Jump to content

Πρώτη επαφή με Μονομάχο!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι ο Κωνσταντίνος και μόλις μπήκα στη κοινότητα! Είμαι 24 χρονών, τελειόφοιτος της σχολής εφαρμοσμένων μαθηματικών και φυσικών επιστημών του ΕΜΠ και μένω στην Αθήνα!

Μέχρι πριν μερικές μέρες δεν είχα καμία επαφή με ψαράκια, ώσπου μία φίλη μου έκανε δώρο-έκλπηξη ένα μικρό μονομάχο σε μία γυάλα! ( :thumbup: ) Και από τότε ψάχνω πληροφορίες και είμαι λίγο αγχωμένος για την επιβίωσή του.

Για να είμαι ειλικρινείς αν δεν μου κάνανε αυτό το δώρο δε νομίζω να είχα ασχοληθεί με το θέμα, αλλά με έχει κερδίσει πολύ! Μου αρέσει η ηρεμία και η γαλήνη που εμπνέουν τα ψάρια. Τα θεωρώ μία όμορφη παρέα. Αυτά με την εισαγωγή! Ας πάμε στο θέμα μας!

Ο μικρός Μονομάχος, τον οποίο η κοπέλα μου βάφτισε μ@λ@κα - ζήλεια βλέπετε, μιας και δεν μου τον πήρε εκείνη :D , είναι γλυκίτατος αλλά ανησυχώ πολύ για την επιβίωσή του. (Παρεπιπτόντως εγώ τον λέω Μπουρμπουλήθρα! :) )

Μου τον έφερε σε μία μάλλον πολύ μικρή γυάλα - βλέπε τη γυάλα του αρχηγού της αστυνομίας, στη "Μεγάλη των μπάτσων σχολή". Μέσα έχει ένα έιδος ελαφρόπετρας, σε μορφή υφάλου, και λίγη άμμο. Μαζί με τη γυάλα μου έφερε τροφή - κάτι σαν φιλαράκια ξερά - και ένα αποχλωριωτή ή κάπως έτσι, σε υγρή μορφή.

Οι συμβουλές που μου είπε, τις οποίες από ότι καταλαβαίνω έμαθε από το pet shop, είναι οι εξής:

Αλλαγή του μισού νερού της γυάλας κάθε 2 μέρες.

Αλλαγή ολόκληρού του νερού κάθε 15 μέρες.

Μόλις 2 πολυ πολύ μικρά φιλαράκια τροφή την ημέρα.

Και μερικές σταγόνες από το υγρό για το νερό του κάθε φορά που το αλλάζω ή το συμπληρώνω.

Από τα λίγα που διάβασα στο φόρουμ σας καταλαβαίνω οτι μάλλον δεν είναι και στις καλύτερες συνθήκες και για αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Ακόμα, έχω κάποιες ακόμα απορίες - σαν αρχάριος - έχω την αίσθηση ότι ώρες ώρες θέλει να βουτήξει έξω από τη γυάλα! Κάθομαι και χαζέυω τηλεόραση και ακούω το χαρακτηριστικό "μπλουμ" λες και έκαν μακροβούτι και με αγχώνει λίγο! Λέτε να έχει τάσεις φυγής;!

Αυτά τα λίγα! Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έγινε επεξεργασία - Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες...

Εισαι σε πολυ καλο δρομο μιας και εχεις συνηδητοποιησει πως το ψαρι σου δεν γινεται να ζησει σε γυαλα..

Αν εισαι διατεθημενος να ξοδεψεις αρκετες ωρες και καποια χρηματα για το υπεροχο χομπι μας,τοτε πραγματικα θα σου κλεψει την καρδια..

Πρωτα πρεπει αν γνωριζεις πως ενας μονομαχος ζει μονος του(η με καποια σαλιγκαρια-γαριδες)

Ενα ανετο ενυδριο για μονομαχο ξεκιναει απο τα 30 λιτρα και μπορεις να τους δωσεις και οσο παραπανω χωρο θες εσυ...

