Jump to content

απορία


Recommended Posts

Γειά σας και καλό χειμώνα.

Εχω ενα ενυδρείο 180 lit με ζοωτόκα και χωρις φυτα ( ενημερότηκα )

Αυτό που παρατήρησα τωρα τελευταια και θελω τις γνώμες σας ειναι το εξής .

Μέσα στο ενυδρείο εχω για το οξυγόνο το συστημα με τις αεροπετρες , οι μπουρμπουλιθρες λοιπον παλιοτερα θυμαμε οτι μολις φτανανε στην επιφάνια σκαγανε , τωρα τελευταια φτανουν στην επιφανεια και διατηρούντε για καποιο διαστημα (5-10 δευτερολεπτα ) σαν να εχει αλλαξει κατι ( η υφή του νερου ; ), εμενα παντος μου φένεται σαν καλο σημάδι , αλλα παλι δεν ειμαι και σίγουρος.

Ειναί ;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και σε τί ποσοστό? Ποιες είναι οι τιμές του νερού σου? (κυρίως ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3)

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία: 28C

Αλλαγές νερού: 30% κάθε μηνα

Ph: 7,5 - 8

Kh: 10

Gh: 15 - 20

Νο2: 0

No3: 0 - 15

Nh3 Nh4 δεν μετρησα ( εχθες εκανα αλλαγη )

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα το 30%.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάθετε καθόλου καλά η μέτρηση των ΝΟ3 σου... 30% το μήνα αλλαγή νερού, με ζωοτόκα, χωρίς φυτά και να έχεις μηδενικά έως και ελάχιστα ΝΟ3 μου φαίνεται δύσκολο έως απίθανο. Συνήθως ο συνδυασμός ΝΟ3 με υψηλή θερμοκρασία κάνει το νερό πιο... γλοιώδες και δημιουργεί κάτι σαν σαπουνάδα στην επιφάνεια του ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναμετρησω σημερα μαζι με τα NH3 NH4. ( το θέμα ειναι οτι με τα στικακια ποτε δεν ειμαι σιγουρος )

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναμετρησω σημερα μαζι με τα NH3 NH4. ( το θέμα ειναι οτι με τα στικακια ποτε δεν ειμαι σιγουρος )

Άρχισε σιγά σιγά να αγοράζεις υγρά... Μία καλή αρχή είναι ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ3 που τα θες άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να αυξήσεις τις αλλαγές νερού στο 30% σε κάθε περίπτωση.

Στην επιφάνεια του νερού σου κατα πάσα πιθανότητα έχει δημιουργυθεί ένας υμένας.

Συνήθως αποτελείται απο διάφορα απόβλητα των φυτών και ψαριώ και μικρό ποσοστό πράσινης άλγης(αόρατη με το μάτι).

Ο υμένας αυτός δημιουργεί μια διεπιφάνεια την οποία θέλει κάποιο χρόνο να διαπεράσει ο αέρας που είναι εγκλωβισμένος στις φυσαλίδες (πρέπει να δημιουργηθούν οι απαραίτητες δυνάμεις)

Σε κάθε περίπτωση με συχνές αλλαγές νερού και με εντονότερη διατάραξη της επιφάνειας το φαινόμενο εξαλείφεται.

Υ.Γ. Γενικά τα νιτρικά βοηθούν στην ανάπτυξη του υμένα οπότε θα συμφωνήσω οτι έιναι λίγο δυσκολο να έχεις τόσο χαμηλές τιμές :):D:thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα αγόρασα test Ph και NO3 ( τις SERA ) και τα έκανα πάλι.

PH : 8

ΚH : 10

GH : 15

NO2 : 0

NO3 : 0 -20

Αυτά με τα στικακια τις DENNERLE

To PH τις SERA έβγαλε πάλι 8

Το ΝΟ3 τις SERA 10 mg/l ( και λιγότερο μπορώ να πω )

Και το NH3-NH4 τις tropic marin 0,05 mg/l

Το κακό είναι ότι η θερμοκρασία έφτασε 30C

Link to comment
Share on other sites

εχτές έκανε αλλαγή είπε... λογικό είναι να έχει αυτές τις τιμες...

