλλά επειδή δεν το βρήκα, πηρα το florena της sera. Έριξα μόνο μία φορά. Λέει 5ml στα 20ltr και έριξα περίπου 4ml στα δικά μου 16,5ltr.

Αυτά όλα πριν βάλω τον μονομάχο μέσα. Από τη στιγμή που έβαλα το ψάρι μέσα, δεν έχω κάνει καμία αλλαγή νερού, αφού οι μετρήσεις είναι αυτές που δίνω ( μηδενικές) και δεν έχω ρίξει τίποτα, γιατί προσπαθώ να μην βάλω χημικά.

Είναι καμιά εβδομάδα ο μονομάχος στο ενυδρείο και για τόσο διάστημα δεν έριξα τίποτα.

Α! Επειδή κάποια στιγμή θα βάλω και κερατόφυλλο, πήρα να έχω και ταμπλέτες λιπάσματος για φυτεμένα φυτά, για τον βυθό.

Πάντως αν εξαιρέσω την άλγη όλων των χρωμάτων ( μαύρη στο ξύλο, καφέ στο τζάμι και στις πλαστικές βεντούζες στήριξης της πλάτης, αραχνοειδή μπεζ στα φυτά και πράσινη στο βράχο και στο spraybar) :thumbup: , τα φυτά πάνε πολύ καλά! :D:)

Εκτός από ένα σαλιγκάρι που θα βάλω, αν βάλω και 2 γαρίδες ( από αυτές που μου έγραψαν ότι δεν αναπαράγονται-νομίζω amano μου τις είπαν), θα είναι μεγάλη η ιχθυοφόρτηση για τα 16,5 λίτρα μου;

Σημ: Θέλω να αλλάξω και τον άνθρακα που έχει το φίλτρο με μακαρόνι.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειμαι σωστος αλλα εγω αυτο πιστευω και νομιζω το αναφερα καπου. οχι λιπασματα.

τα λιπασματα για μενα δεν ειναι για προληπτικη χρηση. μονο αν δουμε οτι τα φυτα μας δεν εχουν αναπτυξη και βεβαια οχι για νεο ενυδρειο.

η αλγη σου απο εκει οφειλεται κατ'εμε. σε 10 ημερες δεν νομιζω να εχεις νιτρικα ετσι κι αλλως. μαλλον αμμωνια θα ειχες. αλλα επειδη εχεις 1 ψαρακι μονο και τιγκα στο φυτο δεν εμφανιζεται η αμμωνια. τα φυτα δεν καταναλωνουν μονο νιτρικα. ετσι θεωρω εγω. κατσε να δουμε τι θα πουν ο σπυρος και οι αλλοι.

η φωτοπεριοδος σου ειναι σταθερη ή την αλλαζεις καθε τοσο?

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.

Μη βαζεις λιπασματα προς το παρον.

Το κερατοφυλλο δεν φυτευεται και δεν χρειαζεται συνεπως ταμπλετα.

Καποιες στανταρ αλλαγες ρουτινας θα κανεις ακομα και οταν οι μετρησεις που κανεις ειναι τελειες. Δεν τα μετρας ολα ετσι ωστε να εισαι σιγουρη οτι ολα ειναι ΟΚ, απλα αυτα που μετρας δεν σου υποδυκνειουν οτι χρειαζεται αλλαγη.

Μειωσε δοκιμαστικα λιγο (μιση με μια ωρα) τη φωτοπεριοδο (αργα και σταδιακα, 10-15 λεπτα την ημερα).

(ποση ωρα ειναι ανοιχτα τα φωτα?)

Χτυπαει απυεθειας το φως του ηλιου εστω και για λιγη ωρα, το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

επίσης δεν έχει νόημα να έχεις άνθρακα στο ενυδρείο γιατί κατακρατά πολλά πράγματα από τα λιπάσματα που ρίχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου είχατε πει, ανέβαζα σταδιακά την φωτοπερίοδο και έχω φτάσει στις 8 ώρες, από τις 16:οο το μεσημέρι εώς τις 00:00 το βράδυ, με τη χρήση χρονοδιακόπτη.

Το ενυδρείο το χτυπάει ο ήλιος από την μπαλκονόπορτα από το μεσημέρι εώς τη δύση, όχι απευθείας γιατί έχω κατεβασμένα τα ρολά γι΄αυτόν τον λόγο, αλλά ανεβαίνει η θερμοκρασία του κατά 1 βαθμό. Δεν μπορεί να μπει σε άλλο σημείο, γιατί θα είναι δίπλα σε θερμαντικά σώματα.