Επεισης θα χρειαστεις εναν θερμαντηρα και ενα φιλτρο...Προτιμησε καποιο εξωτερικο ωστε να εχεις μεγαλυτερο καδο για βιολογικο υλικο...(Για να καταλαβεις τι σου λεω ξεκινα το διαβασμα απο ΕΔΩ)

Οτι απορεια υπαρχει που ελπιζω να υπαρχει μας την λες και με ολη την χαρα σε βοηθαμε...

Καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Για αρχη, βαλε ενα τουλι πχ απο μπομπονιερα στο ανοιγμα της γυαλας, γιατι θα τον βρεις στο πατωμα αποξηραμενο τον Μπουρμπουληθρα.

Οι μονομαχοι ειναι απο τα ψαρια που πηδανε, ειτε γιατι κατι νομιζουν οτι τρωγεται "εκει εξω", έιτε γιατι κατι δεν τους αρεσει "εκει μεσα" (στο ενυδρειο).

Μεχρι να του φτιαξεις μια βιλιτσα, κανε συχνες αλλαγες οπως σου ειπαν και ελαχιστο ταισμα.

Μπορεις να του ριχνεις ενιοτε 1-2 αποξηραμενα bloodwarm που τρωνε οι μονομαχοι.

Μπορει το πολυ φαγητο να βρωμιζει το νερο αλλα η ποικιλια στη διατροφη (σε μικρες ποσοτητες) ειναι απαραιτητη.

Οπως και οι βιταμινες πχ 1 φορα τη εβδομαδα.

Το υγρο που σου εδωσε πρεπει να ειναι αντιχλωριο.

Το νερο της αλλαγης δεν θα το βαζεις αμεσως στη γυαλα.

Θα το βαζεις σε ενα δοχειο (πχ καθαρη λεκανη ή κουβα χωρις ιχνος απορρυπαντικου να το εχεις για ενυδρειακη χρηση μονο) θα του βαζεις το αντιχλωριο και θα το αφηνεις να ερθει σε θερμοκρασια ιδια με του ενυδρειου, μετα θα το εισαγεις πολυ πολυ αργα να μην παθει σοκ το ψαρι σε περιπτωση που ειναι διαφορετικο απο το νερο της γυαλας.

Και τωρα βαζεις μπροστα τη βιλα του Μπουρμπουληθρα.

Θα μπορουσες αν ησουν πιο εμπειρος να τον κρατησεις με ασφαλεια και σε μικροτερο ενυδρειακι αλλα στην παρουσα φαση τα 30-40 λιτρα ειναι μινιμουμ.

Τα απαραιτητα ειναι

- Ενυδρειο 30-40 λιτρων

- Θερμαντηρας (περιπου τοσα Watt οσα και λιτρα ή λιγο λιγοτερα) για το χειμωνα, τωρα δεν χρειαζεται.

- Μινι φιλτρακι με χαμηλη ροη (να γυριζει 3-4 φορες την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου) και αν δυνατον να εχει spraybar για σπασιμο της ορης του νερου (οι μονομαχοι συχαινονται το δυνατο ρευμα νερου να τους παρασερνει)

- Βυθιζομενο θερμομετρο (διαλεγεις αυτο που δειχνει το μεσο ορο θερμοκρασιας απ'ολα τα θερμομετρα του ραφιου) το τοποθετεις απο την απεναντι μερια που ειναι ο θερμαντηρας και να βρισκεται σε μερος που κινειται το νερο.

- Μια ριζα ξυλου driftwood χωρις περιεργες προεξοχες για να εγκυμονει κινδυνο να πιαστει καποιο πτερυγιο ή ουρα του μονομαχου.

- Χαλαζιακη αμμος μεσαιου διαμετρηματος 0,3-0,8 mm φυσικου χρωματος (μονοχρωμη) χωρις μπιχλιμπιδια και αστραφτερα βοτσαλακια κλπ, τοση οσο σχηματισει βυθο 5-6 εκ υψος.

