Jump to content

Ξαφνηκα υψηλη αμμωνια!!!


Recommended Posts

Χαιρετω τους συμφορουμητες και πάλι.....

Εχω ενα μικρο-μεγαλο πρόβλημα.

Ξαφνικα ανέβηκε η αμμωνα στα ύψη... μόνο η αμμωνια ομως.

Αυτο συμβανει μια εβδομαδα τωρα.

Ας παμε απο την αρχη.

Το ενυδρειο ειναι 40λτρ και εχει 1 oranda red cup και 1 funky gold fish.

Απο φυτα 1 ανουβια, 1 φτερη και γρασιδακι.

Τρεχει 4μηνες χωρις κανενα πρόβημα με κανονικο στροσημε απο μπολικο μπολι.

Ειναι το BOYU LJ-38.

To φιλτρο ειναι το εργοστασιακο με υλικα μακαρόνι και μια φετα απο το μπλε σφουγκαρι της juwel το οποιο περιειχε και το μπολι.(και απο πάνω ως προφιλτρο ενυδρειαοκο βαμβακι)

Μετρουσα τα παντα καθε 3-4 μερες και ολα ηταν νορμαλ.

Ιστορικο

Επειδη λοιπον ειχε μπουκωσει το φιλτρο πριν απο 10 μερες περιπου με την καφε κλασσικη μπιχλα ξεπληνα στο νερο του ενυδρειου που αφαιρεσα το σφουγκαρακι το μπλε.

Μετα απο 2 μερες ο ενυδρειο θόλωσε.

Μετραω:

ΝΗ και ειναι στο θεο!!

ΝΟ2 και ειναι 0

ΝΟ3 50

Παιρνω το σφουγκαρι απο το αλλο στρωμενο ενυδρειο και το ξεπλενω στο νερο αυτου του ενυδρειου.

Την επομενη η αμμωνια ειχε πεσει στο μισο και το νερο ξεθόλωνε σιγα σιγα.

Την επομενη εχει ξεθολωσει το νερο αλλα μόνο η αμμωνια στο θεο παλι!!

Αλλαζω νερο και προσθετω βακτηρια της ΑΡΙ.

Μετα παλι το ιδιο....

Μετα απο 2 μερες κανω παλι αλλαγη και προσθετω και τα βακτηρια της ΑΡΙ και ξεπλενω το σφουγκαρι απο το τρίτο στρωμενο ενυδρειο.

Ξανα μετραω την επομενη και ουτοκαθεξης!!!

Εχθες παλι κανω αλλαγη και προσθετω τα ιδια και σήμερα ανεβηκε παλι!!!!

Τι φταιει??? :angry2:

Τι αλλο να κανω???

Οι μετρησεις πλεον ειναι:

ΝΗ στο θεο

ΝΟ2 0

ΝΟ3 50

Υ.Γ. Να προσθεσω οτι ταιζω λίγο καθε 2 μερες, δλδ τη μερα που κανω αλλαγη, 30λεπτα πνρινα κανω την αλλαγη.

Τα ψαρακια φαινονται υγειη. Δεν εχουν αλλαξει συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Aλλαγη νερου κανε, μην παθουν τιποτα τα ψαρια!

Αληθεια μηπως εχεις χασει κανενα και σου ανεβαζει αμμωνια;;

Ειναι οκ τα τεστ;;

Link to comment
Share on other sites

Aλλαγη νερου κανε, μην παθουν τιποτα τα ψαρια!

Αληθεια μηπως εχεις χασει κανενα και σου ανεβαζει αμμωνια;;

Ειναι οκ τα τεστ;;

Κανω καθε 2 μερες... ποσο πιο συχνα να κανω???Καθε μερα??

Και παντα προσθετω βακτηρια της ΑΡΙ οσα αντιστοιχουν στα ολου του ενυδρειου.

Αυτα τα ψαρια ειναι μαζι 3,5 μηνες.

Στην αρχη ηταν για μισο μηνα μονη η οραντα.

Οριστε και ια φωτο.

07092009544.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανω καθε 2 μερες... ποσο πιο συχνα να κανω???Καθε μερα??

Και παντα προσθετω βακτηρια της ΑΡΙ οσα αντιστοιχουν στα ολου του ενυδρειου.

