Jump to content

Βρύση ή Α/Ο


Recommended Posts

Να μαι και πάλι εδώ.

Το δίλλημα αυτή τη φορά είναι το εξής.

Να κρατήσω τη χημεία του νερού όπως έχει από τη μάνα του(βρύση) ή η προσθήκη Α/Ο κρίνεται απαραίτητη;

Κάνω μια σύντομη παρουσίαση των δεδομένων:

Οι τιμές πριν την προσθήκη CO2 είχαν ως εξής: ΡΗ 7,5, GH+-14, KH+-10.

Μετά την προσθήκη CO2 το ΡΗ κατέβηκε κάπου στα 7, το GH κάπου στο 12 , και το KH περίπου 9.

Δοκίμασα πριν από δυο βδομάδες και με προσθήκη Α/Ο, και πραγματικά είχα δει διαφορά.

Το θέμα είναι ότι αν τελικά αποφασίσω να ακολουθήσω αυτό το δρόμο, θα πρέπει ναι είμαι σε συνεχή εγρήγορση όσον αφορά τις αλλαγές, αλλά και στις μετρήσεις-διορθώσεις των τιμών του νερού.

Αντιθέτως αν αρκεστώ στο νερό της βρύσης, θα έχω πάντα σταθερές τιμές, χωρίς το άγχος της ακρίβειας στις αναμίξεις, αλλά με τίμημα τις πιο ανεβασμένες τιμές!

Ζητώ λοιπόν για μια ακόμη φορά τη γνώμη και τη χρήση των γνώσεων σας.

Εάν διαλέξω τη δεύτερη, και πιο εύκολη λύση, θα έχει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία των μικρών ενοίκων του, ή απλά δεν θα πρέπει να περιμένω επιτυχημένες προσπάθειες αναπαραγωγής;

Περιληπτικά αναφέρω πως μέσα στο +-200 καθαρών λίτρων ενυδρείο μου, ζούνε σκαλαράκια, ραμιρέζι, απιστόγραμμα, νέον, κορυντόρας, και γαριδούλες.

Λέτε λοιπόν να τα καταφέρουν καλά, ή το νερό Α/Ο είναι μονόδρομος;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Manolis

Προσωπικά πιστεύω ότι ένας συνδιασμός νερού βρύσης και α/ο είναι ο καλύτερος. Έτσι αποφεύγεις την πρόσθήκη ιχνοστοιχείων, που μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητες συγκεντρώσεις, όταν χρησιμοποιείς μόνο α/ο.

Ενώ θεωρώ ότι το απευθείας νερό βρύσης δεν είναι ότι καλύτερο για τα ευαίσθητα ψάρια σου, όπως Ramirezi, Apistogramma και τις γαρίδες.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και πάλι εδώ.

Το δίλλημα αυτή τη φορά είναι το εξής.

Να κρατήσω τη χημεία του νερού όπως έχει από τη μάνα του(βρύση) ή η προσθήκη Α/Ο κρίνεται απαραίτητη;

Κάνω μια σύντομη παρουσίαση των δεδομένων:

Οι τιμές πριν την προσθήκη CO2 είχαν ως εξής: ΡΗ 7,5, GH+-14, KH+-10.

Μετά την προσθήκη CO2 το ΡΗ κατέβηκε κάπου στα 7, το GH κάπου στο 12 , και το  KH περίπου 9.

Δοκίμασα πριν από δυο βδομάδες και με προσθήκη Α/Ο, και πραγματικά είχα δει διαφορά.

Το θέμα είναι ότι αν τελικά αποφασίσω να ακολουθήσω αυτό το δρόμο, θα πρέπει ναι είμαι σε συνεχή εγρήγορση όσον αφορά τις αλλαγές, αλλά και στις μετρήσεις-διορθώσεις των τιμών του νερού.

Αντιθέτως αν αρκεστώ στο νερό της βρύσης, θα έχω πάντα σταθερές τιμές, χωρίς το άγχος της ακρίβειας στις αναμίξεις, αλλά με τίμημα τις πιο ανεβασμένες τιμές!

Ζητώ λοιπόν για μια ακόμη φορά τη γνώμη και τη χρήση των γνώσεων σας.

Εάν διαλέξω τη δεύτερη, και πιο εύκολη λύση, θα έχει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία των μικρών ενοίκων του, ή απλά δεν θα πρέπει να περιμένω επιτυχημένες προσπάθειες αναπαραγωγής;

Περιληπτικά αναφέρω πως μέσα στο +-200 καθαρών λίτρων ενυδρείο μου, ζούνε σκαλαράκια, ραμιρέζι, απιστόγραμμα, νέον, κορυντόρας, και γαριδούλες.

