Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ


GKAZI

Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα,

έχοντας διαβάσει πολλά άρθρα για την προσαρμογή των νέων ψαριών σε παλιό ενυδρείο, μέχρι σήμερα ακολουθούσα τη μέθοδο της σακούλας.

Δηλαδή όπως αγόραζα τα ψαράκια από τα μαγαζιά, καλό πλύσιμο του εξωτερικού μέρους της σακούλας και μέσα στο ενυδρείο για περίπου 40-45 λεπτά για να πάρει τη θερμοκρασία και κάθε 5λεπτο ένα ποτήρι από το νερό του ενυδρείου μέσα στη σακούλα για να συνηθίσουν τις όποιες αλλαγές.

Ανάμεσα στα... 'βοηθητικά" ενυδρειάκια που έχω υπάρχει και ένα μόλις 6 λίτρα καθαρά.

Επειδή στο παρελθόν μου έτυχε να 'κουβαλήσω" αρρώστεια και είδα κι έπαθα να 'καθαρίσω' το ενυδρείο μου, θα μπορούσα να το μετατρέψω σε ενυδρείο προσαρμογής;

Δηλαδή θερμοστάτη, κυκλοφορητή νερού, λίγο ΕΚΤΟΖΟΝ, melafix και συμπλήρωμα νερό από το κανονικό ενυδρείο μέχρι να συνηθίσουν;

Το ερώτημα είναι μπορώ σε τόσα λίγα λίτρα;

Και πόσο διάστημα θα μπορούσε να μείνει ένα ψάρι σε ενυδρείο προσαρμογής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλησπέρα,

έχοντας διαβάσει πολλά άρθρα για την προσαρμογή των νέων ψαριών σε παλιό ενυδρείο, μέχρι σήμερα ακολουθούσα τη μέθοδο της σακούλας.

Δηλαδή όπως αγόραζα τα ψαράκια από τα μαγαζιά, καλό πλύσιμο του εξωτερικού μέρους της σακούλας και μέσα στο ενυδρείο για περίπου 40-45 λεπτά για να πάρει τη θερμοκρασία και κάθε 5λεπτο ένα ποτήρι από το νερό του ενυδρείου μέσα στη σακούλα για να συνηθίσουν τις όποιες αλλαγές.

Ανάμεσα στα... 'βοηθητικά" ενυδρειάκια που έχω υπάρχει και ένα μόλις 6 λίτρα καθαρά.

Επειδή στο παρελθόν μου έτυχε να 'κουβαλήσω" αρρώστεια και είδα κι έπαθα να 'καθαρίσω' το ενυδρείο μου, θα μπορούσα να το μετατρέψω σε ενυδρείο προσαρμογής;

Δηλαδή θερμοστάτη, κυκλοφορητή νερού, λίγο ΕΚΤΟΖΟΝ, melafix και συμπλήρωμα νερό από το κανονικό ενυδρείο μέχρι να συνηθίσουν;

Το ερώτημα είναι μπορώ σε τόσα λίγα λίτρα;

Και πόσο διάστημα θα μπορούσε να μείνει ένα ψάρι σε ενυδρείο προσαρμογής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Τα 6 λιτρα τα θεωρω πολυ λιγα. Για ενυδρειο καραντινας θα προτιμουσα μινιμουμ 40-50 λιτρα για πολυ μικρα ψαρια. Απο εκει και περα οσο μεγαλωνει το μεγεθος του ψαριου τοσο θα πηγαινα προς κανα 70αρι-ογδονταρι...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα 6 λιτρα τα θεωρω πολυ λιγα. Για ενυδρειο καραντινας θα προτιμουσα μινιμουμ 40-50 λιτρα για πολυ μικρα ψαρια. Απο εκει και περα οσο μεγαλωνει το μεγεθος του ψαριου τοσο θα πηγαινα προς κανα 70αρι-ογδονταρι...... :thumbup:

Φίλε nidal,

δηλαδή κατά τη γνώμη σου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για λίγες ώρες, το πολύ για μία μέρα;

Ή μήπως το να ακολουθήσω αυτή τη μέθοδο σημαίνει, ότι η προσαρμογή θα κρατήσει πάνω από μία μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα η προσαρμογή και άλλο η καραντίνα! Το 6L ενυδρειάκι δεν μπορεί να γίνει καραντίνα σε καμία περίπτωση!

