Jump to content

ΗΦΑΙΣΤΙΑΚΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΞΥΛΟ


Recommended Posts

Τελικα εχθες διακοσμησα το ενυδρειο μου!!Εβαλα κατι υπεροχες ηφαιστιακες πετρες και πηρα και ενα κομματι ξυλο!Μου ειπαν να το βαζω σε βραστο νερο και να το αλλαζω μεχρι να σταματησει να βγαζει κιτρινιλα...?Επισης μου προτειναν ενα αλλο ειδος ανθρακα για το φιλτρο σε περιπτωση που το νερο κιτρινισει!Εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο καλο θα ήταν να μην το βράσεις αν δεν το έχεις κάνει ακόμα, γιατί αυτή η κιτρινίλα είναι πολύ θετικές ουσίες για το ενυδρείο σου και όπως και το ξύλο το ίδιο. Αν ψάξεις λίγο θα καταλάβεις (ενδεικτικά: κατεβάζει το PH και την σκληρότητα του νερού). Επίσης η κιτρινίλα δεν είναι ακριβώς κιτρινίλα αλλα περισσότερο καφετίλα :thumbup:!! Αυτό κάνει το ενυδρείο σου να φαίνεται πιο φυσικό, πιο βιοτοπικό.

Κι εγώ είχα μερικούς ενδοιασμούς στην αρχή για το αν θα το αφήσω στο νερό το ξυλο πριν το βάλω ή όχι, και τελικά το ξεπλυνα απλα και... μπλουμ. Ειναι ωραίο. Εμένα τουλάχιστον μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπλήρωνα, ότι αυτό, που οπωσδήποτε χρειάζεται βράσιμο ή τουλάχιστον πλύσιμο με πολύ καυτό νερό είναι οι πέτρες και όχι μόνο ένα χέρι, προκειμένου να καθαρίσουν καλά απ' ό,τι πιθανόν να κουβαλάνε μαζί τους.

Πάντως να ξέρεις ότι το χρώμα αυτό που θα αποκτήσει το ενυδρείο σου είναι πρόσκαιρο και σιγά - σιγά με τις αλλαγές του νερού φεύγει...

Link to comment
Share on other sites

120lt Αυτα...Δεν εχω βαλει ψαρακια ακομα...Τι αλλο θες να μαθεις?
Στρωσε το φιλτρο του τοτε και κανε μετρησεις στο νερο με υγρα αν ειναι δυνατον τεστ.

Οι παραμετροι του νερου ειναι αυτες που μας οδηγουν στην επιλογη των ψαριων που μπορουμε να βαλουμε στο ενυδρειο (εκτος των διαθεσιμων λιτρων και της συμβταττητας μεταξυ των ψαριων).

Το χρωμα που βγαζει το ξυλο ειναι απολυτα θεμιτο για τα ψαρια που ζουν σε περιβαλλον με ξυλα, (αυτο το χρωμα υπαρχει και στο φυσικο τους περιβαλλον και προσφερει πρακτικα στο ενυδρειο πχ μειωση φωτισμου για ψαρια που δεν θελουν δυνατο φως ).

Εξαλλου το ξυλο προσφερει και χρησιμες ουσιες για τα συγκεκριμενα ψαρια που θα χαθουν με το βρασιμο.

Αν δεν μας αρεσει το χρωμα στο νερο, δεν μας κανει ουτε το περιβαλον με τα ξυλα και τα ψαρια που ζουν εκει.

Ας ασχοληθουμε με αλλο περιβαλλον και ψαρια.

πχ με αφρικανες που ζουν σε πετρες, ή με φυτεμενο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Τις πετρες τις επλυνα μονο με νερο !Ετσι μου ειπαν!!Οσο αφορα το κιτρινισμα επειδη δεν μου αρεσει θα αλλαξω τον ανθρακα στο φιλτρο για να ειναι το νερο κρυσταλλινο!!

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την προελευση των πετρων.

Αν ειναι απο ελεγχομενο περιβαλλον, ενα ντους με καυτο νερο ειναι αρκετο.

Αν ειναι απο τη φυση και μαλιστα περιοχη υποπτη για μολυσνη θελει τουλαχιστον απολυμανση, αν οχι απορριψη.

Για το ξυλο αναφεραμε πιο πανω την κατασταση, αλλα οπως νομιζεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...