Σαλιγκάρι να βάλω, να καθαρίζει τις άλγες;

επίσης δεν έχει νόημα να έχεις άνθρακα στο ενυδρείο γιατί κατακρατά πολλά πράγματα από τα λιπάσματα που ρίχνεις.

Είπα ότι δεν βάζω λιπάσματα. Έβαλα μόνο μια φορά όταν είχα πρόβλημα και σύμφωνα με τις υποδείξεις που είχα από εδώ.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

όταν ο ήλιος βλέπει το ενυδρείο έχει σαν αποτέλεσμα ανάπτυξη άλγης.

αφού λες ότι ανεβαίνει 1 βαθμό η θερμοκρασία σημαίνει ότι το χτυπάει παραπάνω από όσο πρέπει.

είδα πάλι τις τιμές σου, με τι τεστ μετράς;

θα την βρούμε την άκρη μην αγχώνεσαι!

Υ.Γ. για τον άνθρακα:

ο άνθρακας πρέπει να μπαίνει στο ενυδρείο μόνο για την απομάκρυνση φαρμάκων ύστερα από κάποια θεραπεία στα ψάρια ή όταν είναι καινούργιο το ενυδρείο για να κατακρατήσει οποιοδήποτε είδος χημικού μπορεί να έχει ξεμείνει από την γραμμή παραγωγής.

μετά τον 1 μήνα χάνει τις απορροφητικές του ικανότητες και ότι έχει κατακρατήσει τα αφήνει ελεύθερα.

ειδικά για τα φυτεμένα ενυδρεία και λίπασμα να μην ρίχνεις ο άνθρακας κατακρατά άλλες ουσίες χρήσιμες για τα φυτά που υπάρχουν στο νερό σου και μπαίνουν από τις αλλαγές που κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

όταν ο ήλιος βλέπει το ενυδρείο έχει σαν αποτέλεσμα ανάπτυξη άλγης.

αφού λες ότι ανεβαίνει 1 βαθμό η θερμοκρασία σημαίνει ότι το χτυπάει παραπάνω από όσο πρέπει.

είδα πάλι τις τιμές σου, με τι τεστ μετράς;

θα την βρούμε την άκρη μην αγχώνεσαι!

Έχεις δίκιο για τον ήλιο, αλλά αν δεις πόσο μικρό είναι το σπίτι και πως είναι η διαρρύθμισή του, θα καταλάβεις ότι είναι το μοναδικό σημείο που είναι κενό για να μπει το ενυδρείο και να μην είναι δίπλα σε θερμαντικό σώμα ( καλοριφέρ).

Τα τεστ που βρήκα εδώ είναι της sera δυστυχώς και κάπου είδα προχθές να πουλάνε και της tetra. Να τα αλλάξω δεν μπορώ, οικονομικώς. Πριν μετρήσω με τα υγρά τεστ, κοιτάω τις παραμέτρους και με στικ της JBL, που γνωρίζω ότι δεν είναι ακριβίας, αλλά κατά προσέγγιση μας δείχνουν τις τιμές. Δεν έχω κανένα πρόβλημα εώς τώρα και οι τιμές από τις αρχικές ακόμα μετρήσεις, συμβάδιζαν μεταξύ των stiks και των υγρών tests.

Σε 4 πετ-σοπ που πήγα, δεν είχαν μακαρόνι μικρό, ώστε να χωράει στο κουτάκι, στη θέση που είναι ο άνθρακας, στο φίλτρο. Οπότε μόλις βρω, θα τον αντικαταστήσω.

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση και για την ανεκτίμητη βοήθειά σας παιδιά. Είτε με την άμεση βοήθειά σας, είτε μέσα από παλαιότερες απαντήσεις σας σε άλλα θέματα, έχω μάθει πάρα πολλά και έχω αποφύγει στραβοπατήματα, αν και έχω να μάθω πάρα πολλά ακόμη. :thumbup:

Χωρίς εσάς δεν θα τα είχα καταφέρει εώς τώρα και θα απογοητευόμουν, παρ' όλο το πείσμα μου, όταν καταπιάνομαι με κάτι.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

όταν ο ήλιος βλέπει το ενυδρείο έχει σαν αποτέλεσμα ανάπτυξη άλγης.

αφού λες ότι ανεβαίνει 1 βαθμό η θερμοκρασία σημαίνει ότι το χτυπάει παραπάνω από όσο πρέπει.