Κάποτε είχα γράψει ΑΥΤΟ.

Αν υπάρχουν απορίες ρωτάς :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα η προσαρμογή και άλλο η καραντίνα! Το 6L ενυδρειάκι δεν μπορεί να γίνει καραντίνα σε καμία περίπτωση!

Κάποτε είχα γράψει ΑΥΤΟ.

Αν υπάρχουν απορίες ρωτάς :P

Φίλε Νίκο

απόλυτα κατατοπιστικό το άρθρο σου. Μόνο που εγώ μιλούσα για καραντίνα μέχρι μία μέρα μάξιμουμ, οπότε δεν πιστεύω να είχαν πρόβλημα τα ψαράκια, ενώ εσύ αναφέρεσαι στο 10ήμερο μίνιμουμ, οπότε είναι αδύνατη η επιβίωση στα 6 λίτρα.

Δηλαδή αντί για τη σακκούλα να χρησιμοποιούσα το ενυδρειάκι.

Μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο.

Σ' ευχαριστώ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο

απόλυτα κατατοπιστικό το άρθρο σου. Μόνο που εγώ μιλούσα για καραντίνα μέχρι μία μέρα μάξιμουμ, οπότε δεν πιστεύω να είχαν πρόβλημα τα ψαράκια, ενώ εσύ αναφέρεσαι στο 10ήμερο μίνιμουμ, οπότε είναι αδύνατη η επιβίωση στα 6 λίτρα.

Δηλαδή αντί για τη σακκούλα να χρησιμοποιούσα το ενυδρειάκι.

Μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο.

Σ' ευχαριστώ... :thumbup:

Αντί για τη σακούλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα καθαρό λεκανάκι αν μιλάς για μία μέρα και μάλιστα ανάλογα από τα λίτρα της λεκάνης μπορείς να αφήσεις τα ψάρια και πολύ περισσότερο!

Προσωπικά πάντως, θεωρώ λάθος και υπερβολή αυτό που έκανες μέχρι τώρα, δηλαδή 45' προσαρμογή για θερμοκρασία και μετά αντικατάσταση νερού. Τα ψάρια αντέχουν πολύ περισσότερο σε απότομη αλλαγή θερμοκρασίας (μέχρι 2-3 βαθμούς φυσικά) παρά σε αλλαγή άλλων παραμέτρων (σκληρότητες, pH). Με άλλα λόγια, στη διαδικασία με τη σακούλα θα έλεγα πως δεν χρειάζεται καν η προσαρμογή για τη θερμοκρασία.

Βάζεις τη σακούλα στο ενυδρείο, και μετά από 5-10 λεπτά ξεκινάς την προσαρμογή στο νερό!

Σε μισή ώρα με σαράντα πεπτάκια θα είσαι έτοιμος... Ανάλογα βέβαια και από το ψάρι και σε τι συνθήκες ζούσε μέχρι εκείνη τη στιγμή!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Αντί για τη σακούλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα καθαρό λεκανάκι αν μιλάς για μία μέρα και μάλιστα ανάλογα από τα λίτρα της λεκάνης μπορείς να αφήσεις τα ψάρια και πολύ περισσότερο!

Προσωπικά πάντως, θεωρώ λάθος και υπερβολή αυτό που έκανες μέχρι τώρα, δηλαδή 45' προσαρμογή για θερμοκρασία και μετά αντικατάσταση νερού. Τα ψάρια αντέχουν πολύ περισσότερο σε απότομη αλλαγή θερμοκρασίας (μέχρι 2-3 βαθμούς φυσικά) παρά σε αλλαγή άλλων παραμέτρων (σκληρότητες, pH). Με άλλα λόγια, στη διαδικασία με τη σακούλα θα έλεγα πως δεν χρειάζεται καν η προσαρμογή για τη θερμοκρασία.

Βάζεις τη σακούλα στο ενυδρείο, και μετά από 5-10 λεπτά ξεκινάς την προσαρμογή στο νερό!

