Jump to content

Αρχαριος ζητα βοηθεια!!!


koelefth

Recommended Posts

Καλησπερα!

Ειμαι καινουριος στον χωρο του ενυδρειο και θα ηθελα λιγο την βοιθεια σας!

Αγορασα ενα ενυδρειο 180 λυτρων τις JUWEL και εξωτερικο φυλτρο EHEIM PROFESSIONAL 3 350 μοντελο 2073. Τα φυλτρα που περιεχει μεσα ειναι το Prefilter pad, filter pad πανω απο το EHEIM SUBSTRATpro, EHEIM bioMECH kai EHEIM MECHpro!

Εως εδω νομιζω οτι ειμαι καλα!

Γεμισα το ενυδρειο και του εβαλα μεσα AQUATAN και NITRIVEC τις SERΑ και εναν κορμο αγορασμενο απο το pet shop και το εβαλα να δουλεψει 5-6 μερες!

Η θερμοκρασια ειναι 26 βαθμοι.

Λογο του κακου νερου τις περιοχης θα το κανω Αφρικανικο.

Μετα μου ειπαν να ριξω μεσα λιγα ψαρακια και εβαλα 3 Redeye Tetra για να δουμε αμα θα ζησουν!

Βρισκομαι στην 4η εβδομαδα και κοντεβω να τρελαθω! Οι μετρισεις ειναι στον θεο, δηλαδη:

PH: 8.4 (μεχρι τοσο διχνει το τεστ, ισος ειναι και παραπανω)

GH: 17.5

KH: 12

NO2: 2

NO3: 100mg/l

NH3: 0.08

NH4: 0.5

Τα ψαρια ειναι ακομα ζωντανα!

Εκανα μια γεναια αλλαγη νερο περιπου 50% οπως μου ειπαν αλλα και παλι τα ιδια!

Εχω κανει κατι λαθος?

Μπορει κανεις να με βοηθησει?

Έγινε επεξεργασία - koelefth
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας.

καπου εχεις κατι καταλαβει λαθος,η σου τα ειπανε λαθος.

ΔΕΝ βαζουμε ψαρακια τοσο νωρις μεσα σαν πειραματοζωα για να δουμε ΑΝ θα ζησουν.

διαβασε τον κυκλο του αζωτου για να καταλαβεις πως στρωνουμε ενα ενυδρειο,και προμηθευσου υγρα αξιοπιστα τεστ αρχικα για αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα,και οχι στικς χαρτακια τεστ που προφανως εχεις και σου δειχνουν οτι να'ναι.....

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις μπορει να ειναι σημερινες ... σε αυτες τις συνθηκες ζουν τα ψαρια που εβαλες (αφηνω στην ακρη αυτα που σωστα σημειωσε ο τρουπερ) ;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στα βάσανα! Καλή διαμονή και πολύ περιήγηση και διάβασμα...

Λοιπόν επί της ουσίας:

1) Τι μάρκα τεστάκια χρησιμοποιείς; Βλέπω διαφορετικές μετρήσεις για ΝΗ3 και ΝΗ4 ?

2) Όταν λες κακό νερό περιοχής; Μήπως εννοείς σκληρό; έχεις κάνει μετρήσεις ΝΗ3/4, ΝΟ2. ΝΟ3, GH, KH, pH στο νερό που βγάζει η βρύση;

3) Δουλεύεις και το εσωτερικό φίλτρο του Juwel ταυτόχρονα, και αν ναι, με τι υλικά;

4) Εκτός από το ξύλο, τι άλλο έχει μέσα το ενυδρείο (χαλίκι, διαμοσμητικά, κλπ); Αν μπορείς να βάλεις και καμμιά φωτογραφία...Επίσης, αν το πας για Αφρικάνικο θέλεις πέτρες και όχι ξυλα, αλλά αυτά για αργότερα, αφού λυθεί το θέμα της αμμωνίας

5) Όταν το γέμισες, έβαλες το Aquatan (αντιχλώριο)...περίμενες να ανέβει η θερμοκρασία του νερού στους 22 βαθμούς τουλάχιστον πριν ρίξεις μέσα τα βακτήρια (nitrivec); Αν και τα ανεβασμένα ΝΟ3 δείχνουν ότι έχει πάρει εμπρός ο κύκλος του αζώτου...

6) Έχεις κανένα γνωστό να σου δώσει "μπόλι" από το ενυδρείο του για να επιταχύνεις το στρώσιμο;

Πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις και πάλι αλλαγή του νερού για να ρίξεις κι άλλο τις τοξικές ουσίες, προσοχή το νερό αλλαγής να έχει θερμοκρασία αν όχι 26 βαθμούς, τουλάχιστον 24, να συμπληρώσεις και άλλα βακτήρια (π.χ. nitrivec ή bactozym ή ακόμη καλύτερα safestart ) και να επιστρέψεις τα ψαράκια όσο είναι ακόμη ζωντανά, αν όχι στο μαγαζί, χάρισέ τα σε κάποιον με κατάλληλο ενυδρείο. Έτσι κι αλλιώς τα red eye δεν έχουν καμμιά σχέση με Αφρική, οπότε κάποια στιγμή θα φύγουν.