Αυτα τα ψαρια ειναι μαζι 3,5 μηνες.

Στην αρχη ηταν για μισο μηνα μονη η οραντα.

Οριστε και ια φωτο.

07092009544.jpg

Λιτρα??

Η φιλτρανση πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

ρε συ νικο, δυο χαζες ερωτησεις. αντιχλωριο βαζεις? το τεστ της αμμωνιας μηπως εχει ληξει?

Link to comment
Share on other sites

Λιτρα??

Η φιλτρανση πως γινεται;

Πανο, 40λτρκαι για την φιλτρανση δες στην πρωτο ποστ.

Τα γραφω όλα.

ρε συ νικο, δυο χαζες ερωτησεις. αντιχλωριο βαζεις? το τεστ της αμμωνιας μηπως εχει ληξει?

Ετοιμαζω το νερο απο την προηγουμενη με αντιχλωριο πάλι της ΑΡΙ.

Να φανταστεις μεχρι και με απιονισμενο δοκιμασα τη μια μερα να κανω αλλαγη, αλλα παλι τπτ!!!

Τα τεστ τα δοκιμασα και στα αλλα ενυδρεια και ειναι οκ.

Για να διασταυρωνω μετρησεις μετραω με 2 διαφορετικα τεστ.

Και τα 2 το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

....

(Σβηστε το λαθος.. ανεβηκε 2 φρες... :angry2: )

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Πανο, 40λτρκαι για την φιλτρανση δες στην πρωτο ποστ.

Τα γραφω όλα.

:angry2: Δεν το ειδα :rasp:

Χμμμ μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις περισσοτερο μακαρονι?

Γιατι δυο χρυσοψαρα σε 40λιτρα ειναι ψιλο στενα.

Αυτο το λεω γιατι παραγουν πολλα απορριματα...

Link to comment
Share on other sites

:angry2: Δεν το ειδα :rasp:

Χμμμ μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις περισσοτερο μακαρονι?

Γιατι δυο χρυσοψαρα σε 40λιτρα ειναι ψιλο στενα.

Αυτο το λεω γιατι παραγουν πολλα απορριματα...

Μπορω, αλλα θα πρεπει να βγάλω το σφουγκαρακι.

Επισης παρατηρησα οτι η πολυ μπιχλα μενει στο σφουγκαρι και όχι στο μακαρονι.

Απο την άλλη, 4 μηνες ηταν οκ μεχρι που επλινα το σφουγκαρια για να ξεμπουκωσει.

Οποτε δε θεωρω οτι φταινε τα ψαρια.

Αλλωστε δεν ειναι τα κλασσικα, είανι funky, με αποτελεσμα να νη μεγαλωνουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο? όντως τα χρυσόψαρα καταναλώνουν πολύ οξυγόνο και αν η αναλογία επιφάνειας νερού σε σχέση με τον όγκο είναι μικρή, ίσως δεν επαρκεί η οξυγόνωση που έχεις τώρα, μην ξεχνάς οτι τα βακτήρια δεν χρειάζονται μόνο αμμωνία για να πολλαπλασιαστούν αλλά και οξυγόνο.

Αύξησε τη ανατάραξη όσο γίνεται προς το παρόν.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο... η διαταρραξη απο το φιλτρο ειναι στανταρ.

Δεν αλλαζει.

Το μονο που μπορω να κάνω ειναι να κατεβασω τη σταθμη 7-8cm για να πεφτει το νερο απο μεγαλύτερο υψος και να δημιουρργει περίσσοτερες μπουρμπουλιθρες (το ειδα οτι γινεται οταν επεφτε η σταθη απο εξατμηση)

Αλλα έτσι χάνω τουλαχιστον 2-3 λιτρα.

Παραθετω 2 φωτο.

