Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείων


Recommended Posts

:)Δυσανασχετώ όταν βλέπω κάποιους να προτείνουν στρώσιμο με χρυσόψαρα(ακόμη και σε μη τροπικό).

Η μέθοδος είναι απάνθρωπη (τα χρυσόψαρα αν και ανθεκτικά ψάρια ταλαιπωρούνται μέχρι θανάτου)αλλά

την προτείνουν ακόμη και σήμερα πολλοί πετσοπάδες.

Το στρώσιμο γίνεται με αμμωνία είτε με μπόλι απο υγιές ενυδρείο (ακόμη και τα βακτήρια σε μπουκαλάκια που υπόσχονται στρώσιμο σε 2-3 μέρες δεν κάνουν δουλειά).

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:Δυσανασχετώ όταν βλέπω κάποιους να προτείνουν στρώσιμο με χρυσόψαρα(ακόμη και σε μη τροπικό).

Η μέθοδος είναι απάνθρωπη (τα χρυσόψαρα αν και ανθεκτικά ψάρια ταλαιπωρούνται μέχρι θανάτου)αλλά

την προτείνουν ακόμη και σήμερα πολλοί πετσοπάδες.

Το στρώσιμο γίνεται με αμμωνία είτε με μπόλι απο υγιές ενυδρείο (ακόμη και τα βακτήρια σε μπουκαλάκια που υπόσχονται στρώσιμο σε 2-3 μέρες δεν κάνουν δουλειά).

H γνωμη σου ειναι σεβαστη,αλλα δεν μπορεις να χαρακτηριζεις και να κατηγορεις κανεναν :)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:Δυσανασχετώ όταν βλέπω κάποιους να προτείνουν στρώσιμο με χρυσόψαρα(ακόμη και σε μη τροπικό).

Η μέθοδος είναι απάνθρωπη (τα χρυσόψαρα αν και ανθεκτικά ψάρια ταλαιπωρούνται μέχρι θανάτου)αλλά

την προτείνουν ακόμη και σήμερα πολλοί πετσοπάδες.

Το στρώσιμο γίνεται με αμμωνία είτε με μπόλι απο υγιές ενυδρείο (ακόμη και τα βακτήρια σε μπουκαλάκια που υπόσχονται στρώσιμο σε 2-3 μέρες δεν κάνουν δουλειά).

Γιαυτό αγαπητέ κλεόβουλε παράθεσα πιο πάνω αυτό http://www.firsttankguide.net/nogoldfish.php .

Τώρα όσον αφορά την αμμωνία εγώ ομολογώ οτι δεν την ξέρω και θα έλεγα οτι δεν είμαι και fun ανκαι ο καθένας ακολουθεί την μέθοδο που του βγαίνει πιο καλά.Για το μπόλι που λες δεν υπάρχει αμφιβολία οτι πιθανόν είναι κατα τη γνώμη μου και ο καλύτερος τρόπος.Οσον αφορά τα έτοιμα βακτηρίδια τύπου safestart έχω την εντύπωση οτι τα αδικείς λίγο.Εγώ έστρωσα δύο ενυδρεία 60λτ. και 200λτ. χωρίς προβλήματα.

Αυτό βέβαια που έχει μεγάλη σημασία και θέλω να το τονισω συτό είναι ΙΧΘΥΦΟΡΤΩΣΗ η οποία απαιτει τεράστια υπομονή.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Δία δεν ξέρω τι κατάλαβες.

Μια χαρά μπορώ να χαρακτηρίζω την πράξη (να βάζεις ένα χρυσόψαρο μέσα σε ένα ενυδρείο φούλ στην αμμωνία και τα νιτρικά για να το στρώσεις,βασανίζοντας το)σαν απάνθρωπη.

Αυτός που είναι αρχάριος ή άσχετος δικαιολογείται γιατί δεν γνωρίζει σε τι δοκιμασία βάζει το κακόμοιρο ψάρι.

Οι έμπειροι όμως που δίνουν συμβουλές όχι.

Διαφωνείς;

Φίλε Σωκράτη την είδα την παραπομπή.Εντάξει αλλά ο αμερικάνος δεν λέει τίποτα για τα παραπάνω.

Για τα συγκεκριμμένα βακτήρια νομίζω ότι θέλει τουλάχιστον 10 μέρες, ρίχνοντας ταυτόχρονα και λίγη τροφή,και φυσικά δεν μπορείς να βάλεις στην αρχή πάνω απο 1-2 ψαράκια,ελέγχοντας συνεχώς τις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Δία δεν ξέρω τι κατάλαβες.