Λέτε λοιπόν να τα καταφέρουν καλά, ή το νερό Α/Ο είναι μονόδρομος;

19245[/snapback]

Ας το πάρουμε απο την αρχή

Βάζοντας νερό απο Α/Ο ή σε συνδυασμό με νερό βρύσης πετυχαίνεις μείωση της σκληρότητας.

Η Α/Ο απο μόνη της αφαιρεί κατα μεγάλο ποσοστό 90% - 97% τα άλατα.

Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα σου μειώσει και το pH.

Λόγω οτι το νερό περνάει απο το φίλτρο άνθρακα της Α/Ο βγαίνει καθαρό.

Το νερό της βρύσης δεν εχει σταθερές τιμές.

Μπορούν να αλλάξουν απο βδομάδα σε βδομάδα.

Τις καλύτερες συνθήκες τις πετυχαίνεις με νερό απο Α/Ο προσθέτοντας ηλεκτρολύτες οι οποιοι χάνονται οταν περνούν απο την Α/Ο

Έτσι αποφεύγεις την πρόσθήκη ιχνοστοιχείων, που μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητες συγκεντρώσεις, όταν χρησιμοποιείς μόνο α/ο.

Δυστυχώς δεν μπορείς να τις αποφύγεις ακόμη και αν κάνεις ανάμιξη με νερό της βρύσης.

Το μόνο που αποφεύγεις ειναι τους ηλεκτρολύτες και οχι ολα τα ιχνοστοιχεία.

Αν τα φυτά δεν ειναι απαιτητικά σε λιπάσματα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας.

Τελικά και εφόσον όλοι προτείνουν την προσθήκη Α/Ο, θα ακολουθήσω τη λύση αυτή.

Για την ώρα αγορά έτοιμου νερού από μαγαζί, και αργότερα σκέφτομαι να πάρω και ένα μικρό μηχάνημα(που είδα και σε προσφορά), για παραγωγή στο σπίτι.

Νίκο όταν λες για αποφυγή προσθήκης ιχνοστοιχείων τι ακριβώς εννοείς;

Γιατί βλέπω παρακάτω ο lasal γράφει πως δεν θα αποφύγω την προσθήκη μερικών απ αυτών, ακόμα και με νερό από Α/Ο.

Να πω επίσης πως η τιμή του ΡΗ που είχα πάρει τελευταία φορά μετά από προσθήκη Α/Ο ήταν κάπου στο 6,8, και την οποία βρίσκω αρκετά καλή, αλλά περισσότερο θα ήθελα να κατεβάσω GH και ΚΗ, τα οποία χωρίς Α/Ο έχουν αρκετά μεγάλες τιμές, νομίζω ο lasal αυτό εννοεί.

Όσο για το νερό της βρύσης νόμιζα πως έχει σταθερές τιμές….

Μιας και αυτό δεν ισχύει, τις συχνές μετρήσεις, έτσι και αλλιώς δεν τις αποφεύγω.

Τέλος lasal, αυτό που αναφέρεις για τους ηλεκτρολύτες και τις καλύτερες συνθήκες, τι ακριβώς είναι οι ηλεκτρολύτες και τι καλυτερεύουν;

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα αγορά έτοιμου νερού από μαγαζί, και αργότερα σκέφτομαι να πάρω και ένα μικρό μηχάνημα(που είδα και σε προσφορά), για παραγωγή στο σπίτι.

Νίκο όταν λες για αποφυγή προσθήκης ιχνοστοιχείων τι ακριβώς εννοείς;

Γιατί βλέπω παρακάτω ο lasal γράφει πως δεν θα αποφύγω την προσθήκη μερικών απ αυτών, ακόμα και με νερό από Α/Ο.

19566[/snapback]

Αγαπητέ Φίλε Manolis

Η αγορά σήμερα μιας συσκευής α/ο δεν αποτελεί μεγάλο κόστος.

Έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις από μία μεγάλη γκάμα τέτοιων συσκευών με διαφορετικό κόστος και παραγωγή νερού.

Συμφωνώ με το Φίλο lasal όσον αφορά τα ιχνοστοιχεία.

Οι ανάγκες ενός συστήματος σε ιχνοστοιχεία είναι ανάλογες με το είδος των οργανισμών που φιλοξενεί και τον προορισμό του.