Μια με τα υλικα και μια πως τρεχει.

post-12891-1252354791_thumb.jpg post-12891-1252354809_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω αν αντέχει το ενυδρείο τα χρυσόψαρα, εκτός από το οτι δεν έχουν χώρο, δεν το κόβω το φίλτρο ούτε να χωράει μπόλικο υλικό, ούτε να οξυγονώνει καλά, να σου δώσω μερικές red cherry να κάνεις δουλειά? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω αν αντέχει το ενυδρείο τα χρυσόψαρα, εκτός από το οτι δεν έχουν χώρο, δεν το κόβω το φίλτρο ούτε να χωράει μπόλικο υλικό, ούτε να οξυγονώνει καλά, να σου δώσω μερικές red cherry να κάνεις δουλειά? :angry2:

Και να βγαλω τα χρυσόψαρα?? :rasp:

Αλλα πως αντεχε η βιολογια 4 μηνες χωρις πρόβλημα μεχρι να κανω το λάθως να ξεπλυνω??

Να βάλω αξυγόνο?? (εχω μια συσκευη)

Link to comment
Share on other sites

Και να βγαλω τα χρυσόψαρα?? :angry2:

Αλλα πως αντεχε η βιολογια 4 μηνες χωρις πρόβλημα μεχρι να κανω το λάθως να ξεπλυνω??

Να βάλω αξυγόνο?? (εχω μια συσκευη)

Nαι Νικο...

Βγαλτα φιλος.

Αφου ξερεις τις απαιτησεις τους :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο όπως ελέχθει πιο πάνω και συμφωνώ είναι μικρό για τα συγκεκριμένα ψάρια.τελοσπάντων εγώ θα έκανα τα εξής.θα σταματούσα προς το παρόν το τάισμα και θα επαιρνα ενα εξωτερικό φίλτρο να το υποστηρίξω γιατί αυτό μου φαίνεται μικρό.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο όπως ελέχθει πιο πάνω και συμφωνώ είναι μικρό για τα συγκεκριμένα ψάρια.τελοσπάντων εγώ θα έκανα τα εξής.θα σταματούσα προς το παρόν το τάισμα και θα επαιρνα ενα εξωτερικό φίλτρο να το υποστηρίξω γιατί αυτό μου φαίνεται μικρό.

:angry2:

Aρχικα το ενυδρειο το πηρα για την ομορφη οραντα που με κόπο εστρωσε το ενυδρειο το μεγαλο.

Στη συνεχεια επειδη καποιος γνωστος ηθελε να πατεξει το δικό τχρυσοψαρο επειδη ελεγε δεν το ηθελε... προτειμησα και το πήρα εγω.

Οποτε πλεον εδω και 3 μηνες ειναι 2 χωρις προβλημα.

Θεωρησα οτι δεν θα υπαρχει αφου ειναι 2 που εχουν ηδη πιασει το μεγιστο μεγεθος τους. (απο θεμα χωρου)

Νομιζω κι εγω πως με περισσότερο βιολογικό υλικο θα λυθει το προβλημα.

Ερωτηση.

Εαν προσθεσω περισσοτερο βιολογικό υλικό, αλλα οχι στο φίλτρο, αλλα κατω απο καποιο διακοσμητικο εντος του ενυδρειου, θα λυθει το προβλημα??? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα το ενυδρειο το πηρα για την ομορφη οραντα που με κόπο εστρωσε το ενυδρειο το μεγαλο.

Στη συνεχεια επειδη καποιος γνωστος ηθελε να πατεξει το δικό τχρυσοψαρο επειδη ελεγε δεν το ηθελε... προτειμησα και το πήρα εγω.

Οποτε πλεον εδω και 3 μηνες ειναι 2 χωρις προβλημα.

Θεωρησα οτι δεν θα υπαρχει αφου ειναι 2 που εχουν ηδη πιασει το μεγιστο μεγεθος τους. (απο θεμα χωρου)

Νομιζω κι εγω πως με περισσότερο βιολογικό υλικο θα λυθει το προβλημα.

Ερωτηση.

