Jump to content

Προτασεις για συνθεση νεου ενυδρειου


Recommended Posts

Εχω παρει εδω και 20 μερες το JUWEL 800 το οποιο ειναι 110 λιτρα. Το ενυδρειο εχει δικο του ενσωματωμενο φιλτρο bioflow 400 λεγεται και θερμοστατη 100 watt. Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να αναβαθμισω το φιλτρο μου για καλυτερα αποτελεσματα. Ακομα θα ηθελα καποιες προτασεις για την συνθεση του ενυδρειου. Θελω να το κανω κοινωνικο . Θα βαλω καποια αληθινα φυτα καθως τωρα το εχω διακοσμημενο με ψευτικα . Οι τιμες που εχω θα αναφερθουν παρακατω. Με βαση αυτα που εχω διαβασει σκεφτηκα να βαλω γκαπυ και μολυ η πλατυ? Στη συνεχεια μετα απο κανα 2 μηνες ισως προσθεσω και καποιες γαριδες. Θα ηθελα τη γνωμη των πιο εμπειρων για τη συνθεση δηλαδη γκαπυ-μολυ η γκαπυ-πλατυ ακομα τι να προσεξω οταν θα παρω τα πρωτα ψαρια(θελω να μου πειτε τι γινεται με τις διασταυρωσεις καθως δεν το εχω ξεκαθαρισει ακομα δηλαδη αν βαλω γκαπυ και μολυ μονο απο ενα ειδος θα ειμαι ενταξη η οχι) και αν μπορω να βαλω και καποιο ειδος για να καθαριζει το ενυδρειο απο τις αλγες.

Οπως ειπα ειμαι στη διαδικασια στρωσιματος με το stress zyme της api.

Οι μετρησεις που εχω ειναι οι εξης

Νο3 10

Νο2 0

ΝΗ3 0

GH 21

KH 5

PH 7.8

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει εδω και 20 μερες το JUWEL 800 το οποιο ειναι 110 λιτρα. Το ενυδρειο εχει δικο του ενσωματωμενο φιλτρο bioflow 400 λεγεται και θερμοστατη 100 watt. Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να αναβαθμισω το φιλτρο μου για καλυτερα αποτελεσματα. Ακομα θα ηθελα καποιες προτασεις για την συνθεση του ενυδρειου. Θελω να το κανω κοινωνικο . Θα βαλω καποια αληθινα φυτα καθως τωρα το εχω διακοσμημενο με ψευτικα . Οι τιμες που εχω θα αναφερθουν παρακατω. Με βαση αυτα που εχω διαβασει σκεφτηκα να βαλω γκαπυ και μολυ η πλατυ? Στη συνεχεια μετα απο κανα 2 μηνες ισως προσθεσω και καποιες γαριδες. Θα ηθελα τη γνωμη των πιο εμπειρων για τη συνθεση δηλαδη γκαπυ-μολυ η γκαπυ-πλατυ ακομα τι να προσεξω οταν θα παρω τα πρωτα ψαρια(θελω να μου πειτε τι γινεται με τις διασταυρωσεις καθως δεν το εχω ξεκαθαρισει ακομα δηλαδη αν βαλω γκαπυ και μολυ μονο απο ενα ειδος θα ειμαι ενταξη η οχι) και αν μπορω να βαλω και καποιο ειδος για να καθαριζει το ενυδρειο απο τις αλγες.

Οπως ειπα ειμαι στη διαδικασια στρωσιματος με το stress zyme της api.

Οι μετρησεις που εχω ειναι οι εξης

Νο3 10

Νο2 0

ΝΗ3 0

GH 21

KH 5

PH 7.8

Για σου φιλε μου!!! Καλω ηλθες!!! ξεκιναω σιγα σιγα....

η αναβαθμιση του φιλτρου μπορει να γινει.... λογικα το φιλτρο σου εχει μεσα "σφουγκαρια" μπορεις να τα βγαλεις και να βαλεις στην θεση τους μακαρονι (σιποραξ) και λιγο υαλοβαμβακα... ετσι θα εχεις πολυ καλυτερη βιολογια....

για τα φυτα που ειπες μπορεις να βαλεις πολλα ειδη στα λιτρα σου, και εγω εχω ενα φυτεμενο στα 100 λιτρα κοντα δλδ με εσενα, και εχω μεσα τα παρακατω φυτα:

java moss, εχινοδορους, ανουμπιες (νανα και κανονικη), φτερες, βαλισνερια αμερικανα κτλ... αυτα τα φυτα δεν εχουν ιδιετερες απετησεις μονο ενα τυπικο βυθο χωρις υποστρομα και ενα τυπικο φωτισμο... ουτε λιπασματα ουτε τπτ....

στα ψαρια που ανεφερες πρεπει να ξερεις οτι τοποθετοντας 2 ηδη ζωοτοκων ψαριων υπαρχει ο κινδυνος του υβριδισμου...κατι που ΔΕΝ πρεπει να γινετε... τα ψαρια βγαινουν με προβληματα...

οποτε θα σου προτηνα να επιλεξεις ενα μονο ειδος απο αυτα...οποιο σου αρεσει.....

τελος για την αλγη το μονο που μπορεις να βαλεις σε αυτα τα λιτρα με αυτες τις τιμες ειναι καποιο σαλιγκαρι οπως το Apple snail... τα οποια κανουν πολυ καλη δουλεια...

για τις τιμες σου τωρα.... νομιζω οτι κατι δεν παει καλα... με PH 7,5 και ΚΗ 5 πως εχεις GH 21????? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες καταρχην....

