Jump to content

Είμαι ανεπίδεκτη μαθήσεως;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να πω παιδιά......Κουφό μου φάνηκε κι εμένα, αλλά μόλις έκανα μια τρυπούλα στην μύτη που σχηματίζει (και κοιτάει προς το ενυδρείο), τότε δούλεψε στη δοκιμή μέσα στη λεκάνη. Αλλιώς ήταν βουλωμένη και δεν έκανε τίποτα. Και η παλιά που είχα και η καινούρια που πήρα σήμερα.

Και η καινούρια είναι της TRIXIE!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έστειλε ο κος Γουλιώνης από Λάρισα ( και σε καλή τιμή μάλιστα) όσα πράγματα παρήγγειλα και μεταξύ των άλλων, επιτέλους έχω PO4.

Έλα ντε που δεν έχω μόνο το κιτ, αλλά έχω και πάρα πολλά...

Τιμή 0.9-1! ( Περίπου γιατί το χρωματολόγιο της sera έχει μια μικρή διαφορά πάντα).

Εξακολουθούν να είναι ΝΗ4, ΝΟ2 ΚΑΙ ΝΟ3 μηδενικά, GH=14, KH= κοντά στο 7, ph=7,4.

Πόσο πρέπει να είναι; Κάτι 1/12 με τα ΝΟ3; Θυμάμαι καλά ή λάθος; Και τι γίνεται που τα ΝΟ3 είναι μηδέν; Πως τα υπολογίζω και πως τα κατεβάζω;

Να σημειώσω ότι είχα βάλει πλατανόφυλλα στο ενυδρείο τις τελευταίες ημέρες και σήμερα που ήρθε το κερατόφυλλο, τα έβγαλα. Έπηξα στο κερατόφυλλο παιδιά, δεν έχει χώρο το ενυδρείο μου!!!

Μέχρι που φύτεψα 3 κλωνάρια για να μην είναι όλα στην επιφάνεια. Τι μου προτείνετε να κάνω, γιατί δεν μου αρέσει όπως το έκανα το ενυδρείο εντέλλει...

Πρόσθεσα επίσης και έναν κο σαλιγκάρι που όπως θα δείτε όμως τον ενοχλεί ο ψαρής μου, εν αντιθέση με το zebra snail, που μάλλον του πέφτει λίγο μεγάλο και φεύγει μόλις το πλησιάσει... :thumbup:

Μήπως γνωρίζετε τι είδουε σαλιγγάρι είναι ο νέος κάτοικος και αν αναπαράγεται;

Και κάτι τελευταίο. Το ψηφιακό θερμόμετρο με τον θερμοστάτη έχουν 1 βαθμό διαφορά ( 25 θερμόμετρο, 26 θερμοστάτης), γιατί;

ΥΓ. Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, που βάζω ξανά. :bowdown:

http://www.baybul.com/resimler/Resim-22040...definitif-1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν δεν πήρε το βίντεο, αλλά μια άσχετη εικόνα. :thumbup:

th_58c8be3c.jpg

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

1. Πόσο πρέπει να είναι; Κάτι 1/12 με τα ΝΟ3; Θυμάμαι καλά ή λάθος; Και τι γίνεται που τα ΝΟ3 είναι μηδέν; Πως τα υπολογίζω και πως τα κατεβάζω;

2. Να σημειώσω ότι είχα βάλει πλατανόφυλλα στο ενυδρείο τις τελευταίες ημέρες και σήμερα που ήρθε το κερατόφυλλο, τα έβγαλα. Έπηξα στο κερατόφυλλο παιδιά, δεν έχει χώρο το ενυδρείο μου!!!

Μέχρι που φύτεψα 3 κλωνάρια για να μην είναι όλα στην επιφάνεια. Τι μου προτείνετε να κάνω, γιατί δεν μου αρέσει όπως το έκανα το ενυδρείο εντέλλει...

3 Και κάτι τελευταίο. Το ψηφιακό θερμόμετρο με τον θερμοστάτη έχουν 1 βαθμό διαφορά ( 25 θερμόμετρο, 26 θερμοστάτης), γιατί;

1. Η αναλογια ειναι 1ppm φωσφορικα για 10-15ppm ΝΟ3 νιτρικα.

