Jump to content

Νεο ενυδρειο


steve4

Recommended Posts

Σε λίγες μέρες θα έχω το πρώτο μου ενυδρειο. Καταρχην θα ηθελα να ρωτησω μήπως ξερετε τι διαφορά υπάρχει μεταξύ των JUWEL REKORD 800 και JUWEL RIO 125, πέρα από την τιμή και τα 10lt. Ποιο θεωρείτε καλύτερο για ένα αρχάριο? Έχω την εντύπωση ότι στο REKORD 800 ότι λόγω του καπακιού δεν μπορεί εύκολα να προσαρμοστεί έξτρα εξοπλισμός π.χ. αυτόματη ταϊστρα!!

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν τα αγγελόψαρα ταιριάζουν με τα tetra neon. Εγώ έχω διαβάσει ότι δεν ταιριάζουν αλλά βλέπω αρκετούς, ακόμα και εδω μέσα, να τα έχουν και συμβιώνουν αρμονικά.

Εσείς μήπως έχετε καμία καλύτερη πρόταση για ψάρια για αυτό το ενυδρείο?? Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να το φορτώσω (Μιλάμε πάντα με αληθινά φυτά!).

Μετά από αυτόν το βομβαρδισμό ερωτήσεων, σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Για τις διαφορες των ενυδρειων μπορεις να δεις το σαιτ της εταιρειας. http://www.juwel-aquarium.de/en/index.htm

Τα εχει αναλυτικα και εδω http://www.juwel-aquarium.de/data/Pdf/gbw/en/Haupt.pdf

Μια βασικη διαφορα ειναι τα καινουρια rio εχουν Τ5 λαμπες ενω τα rekord Τ8.

Και γενικα ειναι καλυτερη σειρα τα rio.

Για τα ψαρια που ρωτας ειναι χιλιαδες οι αναφορες στα προφιλ των ψαριων που λενε οτι τα neon δεν πρεπει να διατηρουνται με κιχλιδες και γενικα επιθετικα ψαρια.

Οσοι διατηρουν neon με κιχλιδες δεν εχουν χασει ποτε κανενα? κανουνε καταμετρηση δλδ και ειναι ολα παροντα στην πρωινη αναφορα? :) ή απλα δεν πειραζει αν φανε και κανενα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου θα ειναι 10 λιτρο?

Οχι!. Το REKORD ειναι 110 lt και το RIO 120lt. Αναμεσά στα δύο αυτά παίζω με πιο πιθανό το δεύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου θα ειναι 10 λιτρο?

Φιλε μου... διαβαζε ολα οσα γράφονται σε ένα θέμα και μετα πόσταρε.

Ηταν σαφες αυτο που έλεγε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία βοήθεια ρε παιδιά???

Τι θες να σου πουμε;

Το ΡΙΟ να παρεις :angry2:

Εκτος απο τις λαμπες ειναι και πιο ωραιο το καπακι του απο το rekord :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Den φταιει κανενας αλλο, αλλα εσυ Δελτα 666 που του απαντας. Η σημερινη νεολαια παει κατα διαολου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...