Jump to content

ΦΥΤΑ


Recommended Posts

Μόνο μονομάχο.Είναι πολύ λίγα τα λίτρα

για οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα δεν καταλαβαινω!γιατι ολοι προτεινουνε betta?????επειδη ειναι σολο ψαρι?δηλαδη το betta δεν θα ειναι κριμα σε ενα 10λιτρο??η μηπως επειδη ειναι κριμα να χαραμισουμε ενα 30λιτρο μονο για ενα betta.?

και δεν υπολογιζουμε μονο τον αριθμο των ψαριων αλλα και την μαζα!!

ποσο μεγαλο γινεται ενα ενηλικο betta?ενα betta θα κινειται ποιο ανετα στο 10λιτρο η 5 cardinals???

φενεται οτι μας εχει επιρεασει το γεγονος οτι τα βλεπουμε σε ποτηρακια στα petshop η σε γυαλες 1-2τρων και νομιζουμε οτι σε 5λιτρα θα ειναι βασιλιαδες!

δεν εχω προσωπικα τιποτα και με κανεναν απλα το ολο σκεπτικο μου φενεται τελειως λαθος.

nature83

Link to comment
Share on other sites

σε ενα 10λτ δεν θα βαλεις με τιποτα τετρα με το bettaki δεν εχεις προβλημα γιατι δεν ειναι πολυ κινητικος. Εγω τους δικους μου τους εχω σε 20λτ και 40λτ αλλα ο ανθρωπος σου λεει πως δεν εχει ποιο μεγαλο ενυδρειο και εσυ του προτεινεις να βαλει 10 τετρα σε 10λτ, ψαρι το οποιο ειναι υπερκινητικο και θελει μακρι ενυδρειο. Αυτο δλδ σου φαινεται οκ δεν θα εχουν προβλημα..... ενω το bettaki που θα του ειναι σχετικα ενταξει το ενυδρειο να μην το βαλει να μην κανει και ενα καλο να τον παρει απ τα πετ που τον εχουν σε ποτηρι. Ενα υγιες betta μπορει να φτασει τα 6εκ ο δικος μου τοσο ειναι που ειναι ενηλικος, οι αλλοι ειναι ακομη μωρα.

Ενταξει εγω ειμαι κολημμενη με τα betta αλλα τα θεωρω απ τα ποιο ομορφα ψαρια.

Αυτα τα γραφω φιλικα ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν παρεξηγηθηκα.γιαυτο αλλωστε ειναι τα φορουμ να ανταλλαζουμε γνωμες.εγω δεν καταλαβαινω ενα ομως!ΠΟΙΟΣ σου ειπε εσενα οτι ειναι καλα το betta σε μια γυαλα 5 λιτρων?μπορω να σε πληροφορησω οτι εχω 25 λιτρα show tank(ψηλο) και 15 νεον μεσα και πυκνοφυτεμενο και ειναι πολυ καλα!δηλαδη τα περνουμε απο το 1 λιτρο και τα παμε στα 5 και κανουμε το καλο??δεν νομιζω!ο καθενας εχει την δικη του αποψη και δεν προκειται να βγει πουθενα αυτη η συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

και για να μην λεω και κουβεντες στον αερα οριστε μια φωτο.Το θεμα για μενα τελειωσε δεν συνεχιζω αλλο την κουβεντα.αυτος θα διαλεξει τι θελει να βαλει στο ενυδρειο του.

25litra.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΓΑ

ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΚΟΡΑΛΛΙ ΚΑΙ ΠΗΡΑ 4 TETRA ME KOKKINO MATI KAI MΑΥΡΙ ΟΥΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΔΥΣΚΟΛΑ

ΟΠΩΣ ANUBIA PETITE

KAI TA ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΟΠΩΣ BACOPA AUSTRALIAN

ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΦΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΠΙΚΑ

ΤΑ ΤΕΤRA ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΖΟΝ ΠΑΝΕ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ....ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΖΩ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ???? ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΟΧΙ ΤΑ ΤΑΙΣΑ ΚΑΙ ΑΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΝ

ΑΛΛΑ ΠΑΝΕ ΣΑΝ ΒΛΑΜΕΝΑ ΑΝ ΔΕ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝ ΔΕ ΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΘΑ ΤΑ ΔΟΣΩ ΣΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 80 ΛΙΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ

Link to comment
Share on other sites

και για να μην λεω και κουβεντες στον αερα οριστε μια φωτο.Το θεμα για μενα τελειωσε δεν συνεχιζω αλλο την κουβεντα.αυτος θα διαλεξει τι θελει να βαλει στο ενυδρειο του.

25litra.jpg

19728[/snapback]

Η ποσότητα των ψαριών σε ένα ενυδρείο είναι μερικές φορές συνάρτηση της εμπειρίας του χομπίστα. :lol:

Ένα ψαγμένος χομπίστας μπορεί να βάλει πολλά παραπάνω ψάρια σε ένα ενυδρείο γιατί απλώς ξέρει τι πρέπει να κάνει, εν αντιθέσει με κάποιον που ξεκινάει και θα του είναι δύσκολο να φέρει εις πέρας ή να αποτρέψει δύσκολες καταστάσεις.

Αυτός και μόνο είναι ο λόγος, οπότε δεν υπάρχει λόγος παρεξήγησης.

:thumbdown::):D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλα που θυμηθικατε αυτο το ποστ

αυτο ειναι απο περσυ

και ενα χρονο μετα που εχω προχωρησει στο 120λιτρα φυτεμενο και πανε ολα τελεια ανεξερεσουμε βεβαια καποιες αλγες

μπορω να πω οτι το 10λιτρο ηταν πανεμορφο και οι γαριδες που ειχα φηλοξενησει και τα 4 τετρα τωρα τελεια

2απο τα τετρα ειναι στο μεγαλο μου ενυδρειο

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...