Jump to content

Απο την αρχη!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις σημερινες μετρησεις παλι δεν ειδα να ανεβαινουν τα νιτρικα αυριο θα κανω και και τις αμωνιας να δουμε που βρισκομαστε!Μηπως φταινε τα στικς?

Link to comment
Share on other sites

Η αμωνια σημερα ανεβηκε ειναι κοντα 0,1 περιπου το κανω με το ματι 0,08!!!Ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου!!!!!! :(:):thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

όταν δουλεύει σωστά ο κύκλος του αζώτου η αμμωνία είναι ΠΑΝΤΑ 0.

Δεν είναι καλό που ανέβηκε.

Έβαλες κάποιο ψάρι μέσα;

Πάνω από το υπόστρωμα έβαλες χαλίκι;

Link to comment
Share on other sites

όταν δουλεύει σωστά ο κύκλος του αζώτου η αμμωνία είναι ΠΑΝΤΑ 0.

Δεν είναι καλό που ανέβηκε.

Έβαλες κάποιο ψάρι μέσα;

Πάνω από το υπόστρωμα έβαλες χαλίκι;

Δεν ειπε οτι ολοκληρωθηκε, αλλα οτι ξεκινησε :(
Link to comment
Share on other sites

μα από την αύξηση της αμμωνίας μπορούμε να συμπεράνουμε ότι ξεκίνησε ο κύκλος;

τέλος πάντων ο κύκλος πρέπει να έχει ήδη ξεκινήσει αφού έριξε βακτήρια. απλά ήθελα να καταλάβω πώς και ανέβηκε έτσι στα καλά καθούμενα! Εκτός αν μπήκε ψάρι :(

Link to comment
Share on other sites

Χαλικι δεν εβαλα απο πανω,αυτο το χαλικι το ειδα απο ενα aquascape ενυδρειο που ειχανε φτιαξει και απο πανω απο το υποστρωμα δεν χρειαζοταν αμμο!

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα ανεβασω φωτογραφιες απο το ενυδρειο μου με τα καινουρια φυτα,το εκανα δασος επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!! :(:):thumbup:

Μου ειπαν να βαλω μεσα ψαρακια για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου αλλα δεν προκειτε με τιποτα να βαλω πειραματοζωα μεσα ειναι κριμα... :thumbup: Για να αναπτηχθουν τα βακτηρια ειπαμε ριχνω τα βακτιρια μεσα στο νερο και ριχνω και λιγο τροφη για να αναπτησονται και μου ειπαν πως μονο ετσι ξεκιναει ο κυκλος.Μου φαινεται ή εγω τα εχω χασει ή αυτη που με εξηπηρετει καθε φορα!παω να κανω μια ανακεφαλαιοση γιατι τα μπερδεψα λιγακι...Εσεις στο ενυδρειο σας βαζεται CO2 για τα φυτα???Ειναι απαρετητο?

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

....ι...Εσεις στο ενυδρειο σας βαζεται CO2 για τα φυτα???Ειναι απαρετητο?
Οχι αν δεν ειναι ολα αναλογα. Φυτα απαιτητικα, πολυ φως , λιπασματα.

τι φυτα και τι φως εχεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα φυτα που εχω δεν ξερω τι φυτα ειναι παντως ειναι 13 φυτα περιπου!Η λαμπα μου δεν ξερω ποσα βατ ειναι γιατι εχουν ξεβαψει τα γραματα,αλλα με το ματι εχει 60 εκατοστα μηκος και διαμετρο περιπου με το ματι 5 εκατοστα...Δεν ξερω αν κανει για φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα καθαρισε λιγακι και εβαλα και τις ανουμπιες!!!Ανεβηκε λιγο kh: 3d και τα νιτρικα ειναι ενδιαμεσα 0-10 ας το πουμε kh: 5!Εριξα εχθες τα βακτιρια και θα ταιζω λιγακι για να αναπτηχθουν!

post-13458-1254306832_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-13458-1254307840_thumb.jpgΑυτη την ριζα την εβραζα εχθες για 2 ωρες και παλι δεν βουλιαζει στο νερο,για αυτο εχω βαλει πανω της την πετρα... :(
Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο φίλε μου μπράβο!! Πολύ χαίρομαι που αν και τόσο νέο μέλος έκανες δάσος το ενυδρείο σου! Καλώς ήλθες στους μποστανάδες!

Μόλις τελειώσει και το στρώσιμο θα γίνει παράδεισος!

Το χορταράκι που έχεις μποροστά πολλαπλασιάζεται πολύ γρήγορα και σύντομα θα πυκνώσει και θα γίνει τέλειο!

συγχαρητήρια από εμένα

Υ.Γ.