Σε μισή ώρα με σαράντα πεπτάκια θα είσαι έτοιμος... Ανάλογα βέβαια και από το ψάρι και σε τι συνθήκες ζούσε μέχρι εκείνη τη στιγμή!

Πλακα κανεις!!!!! :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις!!!!! :thumbup::P

Όταν λέω λεκανάκι εννοώ τα κλασσικά πλέον δοχεία του ΙΚΕΑ ή κάτι αντίστοιχο... Καραντίνα στήνεις σε τέτοιο δοχείο, όχι απλά προσαρμογή!

Link to comment
Share on other sites

@ storm To χειμωνα ειναι δυσκολο να μπει με ασφαλεια σε πλαστικο δοχειο θερμαντηρας.

@GKAZI τι θα κερδισεις βαζωντας καραντινα ενα ψαρι για μια μερα?

Αφου μπορει να εμφανισει την ασθενεια που κουβαλαει και ενα μηνα μετα ή να μην την εμφανισει καθολου και απλα να ειναι φορεας εχωντας αντισωματα το ιδιο το ψαρια αλλα οχι και τα ψαρια το κυριως ενυδρειου.

Ποιος ειναι ασφαλης τροπος για μια υποτυπωδη απολυμανση τουλαχιστον για παρασιτα?

Link to comment
Share on other sites

@ storm To χειμωνα ειναι δυσκολο να μπει με ασφαλεια σε πλαστικο δοχειο θερμαντηρας.

@GKAZI τι θα κερδισεις βαζωντας καραντινα ενα ψαρι για μια μερα?

Αφου μπορει να εμφανισει την ασθενεια που κουβαλαει και ενα μηνα μετα ή να μην την εμφανισει καθολου και απλα να ειναι φορεας εχωντας αντισωματα το ιδιο το ψαρια αλλα οχι και τα ψαρια το κυριως ενυδρειου.

Ποιος ειναι ασφαλης τροπος για μια υποτυπωδη απολυμανση τουλαχιστον για παρασιτα?

Παρολο που δεν εχω την εμπειρια που εχεις εσυ σπυρο μου θα διαφωνισω απο θεμα φυσικης....

Τα πλαστικα αυτα έχουν αντοχη σε μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο τους 28-30 που θα βαλεις το θερμαντηρα σου.

Απο την έλλη μπορει να κάνει αυτο που εχω κανει εγω.

Εχω πάρει τη βαση που έχει ο jagger για να κολλαει στο τζαμι και την έχω κολλησει στα τοιχώματα με σιλικωνη ενυδρειου.

Ετσι λοιπόν δεν υπαρχει περιπτωση να φύγει και έχει και αποσταση ασφαλειας, 4cm απο τα τοιχωματα του πλαστικου δοχειου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο παρελθόν μου έτυχε να 'κουβαλήσω" αρρώστεια και είδα κι έπαθα να 'καθαρίσω' το ενυδρείο μου, θα μπορούσα να το μετατρέψω σε ενυδρείο προσαρμογής;

Δηλαδή θερμοστάτη, κυκλοφορητή νερού, λίγο ΕΚΤΟΖΟΝ, melafix και συμπλήρωμα νερό από το κανονικό ενυδρείο μέχρι να συνηθίσουν;

Καλημερα και απο εμενα.

Μιλας για προσαρμογη. Μια ημερα δεν ειναι καραντινα οπως πολυ σωστα λεει και ο Σπυρος.

Εγω θελω να σου θυμισω οτι η χρηση melafix πρεπει να γινεται για τρεις ημερες και οχι μονο μια φορα

εκτος αν τις επομενες δοσεις τις ριχνεις στο ενυδρειο μιλωντας για τυπικη απολυμανση.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και εγώ, με 1 μέρα δεν καταφέρνεις τίποτα, δεν θα φύγει το μικρόβιο (αν υπάρχει). Κανονικά χρειάζεται καραντίνα αρκετές μέρες πριν μπει ψάρι στο ενυδρείο, αλλιώς ίσα που ταλαιπωρείς το ψάρι και το στρεσσάρεις παραπάνω πριν το ρίξεις μέσα.