- Ενα-δυο ειδη ευκολων φυτων χωρις απαιτησεις σε λιπασματα εξτρα φως και διοξειδιο, το ενα τουλαχιστον να ειναι φυτο επιφανειας που αφηνεται στην επιφανεια του νερου χωρις να φυτευτει ή να πιαστει σε μια βεντουζα για ενυδρειακο σωληνα. Πολυ ωραια ειναι η java moss που μπορει να δεθει με λιγη πετονια πανω στο ξυλο, ή το microsorum pteropus που και αυτο δενεται. Εναλλακτικα μπαινει και μια ανουμπια που ειναι ομως αφρικανικο φυτο και εγω θα προτιμουσα ασιατικα οπως και η πατριδα του ψαριου.

Φυτο επιφανειας βρισκεις πολυ ευκολα στις αγγελιες του φορουμ που χαριζονται συνηθως κλαδεματα απο κερατοφυλλο αλλα και αλλα φυτα (το πολυ πολυ βαλε δικη σου αγγελια για ζητηση φυτων).

Τα αληθινα φυτα οξυγονωνουν το νερο και τραβανε και τοξικα (αφου τρεφονται με αυτα) καθαριζοντας σαν εξτρα φιλτρο το νερο.

- Αν ψωνιζεις απο ebay ενα τετοιο φυλλο απο δεντρο catappa ειναι οτι πρεπει για το νερο του μονομαχου.

Για μικρα ενυδρεια παιρνουμε μικρα φυλλα.

ΥΓ Ο μονομαχος ειναι μοναχικο ψαρι και σε μικρο ενυδρειο δεν ανεχεται ευκολα συγκατοικους, ιδιως του ιδιου ειδους (μονομαχους) ψαρια. Μπορεις να βαλεις καποιο applesnail ή καμια γαριδα για συγκατοικο.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα παραπάνω που είπε ο delta66, και θα συμφωνήσω απόλυτα, να συμπληρώσω πως:

1) Το ενυδρείο πρέπει να είναι με καπάκι για να μη σου αποδράσει ο μονομάχος.

2) Το φίλτρο που θα βάλεις θα πρέπει πρώτα να το στρώσεις.

Διάβασε από τα παρακάτω links και θα βοηθηθείς πολύ. Οτιδήποτε θέλεις να ρωτήσεις, εδώ ήμαστε :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Καλώς ήρθες και καλή διαμονή στη παρέα μας! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Για αρχη, βαλε ενα τουλι πχ απο μπομπονιερα στο ανοιγμα της γυαλας, γιατι θα τον βρεις στο πατωμα αποξηραμενο τον Μπουρμπουληθρα.

Οι μονομαχοι ειναι απο τα ψαρια που πηδανε, ειτε γιατι κατι νομιζουν οτι τρωγεται "εκει εξω", έιτε γιατι κατι δεν τους αρεσει "εκει μεσα" (στο ενυδρειο).

Μεχρι να του φτιαξεις μια βιλιτσα, κανε συχνες αλλαγες οπως σου ειπαν και ελαχιστο ταισμα.

Μπορεις να του ριχνεις ενιοτε 1-2 αποξηραμενα bloodwarm που τρωνε οι μονομαχοι.

Μπορει το πολυ φαγητο να βρωμιζει το νερο αλλα η ποικιλια στη διατροφη (σε μικρες ποσοτητες) ειναι απαραιτητη.

Οπως και οι βιταμινες πχ 1 φορα τη εβδομαδα.

Το υγρο που σου εδωσε πρεπει να ειναι αντιχλωριο.

Το νερο της αλλαγης δεν θα το βαζεις αμεσως στη γυαλα.

Θα το βαζεις σε ενα δοχειο (πχ καθαρη λεκανη ή κουβα χωρις ιχνος απορρυπαντικου να το εχεις για ενυδρειακη χρηση μονο) θα του βαζεις το αντιχλωριο και θα το αφηνεις να ερθει σε θερμοκρασια ιδια με του ενυδρειου, μετα θα το εισαγεις πολυ πολυ αργα να μην παθει σοκ το ψαρι σε περιπτωση που ειναι διαφορετικο απο το νερο της γυαλας.