Έλα και στη συνάντηση το Σαββατο να τα πούμε και από κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στα βάσανα!.....

..... Έτσι κι αλλιώς τα red eye δεν έχουν καμμιά σχέση με Αφρική, οπότε κάποια στιγμή θα φύγουν.

Έλα και στη συνάντηση το Σαββατο να τα πούμε και από κοντά!

Ποια βασανα? μη τον τρομαζεις ωρε :P

Στην αρχη θελει λιγο προσοχη, να μαθει και τα βασικα της συντηρησης και μετα δεν θα εχει τι να κανει.

Μεχρι που θα αρχισει να στηνει ενυδρεια το ενα πισω απο το αλλο :hysterical:

Τα red eye δεν πρεπει να φυγουν καποια στιγμη, πρεπει να φυγουν σημερα.

Αγγελια στο φορουμ και χαρισμα σε καποιον με καταλληλο ενυδρειο μαλακοy και οξυνου νερου και ιδιας μαρκας ( :hysterical: ) ψαρια μεσα.

Το σαββατο μαλλον θα ερθω και εγω τελικα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ποια βασανα? μη τον τρομαζεις ωρε :hysterical:

Ωρε Σπύρο, δίκιο έχεις, ξέχασα να βάλω ένα :hysterical: !!!

Στην αρχη θελει λιγο προσοχη, να μαθει και τα βασικα της συντηρησης και μετα δεν θα εχει τι να κανει.

Μεχρι που θα αρχισει να στηνει ενυδρεια το ενα πισω απο το αλλο :wub:

Αυτό ξαναπέστο :hysterical:

Το σαββατο μαλλον θα ερθω και εγω τελικα :P

:hysterical: Ελπίζω να το δήλωσες και στο αντίστοιχο θέμα, να σε βάλει ο Στάθης στο Παρουσιολόγιο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε efthvag τα τεστακια ειναι τις tropic marin και τις sera

Τα ΝΗ3/ΝΗ4 απλα εγω τα εγραψα σαν διαφορετικα :thumbup:

Το εσωτερικο φιλτρο δεν το εχω σε λειτουργια

Σαν διακοσμητικα εχω μονο το ξυλο, και ο βυθος ειναι χοντρη αμμος

Ναι, οταν το γεμισα εριξα AQUATAN και οταν ανεβηκε η θερμοκρασια NITRIVEC

Οχι, δυστιχος ειμαι ο μοναδικος απο τους φιλους μου που εχουν ενυδρειο :P

Και αυτο ειναι το ενυδρειο μου

post-15090-1253608115_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανε ανα δυο ημερες αλλαγη νερου και συνεχισε να κανεις μετρησεις,εαν μπορεις να δωσεις

τα ψαρια δωστα 'η χαρισε τα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ανοίξεις thread με αγγελία εδώ στο forum για να βρεις κάποιον άλλο φίλο να δώσεις τα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Περιτο δεν ειναι να δουλευω 2 φιλτρα απο τιν στιγμη που το εξωτερικο μου ειναι φιλτρο για ενυδρειο 350 λυτρων και εγω εχω 180?

Καθόλου περιτο!!!!

Νομιζω πως μονο καλο θα προσφερει!!

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο .... παμε παλι.- :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Για παμε παλι γιατι το εχασα .... εχεις δυο φιλτρα και επελεξες να μην ενεργοποιησεις το εσωτερικο, γιατι το θεωρησες ..... υπερβολικο; :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι απο εσας προτεινετε την αφαιρεση του εσωτερικου φιλτρου και την αγορα

εξωτερικου φιλτρου.Δεν καταλαβαινω την αντιδραση σας να χρησιμοποιει το εξωτερικο φιλτρο

που καλυπτει τα λιτρα του οπως λεει και δεν χρησιμοποιει το εσωτερικο φιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι απο εσας προτεινετε την αφαιρεση του εσωτερικου φιλτρου και την αγορα

εξωτερικου φιλτρου.Δεν καταλαβαινω την αντιδραση σας να χρησιμοποιει το εξωτερικο φιλτρο

που καλυπτει τα λιτρα του οπως λεει και δεν χρησιμοποιει το εσωτερικο φιλτρο.

Εφοσον υπαρχει το φίλτρο και βρισκεται και μεσα στο ενυδρειο (χωρις να ειμαι σιγουρος εαν ειναι ακομα μεσα)

δε βρίσκω το λόγω γιατι να μην ειναι σε λειτουργεια!!