Και να θυμόμαστε όλοι ότι τα ψάρια όσο αγχώνονται τόσο πιο εύκολα πέφτει η άμυνά τους και αρρωσταίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια που αγοραζουμε πρεπει να μπαινουν πρωτα σε καραντινα.- :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι οι περισσοτεροι απο εμας, εαν όχι ολοι, κάποθ προετοιμαζουμε το νερό αλλαγης.

Εφοσον εσυ έχεις 200λτρ ενυδρειο το 30% αλλαγής πρεπέι να είναι τουλάχιστον 60λτρ δοχειο για να το ποετοιμαζεις.

Εφόσον έχεις εκει και θερμαντηρα και κυκλοφορητη για την προετοιμασία του νερου, γιατι δεν το κανεις καραντινα αγοράζοντας μόνο ένα μικρο κινεζικο φίλτρο για να βάλεις το σττρωμμενο βιολογικό υλικο.

ΠΑλικαρια, κανω λάθος??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν όντως έχει γυάλα 60lt με θερμοστάτη και φίλτρο (διαφωνώ με το κινέζικο, συνήθως έχουν πολύ μικρό χώρο για να βάλλεις μπόλικο βιολογικό) τότε μπορεί να γίνει καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτ' απ΄όλα να ευχαριστήσω όσους ασχολούνται με το ερώτημα.

1.- Φίλε Σπύρο σκέφτηκα να τα βάζω σε μία μέρα προσαρμογής με όσα έπαθα, αφού "κουβάλησα" ασθένεια. Φοβάμαι και το παραμικρό οπότε προσπαθώ να περιορίσω τις πιθανότητες. Σίγουρα μπορεί η ασθένεια να εμφανιστεί μετά από μέρες και έχετε δίκιο, όσοι επιμένετε, ότι η καραντίνα έστω και προληπτικά πρέπει να διαρκεί ένα μήνα.

Το ζήτημα είναι ότι αν πάρεις ένα ψαράκι και το θέλεις μέσα στο ενυδρείο μπορείς να περιμένεις ένα μήνα ακόμη; Εγώ προσωπικά όχι.

2.- Έχω ένα ακόμη ενυδρείο στα 70 καθαρά, το οποίο χρησιμοποιώ ως νοσοκομείο, όποτε -και μακάρι σπάνια- χρειαστεί. Για να το λειτουργήσω όμως πρέπει να βγάλω το 30% του ενυδρείου μου, που σημαίνει, ότι πρέπει να αγοράζω ψάρια, για να ξεκινώ την προσαρμογή τους, μόνο τις ημέρες, που κάνω αλλαγή νερού.

3.- Έχω και βαρελάκι προετοιμασίας, άλλα 75 λίτρα, που "γυρίζουν" με θερμοστάτη και κυκλοφορητή. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως καραντίνα για ένα μήνα και στη συνέχεια το ίδιο νερό να το χρησιμοποιώ για αλλαγή στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτ' απ΄όλα να ευχαριστήσω όσους ασχολούνται με το ερώτημα.

1.- Φίλε Σπύρο σκέφτηκα να τα βάζω σε μία μέρα προσαρμογής με όσα έπαθα, αφού "κουβάλησα" ασθένεια. Φοβάμαι και το παραμικρό οπότε προσπαθώ να περιορίσω τις πιθανότητες. Σίγουρα μπορεί η ασθένεια να εμφανιστεί μετά από μέρες και έχετε δίκιο, όσοι επιμένετε, ότι η καραντίνα έστω και προληπτικά πρέπει να διαρκεί ένα μήνα.

Το ζήτημα είναι ότι αν πάρεις ένα ψαράκι και το θέλεις μέσα στο ενυδρείο μπορείς να περιμένεις ένα μήνα ακόμη; Εγώ προσωπικά όχι.

