Jump to content

Μεταφορα


Recommended Posts

Καλησπερα....

Μια ερωτηση να κανω... απλα για να ειμαι 100% σιγουρος...

εχω ενα ενυδρειο 80 λιτρα το οποιο τρεχει εδω και 5 μηνες περιπου.

Το ενυδρειο ηταν παλιο και αγορασα ενα νεο με το οποιο θελω να το αντικαταστησω...

για να μη στρωνω απο την αρχη κτλ μιας και εχω ενα ετοιμο στρωμενο ενυδρειο..

τι κανω για σωστη μεταφορα...

1. μεταφερω προσορινα σε ενα μεγαλο δοχειο τα ψαρια (τετρας)

2. κραταω σε ενα αλλο δοχειο καμια 30 - 40 λιτρα απο το ενυδριεο π τρεχει.

3. περνω λιγο (1 -2 χουφτες) απο το μακαρονι (σιποραξ) του στρομενου ενυδρειου και το βαζω στο φιλτρο του καινουριου.

4. περνω λιγο απο τον υαλοβαμβακα του παλιου φιλτρου και τον βαζω μαζι με τον νεο στο νεο φιλτρο.

5. γεμιζω με νερο το νεο ενυδρειο το μισο απο το παλιο και το μισο με νεο νερο βρησης.

6. περιμενω να τρεξει λιγο το νεο ενυδρειο 3 - 4 ωρες και μεταφερω τα ψαρια με πολυ καλη προσαρμογη.

Σωστα??????? :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα αν και νομιζω πως το ενυδρειο πρεπει να τρεξει κανα 2 με 3 μερες και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μεταφερεις ολα τα υλικα του φιλτρου? Θελεις να συνεχισει να λειτουργει το παλιο ενυδρειο?

Το βαμβακι δεν χρειαζεται να το μεταφερεις βαλε καθαρο.

Ριξε μεσα στο νεο φιλτρο ολη τη μπιχλα που θα μεινει στο λεκανακι (με νερο απο το ενυδρειο) που θα καθαρισεις τα υλικα απο το παλιο.

Απο τη στιγμη που το καινουριο ενυδρειο ειναι μεγαλύτερο, εγω θα μετεφερα ολο το νερο με αργο ρυθμο και θα προσθετα απλα και φρεσκο (με αντιχλωριο) σαν να εκανα αλλαγη νερου.

Προσαρμογη δεν θα χρειαζοταν.

ΥΓ τα βυθοψαρα μπορει να υποφερουν στο νεο βυθο μεχρι να στρωσει. να τα παρατηρεις

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μεταφερεις ολα τα υλικα του φιλτρου? Θελεις να συνεχισει να λειτουργει το παλιο ενυδρειο?

Το βαμβακι δεν χρειαζεται να το μεταφερεις βαλε καθαρο.

Ριξε μεσα στο νεο φιλτρο ολη τη μπιχλα που θα μεινει στο λεκανακι (με νερο απο το ενυδρειο) που θα καθαρισεις τα υλικα απο το παλιο.

Απο τη στιγμη που το καινουριο ενυδρειο ειναι μεγαλύτερο, εγω θα μετεφερα ολο το νερο με αργο ρυθμο και θα προσθετα απλα και φρεσκο (με αντιχλωριο) σαν να εκανα αλλαγη νερου.

Προσαρμογη δεν θα χρειαζοταν.

ΥΓ τα βυθοψαρα μπορει να υποφερουν στο νεο βυθο μεχρι να στρωσει. να τα παρατηρεις

Φιλε Σπυρο,

Το ενυδρειο το παλιο δεν θα το χρησημοποιησω ξανα... οποτε οπως ειπες θα μπορω να μεταφερω ολο το βιολ. υλικο του φιλτρου. απλα τρεχει 5 μηνες και νομιζω στους 6 πρεπει να το αλαζουμε γιαυτο ειπα να παρω 1 -2 χουφτες μονο.

το νεο ενυδρειο π πηρα ηδη ειναι ακριβως ιδια λιτρα... οποτε μπορω να μεταφερω και ολο το νερο. απλα νομισα οτι μισο παλιο - μισο καινουριο νερο θα ηταν καλυτερα..

βυθοψαρα δεν εχω ακομα... θα βαλω πιο μετα ισως κανενα κοπαδι απο κορυ... αλλα πρωτα να στρωσει ο βυθος! :angry2:

Ευχαριστω πολυ! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σχεδίασε την διαδικασία έτσι ώστε να μην εκτεθούν τα ψάρια σε νερό με πολύ διαφορετική θερμοκρασία, σύνθεση ή σκόνη (σημαντικό)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σπυρο,

Το ενυδρειο το παλιο δεν θα το χρησημοποιησω ξανα... οποτε οπως ειπες θα μπορω να μεταφερω ολο το βιολ. υλικο του φιλτρου. απλα τρεχει 5 μηνες και νομιζω στους 6 πρεπει να το αλαζουμε γιαυτο ειπα να παρω 1 -2 χουφτες μονο.

