Jump to content

Φυτα. Τι να κανω?


Recommended Posts

Καλημερα. Χθες πηρα κατι φυτα απο ενα πετ σοπ. Ο καταστηματαρχης μου ειπε πως το μονο που εχω να κανω ειναι να βγαλω το μαυρο πλαστικο που συγκρατει τις ριζες και να το φυτεψω. Αλλα το πλαστικο μεσα ειχε και βαμβακι. Κανει να το φυτεψω μαζι? Επισης χρειαζεται να βαλω καποιου ειδους λιπασμα? Τελος, θα ηταν καλο να εβαζακατω απο το χωμα που τα εχω φυτεψει τροφη ψαριων ως λιπασμα?

post-14686-1251962496_thumb.jpg

post-14686-1251962439_thumb.jpg

Οι φωτο των φυτων μου. Μηπως αναγνωριζεται τα ειδη?

Έγινε επεξεργασία - nikosstalone
Link to comment
Share on other sites

το πλαστικο μεσα ειχε και βαμβακι. Κανει να το φυτεψω μαζι?

Τον πετροβάμβακα πρέπει να τον αφαιρέσεις προσεκτικά χωρίς να καταστρέψεις τις ριζούλες των φυτών σου

Επισης χρειαζεται να βαλω καποιου ειδους λιπασμα?

Σίγουρα θα βοηθούσε, χωρίς να είναι εντελώς απαραίτητο, να βάλεις κάποια ταμπλέτα γενικής λίπανσης (με όλα τα μακρο/μικρο στοιχεία)

Τελος, θα ηταν καλο να εβαζακατω απο το χωμα που τα εχω φυτεψει τροφη ψαριων ως λιπασμα?

Αυτο δε νομίζω ότι ενδείκνυται...

Οι φωτο των φυτων μου. Μηπως αναγνωριζεται τα ειδη?

Το πρώτο μοιάζει με κρυπτοκορίνα και το δεύτερο με java fern. Αν το δεύτερο είναι όντως fern τότε δεν πρέπει να φυτευτεί στο χαλίκι αλλά να στερεωθεί σε κάποια πετρούλα ή ξύλο με κλωστή ή πετονιά

Δες και το βιντεάκι που θα βρεις εδώ: http://www.tropica.com/go.asp?article=883

Για όλα τα παραπάνω καλό θα ήταν να περιμένεις και τις απαντήσεις άλλων εμπειρότερων από μένα

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο φυτό πρέπει να είναι Cryptocoryne undulata χωρις να είμαι απόλυτα βέβαιως καθώς είνα λίγο θολή η φωτό.

Το δευτερο φυτό σου είναι Microsorium pteropus

Αντίστοιχα πληροφορίες θα βρείς:

Microsorium Pteropus

Cryptocoryne undulata

Όπως θα διαβάσεις είναι φυτά χαμηλών απαιτήσεων τα οποία αντέχουν σε σκληρό νερό (π.χ. της βρύσης) και χαμηλό φωτισμό. (Το έχω δοκιμάσει με μεγάλη επιτυχία)

Το pteropus πρέπει οπωσδήποτε να δεθεί πάνω σε βράχο ή καλύτερα ρίζα μέχρι να πιάσουν οι ρίζες του. :)

Καλό θα ήταν να αφαιρέσεις άμεσα φύλα τα οποία είναι ακόμα και ελαφρώς χαλασμένα καθώς επιβαρύνουν την υγεία των φυτών ειδικά τώρα που προσπαθούν να πιάσουν ρίζες. :D:thumbup:

Για τον συγκεκριμένο αριθμό φυτών είναι υπερβολή να βάλεις υπόστρωμα εκτός εαν αργότερα προσθέσεις κι άλλα φυτά.

Στην περίπτωση που αρκεστείς σ' αυτά θα πρότεινα υγρό λίπασμα το οποίο θα προσθέτεις σε πολύ μικρή αναλογία.

Υ.Γ. Πές μου τι φωτισμό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Και πόσα λίτρα καθαρα?

Και ποιας εταιρείας η λάμπα αν γνωρίζεις?

Φαντάζομαι η λάμπα fluorescent...

Έγινε επεξεργασία - gabri.c
Link to comment
Share on other sites

Το βαμβάκι το αφαιρείς σε κάθε περίπτωση

Με προσοχή να μην σπάσεις κάποια βασική ρίζα των φυτών

Πολύ πιθανό είναι αφού το αφαιρέσεις να δείς οτι η cryptocoryne αποτελείται απο 3-4 ξεχωριστα φυτά τα οποία τα φυτέυεις σε απόσταση περίπου 5 πόντων μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα :)

Και η λάμπα σου είναι τελικά μια χαρά για τα φυτά που έβαλες

Ισως να μην χρειάζεσαι και λίπασμα. Καλύτερα ξεκίνα χωρίς και αν δεις οτι τα φυτά δεν είναι στην καλύτερη φορμα τους τότε προσθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

να μην βάλλεις πάντως τροφή κάτω από τα φυτά!! (ελπίζω να σε πρόλαβα!)

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε τα παραθυρα, κλεισε τα φωτα του δωματιου, εχε ανοιχτο το φως του ενυδρειου μονο, και απενεργοποιησε το φλας στην καμερα.

Ξαναβγαλε φωτο και ανεβασε τη :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...