Jump to content

Black Neon Tetra


Recommended Posts

έχω μια απορία πόσα neon χρειάζονται για ένα κοπάδι και πόσα λίτρα θέλουν. ενοχλούν καθόλου τις γαρίδες :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Για ενα κοπαδι νεον χρειαζεται το ελαχιστο 8 με 10 ψαρακια. Η αληθεια ειναι π εξαιτιας του μικρου τους μεγεθους τα βαζουν σε μικρα ενυδρεια. Τα νεον ομως επειδη λειτουργουν και θα π ρ ε π ε ι μα λειτουργουν σαν κοπαδι πρεπει κατα προσωπικη μου αποψη (το τονιζω), να μπαινουν σε ενυδρεια απο 40 λιτρα και πανω. (Ενας αλλος λογος βεβαια ειναι και η σταθεροτητα της χημειας του νερου. ) Τωρα.... θα τα ξερουν καλυτερα οι πιο εμπειροι απο εμενα..

Link to comment
Share on other sites

σε ένα 40 λίτρο ενυδρείο με φυτά και γαρίδες πόσα να βάλω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αυτά τα ψάρια για 5 χρόνια σου λέω οτι δεν θα τα χαρείς σε 40λιτρο και ούτε αυτά θα το ευχαριστιούνται, κατά τη γνώμη μου θες 60 λίτρα+ και να βάλεις 10-20 ψάρια να τρέχουν σε κοπάδι και να δεις συμπεριφορές.

Επίσης είχα σε 60 λίτρα 8 ψαράκια με γαρίδες και οι γαρίδες είχαν εξαφανιστεί, έβαλα τα ψαράκια σε 200λιτρο και τα αύξησα σε 15, και στο 60άρι εμφανίστηκαν καμιά 30αριά γαρίδες που ήταν όλη μέρα κρυμμένες λόγω των ψαριών και τα ψάρια δείχνουν μεγάλη διαφορά στη συμπεριφορά τους, είναι πολύ πιο κινητικά και λιγότερο νευρικά.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας αν μπορεις να παρεις ενυδρειο με πιο πολλα λιτρα θα ηταν πολυ καλυτερο/ Τωρα σε ενα 40... το πολυ 8 με 10.. Κατα προσωπικη αποψη παντα/ (περιμενε παλι την αποψη των πιο εμπειρων)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 4 και οι γαρίδες ούτε που ενοχλούνται πηγαίνουν τα ψάρια κοντά στις γαρίδες αλά δεν ενοχλούνται και σε αυτα τα λιτρα ποσα μπορω να βαλω

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

εχω 40 λίτρα πύρα 4 για δοκιμή

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον απο οτι εχω διαβασει και μου εχουν πει εμπειροι χομπιστες πρεπει να τα κρατας σε ομαδες τουλαχιστον 8 ατομων. Εγω πιστευω πως οριακα εισαι καλα με τα λιτρα. Αλλα αφου ο viciouscircle ειπε πως θες 60 λίτρα+... ξερει σογουρα πολλα περοσσοτερα απο εμενα... Εγω δεν μπορω να σε βοηθησω αλλο γιατι δεν ξερω περισσοτερα. Καλη συνεχεια παντως..... :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

εγω να βαλω ακομα 1ή 2

Link to comment
Share on other sites

Να επιστρέψεις τα ψαράκια και να πάρεις πολλές κόκκινες γαρίδες ή και άμανο, τα ψαράκια αυτά δεν κάνουν για τα λίτρα και δεν ξέρω αν κάνουν και για το νερό σου, έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό του ενυδρείου για ph και σκληρότητες? Επίσης τι φίλτρο έχεις και με τι υλικό?

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο το φιλτρο

για τεστ μου τελείωσαν χθες αλλα το τελευτεο τεστ ειναι no3 25-50 no2 ok dgh7 2 dgh 14 dkh 10 Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο το φιλτρο για τεστ μου τελείωσαν χθες αλλα το τελευτεο τεστ ειναι no3 25-50 no2 ok dgh7 2 dgh 14 dkh 10

Το νερό είναι εξαιρετικό για γαρίδες, επέστρεψε τα ψαράκια και ασχολήσου με αυτά στο επόμενο μεγαλύτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να βάλω κανένα άλλο ψάρι

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να βάλω κανένα άλλο ψάρι

Μονομάχο μόνο αλλά δεν θα τα πάει καλά με τις μικρές γαρίδες, μόνο με αμανο, επίσης θα πρέπει να βάλεις μπόλικα ξύλα για να μαλακώσει το νερό και να είσαι σίγουρος οτι το χαλίκι ή άλλο διακοσμητικό δεν είναι ασβεστολιθικό.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...