2.- Έχω ένα ακόμη ενυδρείο στα 70 καθαρά, το οποίο χρησιμοποιώ ως νοσοκομείο, όποτε -και μακάρι σπάνια- χρειαστεί. Για να το λειτουργήσω όμως πρέπει να βγάλω το 30% του ενυδρείου μου, που σημαίνει, ότι πρέπει να αγοράζω ψάρια, για να ξεκινώ την προσαρμογή τους, μόνο τις ημέρες, που κάνω αλλαγή νερού.

3.- Έχω και βαρελάκι προετοιμασίας, άλλα 75 λίτρα, που "γυρίζουν" με θερμοστάτη και κυκλοφορητή. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως καραντίνα για ένα μήνα και στη συνέχεια το ίδιο νερό να το χρησιμοποιώ για αλλαγή στο ενυδρείο;

θΕωρώ πως δε μπορεις, γιατι η ασθενεια που τυχον υπήρχε ίσως μπει στο ενυδρειο.

Απο κει και περα... θα με ενδιεφεραν κι εμενα οι απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

..Παρολο που δεν εχω την εμπειρια που εχεις εσυ σπυρο μου θα διαφωνισω απο θεμα φυσικης....

Τα πλαστικα αυτα έχουν αντοχη σε μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο τους 28-30 που θα βαλεις το θερμαντηρα σου....

Ο θερμαντηρας δεν εχει μονο 28-30 βαθμους θερμοκρασια οταν θερμαινει το νερο.

Αν ειχε μονο τοσα θα ηταν συνεχως αναμενος.

28-30 ειναι χλιαρη θερμοκρασια, εχεις πιασει ποτε θερμαντηρα εν λειτουργεια? μην το κανεις.

Θεωρώ ότι οι περισσοτεροι απο εμας, εαν όχι ολοι, κάποθ προετοιμαζουμε το νερό αλλαγης.

Εφοσον εσυ έχεις 200λτρ ενυδρειο το 30% αλλαγής πρεπέι να είναι τουλάχιστον 60λτρ δοχειο για να το ποετοιμαζεις.

Εφόσον έχεις εκει και θερμαντηρα και κυκλοφορητη για την προετοιμασία του νερου, γιατι δεν το κανεις καραντινα αγοράζοντας μόνο ένα μικρο κινεζικο φίλτρο για να βάλεις το σττρωμμενο βιολογικό υλικο.

ΠΑλικαρια, κανω λάθος??? unsure.gif

Ναι κανεις λαθος :thumbup:

α) Δεν εχουν ολοι δοχειο προετοιμασιας και β) οποιος εχει δεν μπορει να το κανει και καραντινα, γιατι οσο καιρο κραταει η καραντινα πως θα κανει αλλαγες?

...διαφωνώ με το κινέζικο, συνήθως έχουν πολύ μικρό χώρο για να βάλλεις μπόλικο βιολογικό....
Εχω αντιθετη αποψη περι κινεζικων. Υπαρχουν κινεζικα και κινεζικα, οπως υπαρχουν και μη κινεζικα που και αυτα δεν εχουν χωρο.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτ' απ΄όλα να ευχαριστήσω όσους ασχολούνται με το ερώτημα.

1.- Φίλε Σπύρο σκέφτηκα να τα βάζω σε μία μέρα προσαρμογής με όσα έπαθα, αφού "κουβάλησα" ασθένεια. Φοβάμαι και το παραμικρό οπότε προσπαθώ να περιορίσω τις πιθανότητες. Σίγουρα μπορεί η ασθένεια να εμφανιστεί μετά από μέρες και έχετε δίκιο, όσοι επιμένετε, ότι η καραντίνα έστω και προληπτικά πρέπει να διαρκεί ένα μήνα.

Το ζήτημα είναι ότι αν πάρεις ένα ψαράκι και το θέλεις μέσα στο ενυδρείο μπορείς να περιμένεις ένα μήνα ακόμη; Εγώ προσωπικά όχι.

2.- Έχω ένα ακόμη ενυδρείο στα 70 καθαρά, το οποίο χρησιμοποιώ ως νοσοκομείο, όποτε -και μακάρι σπάνια- χρειαστεί. Για να το λειτουργήσω όμως πρέπει να βγάλω το 30% του ενυδρείου μου, που σημαίνει, ότι πρέπει να αγοράζω ψάρια, για να ξεκινώ την προσαρμογή τους, μόνο τις ημέρες, που κάνω αλλαγή νερού.