το νεο ενυδρειο π πηρα ηδη ειναι ακριβως ιδια λιτρα... οποτε μπορω να μεταφερω και ολο το νερο. απλα νομισα οτι μισο παλιο - μισο καινουριο νερο θα ηταν καλυτερα..

βυθοψαρα δεν εχω ακομα... θα βαλω πιο μετα ισως κανενα κοπαδι απο κορυ... αλλα πρωτα να στρωσει ο βυθος! :angry2:

Ευχαριστω πολυ! :bowdown:

Δεν καταλαβα οτι ειναι ιδια λιτρα.

Αν ειναι ετσι βαλε 60-40 παλιο-νεο νερο.

Τα υλικα τα αλλαζουμε καθε 6 μηνες?

Ωχ να πεταξω το substrat δλδ που το εχω 2 χρονια στο φιλτρο??

Απο την αλλη ομως γιατι λειτουργει αψογα ακομα η φιλτρανση? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα οτι ειναι ιδια λιτρα.

Αν ειναι ετσι βαλε 60-40 παλιο-νεο νερο.

Τα υλικα τα αλλαζουμε καθε 6 μηνες?

Ωχ να πεταξω το substrat δλδ που το εχω 2 χρονια στο φιλτρο??

Απο την αλλη ομως γιατι λειτουργει αψογα ακομα η φιλτρανση? :angry2:

:excl::thumbup::thumbdown::hysterical::hysterical:

αφου εβλεπα ενα θεμα εδω στο ΑΖ και μαλιστα το παιδι ειχε βγαλει και φωτο το κουτι του σιποραξ και ελεγε πανω να το αλλαζουμε καθε 6 μηνες.... γιαυτο ρωτησα.... οποτε το κραταω ολο!!!! :rasp::bowdown::o:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σχεδίασε την διαδικασία έτσι ώστε να μην εκτεθούν τα ψάρια σε νερό με πολύ διαφορετική θερμοκρασία, σύνθεση ή σκόνη (σημαντικό)

Ναι αυτο το εχω κατα νου Γιωργο.. θα κανω μετρισεις και θα περιμενω να ερθει και η θερμοκρασια στα επιπεδα που ηταν...

Ευχαριστω πολυ! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

:rasp::excl::thumbup::thumbdown::hysterical:

αφου εβλεπα ενα θεμα εδω στο ΑΖ και μαλιστα το παιδι ειχε βγαλει και φωτο το κουτι του σιποραξ και ελεγε πανω να το αλλαζουμε καθε 6 μηνες.... γιαυτο ρωτησα.... οποτε το κραταω ολο!!!! :angry2::rasp::bowdown::o

Οταν δεις και εχει τριφτει πολυ (το καταλαβαινεις γιατι θα εχει μικρυνει πολυ σε σχεση με το καινουριο υλικο) , αλλαζεις μια μικρη ποσοτητα με νεο υλικο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρά! Κι εγώ σε λίγες μέρες θα πρέπει να μπώ σε ανάλογη διαδικασία, καθώς θα μετακομίσω σε καινούριο σπίτι. Το ενυδρείο μου είναι 54 λίτρα, και σκέφτομαι να φτιάξω μια καινούρια γυάλα, περίπου 80-100 λίτρων, μιας και τα ψαράκια μου (3 corydoras albino, 6 rummynose tetras, 8 cardinal tetras) θα εκτιμούσαν λίγο περισσότερο χώρο.

Αυτό που με απασχολεί είναι το πως θα κάνω τη μεταφορά από τη μία γυάλα στην άλλη...

Μπορώ να μεταφέρω όλο το περιεχόμενο (άμμος, βραχάκια, ξύλα, φυτά, θερμαντικό σώμα, φίλτρο κλπ) και να συνεχίσει να τρέχει χωρίς στρώσιμο? Η άμμος χρειαζεται καθάρισμα?

φιλικά, thor

Link to comment
Share on other sites

περνεις το νερο ενυδρειο

το βαζεις εκει που θελεις

βαζεις αμμο φυτα και οτι αλλο διακοσμητικο θελεις

γεμιζεις νερο

τα βαζεις ολα σε λειτουργεια (φιλτρο, θερμοστατη, φως κτλ)

στρονεις με βακτιρια ΣΩΣΤΑ!!

οταν ειναι ετοιμο βαζει σιγα σιγα τα ψαρια ΟΧΙ ολα μαζι με τη μια... σταδιακα....

εχε υποψιν σου οτι τα ψαρια αυτα πανε σε κοπαδια 3cory δεν ειναι κοπαδι... θελεις 8 - 10....

οπως και τα ροδοστομα...

Link to comment
Share on other sites

σταθη οπως σου ειπε και ο delta66.τον υαλοβαμβακα πετα τον ολο.βαλε καινουργιο.οσο για το βιολογικο σου

ασε τι λενε οι εταιριες.κι εγω σχεδον δυο χρονια το χω μεσα το siporax και μολις προχθες που εκανα ενα full servise πριν μπει ο shancheti αλλαξα ουτε το 1/3.