Μια χαρά μπορώ να χαρακτηρίζω την πράξη (να βάζεις ένα χρυσόψαρο μέσα σε ένα ενυδρείο φούλ στην αμμωνία και τα νιτρικά για να το στρώσεις,βασανίζοντας το)σαν απάνθρωπη.

Αυτός που είναι αρχάριος ή άσχετος δικαιολογείται γιατί δεν γνωρίζει σε τι δοκιμασία βάζει το κακόμοιρο ψάρι.

Οι έμπειροι όμως που δίνουν συμβουλές όχι.

Διαφωνείς;

Φίλε Σωκράτη την είδα την παραπομπή.Εντάξει αλλά ο αμερικάνος δεν λέει τίποτα για τα παραπάνω.

Για τα συγκεκριμμένα βακτήρια νομίζω ότι θέλει τουλάχιστον 10 μέρες, ρίχνοντας ταυτόχρονα και λίγη τροφή,και φυσικά δεν μπορείς να βάλεις στην αρχή πάνω απο 1-2 ψαράκια,ελέγχοντας συνεχώς τις παραμέτρους.

Διαφωνω και ξερεις γιατι;Γιατι εισαι απολυτος

''Αυτό βέβαια που έχει μεγάλη σημασία και θέλω να το τονισω συτό είναι ΙΧΘΥΦΟΡΤΩΣΗ η οποία απαιτει τεράστια υπομονή.''

Link to comment
Share on other sites

Δία δεν ξέρω τι κατάλαβες.

Μια χαρά μπορώ να χαρακτηρίζω την πράξη (να βάζεις ένα χρυσόψαρο μέσα σε ένα ενυδρείο φούλ στην αμμωνία και τα νιτρικά για να το στρώσεις,βασανίζοντας το)σαν απάνθρωπη.

Αυτός που είναι αρχάριος ή άσχετος δικαιολογείται γιατί δεν γνωρίζει σε τι δοκιμασία βάζει το κακόμοιρο ψάρι.

Οι έμπειροι όμως που δίνουν συμβουλές όχι.

Διαφωνείς;

Φίλε Σωκράτη την είδα την παραπομπή.Εντάξει αλλά ο αμερικάνος δεν λέει τίποτα για τα παραπάνω.

Για τα συγκεκριμμένα βακτήρια νομίζω ότι θέλει τουλάχιστον 10 μέρες, ρίχνοντας ταυτόχρονα και λίγη τροφή,και φυσικά δεν μπορείς να βάλεις στην αρχή πάνω απο 1-2 ψαράκια,ελέγχοντας συνεχώς τις παραμέτρους.

Η παραπομπή που έβαλα αφορά τα χρυσόψαρα και αν πρέπει να γίνεται ή οχι το στρώσιμο με αυτά.Μπορείς να δείς όλο το site που έχει διάφορα.Οσον αφορά τα έτοιμα βακτηρίδια και επαναλαμβάνω για να μην παραξηγηθώ έτοιμα βακτηρίδια η εταιρεία προτείνει μετά τη χρήση του σκευάσματος μπορούν να μπούν ψάρια

άμεσα.

ΠΡΟΣΟΧΗ στην ιχθυοφόρτωση μας.Εγώ λοιπόν στα 200 λτ. έβαλα 4 zebra danios μεγάλη προσοχή στη ποσότητα τροφής ( να πώ οτι ήταν η πρώτη φορά που έκανα χρήση ΕΤΟΙΜΩΝ βακτηριδίων).Θέλω να πώ το εξής δεν μέτρησα ποτέ αμμωνία μάλιστα μου φάνηκε παράξενο και άλλαξα και τεστ όμως τίποτα.Μετά σκεφτηκα οτι αφού βάζω έτοιμα βακτηρία - πρόσεξα τον αριθμό των ψαριών τη τροφή (ποσότητα) - ήταν σαν να έβαζα ψάρια σε ένα ενυδρείο το οποίο είχε δεχθεί έτοιμη βιολογία.Θα έλεγα οτι είναι κάτι παρόμοιο σαν βάζουμε μπόλι.

Απο εκεί και πέρα οι έμπειροι γιατί αναφέρεις κάτι πιο πάνω απο την πείρα τους έχουν και αυτοί κάποιες διαδικασίες που τους βγαίνουν και σίγουρα θέλουν να τις μεταδώσουν στους νεώτερους.Ετσι και αλλιώς σίγουρα και οι πιο παλιοί μαθαίνουν και απο τους νεώτερους.Βέβαια σε αυτό που δίνω μεγάλη σημασία είναι να παρακαλουθούμε τα νεώτερα δεδομένα που έχουν σχέση με το χόμπυ και γιατί όχι να τα βλέπουμε και να τα εφαρμόζουμε πάντα κριτικά και οχι καχύποπτα.