Αν υπερεχουν τα φωσφορικα δημιουργειται μαυρη αλγη αν υπερεχουν τα νιτρικα δημιουργειτα πρασινη.

Τι να κατεβασεις νιτρικα αφου ειναι μηδεν βαση των μετρησεων σου.

Το καλυτερο θα ηταν να ειχες να ειχες 0,5ppm PO4 και 5ppm NO3 (αφου και τα δυο πρεπει να υπαρχουν σε μικρη ποσοτητα αφου ειναι θρεπτικες ουσιες για τα φυτα)

Δηλαδη χρειαζεσαι μειωση φωσφορικων αυξηση νιτρικων αν δεν το πετυχαινεις καλυτερα να εχεις νιτρικα 10 και φωσφ 1.

2 Κακως εβγαλες τα πλατανοφυλλα για να βαλεις κερατοφυλλο. Αφου τα πλατανοφυλλα δινουν ουσιες χρησιμες, ενω το κερατοφυλλο τρωει ολα τα νιτρικα και δεν μενει τιποτα για τις moss, οπως και οτι τους κρυβει και ολο το φως.

(Ειχες νιτρικα και παρηγγειλες κερατοφυλλο?)

Ενα κλωναρακι εφτανε στην επιφανεια και ουτε αν δεν αφηνε καθολου νιτρικα.

Ταιζε καλα να ανεβουν τα νιτρικα λιγο.

Βγαλε το κερατοφυλλο και ασε ελαχιστο.

Σημ : πιο πολυ μου μοιαζει για Cabomba caroliniana (που φυτευεται) παρα για Ceratophyllym demersum :thumbup:

Εκτος κι αν εχει κι απο τα δυο.

Δεν εχει σημασια ομως και τα δυο ειναι "φαγανες", βγαλε οτι κι αν ειναι.

3. Απλα ο θερμαντηρας θελει καλιμπραρισμα να δειχνει σωστη θερμοκρασια (αν καλιμπαρεται).

Αν δεν καλιμπαρεται, απλα θα ξερεις οτι πρεπει να ρυθμιζεις το θερμαντηρα ενα βαθμο παραπανω απο αυτο που πραγματικα θελεις :bowdown:

(εμενα και που καλιμπραρεται, εχω βαρεθει να το καλιμπραρω παρολο που ειναι κατι απλο, αφου ξερω τι θερμοκρασια ειναι πραγματικα απο το θερμομετρο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1.

Τι να κατεβασεις νιτρικα αφου ειναι μηδεν βαση των μετρησεων σου.

2

(Ειχες νιτρικα και παρηγγειλες κερατοφυλλο?)

Σημ : πιο πολυ μου μοιαζει για Cabomba caroliniana (που φυτευεται) παρα για Ceratophyllym demersum :bowdown:

Εκτος κι αν εχει κι απο τα δυο.

Δεν εχει σημασια ομως και τα δυο ειναι "φαγανες", βγαλε οτι κι αν ειναι.

3. Απλα ο θερμαντηρας θελει καλιμπραρισμα να δειχνει σωστη θερμοκρασια (αν καλιμπαρεται).

Στο 1). Λάθος έκφρασή μου, λόγω νύστας... Εννοούσα τα ΡΟ4 και όχι τα ΝΟ3.

2). Τα πλατανόφυλλα τα έβγαλα γιατί βυθίζονταν...Το κερατόφυλλο δεν το παρήγγειλα για να φάει τα νιτρικά, αλλά για να κάνει σκια στα φυτά ( μήπως έφταιγε αυτό για την άλγη) , για να καλύψω το φίλτρο και θερμοστάτη, να μην φαίνονται και επειδή διάβασα ότι αρέσει στον μονομάχο, που όντως το διαπίστωσα κι εγώ. ( Πάει και χώνεται ανάμεσα). Και έχεις δίκιο, δεν είναι κερατόφυλλο αλλά Cabomba caroliniana! Μου φάνηκε κι εμένα λίγο διαφορετικό το φύλλωμα του, αλλά είπα ότι η ιδέα μου θα είναι. Θα φυτέψω λίγο, αν και δεν έχει ρίζες...

