Jump to content

Βοήθεια για άμεση μείωση νιτρικών


Recommended Posts

Καλησπέρα

Φιλοξενώ 2 μικρά αγγελόψαρα σε 25lt και έχω πρόβλημα με τα νιτρικά.. Εχει αρχίσει να μυρίζει το νερό και φοβάμαι πως θα χάσω και τα λίγα φυτά που έχω μέσα, εκτός από τα ψάρια... Επιτρέπεται να βάλω λίγο λευκό ξύδι για να ρίξω το pH; Κάνω αλλαγή νερού κάθε 2 μέρες το 20% και έχω μειώσει τη τροφή στο ελάχιστο έως καθόλου. Το νερό οξυγονόνεται επαρκώς.

Οι χθεσινές μετρήσεις

pH: 7.6

KH(d): 15

GH(d): >21

NO2(mg/l): 1

NO3(mg/l): 50

ΥΓ. Για την σκληρότητα απομάκρυνα ότι όστρακο υπήρχε και τα περισσότερα ασβεστλιθικά.

Link to comment
Share on other sites

Μήν βάλεις ξύδι και άλλα τέτοια.Δέν χρειάζεται!.

Καθημερινές αλλαγές 40% νερού και προσθήκη βακτηριδίων και θα είσαι εντάξει μέχρι να πάρεις (άμεσα) ενυδρείο τουλάχιστον 160 λίτρα για να τα φιλοξενήσεις όπως πρέπει. :)

Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ!

Φίλε ξέρω υπάρχει πρόβλημα αλλά τα αγόρασα πριν μπω στο forum καθ'υπόδειξη καταστήματος ότι τους φτάνουν τα λίτρα, τουλάχιστον όσο είναι μικρά.. Θα τα στείλω στο 190lt όταν μεγαλώσουν μαζί με τις convict, όχι ό,τι καλύτερο αλλά δεν έχω άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

.... όχι ό,τι καλύτερο αλλά δεν έχω άλλη λύση.
Αν δεν μπορες να καλυψεις τις αναγκες τους η καλυτερη λυση ειναι να τα πουλησεις ή χαρισεις στις αγγελιες σε χομπυστα με καταλληλο ενυδρειο. Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...