Jump to content

ελαφροπετρα σε γλυκου νερου ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα παιδια.μου εχει κολλησει εδω και καιρο να βαλω στο ενυδρειο κατι σαν βραχο, γεματο τρυπες για φωλιες....που να ειναι κομμενο απο πισω,φλατ στον (τοιχο)ασ πουμε,σαν φυσικος καθετος βραχος με φωλιες.αλλα οσο και αν εψαξα για πετρωματα δεν βρηκα κατι που να θυμιζει και που να μην ειναι και ασβεστολιθικο..σκεφτηκα λοιπον μπας και βρω καμια μεγαλη ελαφροπετρα ξερω γω?αλλα μηπως την βγαζουν απο την θαλλασα?θα ειναι καλη ιδεα?την γνωμη σας please.....ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

η αν μπορω να φτιαξω καποια κατασκευη αν εχει καποιος κατι υποψην του ας μου πει.....

Link to comment
Share on other sites

Η ελαφρόπετρα δεν είναι ελαφριά; Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι η ελαφρόπετρα δεν μένει στον πάτο εκτος και αν την κολλήσεις κάτω, που δεν νομίζω να είναι και το καλύτερο για το ενυδρείο σου, ακόμα και σε περίπτωση που θες να την αλλάξεις θέση. Επίσης οι τρύπες είναι πολύ μικρές και εκτος αν εννοείς για "φωλιά" αυγών για ωοτόκα ψάρια, οπου, σε αυτήν την περίπτωση, ακούγεται ενδιαφέρον.

Επίσης η ελαφρόπετρα είναι ουσιαστικά στερεή λάβα σε απλά λόγια οπότε μπορεί να υπάρχει και στην στεριά και στην θάλλασα. Εγω προσωπικά όση ελαφρόπετρα έχω βρεί ήταν στην παραλία.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έφερε η κουβέντα, είχα πάρει κάποτε κάτι κόκκινες πέτρες από την Σαντορίνη, δε θυμάμαι όμως ακριβώς από που, ή από την κόκκινη παραλία, ή από την Νέα Καμμένη. Εφόσον δε διαλύονται σε ξύδια είναι "υγιές" για ενυδρεία;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έφερε η κουβέντα, είχα πάρει κάποτε κάτι κόκκινες πέτρες από την Σαντορίνη, δε θυμάμαι όμως ακριβώς από που, ή από την κόκκινη παραλία, ή από την Νέα Καμμένη. Εφόσον δε διαλύονται σε ξύδια είναι "υγιές" για ενυδρεία;

Εαν εννοεις λαβα μπορεις να την βαλεις αλλα προσεξε εχουν μυτερες ακρες και μπορει να τραυματισθουν

τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο φίλος μας είχε κατα νου τους υφάλους και τα κοράλλια και ήθελε να κάνει κάτι τετοιο στο γλυκού νερού ενυδρείο του.

Link to comment
Share on other sites

Η ελαφρόπετρα επειδή είναι σχετικά πολύ μαλακό πέτρωμα προσφέρεται για επεξεργασία. Αν υπάρχει όρεξη και κάποια στοιχειώδη εργαλεία προκύπτουν ενδιαφέροντα κομμάτια. Με ένα δράπανο και μια σειρά από τρυπάνια τοίχου διαμέτρων από 10-28 αν υπάρχει SDS δράπανο μπορούμε να διαμορφώσουμε έτσι τις πέτρες με τρύπες αρκεί την περιφέρεια της κάθε τρύπας να την "δουλέψουμε" λίγο με το τρυπάνι ή με λίμες για να φαίνεται πιό φυσική. Το τρύπημα είναι πολύ εύκολο μιάς και η ελαφρόπετρα τρυπιέται και κόβεται σαν σαπούνι. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι βγάζει πολύ επικίνδυνη σκόνη και θέλει καλή μάσκα και προστατευτικά γυαλιά. Πολύ σημαντικό επίσης είναι οι εργασίες να γίνουν μακριά από συζύγους και μαμάδες γιατί η γκρίνια είναι πιό βλαπτική και από τη σκόνη που θα βγει! Το μέγεθος τους, βέβαια, πρέπει να είναι τουλάχιστον μεγαλύτερο από ένα μεγάλο πορτοκάλι για να μπορούν στοιχειωδώς να τρυπηθούν. Αν θελήσουμε να τις κόψουμε έτσι ώστε η μια επιφάνεια να είναι επίπεδη γίνεται εύκολα με έναν τροχό και δίσκο κοπής πλακιδίων ή πιο δύσκολα με έναν τροχό πάγκου (εκεί να δεις σκόνη). Στο κόψιμο ισχύει το αντίθετο: όσο πιο μικρή τόσο πιο εύκολα, οι μεγάλες θέλουν μεγάλη διάμετρο δίσκου που ελάχιστοι διαθέτουν και σπάνια η τομή είναι απόλυτα επίπεδη.

Ελαφρόπετρες στη θάλασσα δεν θα βρεις γιατί πολύ απλά επιπλέουν και τις ξεβράζει στη στεριά. Αυτές βέβαια είναι και πιο στρογγυλεμένες σε σχέση με τις "στεριανές" που είναι πιο "αγριες" και θέλουν τρίψιμο οι μυτερές άκρες τους. Σε κάθε περίπτωση όμως ότι και να κάνεις προμηθεύσου πολλή σιλικόνη και βάλε μπόλικη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα μια αλλη λυση και βγηκε καλο.μπειτε στην κατηγορια που λεει (καλως ηρθατε)εδω μπορειται να πειτε μερικα λογια για εσας και το ενυδρειο σας.....καταλαβατε ε?εκει μεσα παρουσιαζω την κατασκευη μου και εξηγω πως την εκανα.για επικεφαλιδα γραφω(η νεα μου κατασκευη πανευκολο.δειτε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...