λογικα το επιβαρυνει αλλα δεν ειναι σιγουρο.

το ενυδρειο ειναι μικρο, η φωτοπεριοδος ειναι απο τις 16.00 και μετα, οποτε η αυξηση της θερμοκρασιας ισως ειναι απο τις λαμπες. εγω εκει γερνω πιο πολυ.

η αλγη σε ενα ενυδρειο πιστευω οτι εμφανιζεται οχι μονο απο τον ηλιο, αλλα ακομη και απο το φως μιας συννεφιασμενης ημερας. εκανα μετρηση με το λουξομετρο και ειδα τεραστια διαφορα σε σχεση με μια λαμπα φθοριου, παρολο που το ματι μας δεν αντιλαμβανεται το μεγεθος της διαφορας (δεν θυμαμαι τιμες). αρα ακομη και με συννεφια εχουμε πολυ φως για ενα ενυδρειο. αρα και η αντηλια ακομη (συμπεραινω τωρα, οχι αποδεδειγμενα).

εγω στη θεση σου, μια που δεν εχω να χασω τιποτα, θα εκλεινα τελειως τα ρολα τα απογευματα για καμια εβδομαδα ή θα εβαζα κανενα χαρτονι ωστε το ενυδρειο να μην εχει απ'ευθειας εκθεση με το φυσικο φως ή θα το σκεπαζα με κανενα σεντονι. αν η αλγη ειχε υποχωρησει μετα τοτε θα εφταιγε το παραθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Fishaki, θα δοκιμάσω να το σκεπάσω για να δω. Δεν το είχα σκεφτεί να το κάνω.

Πάντως τα ρολλά τα έχω κατεβασμένα, αφήνοντας μόνο 20 πόντους από κάτω που δεν επιρρεάζουν άμεσα το ενυδρείο.

Λάμπα έχω πλέον μόνο 8Watt ( ενώ στην αρχή είχε 15άρα το ενυδρείο) και έχει και ανακλαστήρα ( σωστά το είπα ή αντανακλαστήρας λέγεται; :thumbup: )

Θα καθαρίσω σε λίγο τις άλγες, θα κάνω και ένα 10% αλλαγή στο νερό και θα δω από αύριο πως πάει...

Θα ξαναρωτήσω κάτι. Σαλιγκάρι να βάλω; Δεν καθαρίζει από τις άλγες;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

....Υ.Γ. για τον άνθρακα:

ο άνθρακας πρέπει να μπαίνει στο ενυδρείο μόνο για την απομάκρυνση φαρμάκων ύστερα από κάποια θεραπεία στα ψάρια ή όταν είναι καινούργιο το ενυδρείο για να κατακρατήσει οποιοδήποτε είδος χημικού μπορεί να έχει ξεμείνει από την γραμμή παραγωγής.

μετά τον 1 μήνα χάνει τις απορροφητικές του ικανότητες και ότι έχει κατακρατήσει τα αφήνει ελεύθερα.

ειδικά για τα φυτεμένα ενυδρεία και λίπασμα να μην ρίχνεις ο άνθρακας κατακρατά άλλες ουσίες χρήσιμες για τα φυτά που υπάρχουν στο νερό σου και μπαίνουν από τις αλλαγές που κάνουμε.

Ολα σωστα εκτος του οτι απελευθερωνει τα τοξικα, Αυτο μπορει να γινοταν παλια σε κατωτερης ποιοτητας υλικα.

Οπως και να εχει ομως μετα το μηνα πιανει τσαμπα χωρο στο φιλτρο αφου και σαν μηχανικο υλικο που "μετατρεπεται", δεν κανει τοσο καλη δουλεια οσο αλλα υλικα.

Αν χτυπανε ακτινες του ηλιακου φωτος (αναμεσα στις γρυλιες των ρολων) παλι θα υπαρχουν προβληματα αλγης.

Εμενα χτυπαγε ηλιακο φως στην ακρη για 2-3 εκατοστα στο ενυδρειο και σε αυτο το σημειο ειχε βγαλει ΒΒΑ.

ΥΓ τα σαλιγγαρια και καθε αλγοφαγο δεν κανει θαυματα και δεν τρωνε ολα τα ειδη απο αλγες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

φίλε Σπύρο ευχαριστώ για τη διόρθωση (και τη συμπαράσταση σε άλλα threads :thumbup: ), αλλά το κινέζικο no name φίλτρο είσαι σίγουρος ότι έχει καλής ποιότητας άνθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...