+ οτι δεν ξέρουμε την ιχθυοφόρτηση του 180 λίτρων ενυδρείου.

το Νο3 της σέρα πες μου λίγο πως καταλαβενεις πως είναι λιγότερο απο 10;

προσπάθησε για συχνότερες αλλαγές στο νερό

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια δεν έχω πολλά 3 guppy 5 molly (και όλα τους είναι μικρά 6-7 μηνών έχουν γεννηθεί στο ενυδρείο) 1 καρδινάλιο και ένα πλακόστομο .

Το τεστ του NO3 έχει ένα ανοιχτό πορτοκαλί για τα 10mg/l , εμένα μου φαίνεται λίγο ποιο ανοιχτό το χρώμα του υγρού.

Link to comment
Share on other sites

Τον καρδιναλιο βγαλτον δεν ταιριαζει με τα αλλα ψαρια σου γιατι θελει διαφοερτικες συνθηκες νερου (αλλα δεν πρεπει να μπαινει και μονο ενας αφου ζει σε ομαδες). Το τεστ ΡΗ της τετρα θα σε δυσκολεψει κατα την αποψη μου. Πως θα καταλαβεις αν εχεις 7,6 η 7,8 ; Θα ηταν καλυτερα να προτιμας τα τεστ της ΑΡΙ (κατα την γνωμη μου ειναι πιο αξιοπιστα). :)

Link to comment
Share on other sites

Τον καρδιναλιο βγαλτον δεν ταιριαζει με τα αλλα ψαρια σου γιατι θελει διαφοερτικες συνθηκες νερου (αλλα δεν πρεπει να μπαινει και μονο ενας αφου ζει σε ομαδες). Το τεστ ΡΗ της τετρα θα σε δυσκολεψει κατα την αποψη μου. Πως θα καταλαβεις αν εχεις 7,6 η 7,8 ; Θα ηταν καλυτερα να προτιμας τα τεστ της ΑΡΙ (κατα την γνωμη μου ειναι πιο αξιοπιστα). :)

Για τον καρδινάλιο έχεις δίκιο το ξέρω αλλά όταν τον πείρα μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, μετά το διάβασα κάπου, αλλά ήταν ποια αργά, τώρα δεν έχω που να τον βάλω. Και από τους φίλους μου κανείς δεν ασχολείτε με το άθλημα, τουλάχιστον να τον δώσω ( το ότι δεν πάει μόνος του μου το είπαν είχα πάρει 5).

Και κάτι άλλο για το τεστ. Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου και όταν τελειώσει αυτό της sera θα πάρω τις API αλλά, πες ότι έρχεται ένας άλλος και μου λέει πως θα καταλάβεις αν έχεις 7,65 η 7,69; Να πάρεις ένα ηλεκτρονικό PHάμετρο. (νομίζω έχει ακρίβεια μέχρι και δεύτερο δεκαδικό) Τώρα θα μου πεις το παρατραβάς, (το ξέρω ) απλά μου έκανε εντύπωση. Το να ξέρεις ότι το PH είναι 7 με 7,5 δεν φτάνει;

Link to comment
Share on other sites

1. Τον καρδιναλιο να τον χαρισεις το ταχυτερο ειτε σε καποιο μαγαζι ειτε σε μελος του φορουμ που ισως ενδιαφερεται (γι'αυτο υπαρχουν οι αγγελιες). Ειναι τουλαχιστον παραλογο να περιμενεις να πεθανει αργα και βασανιστικα επειδη ετυχε να καταφερει να επιβιωσει μεχρι τωρα ενω οι αλλοι 4 δεν αντεξαν.

