Jump to content

Sos γεννα σκαλαριων


GXSARA

Recommended Posts

καλησπερα μολις τωρα ειχαμε γεννητουρια.καμια 100 αυγα πανω στο φιλτρο και γεννανε ακομα,τα εχω μεσα στο 120λιτρο ενυδρυ αλλα μεσα εχω και αλλα ψαρια και 2 γλυφτες. εχω βεβαια και ενα 40 αρι ενυδρειο το οποιο εχω 2 πλατυ. μπορω να τα μεταφερω εκει?και πως?καμια λυση για να τα σωσω πριν γινουν κολατσιο για τουσ υπολοιπους. βεβαια τα σκαλαρια υπερεχουν μεσα στο ενυδρειοειναι μεγαλα και δεν αφηνουν κανενα να πλησιασει. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αλλα 2 σκαλαρια πιο μικρα 2 γλυφτες και ενα corydoras paleatus albino ama to leo καλα.

Link to comment
Share on other sites

αλλα 2 σκαλαρια πιο μικρα 2 γλυφτες και ενα corydoras paleatus albino ama to leo καλα.

Εκτος απο τη γεννα να ξερεις οτι τα ψαρια αυτα δεν κανουν για 120 λιτρα :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι παρα πολλα και παει να πεσει κατω κανενα αυγο το τρωνε οι ιδιοι...

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα μετα το εμαθα απο εδω

Αυτο ας το αναλυσουμε οταν δουμε τελικα τι θα γινει με τη γεννα :)

Link to comment
Share on other sites

μονο ph 7,4 θυμαμε τα αλλα δυστηχως δεν τα εχω μπροστα μου τωρα και ειναι λιγακι δυσκολο να παω να τα δω αυτην την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

πολυ φοβαμαι οτι τα αυγα σου δεν θα γονιμοποιηθουν. το σπερμα του αρσενικου δεν θα μπορεσει να διαπερασει το κελυφος του αυγου, διοτι αυτο θα ειναι πολυ σκληρο, λογω του νερου. συνηθως απαιτηται νερο μαλακο και ΡΗ κατω του 7. οποτε αν δεις οτι τα αυγα θα σαπισουν να ξερεις το λογο και να φτιαξεις το νερο σου γιατι τα σκαλαρια σου εχουν διαθεση!!

εχομαι να τα καταφερουν!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να τα μεταφερω στο 40λιτρο?

εφοσον το ζευγαρι ειναι και κυριαρχο (οποτε τα αυγα δεν κυνδινευουν απο τα αλλα ψαρια) και το νερο σου σκληρο (αν βρεις μαλακο να βαλεις στο 40λιτρο, μονο και μονο η αποτομη αλλαγη του νερου θα κανει ζημια στα σκαλαρια σου) δεν νομιζω οτι αξιζει να τα μεταφερεις. να σου πω επισης οτι υπαρχει ενδεχομενο οτι απο το πολυ κυνηγητο που θα πεσει προκειμενου το ζευγαρι να προστατευσει τα αυγα του(εξαιτιας της κακης αναλογιας λιτρων-πλυθησμου) , ισως δημιουργηθει στο ζευγαρι στρες και κοπωση και τελικα να φανε τα αυγα τους. μην απελπιστεις. κανονησε την επομενη φορα να εχεις σωστες συνθηκες, γιατι σιγουρα θα υπαρξει επομενη φορα(αφου ετσι εκαναν αυγα).

το καλυτερο που μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη (για μενα) ειναι να τα αφησεις ως εχει. απλα προσπαθησε στο μελλον να μαλακωσεις το νερο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...