Οκ αν το έχεις ψάξει για το συγκεκριμένο υπόστρωμα πάω πάσο. Συγγνώμη που επέμενα τόσο πολύ για έχει παρατηρηθεί με άλλα υποστρώματα ότι όταν διαφεύγουν ουσίες του υποστρώματος στο νερό αναπτύσσεται τρελή άλγη. :(

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μου μενει ειναι να βαλω τα ψαρακια και να βαλω και μια κουρτινα στην πορτα για να μην πεφτει φως επανω στο ενυδειο!Πολυ χαιρομαι που το εφτιαξα επιτελους !! :(:):thumbup::thumbup::bowdown::bowdown::bowdown::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μου μενει ειναι να βαλω τα ψαρακια και να βαλω και μια κουρτινα στην πορτα για να μην πεφτει φως επανω στο ενυδειο!Πολυ χαιρομαι που το εφτιαξα επιτελους !! :(:):thumbup::thumbup::bowdown::bowdown::bowdown::thumbup::thumbup:

Πολύ όμορφο το έφτιαξες. :hysterical: Μπράβο! Μου άρεσε και το όλο ντεκόρ. Που βρίσκετε τόσο ωραίες ρίζες και εγώ δεν βρίσκω τίποτα; :( Με το θέμα ότι επιπλέουν, μην ανησυχείς. Κι εμένα έτσι ήταν στην αρχή και του άφησα περίπου 1 μήνα τον βράχο επάνω του και τώρα είναι εντάξει. Ελπίζω κι εσένα να τραβήξει νερό και να βυθιστεί γρήγορα.

Με το καλό να βάλεις και τα ψαράκιά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ενα εκκολαπτομενο μποστανα να στην παρεα μας λοιπον :thumbup::bowdown:

Λοιπον παρατηρησεις τωρα που εχω λιγο χρονο, σε οσα διαβασα μεχρι τωρα.

1. Καταρχην φωτο βγαζε χωρις φλας και τα υπολοιπα της φωτογραφησης θα τα μαθεις μεχρι να πας σε διαγωνισμους aquascaping.

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009.cgi σημερα ληγει και η διορια για τις συμμετοχες, δεν προλαβαινεις :(

(πατα στις χρονιες 2000-2008 να δεις τις συμμοτοχες ενυδρειων ανα κατηγορια και τα αποτελεσματα)

2. Τα φυτα που εχεις μπορεις να κανεις αναγνωριση σε αυτα τα σαιτ καθως και να δεις τις απαιτησεις τους σε φως, λιπασμα και διοξειδιο. Αυτα τα τρια ( φως, λιπασμα και διοξειδιο) ειναι η αγια φυτων τριαδα.

http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tfinder/all.php

http://www.plantgeek.net/plantguide.php

http://aquamoss.net/

3. Οπως το βλεπω καλο ειναι (αφου ειναι 80 λιτρα το ενυδρειο και δεν ειναι μεγαλο) να ξεκινησεις σε λιγο με diy διλιτρο μπουκαλι αναψυκτικου CO2, ζαχαρη, μαγια, ανεπιστροφη βαλβιδα και διαχυτηρα και μετρηση φυσαλιδων με μια σκαλα για διοξειδιο. Δες εδω κατασκευη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37191

4. Αλλα θελουν λιπανση μονο στις ριζες αλλα και στο νερο, λιπασματα ομως μη βαλεις ακομα για 1-2 μηνες θα δεις αναλογα τη συμπεριφορα των φυτων.

Οταν βαζεις λιπασματα καποιος πρεπει να τα καταναλωνει (κυριως σιδηρο, καλιο, νιτρικα,φωσφορο, ιχνοστοιχεια).

Μερικα tips για εισαγωγη στη δοσολογια λιπασματων ειναι :

ο σιδηρος θελει πολυ προσοχη γιατι σε υπερδοσολογια δημιουργει προβληματα αλγης,

το καλιο ειναι το μονο που δεν πειραζει σε υπερδοσολογια και το συμπτωμα ελλειψης καλιου ειναι οι τρυπες στα φυτα,

ιχνοστοιχεια προσθετεις και βαζωντας απλα φρεσκο νερο κατα τις αλλαγες αλλα οταν εχουμε αρκετα φυτα καλο ειναι να προσθετουμε (πχ seachem flourish) γιατι τα εξαφανιζουν πιο γρηγορα μεχρι να ερθει η ωρα αλλαγης νερου.