2. Ναι ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις αν εχεις 7,1 η 7,4. :) Αν ειναι 7,12 η 7,18 δεν ειναι τοσο σημαντικο. Χρειαζεται τοση αναλυση; :thumbup: Αν θελεις να παρεις ηλεκτρονικο οργανο η θα κανεις χρηση υγρων ειναι στην οικονομικη σου ευχερια, το αν μετρας λαθος και στηριζεσαι σε αυτες τις μετρησεις ............... ειναι @^%$*&%.- :D

Link to comment
Share on other sites

]το αν μετρας λαθος και στηριζεσαι σε αυτες τις μετρησεις ............... ειναι @^%$*&%.- :D

Μου'λειψες :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη στην μετρηση της οξυτητας γινεται λογαρυθμικα.

Το νερο με 7 πεχα ειναι 10 φορες πιο αλκαλικο απο το νερο με 6 πεχα, εχω το νερο με 8 πεχα ειναι 100 φορες πιο αλκαλικο απο το νερο με 6.

Τα ψαρια δεν αντεχουν τις αποτομες αλλαγες στην οξυτητα οπως και σε αλλες παραμετρους του νερου που μπορει να φερουν μεχρι και αμμεσο θανατο.

Καλο ειναι να μη εχει το νερο διακυμανσεις πανω απο 0,2 βαθμους στο πεχα ανα 24 ωρες για να μη εχουμε μακροχρονα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

....Αν θελεις να παρεις ηλεκτρονικο οργανο η θα κανεις χρηση υγρων ειναι στην οικονομικη σου ευχερια, .....

Μια και μιλάμε για οικονομική ευχέρεια ένα ηλεκτρονικό πεχαμετρο ( στο e-bay ας πούμε ) έχει 20 - 30 $ Με μεγάλη ακρίβεια στη μέτρηση και σε σχέση με τα υγρά τεστ ποιο φτηνό Εκτός και αν παίζουν άλλα που δεν ξέρω, π.χ. είναι μονό για μια χρήση!!!. Υπάρχουν κάποια χαρακτηρίστηκα που πρέπει να έχει ένα ηλεκτρονικό πεχαμετρο για να θεωρείτε καλό και αξιόπιστο ; ( λέω να ψάξω να πάρω ένα ).

Link to comment
Share on other sites

...Υπάρχουν κάποια χαρακτηρίστηκα που πρέπει να έχει ένα ηλεκτρονικό πεχαμετρο για να θεωρείτε καλό και αξιόπιστο ; ( λέω να ψάξω να πάρω ένα ).
Ολα τα ιδια χαρακτηριστικα εχουν.

Ενα πεχαμεττρο με ενα ηλεκτροδιο.

Οτι πληρωνεις παιρνεις.

Καποια ηλεκτροδια εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.

Αν ομως το πεχαμετρο κοστιζει καμια 30 εβρω και σου κραταει 2 χρονια, αντι να αντικαταστησεις το ηλεκτροδιο, το πετας και αγοραζεις αλλο :)

Διαλεξε απλα ενα που εχουν παρει πολλοι συνχομπιστες και εχουν μεινει ευχαριστημενοι.

Καλο ειναι το "πακετο αγορας" να εχει και τροφοδοτικο (αντι μπαταριες) και υγρα καλιμπραρισματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κατα τη γνωμη μου φταιει η αλλαγη νερου (μηνιαι???λιγο παραλογο)!!!οπως ειπαν και πιο πανω 30% καθε εβδομαδα θα ηταν οτι πρεπει!!

καλη συνεχεισ!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

επισης μπορεις οταν κανεις αλλαγη να βγαζεις το νερο της επιφανειας με ενα ποτηρακι, αν το υπολοιπο το βγαζεις με λαστιχο... ετσι οτι εχει κανει αυτο που ειπαν πριν σαν υμενα θα φυγει...προσπαθησε ομως να λυσεις τη ριζα του προβληματος και οχι τα αποτελεσματα. καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...