Jump to content

Αντιχλώριο


Argiris

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι brand new στο χώρο και μόλις χθες έστησα το πρώτο μου μικρό ενυδρείο μεγέθους μόλις 20l. Πήγα σήμερα να πάρω τα απαραίτητα για το στρώσιμο, είπα στη τύπισσα εκεί να μου δώσει αντιχλώριο και τα απαραίτητα 'μικρόβια'... Γυρνάω σπίτι ανοίγω τα μαγικά φίλτρα... Το ένα γράφει 'microoganisms' και το άλλο ορμόνες για τα ψάρια σας ώστε να είναι καλύτερα...

Η ερώτησή μου μπορεί να είναι χαζή λοιπόν, αλλά τελικά εγώ αντιχλώριο πήρα; Το περίμενα σε ξεχωριστό κουτάκι με λαμπερά γράμματα, κάπως έτσι...

Απ'την άλλη, είμαι κ βιολόγος τρομάρα μου, σκέφτηκα ότι μπορεί οι μικροοργανισμοί να δεσμεύουν το χλώριο και να το μετατρέπουν σε κάποια ανενεργή μορφή που δεν επιρεάζει τα ψάρια αλλά μου κάθεται λίγο σαν ιδέα...

Αυτά από 'μένα! περιμένω τις απαντήσεις σας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Αργύρη! :)

Αν μπορείς πες μας τις μάρκες και το όνομα των προϊόντων για να είμαστε σίγουροι.

Καλή συνέχεια στο ΑΖ και στο χόμπυ! :)

(ρε παιδιά είπαμε να οργανωθούμε, όλοι μαζί γράφαμε? :thumbup: )

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την άμεση απόκριση.

Λοιπόν...

Το ένα λέγεται <<aquavital stress-protect>> Aquarium Munster μάλλον είναι η εταιρία και λέει ότι περιέχει εκχυλίσματα Aloe vera,lod, Vit.C

και το άλλο είναι το REFRESH MICRORGANISMI της εταιρίας WAVE...

αυτά...

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να βρώ πληροφορίες στο διαδύκτιο αλλά δυστιχώς μόνο σε ιταλίκα βρήκα για το REFRESH WAVE.....

3 γλωσσες ξερω, αγγλικά, ελληνικά και greeklish :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την άμεση απόκριση.

Λοιπόν...

Το ένα λέγεται <<aquavital stress-protect>> Aquarium Munster μάλλον είναι η εταιρία και λέει ότι περιέχει εκχυλίσματα Aloe vera,lod, Vit.C

και το άλλο είναι το REFRESH MICRORGANISMI της εταιρίας WAVE...

αυτά...

To aquavital είναι αντιστρεσογόνο-βοηθητικό αποκατάστασης μεμβράνης και το refresh είναι βακτήρια για να στρώσεις το ενυδρείο, χρειάζεσαι και αντιχλώριο το οποίο μπορείς να ανταλλάξεις με το aquavital που δεν είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

βακτήρια χωρίς αντιχλώριο παίζει;

; για την μεμβράνη και αντιστρεσογόνο είναι και το aquatan.... παίζει να είναι και αντιχλώριο ρε συ vicious;

Link to comment
Share on other sites

Το ανοσοποιητικό σύστημα των διακοσμητικών ψαριών μπορούν πολύ συχνά να αποδυναμωθεί από διάφορους παράγοντες στρες, για παράδειγμα κατά τη μεταφορά, οι κακές συνθήκες διαβίωσης, δηλαδή μία ισορροπημένη διατροφή ή την κακή ποιότητα του νερού. Μέσω αυτής λοιμώξεις μπορεί να εμφανιστούν, συχνά δεν αναγνωρίζεται καμία εξήγηση. Η αποδυνάμωση των ψαριών γίνεται τότε ενδέχεται να παθογόνων μικροβίων.

Μέσω ισορροπημένη σύνθεση του 40% Αλόη απόσπασμα καθώς και lodine και βιταμίνη C, aquavital στρες-προστατεύουν τα ψάρια ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα, αυξάνει την αντίσταση του να παθογόνων παραγόντων και βελτιώνει τη γονιμότητα και την ευημερία των ψαριών.

Η χρήση της Aloe vera στο ανθρώπινο φάρμακο έχει αποδειχθεί επιτυχής. Για την aquarist Aloe vera προστατεύει το βλεννογόνο μεμβράνη των ψαριών και συμβάλλει ως μια φυσική μονάδα, που βοηθά στην καταπολέμηση της φλεγμονής επούλωση των πληγών.

Η περιεκτικότητά του σε ιώδιο σε aquavital άγχος προστασία υποστηρίζει το σχηματισμό των ορμονών του θυρεοειδούς και εμποδίζει σπόνδυλοι, Gill χόνδρο και gill παραμορφώσεις επικάλυψης.

Η έλλειψη της βιταμίνης C μπορεί να οδηγήσει σε καθυστέρηση της ανάπτυξης και της hemorrage οργάνων. Η ενισχυμένη ψάρι δείχνει ορατά σημάδια της ευημερίας και μια φλόγα του χρώματος.