Και τωρα βαζεις μπροστα τη βιλα του Μπουρμπουληθρα.

Θα μπορουσες αν ησουν πιο εμπειρος να τον κρατησεις με ασφαλεια και σε μικροτερο ενυδρειακι αλλα στην παρουσα φαση τα 30-40 λιτρα ειναι μινιμουμ.

Τα απαραιτητα ειναι

- Ενυδρειο 30-40 λιτρων

- Θερμαντηρας (περιπου τοσα Watt οσα και λιτρα ή λιγο λιγοτερα) για το χειμωνα, τωρα δεν χρειαζεται.

- Μινι φιλτρακι με χαμηλη ροη (να γυριζει 3-4 φορες την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου) και αν δυνατον να εχει spraybar για σπασιμο της ορης του νερου (οι μονομαχοι συχαινονται το δυνατο ρευμα νερου να τους παρασερνει)

- Βυθιζομενο θερμομετρο (διαλεγεις αυτο που δειχνει το μεσο ορο θερμοκρασιας απ'ολα τα θερμομετρα του ραφιου) το τοποθετεις απο την απεναντι μερια που ειναι ο θερμαντηρας και να βρισκεται σε μερος που κινειται το νερο.

- Μια ριζα ξυλου driftwood χωρις περιεργες προεξοχες για να εγκυμονει κινδυνο να πιαστει καποιο πτερυγιο ή ουρα του μονομαχου.

- Χαλαζιακη αμμος μεσαιου διαμετρηματος 0,3-0,8 mm φυσικου χρωματος (μονοχρωμη) χωρις μπιχλιμπιδια και αστραφτερα βοτσαλακια κλπ, τοση οσο σχηματισει βυθο 5-6 εκ υψος.

- Ενα-δυο ειδη ευκολων φυτων χωρις απαιτησεις σε λιπασματα εξτρα φως και διοξειδιο, το ενα τουλαχιστον να ειναι φυτο επιφανειας που αφηνεται στην επιφανεια του νερου χωρις να φυτευτει ή να πιαστει σε μια βεντουζα για ενυδρειακο σωληνα. Πολυ ωραια ειναι η java moss που μπορει να δεθει με λιγη πετονια πανω στο ξυλο, ή το microsorum pteropus που και αυτο δενεται. Εναλλακτικα μπαινει και μια ανουμπια που ειναι ομως αφρικανικο φυτο και εγω θα προτιμουσα ασιατικα οπως και η πατριδα του ψαριου.

Φυτο επιφανειας βρισκεις πολυ ευκολα στις αγγελιες του φορουμ που χαριζονται συνηθως κλαδεματα απο κερατοφυλλο αλλα και αλλα φυτα (το πολυ πολυ βαλε δικη σου αγγελια για ζητηση φυτων).

Τα αληθινα φυτα οξυγονωνουν το νερο και τραβανε και τοξικα (αφου τρεφονται με αυτα) καθαριζοντας σαν εξτρα φιλτρο το νερο.

- Αν ψωνιζεις απο ebay ενα τετοιο φυλλο απο δεντρο catappa ειναι οτι πρεπει για το νερο του μονομαχου.

Για μικρα ενυδρεια παιρνουμε μικρα φυλλα.

