Jump to content

φυσικο ξυλο


zambo

Recommended Posts

εαν κοψω απο αμπελι ενα κομματι ξυλου και το βρασω μπορω να το βαλω μεσα?η χρειαζεται να ξεραθει πρωτα?(γινεται και απο ελια?)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα αυτό με ρίζα απο πλατάνι και δεν είχα κανένα πρόβλημα...τώρα για το αμπέλι και για την ελιά δεν ξέρω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα αυτό με ρίζα απο πλατάνι και δεν είχα κανένα πρόβλημα...τώρα για το αμπέλι και για την ελιά δεν ξέρω σίγουρα.

μιλαμε για φρεσκο ξυλο.οχι ξερο

Link to comment
Share on other sites

το είχα ψάξει παλιότερα φίλε και από ότι είχα διαβάσει το αμπέλι προσφέρεται για αυτή τη δουλειά.

πρέπει όμως να το αφήσεις να ξεραθεί πρώτα στον ήλιο, να αφυδατωθεί τελείως πριν το χρησιμοποιήσεις. Και να το βράσεις θα σκοτωθούν τα μικρόβιά του, αλλά οι χυμοί του ξύλου θα παραμείνουν και δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις θα έχουν.

Για ελιά δεν έχω ακούσει ούτε θετικά ούτε αρνητικά.

Για οπωροφόρα έχω ακούσει αρνητικά. Οι τανίνες που αποβάλλουν είναι βλαβερές.

Δυστυχώς το είχα ψάξει πριν καιρό και δεν έχω πηγές να σου δώσω, εκτός από αυτό, που όμως δεν μιλά για τα ξύλα που σε ενδιαφέρουν http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=21102&st=0.

Link to comment
Share on other sites

η ελια δεν κανει. το αμπελι κανει αλλα θελει διαδικασια οπως προαναφερθηκε. επισης χρειαζεται και ξεφλουδισμα. πολυ κουραστικο.

καλητερα παρε κανενα ετοιμο να ξενοιαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...