3). Δεν είναι ψηφιακός ο θερμαντήρας για να καλιμπράρεται. Οπότε θα τον ρυθμίσω όπως είπες. Είναι πλήρης βύθισης. Τον έχω βάλει όλον μέσα οπότε μπαίνει στο νερό και λίγο από το καλώδιο του ρεύματος. Πειράζει ή να έχω ελάχιστα μισό πόντο από το θερμοστάτη έξω από το νερό ώστε το καλώδιο να είναι ολόκληρο έξω; Κάνει ή θα καεί αν είναι λίγο έξω η κεφαλή του;

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά, για τη βοήθεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

2). Τα πλατανόφυλλα τα έβγαλα γιατί βυθίζονταν...Το κερατόφυλλο δεν το παρήγγειλα για να φάει τα νιτρικά, αλλά για να κάνει σκια στα φυτά ( μήπως έφταιγε αυτό για την άλγη) , για να καλύψω το φίλτρο και θερμοστάτη, να μην φαίνονται και επειδή διάβασα ότι αρέσει στον μονομάχο, που όντως το διαπίστωσα κι εγώ. ( Πάει και χώνεται ανάμεσα). Και έχεις δίκιο, δεν είναι κερατόφυλλο αλλά Cabomba caroliniana! Μου φάνηκε κι εμένα λίγο διαφορετικό το φύλλωμα του, αλλά είπα ότι η ιδέα μου θα είναι. Θα φυτέψω λίγο, αν και δεν έχει ρίζες...

3). Δεν είναι ψηφιακός ο θερμαντήρας για να καλιμπράρεται. Οπότε θα τον ρυθμίσω όπως είπες. Είναι πλήρης βύθισης. Τον έχω βάλει όλον μέσα οπότε μπαίνει στο νερό και λίγο από το καλώδιο του ρεύματος. Πειράζει ή να έχω ελάχιστα μισό πόντο από το θερμοστάτη έξω από το νερό ώστε το καλώδιο να είναι ολόκληρο έξω; Κάνει ή θα καεί αν είναι λίγο έξω η κεφαλή του;

2. Αυτος ειναι ο προορισμος τους να βυθιζονται :thumbup:

Αν δεν θες να βυθιζεται μπορεις να τα πιασεις απο το κατσανι με μια βεντουζα που ειναι για σωληνακι co2 (ξερεις) και να τη κολλησεις ψηλα στο τζαμι, ή να τα στηριξεις καπου γενικα, ακομα και σε φυτο που φτανει στη επιφανεια. Θα σου κανουν και αυτα ετσι σκια.

Η cabomba θα βγαλει ριζες αν τη φυτεψεις. Μπορεις να την αφησεις να "γυρισει" στη επιφανεια και να κανει σκια.

Μπορεις να τη φυτεψεις μπροστα απο θερμαντηρα φιλτρο για καλυψη.

3. Δεν ειναι ψηφιακος ο θερμαντηρας που καλιμπαρεται, απλα εχει μετακινουμενα δακτυλιο στη ρυθμιση θερμοκρασιας και καλιμπαρεται, Oι Jager τουλαχιστον ετσι ειναι.

Καλο ειναι, ακομα κι αν ειναι βυθιζομενος, να εχει την κεφαλη μονο απ'εξω απο το νερο.

Οπως και να εχει το καλωδιο δεν αντεχει οσο το γυαλι στο περασμα στου χρονου.

Αν δεν ειναι βυθιζομενος εννοειτα πρεπει να ειναι εξω η κεφαλη.

Link to comment
Share on other sites

2. Αυτος ειναι ο προορισμος τους να βυθιζονται :thumbup:

Η cabomba θα βγαλει ριζες αν τη φυτεψεις. Μπορεις να την αφησεις να "γυρισει" στη επιφανεια και να κανει σκια.

Μπορεις να τη φυτεψεις μπροστα απο θερμαντηρα φιλτρο για καλυψη.

3. Δεν ειναι ψηφιακος ο θερμαντηρας που καλιμπαρεται, απλα εχει μετακινουμενα δακτυλιο στη ρυθμιση θερμοκρασιας και καλιμπαρεται, Oι Jager τουλαχιστον ετσι ειναι.