Πάλι έγραψα πολλά .

Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ΜΙα ακομα αποψη (για οποιον ξερει αγγλίκα)

http://www.theaquariumwiki.com/Bacteria_bo...do_they_work%3F

Καποια στιγμη μπορει να το μεταφρασω, ή αν καποιος εχει χρονο ας το κανει :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΜΙα ακομα αποψη (για οποιον ξερει αγγλίκα)

http://www.theaquariumwiki.com/Bacteria_bo...do_they_work%3F

Καποια στιγμη μπορει να το μεταφρασω, ή αν καποιος εχει χρονο ας το κανει :)

Πράγματι Σπύρο έχει ενδιαφέρον ,παραθέτω τα συμπεράσματα:

Conclusion

These three products do actually work!

As long as you follow their instructions then you can build a tank in a day and stock it with aquatic animals knowing that they'll still be alive by the end of the week.

* Concerned aquarists may like to also add a few ml of Prime by Seachem each day as this makes the ammonia, nitrite and nitrate levels non-toxic so even the most delicate fish can suffer no harm for the few days it takes to fully cycle a new tank.

Συμπέρασμα:

Αυτά τα τρία προιόντα πραγματικά δουλεύουν.

Εφόσον ακολουθήσετε τις οδηγίες τους μπορείτε να στήσετε ενα ενυδρείο και να του προσθέσετε ψάρια γνωρίζοντας οτι θα είναι ακόμα ζωντανά στο τέλος της εβδομάδας.

* Οι χομπίστες που μπορεί να ανησυχούν προτιμούν να προσθέτουν prime ( seachem) κάθε μέρα το οποίο θα κρατήσει την αμμωνία ,νιτρώδη και νιτρικά σε μη τοξικά επίπεδα ώστε ακόμα και τα πιο ευαίσθητα ψάρια να μην υποφέρουν μέχρι το ενυδρείο μπεί σε πλήρες κύκλο.

Συγνώμη αν η μετάφραση μου, είναι λίγο ελεύθερη.

Γράφοντας για τα τρία προιόντα αναφέρεται στο bio spira,το stability και to safestart.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

......Αυτά τα τρία προιόντα πραγματικά δουλεύουν.

Εφόσον ακολουθήσετε τις οδηγίες τους μπορείτε να στήσετε ενα ενυδρείο και να του προσθέσετε ψάρια γνωρίζοντας οτι θα είναι ακόμα ζωντανά στο τέλος της εβδομάδας......

Εχει δυο φρασεις που με βαζουν σε σκεψεις ομως.

Η μια ειναι στην παραθεση bold και η αλλη ειναι "This product clearly states that it is an instant seeder and fish can be added immediately. Though it does emphasize that the user is not to overstock the tank when dosing a new tank. Which is always good advice!"

Το πρωτο δηλωνει την επιβιωση του ψαριου την πρωτη εβδομαδα αλλα με την ιδια φραση δεν δινει σιγουρια για τυχων μακροχρονα προβληματα.

Και το δευτερο οτι με χαμηλη ιχθυοφορτωση εισαι καλυμενος ετσι κι αλλιως αφου ειναι ενας τροπος να στρωσει και φυσιολογικα το ενυδρειο. :)

Αυτο που λεει ο Διας για την ιχθυοφορτωση ειναι ολο το μυστικο, τα υπολοιπα ειναι απλως οδοντοκρεμες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:)Δυσανασχετώ .......

Το στρώσιμο γίνεται με αμμωνία είτε με μπόλι απο υγιές ενυδρείο (ακόμη και τα βακτήρια σε μπουκαλάκια που υπόσχονται στρώσιμο σε 2-3 μέρες δεν κάνουν δουλειά).

Για το μπόλι συμφωνώ μαζί σου .

Για τα ζωντανά βακτήρια δεν μπορείς να έχεις άποψη διότι δεν τα έχεις χρησιμοποιήσει ( αν τα είχες χρησιμοποιήσει θα είχες άλλη άποψη ).

Για την αμμωνία που λές είναι ενα θέμα που εχει συζητηθεί με 3 κορυφαία ονόματα απο το χώρο του ενυδρείου που έχουν έρθει στην Ελλάδα και οι τρεις είχαν την ιδια άποψη "απαγορεύεται να βάζουμε δηλητηριώδεις ουσίες στα ενυδρεία μας ".