Εαν προσθεσω περισσοτερο βιολογικό υλικό, αλλα οχι στο φίλτρο, αλλα κατω απο καποιο διακοσμητικο εντος του ενυδρειου, θα λυθει το προβλημα??? :rasp:

Νίκο, τα δικά μου χρυσόψαρα δύστυχος έπρεπε να δώσω :angry2: , διότι τα καημένα (με γνώρισαν, φάγανε από το χέρι μου .. ) :bowdown: μεγαλώσανε!!! :o Είχα 3 σε 100λ πλήρες φυτεμένο με Valsineria και φίλτρο καλό – όμως δεν τα έβγαζε περά. Βάλλε όπως τίποτε οξυγόνο όπως γράφτηκε και πρόσθεσε της Seachem Amonium Stop, και αλλαγές νερού. Τη PH και τη θερμοκρασία έχει το νερό? Εάν με την ζέστη ανεβαίνει η θερμοκρασία τότε έχεις αναγκαστικά, αύξηση βακτηρίδια και συνεπώς έλλειπες Ο2 αρά δεν γίνεται οξυδατοση της Αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου πρεπει να ειναι μικρο.Βαλε ενα μεγαλυτερο εσωτερικο 'η ενα εξωτερικο οπως σου

προτεινε ο Σωκρατης.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.

Εαν προσθεσω περισσοτερο βιολογικό υλικό, αλλα οχι στο φίλτρο, αλλα κατω απο καποιο διακοσμητικο εντος του ενυδρειου, θα λυθει το προβλημα??? :angry2:

Με τίποτα, πρέπει το υλικό να είναι σε οξυγονωμένο ρεύμα νερού και σου ξαναλέω θες ποσότητα για να μην έρχεται τούμπα με το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα, πρέπει το υλικό να είναι σε οξυγονωμένο ρεύμα νερού και σου ξαναλέω θες ποσότητα για να μην έρχεται τούμπα με το παραμικρό.

22,5 βαθμους εχει το ενυδρειο και ph 7,78. Όσο και το νερο βρύσης.

Σημερα θα ξαναμετρησω και μετα αλλαγη.

Εκτος απο STRESS COAT και STRESS ZYME τι άλλο να βάλω??

Ερωτηση.

Εαν με μια μικρη πατεντα μεγαλώσω το ύψος αρα και τη χορητηκότητα του φίλτρου και βάλω ολόκληρο το σακουλακι του siporax mini θα ειναι οκ??

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.

Εαν με μια μικρη πατεντα μεγαλώσω το ύψος αρα και τη χορητηκότητα του φίλτρου και βάλω ολόκληρο το σακουλακι του siporax mini θα ειναι οκ??

Γιατι να κανεις πατεντα αφου βαζοντας μεγαλυτερο εσωτερικο φιλτρο θα εχεις περισσοτερο χωρο

για βιολογικο υλικο και μεγαλυτερο κυκλοφορητη.Εγω θα σου προτεινα εσωτερικο της ENHEIM.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να κανεις πατεντα αφου βαζοντας μεγαλυτερο εσωτερικο φιλτρο θα εχεις περισσοτερο χωρο

για βιολογικο υλικο και μεγαλυτερο κυκλοφορητη.Εγω θα σου προτεινα εσωτερικο της ENHEIM.

Εαν κρατησω το ήδη υπαρχον και βάλω και ενα κινεζικο 380λτρ/ωρα (δλδ 10φορες τα λιτρα του ενυδρειου)

γεματο με siporax mini κανουμε παλι δουλεια??

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις,είναι να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο,για να έχεις χώρο για βιολογικό υλικό και να ανοίξεις χώρο στο ενυδρείο σου βγάζοντας το εσωτερικό.Και να έχεις κατά νου,πως τα λίτρα είναι λίγα για τα ψάρια σου,οπότε το καλύτερο θα ήταν αργά ή γρήγορα να τους βρείς μεγαλύτερο ''σπίτι''.

Καλή συνέχεια :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις,είναι να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο,για να έχεις χώρο για βιολογικό υλικό και να ανοίξεις χώρο στο ενυδρείο σου βγάζοντας το εσωτερικό.Και να έχεις κατά νου,πως τα λίτρα είναι λίγα για τα ψάρια σου,οπότε το καλύτερο θα ήταν αργά ή γρήγορα να τους βρείς μεγαλύτερο ''σπίτι''.

Καλή συνέχεια :angry2:

Το ηδη υπαρχον ειναι στο καπακι και δεν τρωει λιτρα.

Θα μπορουσε να θεωρηθει και εξωτερικο.

Γαυτο ελεγα για αλλο ενα εσωτερικό για να βοηθησει στη κυκλοφορια και στη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...