Link to comment
Share on other sites

σταθη οπως σου ειπε και ο delta66.τον υαλοβαμβακα πετα τον ολο.βαλε καινουργιο.οσο για το βιολογικο σου

ασε τι λενε οι εταιριες.κι εγω σχεδον δυο χρονια το χω μεσα το siporax και μολις προχθες που εκανα ενα full servise πριν μπει ο shancheti αλλαξα ουτε το 1/3.

Μπαμπη νομιζω σου πηρε τα μιαλα ο πιρανης... δεν μιλαμε πλεον για μενα...εγω την εχω κανει εδω και καιρο την αλλαγη.... :):glare:

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπη νομιζω σου πηρε τα μιαλα ο πιρανης... δεν μιλαμε πλεον για μενα...εγω την εχω κανει εδω και καιρο την αλλαγη.... :):glare:

μου τα πηρε σταθη μου τα πηρε.εχεις δικιο φιλε.δεν μιλαμε πλεον για σενα......

ακυρος

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεις και εχει τριφτει πολυ (το καταλαβαινεις γιατι θα εχει μικρυνει πολυ σε σχεση με το καινουριο υλικο) , αλλαζεις μια μικρη ποσοτητα με νεο υλικο.

Το βιολογικό υλικό του φίλτρου(π.χ. siporax) δεν το αλλάζουμε σχεδόν ποτέ και λέω σχεδόν γιατί για να φτάσει να φθαρεί σε τέτοιο σημείο ώστε να έχει μειωθεί κατά πολύ η ωφέλιμη επιφάνεια θέλει περίπου 20 χρόνια! Τουλάχιστον αυτό ανέφερε ο Γερμανός της Sera γαι το siporax,

Αν σε περίπτωση έχουμε μεγαλύτερη φθορά(και έχει φθαρεί σε 10 χρόνια) αντικαθιστούμε ένα μέρος και ποτέ όλο. Αλίμονο αν κάθε 6 μήνες έπρεπε να χαλάμε την βιολογία του φίλτρου μας.

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό του φίλτρου(π.χ. siporax) δεν το αλλάζουμε σχεδόν ποτέ και λέω σχεδόν γιατί για να φτάσει να φθαρεί σε τέτοιο σημείο ώστε να έχει μειωθεί κατά πολύ η ωφέλιμη επιφάνεια θέλει περίπου 20 χρόνια! Τουλάχιστον αυτό ανέφερε ο Γερμανός της Sera γαι το siporax,

Αν σε περίπτωση έχουμε μεγαλύτερη φθορά(και έχει φθαρεί σε 10 χρόνια) αντικαθιστούμε ένα μέρος και ποτέ όλο. Αλίμονο αν κάθε 6 μήνες έπρεπε να χαλάμε την βιολογία του φίλτρου μας.

:)

Καποια υλικα κρατανε περισσοτερο απο αλλα και αλλα λιγοτερο.

Ενας οπτικος ελεγχος ειναι ΟΚ για να ξερουμε αν θελει αλλαγη καποιο υλικο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:D

Καποια υλικα κρατανε περισσοτερο απο αλλα και αλλα λιγοτερο.

Ενας οπτικος ελεγχος ειναι ΟΚ για να ξερουμε αν θελει αλλαγη καποιο υλικο.

Οντως :D

Εγω θυμαμαι το αλλο που εχεις πει και ειμαι πιο χαλαρος με αυτο το θεμα...

"Και το κινητο να βαλουμε στο φιλτρο θα πιασει καποια βιολογια" :):glare:

Link to comment
Share on other sites

Οντως :D

Εγω θυμαμαι το αλλο που εχεις πει και ειμαι πιο χαλαρος με αυτο το θεμα...

"Και το κινητο να βαλουμε στο φιλτρο θα πιασει καποια βιολογια" :):glare:

Σιγουρα δεν το ειπα για να εισαι χαλαρος.

Η ποιοτητα του υλικου ειναι το Α και το Ω στη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν το ειπα για να εισαι χαλαρος.

Η ποιοτητα του υλικου ειναι το Α και το Ω στη φιλτρανση.

Τοτε να μην το ελεγες :D

:glare:

Συμφωνουμε ομως οτι αν προκειται για ενυδρειο με πολυ μικροτερη ιχθυοφορτιση απο οτι χωραει δε μας νοιαζουν και τοσο τα υλικα;Αφου θα χρειαζεται ελαχιστη βιολογια ετσι δεν ειναι;

Πχ.Πιο παλια που ειχα εναν μονομαχο σε 60 λιτρα......

Αν λεω κατι λαθος διωρθωσε με...................................

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες :)

Η ποσοτητα των υλικων εξαρταται απο την ιχθυοφορτωση και το ειδος των ψαριων

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες :D

Η ποσοτητα των υλικων εξαρταται απο την ιχθυοφορτωση και το ειδος των ψαριων

:):glare::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...