Νιτρικα (ΝΟ3) και φωσφορο υπαρχουν και απο τις τροφες στο ενυδρειο και μονο σε πολυ γεματα ενυδρεια απο φυτα ισως χρειαστει συμπληρωμα, και αναλογα τι λενε οι μετρησεις που θα κανεις στην αρχη (γιατι μετα θα φτασεις στο σημειο να τα μυριζεις τα φυτα και να ξερεις τι τους λειπει :) )

Αυτα τα δυο πρεπει να βρισκονται σε συγκεκριμενη αναλογια (νιτρικα) 12 προς (φωσφορικα) 1

Αλλιως θα παρατηρησεις σε περισσια νιτρικα εμφανιση πρασινης αλγης και σε περισσια φωσφορικα εμφανιση μαυρης αλγης.

Εσυ λοιπον εχεις φυτα να τα καταναλωσουν τα λιπασματα, ομως παιζει ρολο και το ποσο "τρωνε" (πχ υπαρχουν φυτα πχ ανουμπια που δεν χρειαζεται πολυ φαι-λιπασμα), απο που τρωνε βυθο ή νερο (αναλογα βαζουν λιπανση βυθου ή υγρα), αν εχουν διοξειδιο για να τα "σπρωξει" να φανε και φυσικα αν υπαρχει φως για να φωτοσυνθεσουν και να αναπτυχθουν.

Αν κατι απο αυτα τα τρια δεν ειναι σε ισορροπια με τα αλλα, αρχιζουν οι αλγες να εκμεταλευονται την κατασταση.

Οχι πως ειναι κακο στην υγεια του ενυδρειου , απλα δεν ειναι ακομα σε καποια κατηγορια του διαγωνισμου οι alge growers :thumbup:

5. Πρεπει εκτος την αναγνωριση των φυτων σου (για να ξερεις τις αναγκες τους) να ξερεις το υποστρωμα που εχεις βαλει τι ειναι (ονομασια και κατ'επεκτασιν ιδιοτητες)

6. Το ιδιο πρεπει να ξερεις για το ειδος φωτισμου. Watt και Kelvin.

Για ενα φυτεμενο μετριων απιτησεων χρειαζεται χονδρικα 0,5 watt συνολο απο τις λαμπες φωτισμος, ανα λιτρο ενυδρειου.

Με 0,8 και πανω καλυπτεις και απαιτητικα φυτα (ετσι αρχιζει το τρεξιμο ομως γιατι οπως ειπαμε σε αυτην την περιπτωση θα θελεις και αυξημενο co2 και λιπανση)

Απο τη στιγμη που δεν φαινοντα τα γραμματα ειναι πιθανο η λαμπα να εχει φαει τα ψωμια της.

Ξερει οτι οι λαμπες αναλογα το ειδος τους και την τροφοδοσια ρευματος (πχ ηλεκτρονικο μπαλαστ ή απλο) εχουν και διαρκεια ζωης.

Μια Τ8 λαμπα (οι πιο χοντρες 26 mm παχος) με απλο μπαλαστ εχει 6 μηνες μαξιμουμ ζωη.

Και οταν λεω "ζωη", δεν εννοω οτι καιγεται μετα απο 6 μηνες.

Κατι χειροτερο γινεται.

Συνεχιζει να φωτιζει αλλα με λαθος τροπο κανωντας ζημια αντι καλο.

Με ηλεκτρονικο μπαλαστ ειναι καλυτερα τα πραγματα, οι λαμπες εχουν 2-3 μεγαλύτερη διαρκεια ζωης.

Με Τ5 λαμπες (οι πιο αδυνατες 16 mm παχος) εχεις και μεγαλυτερη αποδοση σε watt σε λαμπα ιδιου μηκους.

Η δικια σου πρεπει να ειναι 18watt μονο αν ειναι (99%) Τ8.

Ποιο ενυδρειο εχεις? να δουμε αν γινεται αναβαθμιση φωτος.

7. Το απ'ευθειας φως του ηλιου μακρυα απο το ενυδρειο, αμεσως.

8. Η θερμοκρασια μην ανεβαινει πανω απο 26-27 (και φυσικα τα ψαρια να ειναι συμβατα με φυτα και θερμοκρασια)

9. Ουφ

10. Τελος

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω που καθισες και εγραψες τοσα πολλα!!! :bowdown::thumbup:

1)Τα φυτα που δεν ξερω πια ειναι αλλα θα τα βρω ολα οσα εχω αγορασει απο το water inn ειναι ολα αποθηκευμενα στο υπολογιστη του καταστηματος! :bowdown:

2)Το diy το διλιτρο μπουκαλι για co2 ποσο καιρο κραταει και σε τι τιμη παιζεται γιατι δεν θα μα βγαλει στο τελος. :bowdown: Μου ειπαν πως χρειαζομαι CO2 μονο αμα δεν εχω βαλει ψαρια στο ενυδρειο μου.Ετσι παει?