Να διορθωσω :thumbup: το φίλο σταθη και να πω οτι όπου αναφερει υαλοβαμβακα ειναι ενυδρειακο βαμβακι.

Το λέω, οπως εχουμε πει να το αναφερουμε πλεον έτσι για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.

Λόγω συνηθειας το λέμε έτσι.

Επίσης να πώ ότι ήδη έχει στο φίλτρο το ενυδρειο αυτο μεσα. Ειναι το ασπρο λεπτό σφουγκαρακι... :)

,

Υ.Γ. Σταθη τελικα θα χρειαστουν τα γαντια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς όρισες. Έχεις αγοράσει ένα πολύ όμορφο ενυδρείο με χώρο για να κάνεις θαύματα και να αποκτήσεις ένα κόσμημα στο σπίτι σου. Όλα αυτά αρκεί να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.

Σε ποια μέρα στησίματος είσαι;

Να ξέρεις ότι το νερό σου είναι εντάξει όταν ΝΗ3=0, ΝΟ2=0 και 0 < ΝΟ3 < 20, αλλιώς μην βάλλεις τίποτα! Επίσης δεν είναι όλα τα τεστ αξιόπιστα, ειδικά αυτά με το καρτελάκι (στικς), να προτιμάς υγρα. Τα υπόλοιπα έχουν μεγάλες αποκλίσεις και δεν ενδείκνυνται.

Προσωπικά είμαι κατά της άποψης να βάζουμε κάποιο είδος αλγοφάφου μόνο και μόνο για να μας τρώει την άλγη. Αυτό είναι το παραμύθι που πουλιέται σε κάποια pet -shop προκειμένου να σου πουλήσουν ακόμη ένα ψαράκι. Αν τα κάνεις όλα σωστά, ποτέ δεν θα έχεις άλγη τόση ώστε να δημιουργήσει πρόβλημα. Και να ξέρεις ότι όταν κάνεις κάποιο λάθος χειρισμό και εμφανιστεί τόση ώστε να έχεις πρόβλημα, ή κάποιο είδος της που είναι επικίνδυνο, κανένα αλγοφάγο δεν θα μπορέσει να σου λύσει το πρόβλημα, εκτός αν έχεις ολόκληρη ομάδα ειδικά αφιερωμένη γι' αυτό το σκοπό.

Στο θέμα των σαλιγκαριών όμως είμαι υπέρ καθώς θα σου κρατάνε το ενυδρείο καθαρό από οτιδήποτε πεθαίνει και πάει να σαπίσει με κίνδυνο να σου χαλάσει τις τιμές του νερού. Οπότε βάλε κάποιο σαλιγκάρι (αυτά που πρότεινε ο Στάθης είναι πολύ όμορφα) όχι για την άλγη, όσο για τα υπόλοιπα θέματα καθαριότητας!

Και πολύ σωστά σου προτείνει ο Στάθης να φουλάρεις το χώρο του φίλτρου σου με καλό βιολογικό υλικό. Εϊναι μια επένδυση που δεν θα μετανιώσεις.

Ο, τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω για τον υβριδισμό αυτό το thread...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry239735

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι τα τεστ που χρησιμοποιω ειναι σε στικ εκτος απο την αμμωνια που ειναι υγρο τεστ της sera. Για το φιλτρο τωρα να πω οτι εχει μπλε και πρασινα σφουγγαρια ενα μαυρο μικρο καθως και τον υαλοβαμβακα . Θα πρεπει να τα βγαλω ολα εκτος του υαλοβαμβακα και να προσθεσω μακαρονι η να αφησω καποιο αυτα. Ειμαι στην 18 η μερα στρωσιματος αν το κανω αυτο θα πρεπει να ξεκινησω παλι απο την αρχη? Ακομα μπορω να τα αφησω ως εχουν και να προσθεσω μακαρονι στα μικρα κενα που υπαρχουν στο φιλτρο αναμεσα στα σφουγγαρια? Για τα σαλιγκαρια νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα , ποσα θα χρειαστουν και μπορω να τα βαλω αμεσα η πρεπει να περιμενω και για αυτα να στρωσει ο βυθος οπως θελουν οι γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Πανω εχει τον υαλοβαμβακα μετα το μαυρο σφουγγαρι ανθρακα , το πρασινο που λεει οτι διωχνει το νιτρικο αλας και κατω κατω το μπλε σφουγγαρι φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε βγαλε το μαυρο (ανθρακας ειναι δεν χρειαζεται πλεον).

Μια προταση μπορει να ειναι:

Κοψε στη μεση (εγκαρσια) το μπλε και το πρασινο* και βαλε απο μισο για να μεινει περισσοτερος χωρος για κεραμικα.

Στη μεση γεμισε ενα δυχτακι** της sera με siporax ή αλλο καλο κεραμικο βιολογικο υλικο.

Ανταλλακτικο βαμβακι μπορεις να χρησιμοποιεις (οικονομικο και καλο) λιγο χυμα σακουλας sera filterwool ξεπλυμενο και ξασμενο να αραιωσει.

Τελικη σειρα απο πανω προς τα κατω filterwool - μισο πρασινο (ή μπλε χοντροτρυπο) σφουγγαρι - δυχτι με καραμικα - μισο μπλε σφουγγαρι.

* Το πρασινο μπορεις να το αντικαταστησεις με μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι καποια στιγμη.

** στο δυχτακι βγαλε το ελατηριο στο κουμπωμα γιατι σκουριαζει και δεστο απλα με το σπαγγο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...