Jump to content

Βότσαλα στο Ενυδρειο.


haf

Recommended Posts

Εχω το 90 Lt (Aquatlantis) και θέλω πριν ξεκινήσω να βαλω νερο κλπ κλπ να κολλήσω βοτσαλα θαλάσσης και να καλυψω το μαυρο κάλυμα του φιλτρου στην κάθετη επιφανεια τουτου για να μην ειναι αντιαισθητικό . Το ειδα σε αλλο ιδιο ενυδρειο και μου αρεσε.

Εχω διαβασει οτι πρπεπει να τις βρασω... εκτος απο αυτο χρειαζεται και τιποτα αλλο??

Με τι να τις κολλήσω? με σιλικόνη??

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδριο σου προοριζεται για χαμηλου Ph και σκληρωτητων Kh Gh....

Σου προτεινω να προσεξεις οι πετρες να μην ειναι Ασβεστολιθικες....

Αν τωρα προοριζεται για σκληρα νερα οι πετρες καλο θα ειναι να ειναι ασβεστολιθικες ωστε να σε βοηθησουν και στις σκληροτητες αλλα και μην ασβεστολιθικες να ειναι δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα....

Για να τσεκαρεις αν οι πετρες ειναι ασβεστολιθικες χρειαζεται να τιξεις καποιο οξυ πανω τους οπως Ξυδι η Κετσαπ...

Αν αφρισει η πετρα στο σημειο που εριξες το οξυ τοτε ειναι ασβεστολιθικη...

Προσοχη δωσε και στην σιλικονη που θα τις κολησεις...Παρε σιλικονη για ενυδριακη χρηση και οχι αντιμουχλικη η οτιδηποτε αλλο..Αν δεν γραφει η σιλικονη για ενυδριακη χρηση καλυτερα να μην την χρησιμοποιησεις,...

Τελος οι πετρες δεν νομιζω να χρειαζονται καποιο βρασιμο....Ενα καλο ξεβγαλμα με καυτο νερο νομιζω αρκει.... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδριο σου προοριζεται για χαμηλου Ph και σκληρωτητων Kh Gh....

Σου προτεινω να προσεξεις οι πετρες να μην ειναι Ασβεστολιθικες....

Αν τωρα προοριζεται για σκληρα νερα οι πετρες καλο θα ειναι να ειναι ασβεστολιθικες ωστε να σε βοηθησουν και στις σκληροτητες αλλα και μην ασβεστολιθικες να ειναι δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα....

Για να τσεκαρεις αν οι πετρες ειναι ασβεστολιθικες χρειαζεται να τιξεις καποιο οξυ πανω τους οπως Ξυδι η Κετσαπ...

Αν αφρισει η πετρα στο σημειο που εριξες το οξυ τοτε ειναι ασβεστολιθικη...

Προσοχη δωσε και στην σιλικονη που θα τις κολησεις...Παρε σιλικονη για ενυδριακη χρηση και οχι αντιμουχλικη η οτιδηποτε αλλο..Αν δεν γραφει η σιλικονη για ενυδριακη χρηση καλυτερα να μην την χρησιμοποιησεις,...

Τελος οι πετρες δεν νομιζω να χρειαζονται καποιο βρασιμο....Ενα καλο ξεβγαλμα με καυτο νερο νομιζω αρκει.... :thumbup:

Λοιπον δεν βραζεις τις πετρες :bowdown:

Γεμιζεις ενα κουβα με νερο τις ριχνεις μεσα και βαζεις λιγη χλωρινη καθαρη (που και που ανακατευεις):o

Την επομενη ξεπλενεις τον ξαναγεμιζεις προσθετοντας λιγο αντιχλωριο(που και που ανακατευεις) :rasp:

Μετα τις ξεπλενεις και ειναι ετοιμες :rasp:

Προσοχη στη σιλικονη!!!!!