Οσο για το στρώσιμο γενικά των ενυδρείων το θέμα έχει συζητηθεί και έχει λυθεί .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12982

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Και εδω ένα θεμα που ξεκίνησε στην εσωτερική επικοινωνία των συντονιστών και μεταφέρθηκε για να το διαβάσουν όλοι θεωρώντας οτι είναι εποικοδομητικό .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

Εφ όσον τα διαβάσεις αυτα τα λινκ και εξακολουθείς να θελεις να το συζητήσεις το θέμα θα σε παρακαλούσα πολύ να άνοιγες ενα νέο θέμα και όχι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα λίνκ.

Την χρήση της αμμωνίας στο στρώσιμο την έχω εγκαταλείψει για χρόνια έτσι κι αλλιώς και δεν έχω αντίρρηση να δεχθώ αυτό που λένε οι ειδήμονες.'Εξ άλλου είναι κι αυτή χρονοβόρα.

Η καλύτερη μέθοδος κατά την γνώμη μου είναι με μπόλι απο υγιές ενυδρείο και πάλι φυσικά με σταδιακή ιχθυοφόρτωση και παρακολούθηση των παραμέτρων αφού η συνολική ωρίμανση του ενυδρείου γίνεται μετά απο περ.9-10 εβδομάδες.

Όταν δεν υπάρχει μπόλι χρειάζεται μεγαλύτερη υπομονή με την μέθοδο προσθήκης τροφής.

Με τα έτοιμα βακτήρια η εμπειρία μου είναι με τα σκευάσματα της API και της sera σε συνδυασμό με την προσθήκη τροφής.Και δεν είμαι καθόλου αρνητικός στον πειραματισμό με νέα προϊόντα.

Αυτό όμως που θα έπρεπε να αποκλείσουμε σαν μέθοδο είναι αυτή της χρήσης ψαριών.

Και δεν χρειάζεται(:) να το συζητάμε άλλο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ξεκίνησε απο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8137&st=460

και μεταφέρθηκαν οι δημοσιεύσεις εδω

Link to comment
Share on other sites

Αφου εγινε αποκοπη και μπορουμε να σπαμαρουμε ελευθερα :thumbup: ......

Για να μη μιλαμε με μισολογα αφου μονο μπερδεμα μπορει να φερουν και παραπληροφορηση και χωρις να θελω να κανω διαφημηση αφου δεν πληρωνομαι (δυστυχως :) ) απο καμια εταιρεια ενυδρειακων, εχω διασταυρωσει απο διαφορα ποστ χρηστων στο ιντερνετ (ελλαδα και εξωτερικο) οτι το safestart "δουλευει" και μαλιστα σε συνδυασμο με bactozym ακομα καλυτερα.

Εγω δεν το εχω δοκιμασει, (θελω να το δοκιμασω ομως).

Εχω δοκιμασει αλλο προιον και δεν εκανε αυτα που υποσχοταν (ψαρι στη 2η μερα και μετα σταδιακα κι αλλο φορτωμα μεχρι την 11η μερα που θα ηταν ετοιμο).

Οι μετρησεις εδειχναν αλλα και μονο με συχνες (καθε 2 μερες) αλλαγες εσωσα την κατασταση.

Το στρωσιμο κρατησε εναμιση μηνα. Ποσο παραπανω θα εκανε χωρις βακτηρια?

ΥΓ Δεν αναφερομαι ονομαστικα σε προιον αρνητικα γιατι παντα υπαρχει η περιπτωση να ηταν δικο μου το λαθος σε μια ανεπιτυχη προσπαθεια στρωσιματος.

Αν εχω μονο θετικα αποτελεσματα, θα αναφερομαι.

ΥΓ2 το στρωσιμο με ψαρι ειναι (απολυτα :)) και για μενα κατακριτεο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το Safe start δουλεύει σίγουρα το τελευταίο που έκανα με αυτό είναι η γεννήστρα με τους δίσκους αγόρα δίσκων πριν 8 μέρες με αλλαγές νερού κάθε μέρα 15% δεν έχω δει πρόβλημα στα ψάρια μάλιστα σήμερα είδα την 2η γέννα τους

Μπορώ να διαφωνήσω λίγο στο θέμα μπόλι μπορεί να είναι η ποιο γρήγορη και σίγουρη μέθοδος αλλά έχει κινδύνους αν δεν γνωρίζεις το ενυδρείο . Για παράδειγμα ενώ έχω 30 λίτρα σιποραχ στο μεγάλο με τους άγριους δίσκους δεν έβαλα μπόλι στην γεννήστρα γιατί τα ψάρια είναι εκτροφής και δεν είμαι 100% σίγουρος τι μπορεί να μεταφέρω