Καλο ειναι, ακομα κι αν ειναι βυθιζομενος, να εχει την κεφαλη μονο απ'εξω απο το νερο.

Οπως και να εχει το καλωδιο δεν αντεχει οσο το γυαλι στο περασμα στου χρονου.

Αν δεν ειναι βυθιζομενος εννοειτα πρεπει να ειναι εξω η κεφαλη.

Τα πλατανόφυλλα τα βύθισα τελικά χώνοντας τα λίγο στο χαλίκι στην πίσω πλευρά του ενυδρείου για να μην το κρύβουν. Ακριβώς αυτό έκανα με την cabomba, με 2 κλωνάρια και την άλλη την έχω μέσα σε ένα κουβά με νερό...

Ο θερμαντήρας είναι πλήρης βύθισης και πλαστικό όλος. Και έχει ρόδα με διαβάθμιση θερμοκρασίας που γυρίζει ανά 1 βαθμό. Όταν λες κεφαλή, εννοείς στην περίπτωσή μου εώς και όλη η ρόδα του θερμοστάτη να είναι έξω ή πιο πάνω από αυτήν; Είναι ενιαίος και δεν ξέρω εώς που είναι η κεφαλή. Και εξάλλου, μπορεί να βγει μόνο εώς και τη μέση της ρόδας με τις θερμοκρασίες. Είναι αυτός: Aquael Plastic Easy Heater 25W

post-14631-1256416867_thumb.jpg

Όσο για τροφή, τάϊσα 2 φορές αντί για μία, ρίχνοντας λίγο παραπάνω, αλλά δεν την τρώει όλη και πέφτει στον βυθό. ( Είναι φυλλαράκια). Δεν θα γεμίσω βρωμιά από τα υπολείμματα;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε τι είδουε σαλιγγάρι είναι ο νέος κάτοικος και αν αναπαράγεται;

Πρέπει να είναι Apple Snail. Δες εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Ευχαριστώ. :thumbup:

Παρ΄όλο που είχα ζητήσει zebra snail, μπερδεύτηκε μετά από τόσον καιρό που τα είχα παραγγείλει και μου έστειλε όντως ένα Marisa cornuarietis. Θα το δώσω σε φίλη, γιατί δεν θέλω να γεμίσω...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο όπως είναι τώρα με λιγότερη cabomba.

th_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω, γιατι δεν μπορω να δω τα βιντεακια σου? συνεχεια μου κολαει το βιντεο...

Link to comment
Share on other sites

εγω, γιατι δεν μπορω να δω τα βιντεακια σου? συνεχεια μου κολαει το βιντεο...

Aργούν λίγο να ξεκινήσουν και ναι όντως, κολλάνε ώρες-ώρες, αλλά συνεχίζουν και παίζουν εως το τέλος. Όταν κολλάει πάνω από το κουμπί του play, γράφει buffering.

Είναι τραβηγμένα από κινητό. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μου σπαει τα νευρα. παιζει για 3-4 δευτερολεπτα και μετα για καμια 10-20 κανει beffering, με αποτελεσμα να βαριεμαι και να μην τα βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο παιδιά; Όταν κάνω αλλαγή νερού, όσο αργά και να ρίχνω το φρέσκο, σηκώνεται από το βυθό ένα σύννεφο σαν σκόνη, σαν ιζήματα....και μερικό από αυτό κάθεται επάνω στα φυτά και φαίνονται χάλια... αυτά είναι βρωμιά που πρέπει να καθαριστεί ή είναι μέρος της βιολογίας του νερού; Μετά κάθεται πάλι και όποτε ανακατεύεται το νερό, γίνεται αυτο.

Επίσης ο ψαρής μου είχε μια μανία να ακουμπάει και να ξεκουράζεται κολλητά στις τρύπες που έχει το φίλτρο για να τραβάει το νερό. Τώρα κολλάει πάνω στον θερμοστάτη ( είναι πλαστικός). Η θερμοκρασία είναι στους 26 βαθμούς. Τι αναζητάει; πιο πολύ ζέστη; :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...