ΥΓ Ο μονομαχος ειναι μοναχικο ψαρι και σε μικρο ενυδρειο δεν ανεχεται ευκολα συγκατοικους, ιδιως του ιδιου ειδους (μονομαχους) ψαρια. Μπορεις να βαλεις καποιο applesnail ή καμια γαριδα για συγκατοικο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ακου Κωσταντινε εχω κι εγω μιια γυαλα με εναν μονομαχο και δυο μονομαχινες. Στην αρχη ο μονομαχος της τσιμπαγε αλλα οταν η μια πηδηξε εξω απο τη γυαλα και... τοτε ηρεμησε. Ομως η αλλη τσιμπαει την καινουρια αλλα πιστευω οτι ειναι ενταξει. Ο δικος σου ομως χρειζεται (αν δεν εχει) φυτα, πολλα φυτα και αλλα αξεσουαρ

Link to comment
Share on other sites

ΟΠ-ΟΗ δινεις λαθος συμβουλες!!! Καταρχην ο μονομαχος σου δεν πρεπει να ειναι καν σε γυαλα ποσο μαλλον με 2 θηλυκες που τις αναγκαζεις σε βεβαιο θανατο! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την αμαλια....

Καλο ειναι οση δεν γνωριζουν να μην συμβουλευουν τους αλλους γιατι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!!!

Καλο ειναι να κανεις οτι σου ειπε ο Σπυρος (delta66) και ο Νικος (stormtrooper) που ειναι αρκετα εμπειροι και γνωστες του χομπυ.

Επσης να σε καλωσορισω κι εγω με τη σειρα μου και να σου πω οτι ο Κωστης (Koing Koing).... εισαι σε πολυ καλο δρομο και αν δωσεις στο μονομαχο σου οτι χρειαζεται θα σου δωσει απειρες ωρες γαληνης οπως αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα παραπάνω που είπε ο delta66, και θα συμφωνήσω απόλυτα, να συμπληρώσω πως:

1) Το ενυδρείο πρέπει να είναι με καπάκι για να μη σου αποδράσει ο μονομάχος.

2) Το φίλτρο που θα βάλεις θα πρέπει πρώτα να το στρώσεις.

Διάβασε από τα παρακάτω links και θα βοηθηθείς πολύ. Οτιδήποτε θέλεις να ρωτήσεις, εδώ ήμαστε :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Καλώς ήρθες και καλή διαμονή στη παρέα μας! :thumbup:

Διπλοπόσταρα ένα link... καταραμένο copy/paste!!! :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Link to comment
Share on other sites

Ακου Κωσταντινε εχω κι εγω μιια γυαλα με εναν μονομαχο και δυο μονομαχινες. Στην αρχη ο μονομαχος της τσιμπαγε αλλα οταν η μια πηδηξε εξω απο τη γυαλα και... τοτε ηρεμησε. Ομως η αλλη τσιμπαει την καινουρια αλλα πιστευω οτι ειναι ενταξει. Ο δικος σου ομως χρειζεται (αν δεν εχει) φυτα, πολλα φυτα και αλλα αξεσουαρ

Αρα η λυση συνυπαρξης αρσενικου μονομαχου με δυο θηλυκες ειναι να τις τσιμπαει,αυτες να σαλταρουν

εξω και.....τοτε ηρεμουν μια και καλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρα η λυση συνυπαρξης αρσενικου μονομαχου με δυο θηλυκες ειναι να τις τσιμπαει,αυτες να σαλταρουν

εξω και.....τοτε ηρεμουν μια και καλη.

:D Το βρηκες το ηθικα διδαγμα αυτης της αναφορας. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να πω ότι εχω εντυπωσιαστεί από τις γνώσεις σας και το πάθος σας στο θέμα! :D:)

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις και τη βοήθεια! :angry2:

Άρα λοιπόν έχω έναν επίδοξο φυγά στα χέρια μου! Χα! Δε θα του περάσει!!! :thumbup:

Ωραία, σημείωσα ότε μου είπατε και πιστεύω οτι μπαίνω στο κλίμα!

Η απόρία μου τώρα είναι η εξής: Μία "βιλίτσα" όπως μου την περιέγραψε ο φίλος delta66, πλήρως "επιπλωμένη":

1) Πόσο κοστίζει;

2) Που μπορώ να την αγοράσω;

3) Θα χρειάζεται και χειροκίνητη αλλαγή νερού; Η αυτό που περιγράψε είναι πλήρως αυτοκαθαριζόμενο;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να πω ότι εχω εντυπωσιαστεί από τις γνώσεις σας και το πάθος σας στο θέμα! :D:)

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις και τη βοήθεια! :angry2:

Άρα λοιπόν έχω έναν επίδοξο φυγά στα χέρια μου! Χα! Δε θα του περάσει!!! :thumbup:

Ωραία, σημείωσα ότε μου είπατε και πιστεύω οτι μπαίνω στο κλίμα!

