Jump to content

που πήγαν τα ψάρια?


babizzz

Recommended Posts

γιατί να μη φαγωθούν; πεινασμένα ήταν, βοήθησε λίγο και η αποσύνθεση...

Συγγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος, αλλά μιας και είπες για το φίλτρο...Τι φίλτρο έχεις στα 15 λίτρα; και βλέπω είσαι και από Χανιά, αν μπορείς ανέβασε καμμιά φωτό και πες μου μάρκα και από πού το πήρες, γιατί έχω ένα ανηψιό στα Χανιά που ψάχνει φιλτράκι για ένα 20λιτρο που έχει και δε βρίσκει...και μου έχει φάει το κεφάλι (δεν έκατσε καλά και η άδεια φέτος και δεν κατέβηκα και εγώ) . Ευχαριστώ

βασικά στην αθήνα μένω και το φίλτρο είναι ένα dophin f1200 400lt/h τοχω πάρει από αγια παρασκευή και τοχω βάλει λοξά γιατι όρθιο δεν χωραει αλλα δεν με πολυνοιαζει γιατι ετοιμάζομται να φτιάξω ενα μεγαλύτερο ενυδρείο (60-80λτ λόγω χώρου)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το ιδιο φαινομενο το ειχα και εγω.εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα.ειχα 2 κογκολεζους,τα μαυρα χρυσοψαρα ας πουμε με τα πεταχτα ματια,τα οποια ταιζοντουσαν κανονικα και ειχα και δυο γλυφτες που ηταν μια χαρα.ξαφνικα ενα πρωι ο ενας γλυφτης δεν υπηρχε πουθενα.μετα απο δυο μερες βρηκα και ενα αγγελοψαρο μικρο που ειχα βαλει μισο.εχω ακουσει και απο αλλους για περιπτωσεις που χρυσοψαρα τρωνε τα αλλα ψαρια,ακομα και αλλα χρυσοψαρα,γιατι ειναι κωλοψαρα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το ιδιο φαινομενο το ειχα και εγω.εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα.ειχα 2 κογκολεζους,τα μαυρα χρυσοψαρα ας πουμε με τα πεταχτα ματια,τα οποια ταιζοντουσαν κανονικα και ειχα και δυο γλυφτες που ηταν μια χαρα.ξαφνικα ενα πρωι ο ενας γλυφτης δεν υπηρχε πουθενα.μετα απο δυο μερες βρηκα και ενα αγγελοψαρο μικρο που ειχα βαλει μισο.εχω ακουσει και απο αλλους για περιπτωσεις που χρυσοψαρα τρωνε τα αλλα ψαρια,ακομα και αλλα χρυσοψαρα,γιατι ειναι κωλοψαρα...

Ακομα και να τα εφαγαν τα χρυσοψαρα δε φταινε αυτα αφου ετσι κι αλλιως η συνθεση ηταν τραγικη :)

Προσπαθησε να μιλας καλυτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και ποιο πρην το ενυδρειο ειναι 9!!!!! λιτρων κ εχει μεσα πολυ περισσοτερα απο 30 ψαρια τα αποια δεν εχουν αρωστισει ποτε εδω και 1,5 χρονια ουτε εχουν περιεργη συμπερηφορα.Ισα ισα αναπαραγονται ανα τακτα διαστηματα! :):thumbup::)

post-15357-1252960336_thumb.jpg

post-15357-1252960412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και είναι ευχαριστημένος ο φίλος με αυτή την εικόνα;

τον χαλαρώνει και του γεμίζει μπαταρίες;

Link to comment
Share on other sites

:) Τι είναι αυτό το χαος? (εμένα πάντος μου μοιάζει για στρατόπεδο συγγέντροσης)

είναι φίλτρο με θερμοστάτη ,ψαρια και νερό (με σείρά περιεκτηκότητας )

Η αδερφή μου που είχε έ να μονομάχο μέσα σε 2,5 λ΄΄ιτρα ενυδρύο χωρίς άμμο η φίλτρο μοιάζει με αγγελλο μπροστά σε αυτό.