Εκτος απο το οτι πρεπει να ειναι καθαρη πρεπει να εχει απεξω ενα ενυδρειο η να λεει για ενυδρειακι χρηση :excl:

Θα σου προτεινα την ενυδρειακη BISON!!!

Μπορεις να τη βρεις στο praktiker.

Καλη συνεχεια :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 90 Lt (Aquatlantis) και θέλω πριν ξεκινήσω να βαλω νερο κλπ κλπ να κολλήσω βοτσαλα θαλάσσης και να καλυψω το μαυρο κάλυμα του φιλτρου στην κάθετη επιφανεια τουτου για να μην ειναι αντιαισθητικό . Το ειδα σε αλλο ιδιο ενυδρειο και μου αρεσε.

Εχω διαβασει οτι πρπεπει να τις βρασω... εκτος απο αυτο χρειαζεται και τιποτα αλλο??

Με τι να τις κολλήσω? με σιλικόνη??

Mήπως έχεις φωτογραφία ή μπορείς να μας περιγράψεις με λεπτομέρεια πως ήταν αυτή η κάλυψη του φίλτρου; Γιατί μ'ενδιαφέρει κι εμένα. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις.

Που μπορω να βρω αντιχλωριο? Σε Pet shop?

Δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες αλλα θα βαλω εγω οταν κολλησω τις δικες μου

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια θα εχει το ενυδρειο?

Ιδεα δεν εχω.. μολις ξεκινησα και διαβαζω για να παρω ιδεες απο τους φιλους εδω.

Τι προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Ιδεα δεν εχω.. μολις ξεκινησα και διαβαζω για να παρω ιδεες απο τους φιλους εδω.

Τι προτεινεις?

Για να μη χαλαμε το θεματακι που μελλοντικα ισως ενδιαφέρει καποιο αλλο φιλο, Θα σε παρακαλουσα να ανοιξεις νεο θεμα στο "γενικα περι γλυκου" και να κανεις την ερωτηση σου εκει... Θα χαρουμε πολυ να σε βοηθησουμε.. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδριο σου προοριζεται για χαμηλου Ph και σκληρωτητων Kh Gh....

Σου προτεινω να προσεξεις οι πετρες να μην ειναι Ασβεστολιθικες....

Αν τωρα προοριζεται για σκληρα νερα οι πετρες καλο θα ειναι να ειναι ασβεστολιθικες ωστε να σε βοηθησουν και στις σκληροτητες αλλα και μην ασβεστολιθικες να ειναι δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα....

Για να τσεκαρεις αν οι πετρες ειναι ασβεστολιθικες χρειαζεται να τιξεις καποιο οξυ πανω τους οπως Ξυδι η Κετσαπ...

Αν αφρισει η πετρα στο σημειο που εριξες το οξυ τοτε ειναι ασβεστολιθικη...

Προσοχη δωσε και στην σιλικονη που θα τις κολησεις...Παρε σιλικονη για ενυδριακη χρηση και οχι αντιμουχλικη η οτιδηποτε αλλο..Αν δεν γραφει η σιλικονη για ενυδριακη χρηση καλυτερα να μην την χρησιμοποιησεις,...

Τελος οι πετρες δεν νομιζω να χρειαζονται καποιο βρασιμο....Ενα καλο ξεβγαλμα με καυτο νερο νομιζω αρκει.... :rasp:

Διορθωση,κεζαπι οχι κετσαπ. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και λιγη μουσταρδα :rasp:

Με ακουαφορτε απο το σουπερμαρκετ γινεται το τεστ πιο εγκυρα αλλα θελει προσοχη γιατι ειναι καυστικο.

Αν δεν βαλεις αφρικανες ή ζωοτοκα μη βαλεις τιποτα απο θαλασσα.

ουτε ξαπλωστρα για ηλιοθεραπεια. :angry2:

Ξεκινα να διαβασεις πρωτα πως θα διατηρεις υγειες το νερο και μετα βαζεις ψαρια να μη σου παθουν τπτ και στενοχωρηθεις.

Εδω εχει τα βασικα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...