Link to comment
Share on other sites

βακτήρια χωρίς αντιχλώριο παίζει;

; για την μεμβράνη και αντιστρεσογόνο είναι και το aquatan.... παίζει να είναι και αντιχλώριο ρε συ vicious;

όχι δεν παίζει και χρησιμοποιείται κυρίως όταν προσθέτουμε νέα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας... Οπότε πρέπει να πάω να πάρω αντιχλώριο τώρα... Τι να πει κανείς... Κ μετά λένε ότι αυτά με τις ξανθιές δεν ισχύουν... Αντιχλώριο ζήτησα, ορμόνες μου έφερε η κούκλα... ουφ...

Τουλάχιστον το στρώσιμο με τα βακτήρια γίνεται; Το νερό μου έγινε σαν ούζο όπως μου είπε... Αλλά επειδή δεν είχα βάλει αντιχλώριο μήπως δεν γίνεται σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας... Οπότε πρέπει να πάω να πάρω αντιχλώριο τώρα... Τι να πει κανείς... Κ μετά λένε ότι αυτά με τις ξανθιές δεν ισχύουν... Αντιχλώριο ζήτησα, ορμόνες μου έφερε η κούκλα... ουφ...

Τουλάχιστον το στρώσιμο με τα βακτήρια γίνεται; Το νερό μου έγινε σαν ούζο όπως μου είπε... Αλλά επειδή δεν είχα βάλει αντιχλώριο μήπως δεν γίνεται σωστά;

To χλώριο σκοτώνει τα βακτήρια οπότε κάνεις μισή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ vicious... Οπότε αντιχλώριο και μέτα λίγες ακόμα σταγόνες βακτήρια... κ άλλες λίγες μέρες περίμενε...

Έγινε... Ευχαριστώ κ πάλι που με κατατοπίσατε...

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι ενα κιτρινο κουτακι με λαμπερα φωσφορουχα γραμματα που γραφουν tetra aquasafe.ενδεικνυται για ενιδρυα και γυαλες,για στοματικο διαλυμα αλλα δεν λειτουργει σαν αφροδισιακο να το ξερεις το δοκιμασα.αυτο γιατι στηριζεται στη δραση-αντιδραση του διμεθυλαιθυλαιθερα και χλωριου και επειδη γινεται αυτη η αντιδραση ονομαζεται αντιχλωριο.αγορασε το συντομα γιατι θα στρεσαρονται τ;α ψαρια και οχι τιποτα αλλο θα ξοδευεις λεφτα για ψυχολογους ψαριων

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι ενα κιτρινο κουτακι με λαμπερα φωσφορουχα γραμματα που γραφουν tetra aquasafe.ενδεικνυται για ενιδρυα και γυαλες,για στοματικο διαλυμα αλλα δεν λειτουργει σαν αφροδισιακο να το ξερεις το δοκιμασα.αυτο γιατι στηριζεται στη δραση-αντιδραση του διμεθυλαιθυλαιθερα και χλωριου και επειδη γινεται αυτη η αντιδραση ονομαζεται αντιχλωριο.αγορασε το συντομα γιατι θα στρεσαρονται τ;α ψαρια και οχι τιποτα αλλο θα ξοδευεις λεφτα για ψυχολογους ψαριων

Admin Note:

Άν και σε προειδοποιήσαμε δέν έβαλες μυαλό.

BANNED λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι ενα κιτρινο κουτακι με λαμπερα φωσφορουχα γραμματα που γραφουν tetra aquasafe.ενδεικνυται για ενιδρυα και γυαλες,για στοματικο διαλυμα αλλα δεν λειτουργει σαν αφροδισιακο να το ξερεις το δοκιμασα.αυτο γιατι στηριζεται στη δραση-αντιδραση του διμεθυλαιθυλαιθερα και χλωριου και επειδη γινεται αυτη η αντιδραση ονομαζεται αντιχλωριο.αγορασε το συντομα γιατι θα στρεσαρονται τ;α ψαρια και οχι τιποτα αλλο θα ξοδευεις λεφτα για ψυχολογους ψαριων

Το τραγουδι λεει και στα καταρτια πετουνε οι γλαροι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει επιδημία, δεν εξηγείται αλλιώς!

Μας επιτίθενται από άλλα fora. Ποιος έλεγε ότι οι mods και οι admins μας δεν δρουν άμεσα; Αυτή τη φορά δεν πιστεύω να υπάρχει κανείς με παράπονο. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει επιδημία, δεν εξηγείται αλλιώς!

Μας επιτίθενται από άλλα fora. Ποιος έλεγε ότι οι mods και οι admins μας δεν δρουν άμεσα; Αυτή τη φορά δεν πιστεύω να υπάρχει κανείς με παράπονο. :)

Μην βλεπεις παντου εχθρους και κινδυνολογεις.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι πήγες στο pet shop στην Αντιστάσεως?? :) Εκεί στα Mac πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά, τα παραπάνω προϊόντα που σας είπα

Το REFRESH Microorganismi και το άλλο

το <<ορμονικό>> τα πήρα από το

LA VITA E BELLA στο Ηράκλειο... Συγχωρέστε με σε περίπτωση που το σκότωσα αλλά δεν ομιλώ πέρα από Αγγλικά και Ελληνικά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...