Έτσι έχουμε διαφορετικές ανάγκες σε ένα φυτεμένο ενυδρείο με απαιτητικά φυτά, σε ένα ενυδρείο αναπαραγωγής, σε ένα ενυδρείο ανάπτυξης μωρών κλπ

Ο επακριβής προσδιορισμός σε ιχνοστοιχεία αποτελεί καθαρά εμπειρία του χομπίστα και αφορά το σύστημά του και μόνο.

Σε ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων η ποσοστιαία αναλογία με νερό βρύσης εφοδιάζει το νερό του ενυδρείου με αρκετά από τα ιχνοστοιχεία που έχει ανάγκη.

Μερική προσθήκη ορισμένων όπως αλάτων σιδήρου ή καλίου ή ασβεστίου κλπ μπορεί να βοηθήσει περισσότερο χωρίς να έχει σημαντικές επιπτώσεις στο προαναφερόμενο ενυδρείο, άν ξεφύγουμε λίγο από τις ακριβείς αναλογίες.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο πραγματικά.

Αυτή που έχω βρει εδώ, κοστίζει 75 ευρώ, και παράγει 90 λίτρα το 24άωρο(θεωρητικά πάντα), αλλά τα οποία είναι υπεραρκετά για εμένα.

Για τα ιχνοστοιχεία, δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς είναι και τι κάνουν, άλλα εφόσον λες πως μια μικρή παρέκκλιση στη δοσολογία δεν είναι επικίνδυνη, έχει καλώς.

Τώρα για παράδειγμα εγώ που θέλω ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο(έχω ήδη ουκ ολίγα φυτά) τι θα πρέπει να προσθέσω με την έναρξη προσθήκης νερού Α/Ο;

Και αλήθεια, πέρα από το σίδηρο με το οποίο είχα κακή εμπειρία σαν αρχή, τα υπόλοιπα πως μπορώ να καταλάβω ότι πρέπει ή όχι να προσθέσω;

Υπάρχουν πχ. τεστ όπως για το σίδηρο, και αν ναι ποια είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις για την ανάπτυξη των φυτών σου, θα πρέπει να τις θέσεις στην ειδική κατηγορία.

Εκεί θα σου απαντήσουν οι Φίλοι μας που έχουν περισσότερες γνώσεις και εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης πως η τιμή του ΡΗ που είχα πάρει τελευταία φορά μετά από προσθήκη Α/Ο ήταν κάπου στο 6,8, και την οποία βρίσκω αρκετά καλή, αλλά περισσότερο θα ήθελα να κατεβάσω GH και ΚΗ, τα οποία χωρίς Α/Ο έχουν αρκετά μεγάλες τιμές, νομίζω ο lasal αυτό εννοεί.

Όσο για το νερό της βρύσης νόμιζα πως έχει σταθερές τιμές….

Μιας και αυτό δεν ισχύει, τις συχνές μετρήσεις, έτσι και αλλιώς δεν τις αποφεύγω.

Τέλος lasal, αυτό που αναφέρεις για τους ηλεκτρολύτες και τις καλύτερες συνθήκες, τι ακριβώς είναι οι ηλεκτρολύτες και τι καλυτερεύουν;

19566[/snapback]

GH=Γενική σκληρότητα με κύρια συστατικά το μαγνήσιο (Mg) και το ασβέστιο (Ca)

ΚΗ=Ανθρακική σκληρότητα (είναι ο ρυθμιστής σταθερότητας του Ph)

TDS=Total Dissolved Solids (ολικά διαλυμένα στερεά)

Ηλεκτρολύτες=Κ, Ca, Mg, Fe, Mn

Ιχνοστοιχεία= Fe, Mn, B, Zn, Cu, Mo, CI, Na, Co

Μακροστοιχεία=N, P, K. Fe

Η διαφορά φαίνεται στο παρακάτω λινκ ανάμεσα σε ηλεκτρολύτες και σε ιχνοστοιχεία

Ηλεκτρολύτες

http://www.seachem.com/products/product_pa...Equilbrium.html

Ιχνοστοιχεία

http://www.seachem.com/products/product_pages/Flourish.html

Μακροστοιχεία

Ν=http://www.seachem.com/products/product_pages/FlourishNitrogen.html

P=http://www.seachem.com/products/product_pages/FlourishPhosphorus.html

K=http://www.seachem.com/products/product_pages/FlourishPotassium.html

Fe=(σαν συμπλήρωμα εκεί που απαιτείτε) http://www.seachem.com/products/product_pa...ourishIron.html

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...