Η απόρία μου τώρα είναι η εξής: Μία "βιλίτσα" όπως μου την περιέγραψε ο φίλος delta66, πλήρως "επιπλωμένη":

1) Πόσο κοστίζει;

2) Που μπορώ να την αγοράσω;

3) Θα χρειάζεται και χειροκίνητη αλλαγή νερού; Η αυτό που περιγράψε είναι πλήρως αυτοκαθαριζόμενο;

Σε χανω λίγο... τι εννοεις βαλιτσα??Που την αναφερει ο delta66??

Link to comment
Share on other sites

Βιλιτσα βρε τι βαλιτσα!!! χαχαχχαχα

Μπορεις να ξεκινησεις βαζοντας αγγελια ωστε να βρεις απο εναν συνχομπιστα ενα ενυδρειακι 30-40λτ με φιλτρο και θερμοστατη σε καλη τιμη :)

Link to comment
Share on other sites

30 λιτρα κομπλε απο pet city 50 ευρω :angry2:

Παω συχνα στα συγκεκριμενα καταστηματα και σκεφτομαι να το παρω και εγω :D

Παρε 10 κιλα χαλαζιακη αμμο(9,80)

Παιρνεις ενα μικρο ξυλο(περιπου 6 ευρω) και δενεις πανω μια ανουμπια!

Μια valisneria με 2-3 ριζες και την χωριζεις(εγω την ειχα παρει 11 ευρω)

Και μπορεις να βαλεις και αλλα φυτα.

Αν βρεθει καποιος να σου δωσει κλαδεματα ακομα καλυτερα :thumbup:

vag0s.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε χανω λίγο... τι εννοεις βαλιτσα??Που την αναφερει ο delta66??

πσσσσσττττ.... βΙλίτσα... όχι βΑλίτσα :)

1) Εξαρτάται... Γενικά να υπολογίζεις από 30 ευρώ μέχρι και 50-60 για ένα ενυδρειάκι 30 λίτρα, πιθανόν και με φιλτράκι μέσα...

2) Ενυδρειακό κατάστημα ή κάποιο petshop που να έχει και ενυδρειακά προϊόντα (δες διευθύνσεις και τηλέφωνα ΕΔΩ).

3) Θα χρειάζεται στην αρχή εβδομαδιαία αλλαγή νερού και στην πορεία ΠΙΘΑΝΟΝ πιο αραιά!

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει! Κάπου διάβαζα στο ιντερνετ για κάτι τρελές τιμές και είχα αγχωθεί! Αλλά πιστεύω οτι αξίζει ο Μπουρμπουλήθρας μου 50-60 ευρώ! Είναι γλύκας! :)

Ρε παιδιά, κάτι ακόμα, ένα ενυδρείο 40L τι διαστάσεις έχει περίπου;

Και όταν λέτε οτι θα χρειάζεται εβδομαδιαία αλλαγή νερού, πώς ακριβώς το κάνεις αυτό όταν μιλάμε για 40L δεν είναι λίγο δύσκολο;

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει! Κάπου διάβαζα στο ιντερνετ για κάτι τρελές τιμές και είχα αγχωθεί! Αλλά πιστεύω οτι αξίζει ο Μπουρμπουλήθρας μου 50-60 ευρώ! Είναι γλύκας! :)

Ρε παιδιά, κάτι ακόμα, ένα ενυδρείο 40L τι διαστάσεις έχει περίπου;

Και όταν λέτε οτι θα χρειάζεται εβδομαδιαία αλλαγή νερού, πώς ακριβώς το κάνεις αυτό όταν μιλάμε για 40L δεν είναι λίγο δύσκολο;

Αναλογως την εταιρεια και το σχημα του.