3.- Έχω και βαρελάκι προετοιμασίας, άλλα 75 λίτρα, που "γυρίζουν" με θερμοστάτη και κυκλοφορητή. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως καραντίνα για ένα μήνα και στη συνέχεια το ίδιο νερό να το χρησιμοποιώ για αλλαγή στο ενυδρείο;

1. Αν δεν μπορεις να περιμενεις δεν χρειαζεται να το ταλαιπωρεις χωρις λογο για 1 μερα σε λαθος χωρο.

2. Δεν καταλαβα το "ομως"

3. Οπως ειπα στο προηγουμενο ποστ δεν μπορει να γινει γιατι χρειαζεται για τις αλλαγες το δοχειο αλλα και γιατι το νερο της καραντινας θα το βαζεις στο ενυδρειο? :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει τη βαση που έχει ο jagger για να κολλαει στο τζαμι και την έχω κολλησει στα τοιχώματα με σιλικωνη ενυδρειου.

Ετσι λοιπόν δεν υπαρχει περιπτωση να φύγει και έχει και αποσταση ασφαλειας, 4cm απο τα τοιχωματα του πλαστικου δοχειου. :P

Με αυτο συμφωνεις???

Δεν ξερω βεβαια εαν ειναι πυριμαχο αυτο το πλαστικό, αλλα δε λιωνει... :thumbup:

Εχω αντιθετη αποψη περι κινεζικων. Υπαρχουν κινεζικα και κινεζικα, οπως υπαρχουν και μη κινεζικα που και αυτα δεν εχουν χωρο.

Εαν παρουμε λοιπόν ένα λεκανακι πλαστικο 60λτρ (3€ απο ΙΚΕΑ)

με κινεζικο φιλτρακι με στησιμο του θερμαντηρα οπως αναφερω παραπανω, θα υπαρχει πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

1. Αν δεν μπορεις να περιμενεις δεν χρειαζεται να το ταλαιπωρεις χωρις λογο για 1 μερα σε λαθος χωρο.

2. Δεν καταλαβα το "ομως"

3. Οπως ειπα στο προηγουμενο ποστ δεν μπορει να γινει γιατι χρειαζεται για τις αλλαγες το δοχειο αλλα και γιατι το νερο της καραντινας θα το βαζεις στο ενυδρειο? :hysterical::hysterical:

Το "όμως" πήγαινε στο γεγονός, ότι το 70άρι επειδή το έχω ως νοσοκομείο δεν λειτουργεί συνεχώς, παρά μόνο αν και όποτε χρειασθεί. Είναι πλήρως εξοπλισμένο για νοσοκομείο, αλλά.... στεγνό αυτή τη στιγμή. Αλλά για να χρησιμοποιηθεί ως καραντίνα πρέπει να γεμίσει τουλάχιστον με 50 λίτρα νερό, οπότε περιμένω τις μέρες των αλλαγών.

Απλώς το θέμα ξεκίνησε για το αν μπορώ να χρησιμοποιώ κάποια άλλη μέθοδο από αυτή της σακούλας, η οποία να είναι και γρήγορη -όπως η σακκούλα- και ασφαλής -όπως η καραντίνα- για τα νέα ψάρια. Δηλαδή κάτι σαν 2 σε 1. Γίνεται; :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο συμφωνεις???

Δεν ξερω βεβαια εαν ειναι πυριμαχο αυτο το πλαστικό, αλλα δε λιωνει... :thumbup:

Εαν παρουμε λοιπόν ένα λεκανακι πλαστικο 60λτρ (3€ απο ΙΚΕΑ)

με κινεζικο φιλτρακι με στησιμο του θερμαντηρα οπως αναφερω παραπανω, θα υπαρχει πρόβλημα???

1. Αν ειναι σιγουρο, γιατι οχι?

2. Αν φτανει το 60λιτρο για τη δουλεια που το θελουμε και Αν το φιλτρο εχει τη δυναμη φιλτρανσης που χρειαζομαστε γιατι οχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...