Ο φίλος σου πρέπει να κάνει κάτι με τα ψάρια

2 επιλογές είναι αυτές που βλέπω εγώ

Να χαρίσει κάπου τα ψάρια

Η να τα κρατισει σε ένα ενυδρύο που αν δεν κάνω λάθος θα έχει χόρο 40λίτρα για κάθε "οικογένεια" (1 αρσενικό και 3 θυλικά

Γιατί είναι κπίμα να έχεις ένα ενυδρύο και να μην περνάνε καλά τα ψαρια (Τα οποία αφού τα πείραμε από τον τόπο τους απλά για να μας 'φτιαχνουν"το χώρο και τη διάθεση αξήζουν τουλάχιστον την τελιότητα)αλλά να ταλαιπορήσε και εσύ

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και ποιο πρην το ενυδρειο ειναι 9!!!!! λιτρων κ εχει μεσα πολυ περισσοτερα απο 30 ψαρια τα αποια δεν εχουν αρωστισει ποτε εδω και 1,5 χρονια ουτε εχουν περιεργη συμπερηφορα.Ισα ισα αναπαραγονται ανα τακτα διαστηματα! :):thumbup::)
δεν εχει χωρο ή χρηματα να παρει ενα μεγαλυτερο? :D
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και ποιο πρην το ενυδρειο ειναι 9!!!!! λιτρων κ εχει μεσα πολυ περισσοτερα απο 30 ψαρια τα αποια δεν εχουν αρωστισει ποτε εδω και 1,5 χρονια ουτε εχουν περιεργη συμπερηφορα.Ισα ισα αναπαραγονται ανα τακτα διαστηματα! :):thumbup::)

:D

Απο αμμωνια πως τα παει;

Αυτο θα θελει αλλαγες νερου συνεχεια :P

Link to comment
Share on other sites

η γιαλα με τα 9 λιτρα και τα gapi εχει φιλτρο? γιατι μου εδοσεσ ειδεα να το κανω και εγω

Link to comment
Share on other sites

η γιαλα με τα 9 λιτρα και τα gapi εχει φιλτρο? γιατι μου εδοσεσ ειδεα να το κανω και εγω

Παραδειγμα προς αποφυγη ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

η γιαλα με τα 9 λιτρα και τα gapi εχει φιλτρο? γιατι μου εδοσεσ ειδεα να το κανω και εγω

Εσυ επειδη θα το κανεις καλυτερο μπορεις να βαλεις και ενα γκαλαχερ.

Link to comment
Share on other sites

:):thumbup::):D ΟΝΤΩΣ! ειναι ασχημο να το βλεπεις και του εχω πει να τα μοιασει στα αλλα του τα ενυδρεια.Ομως το γεγονος ειναι οτι τα ψαρια αφτα εχουν απιστευτη ανοχη στο θεμα του χορου,γιαυτο και δεν του πεθανε ουτε ενα και συν τησ αλλης ειναι αποριας αξιον το πως στην ευχη τα καταφερνει και διατηρει το νερο τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφέβαλα ούτε στιγμή ότι τα ψαράκια θα αντέξουν εκει μέσα,αλλά το πρόβλημα δεν είναι το αν θα αντέξουν η όχι αλλά το αν θα υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να δοκιμαζουμε την αντοχή τους. πρέπει δηλαδή να φροντήζουμε τα ψάρια να μην χρειάζετε να βάλουν την αντοχή τους σε δοκιμασίες...

Αν κάποιος πιστεύει απλά το αντίθετο τότε η ιδέα ενός Γκάλχερ σε μια γυάλα είναι καλη :) φίλτρο δεν χρειάζεσε απλά αλλάζεις όλο το νερό κάθε 3 μέρες και θερμοστάτη έχεις το΄ν Ηλιο το καλοκαιρι και το καλοριφέρ το χείμόνα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...