Εαν βρίσκεται εκτος ενυδρειου, τοτε καλα κανει και δεν το χρισημοποιει εφοσον τον καλυπτει το εξωτερικο.

Βέβαια θα μπορουσε να το σχρησιμοποιησει στην καραντινα ή να μας το δωσει να το χρησιμοποιουμε εμεις στην καραντινα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι απο εσας προτεινετε την αφαιρεση του εσωτερικου φιλτρου και την αγορα

εξωτερικου φιλτρου.Δεν καταλαβαινω την αντιδραση σας να χρησιμοποιει το εξωτερικο φιλτρο

που καλυπτει τα λιτρα του οπως λεει και δεν χρησιμοποιει το εσωτερικο φιλτρο.

Εφοσον υπαρχει το φίλτρο και βρισκεται και μεσα στο ενυδρειο (χωρις να ειμαι σιγουρος εαν ειναι ακομα μεσα)

δε βρίσκω το λόγω γιατι να μην ειναι σε λειτουργεια!!

Εαν βρίσκεται εκτος ενυδρειου, τοτε καλα κανει και δεν το χρισημοποιει εφοσον τον καλυπτει το εξωτερικο.

Βέβαια θα μπορουσε να το σχρησιμοποιησει στην καραντινα ή να μας το δωσει να το χρησιμοποιουμε εμεις στην καραντινα!!!

Σωστος

Εκτος του οτι το εσωτερικο του juwel δεν θα χωραει στην καραντινα σου :thumbup:

Ο μονος λογος κατα τη γνωμη μου να βγαλει το (κατα τα αλλα πολυ εξυπνης κατασκευης και λειτουργειας εσωτερικου φιλτρου -μονο αναβαθμιση υλικα θελει- που κανει καλο skimming στην επιφανεια του νερου ιδιως σε φυτεμενα που μπορει να εχουν φιλμακι απο τα λιπασματα) ειναι ο χωρος που πιανει και το οτι φαινεται μεσα στο ενδυρειο.

Αφου ομως υπαρχει μεσα γιατι να μη λειτουργει.

Εκτος και αν το κανει πληντυριο με τη συνολικη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κανει πλυντιριο, κανει! και σκεφτηκα μηπως βαλω την επαναφορα του νερου να γινετε μεσα στο εσωτερικο φυλτρο? Τι λετε γι αυτο?

Επισης εκανα και τεστακια στο νερο τις βρυσης!

PH: 7,6

GH: 25

KH: 15

NO2: 0

NO3: 30mg/l

NH3/NH4: 0

Δεν ειναι και οτι καλητερο...

Link to comment
Share on other sites

Επισης εκανα και τεστακια στο νερο τις βρυσης!

PH: 7,6

GH: 25

KH: 15

NO2: 0

NO3: 30mg/l

NH3/NH4: 0

Δεν ειναι και οτι καλητερο...

:thumbup: Καλέ τι νούμερα είναι αυτα;;;; Σε ποιά περιοχή μένεις;

Είσαι σίγουρος ότι τα κάνεις σωστά τα τεστ; Το νερό που ρίχνεις στο ενυδρείο το περνάς από κάποια επεξεργασία/προσθήκη ζουμιών για να μαλακώσει; Γιατί οι μετρήσεις του ενυδρείου που έδωσες στο πρώτο ποστ δείχνουν πολύ μικρότερες σκληρότητες, δεν νομίζω το ξύλο μόνο να το πετυχαίνει αυτό...

Το ενυδρείο από ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3 πώς πάει; Τα ψάρια τα έβγαλες; Βακτήρια έβαλες πάλι; Για ρίξε ένα update..και τάιζε πολύ λίγο (έως καθόλου) μέχρι να πέσει η αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

με τι τεστ εκανες τι μετρησεις?

φωναξε και ενα φιλο σου με τεστ αλλης μαρκας να κανετε ενα τεστακι.

αν δεν εχεις φιλο με τεστ κανονισε με ενα πετσοπ να του πας λιγο νερο να σου κανει τεστ

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας για να σας φυγει το ανχος τα ψαρακια τα έδωσα σε ενα pet shop!

Τα τεστακια που κανω ειναι μαρκας TROPIC MARIN και ειναι ολα υγρα!

Παιδια στην εκαλη μενω και το νερο δεν ειναι ποσιμο :thumbup:

Και οχι, δεν το περναω απο καποια διαδικασια!

Δεν εχω τεσταρει το νερο του ενυδρειου απο προχτηες ομως βαζω Βακτηρια καθε μερα περιπου 30 - 40 ml , αλλα θα το κανω σε 1-2 μερες ωστε να υπαρχει θεωριτικα καποια διαφορα στις μετρισεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...