ΝΑ υπολογίζεις περιπου 40 εκατοστα μήκος.

ΠΑντως σε ένα άλλο καταστημ ενυδρειο full extra 40-50λτρ με65€ με δωροεπιταγη το 50%

Αρα βγαινει 32,5 το ενυδρειο και άλλα 32,5 για τα υπολοιπα παρελκομενα που θα χρειαστεις. (αντιχλωριο, βακτηρια, διακοσμηση κλπ). :thumbup:

Υ.Γ. Ενταξει ρε τρουπη.... ειμαι και μυωπς!!! μη βαρας!!! :D

Link to comment
Share on other sites

...Η απόρία μου τώρα είναι η εξής: Μία "βιλίτσα" όπως μου την περιέγραψε ο φίλος delta66, πλήρως "επιπλωμένη":

1) Πόσο κοστίζει;

2) Που μπορώ να την αγοράσω;

3) Θα χρειάζεται και χειροκίνητη αλλαγή νερού; Η αυτό που περιγράψε είναι πλήρως αυτοκαθαριζόμενο;

- Ενυδρειο 30-40 λιτρων. Θα κοιταξεις να ειναι νορμαλ ενυδρειο 5 ισια τζαμια σε σχημα ειτε κυβου ειτε παραληλεπιπεδου και οχι τιποτα στρογγυλα ή εξαγωνα ή πορτατιφ και οτι αλλο μη πρακτικο και μη λειτουργικο εχουν σκεφτει. Απο 40-50 εβρω βρισκεις ενα αξιοπρεπες (φυσικα μπορει να υπαρχουν και πιο φτηνες λυσεις)

Κοιτα και εδω που για ενυδρεια που κοστίζουν πανω από 50 ευρώ υπαρχει δωροεπιταγη 50% και μπορεις να ψωνισεις με αυτα καποια απο ατα υπολοιπα που χρειαζονται.

Μπορει αναλογα το ενυδρειο να εχει και σαν εξτρα θερμαντηρες κλπ και να γλυτωσεις αγορες,

Εγω προτιμω να ειναι "αδειο" και να επιλεξω εγω ποια εξαρτηματα (θερμαντηρα, φιλτρο κλπ) θα βαλω.

Μεχρι σημερα (31/8) ισχυει και μια αλλη προσφορα με 30% δωρο σε οτι αγοραστει.

- Αν επιλεξεις να παρεις ξεχωριστα εξαρτηματα...

Ενα θερματηρας jager 25W εχει 19Ε, ενα φιλτρακι resun magi 200 εχει 9E, ενα θερμομετρο ακριβειας sera εχει 3,5 ενα driftwood αναλογα το μεγεθος, την ποιοτητα και το βαρος απο 5-15, αμμος με 6,5 εβρω ενα 5κιλο εισαι ΟΚ.

- Φυτα εχουν απο 5 -20 εβρω αλλα οπως σου ειπα μπορεις να βρεις σε αγγελιες αλλα και στο μηνιαιο καφε του ΑΖ που μαζευομαστε, κλαδεματα που χαριζονται.

Java moss μπορεις να παρεις και απο ebay σε καλη τιμη, αντεχει το ταξιδι, και αν δεν αντεξει τη βγαζεις μια φωτο και τη στελενεις στο ebayσοπα και σου στελνει αλλη. Δοκιμασμενο.

Κοιτα σε αυτο το καταστημα (aquaticmagic) για java moss http://stores.shop.ebay.co.uk/AquaticMagic__W0QQ_armrsZ1

- Τα φυλλα απο ebay επισης, εχουν οπως ειδες παμφθηνα (πηρα 100 baby Φυλλα με 6 εβρω συνολο με μεταφορικα, Ελλαδα αποφυγε τα εχουν σχεδον 1 εβρω το φυλλο !!!!!!???????)