Link to comment
Share on other sites

Το Safe start δουλεύει σίγουρα το τελευταίο που έκανα με αυτό είναι η γεννήστρα με τους δίσκους αγόρα δίσκων πριν 8 μέρες με αλλαγές νερού κάθε μέρα 15% δεν έχω δει πρόβλημα στα ψάρια μάλιστα σήμερα είδα την 2η γέννα τους

Μπορώ να διαφωνήσω λίγο στο θέμα μπόλι μπορεί να είναι η ποιο γρήγορη και σίγουρη μέθοδος αλλά έχει κινδύνους αν δεν γνωρίζεις το ενυδρείο . Για παράδειγμα ενώ έχω 30 λίτρα σιποραχ στο μεγάλο με τους άγριους δίσκους δεν έβαλα μπόλι στην γεννήστρα γιατί τα ψάρια είναι εκτροφής και δεν είμαι 100% σίγουρος τι μπορεί να μεταφέρω

Πρεπει να εισαι 100% σιγουρος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Η παραπομπή που έβαλα αφορά τα χρυσόψαρα και αν πρέπει να γίνεται ή οχι το στρώσιμο με αυτά.Μπορείς να δείς όλο το site που έχει διάφορα.Οσον αφορά τα έτοιμα βακτηρίδια και επαναλαμβάνω για να μην παραξηγηθώ έτοιμα βακτηρίδια η εταιρεία προτείνει μετά τη χρήση του σκευάσματος μπορούν να μπούν ψάρια

άμεσα.

ΠΡΟΣΟΧΗ στην ιχθυοφόρτωση μας.Εγώ λοιπόν στα 200 λτ. έβαλα 4 zebra danios μεγάλη προσοχή στη ποσότητα τροφής ( να πώ οτι ήταν η πρώτη φορά που έκανα χρήση ΕΤΟΙΜΩΝ βακτηριδίων).Θέλω να πώ το εξής δεν μέτρησα ποτέ αμμωνία μάλιστα μου φάνηκε παράξενο και άλλαξα και τεστ όμως τίποτα.Μετά σκεφτηκα οτι αφού βάζω έτοιμα βακτηρία - πρόσεξα τον αριθμό των ψαριών τη τροφή (ποσότητα) - ήταν σαν να έβαζα ψάρια σε ένα ενυδρείο το οποίο είχε δεχθεί έτοιμη βιολογία.Θα έλεγα οτι είναι κάτι παρόμοιο σαν βάζουμε μπόλι.

Απο εκεί και πέρα οι έμπειροι γιατί αναφέρεις κάτι πιο πάνω απο την πείρα τους έχουν και αυτοί κάποιες διαδικασίες που τους βγαίνουν και σίγουρα θέλουν να τις μεταδώσουν στους νεώτερους.Ετσι και αλλιώς σίγουρα και οι πιο παλιοί μαθαίνουν και απο τους νεώτερους.Βέβαια σε αυτό που δίνω μεγάλη σημασία είναι να παρακαλουθούμε τα νεώτερα δεδομένα που έχουν σχέση με το χόμπυ και γιατί όχι να τα βλέπουμε και να τα εφαρμόζουμε πάντα κριτικά και οχι καχύποπτα.

Πάλι έγραψα πολλά .

Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

με αφορμη αυτη εδω την συζητηση θα ηθελα να ρωτησω οσοι εχετε δοκιμασει τα ετοιμα βακτηρια με επιτυχια,ακολουθησατε κατα γραμμα τις οδηγιες κ βαλατε ψαρι την δευτερη μερα η κανατε συνδιασμο τροφης με βακτηρια για καποιες μερες?θα ηθελα να ακολουθησω αυτη την μεθοδο αλλα φοβαμαι μην κανω κακο στο ψαρακι που θα βαλω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

με αφορμη αυτη εδω την συζητηση θα ηθελα να ρωτησω οσοι εχετε δοκιμασει τα ετοιμα βακτηρια με επιτυχια,ακολουθησατε κατα γραμμα τις οδηγιες κ βαλατε ψαρι την δευτερη μερα η κανατε συνδιασμο τροφης με βακτηρια για καποιες μερες?θα ηθελα να ακολουθησω αυτη την μεθοδο αλλα φοβαμαι μην κανω κακο στο ψαρακι που θα βαλω μεσα.

αν προσεχεις στο ταιζμα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...