Κοιτα σε αυτο καταστημα http://stores.shop.ebay.co.uk/Amys-Ketapan...c__W0QQ_armrsZ1

- Ξεχασα να σου πω πριν, να παρεις και μια αποχη (2-3 εβρω)

- Επισης πολυ χρησιμο εξαρτημα του ενυδρειου ειναι οι χρονοδιακοπτες, θα χρειαστεις ενα για να ανοιγοκλεινει σε τακτα και συγκεκριμενα διαστηματα το φωτισμο το ενυδρειου (7-8 ωρες ειναι ΟΚ αλλα συνεχομενες).

Με 9 εβρω απο praktiker βρισκεις αξιοπιστο ψηφιακο προγραμματιζομενο χρονοδιακοπτη.

Εχει και ημερισιο μηχανικο με 4 εβρω (δεν τον εχω δοκιμασει αλλα εχω ακουσει οτι ειναι και αυτος ΟΚ)

Ενα ενυδρειο παντα χρειαζεται τη καθημερινη φροντιδα και τον ελεγχο καποιου ανθρωπου.

Για να λειψει καποιος πανω απο μια εβδομαδα θα χρειαστουν πολλοι αυτοματισμοι που ειναι ακριβοι σε κοστος, ταιστρα, αυτοματη αναπληρωση νερου για την εξατμιση, αυτοματες αλλαγες κλπ

Αλλαγες νερου θα κανεις εσυ χειροκινητα μια φορα την εβδομαδα το 25-30% (ειναι μια συνηθης δοκιμασμενη ρουτινα) οπως σου ειπα πιο πανω με νερο ιδιας θερμοκρασιας να μεινει με αντιχλωριο 2-3 ωρες σε δοχειο ή ακομα και ποτηστηρι (καινουριο) και να το εισαγεις αργα. Το νερο θα το βγαζεις απο το ενυδρειακι με διαφανες αλφαδολαστιχο 10mm το πιο χοντρο (1 εβρω το μετρο απο πρακτικερ) κατευθειαν στην αποχετευση ή σε αλλο κουβα (οχι στου καθαρου νερου της αλλαγης αφου θα ειναι γεματος με το καθαρο νερο). Στην ακρη του λαστιχου βαλε καποιο τουλι για να μη ρουφηξει και το ψαρι και το ψαχνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει ο Φιλος Vicious πουλαει ενα ενυδριο 54 λιτρα στα 40 ευρω..

ΕΔΩ

Αν του βγαλεις την αμμο και το μαυρο φοντο νομιζω πως θα ειναι το τελειο σπιτι για τον μονομαχο σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Ώπα! Πολύ καλή περίπτωση μου φαίνεται αυτή η προσφορά του φίλου Vicious! Έχει και κάποια πράγματα ήδη πάνω ε;

Μμμ ενδιαφέρον! Πιστεύετε οτι θα είναι καλο σπιτάκι για το μονομάχο μου;

Link to comment
Share on other sites

Βίλα θα ειναι :) Αν βαλεις και 2-3 φυτακια και μια ριζα ξυλο τοτε θα ειναι 5* ξενοδοχειο :D

ΥΓ. Δεν βαρεσα βρε ... ακομα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις το ενυδριο του Φιλου...

Σου προτεινω πρωτα να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρακι,και Χαλαζιακη αμμο...Οτι χρωμμα προτιμας...

Στην συνεχεια να πας και να παραλαβεις το ενυδριο απο τον φιλο και θα ζητησεις και μπολι απο καποιο φιλτρο του...

Vicious ελπιζω να εχεις μπολι.:D

Αν δεις στην τελευταια υπενθυμηση αναφερει πως χαριζει και κλαδεματα οπου πιστευω πως με αυτα θα νιωθει ανετα ο μονομαχος σου...

Kαι καλη συνεχεια στον ψαρη σου...:)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο απλα με πολυ χαμηλη ροη ... να μη δυσκολευεται να ανεβει στην επιφανεια για αερα :)

ΥΓ Δε βαρεσε ...οχι βαρεσα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...