3)Δηλαδη πρεπει να αγορασω σιδηρο,καλιο και ιχνοστοιχεια?(ολα αυτα ξεχωριστα ειναι η ειναι σε ενα μπουκαλακι?)Για τα ιχνοστοιχεια δεν καταλαβα τι ακριβως θες να πεις... :thumbup: Νιτρικα τωρα που δεν εχω ψαρια τι πρεπει να κανω για να ανεβουν?Φωσφορικα,τι ειναι αυτα παλι? :(

5)Η λαμπα μου ειναι Τ8 σηγουρα (βλε.φωτ.) και μαλλον ειναι 18 Watt...Και αλλο ενα σηγουρο ειναι οτι εχει φαει τα ψωμια της γιατι ειναι τεσσερα χρονια στο ενυδρειο δηλαδη απο την μερα που την πηρα!!!Τι λαμπα προτεινεις να παρω?Αμα βαλω λαμπα 80 watt χρειαζεται και περισοτερο λιπασμα και Co2?

6)Dηστυχως δεν ξερω καν πιο ενυδρειο εχω :thumbup: .........Να προσπαθησω να βγαλω την λαμπα και να παρω μια καινουρια 80 watt?Aν δεν βγαινει τι πρεπει να κανω , να αλλαξω καπακι?

Σε ζαλισα με της ερωτησεις μου αλλα τι να κανω πρεπει να μαθω!

Αναζητηση για την μπουκαλιτσα διοξυδιου δεν εχω κανει ακομα τωρα θα κανω! :):thumbup:

post-13458-1254335364_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

................

9. Ουφ

10. Τελος

:(

Link to comment
Share on other sites

2)Το diy το διλιτρο μπουκαλι για co2 ποσο καιρο κραταει και σε τι τιμη παιζεται γιατι δεν θα μα βγαλει στο τελος. :thumbup: Μου ειπαν πως χρειαζομαι CO2 μονο αμα δεν εχω βαλει ψαρια στο ενυδρειο μου.Ετσι παει?

3)Δηλαδη πρεπει να αγορασω σιδηρο,καλιο και ιχνοστοιχεια?(ολα αυτα ξεχωριστα ειναι η ειναι σε ενα μπουκαλακι?)Για τα ιχνοστοιχεια δεν καταλαβα τι ακριβως θες να πεις... :bowdown: Νιτρικα τωρα που δεν εχω ψαρια τι πρεπει να κανω για να ανεβουν?Φωσφορικα,τι ειναι αυτα παλι? :(

Αναζητηση για την μπουκαλιτσα διοξυδιου δεν εχω κανει ακομα τωρα θα κανω! :):thumbup:

Παροχή CO2, θα κάνεις μόνος σου πάρα πολύ εύκολα. Διάβασε αυτό: http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_calc_co2.html και αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=711

Τα φωσφορικά θα τα μετράς με υγρά τεστ όπως την αμμωνία. Δεν ξέρω να σου πω περισσότερα γι΄αυτά, γιατί σήμερα έκανα παραγγελία σε πετ-σοπ να μου τα φέρουν και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμη. ( Βλέπεις καινούρια κι εγώ στο hobby). Πάντως εγώ έχω πρόβλημα με άλγες και τα φυτά έχουν γίνει χάλια. Πρόσεξε να μην πάθεις το ίδιο.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο εδω! ( http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20 ) βαζεις το ph & kh κα σο λεει ποσο διοξυδιο εχεις!!!Γιατι εχεις αλγη?Κανεις κατι λαθος η το ενυδρειο σου ειναι κοντα στο φως του ηλιου?(οπως το δικο μου)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο εδω! ( http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20 ) βαζεις το ph & kh κα σο λεει ποσο διοξυδιο εχεις!!!Γιατι εχεις αλγη?Κανεις κατι λαθος η το ενυδρειο σου ειναι κοντα στο φως του ηλιου?(οπως το δικο μου)

Που πήγες και τον βρήκες αυτόν τον υπολογισμό; Δεν το είχα διαβάσει αυτό! :)

Η αλήθεια είναι ότι έμπαινε φως από την μπαλκονόπορτα που την είχα ανοιχτή πολλές φορές, Την έχω κλείσει τελείως, δεν υπάρχει πλέον φως, ο φωτισμός μου είναι πλέον 7 ώρες την ημέρα, άλλαξα την λάμπα του ενυδρείου στα μισά watt γιατί είχε πολλά από τη μάνα του, αλλά τίποτα. Η java moss, έχει πιάσει μαύρη άλγη πλέον, παρ' όλο που μεγαλώνει συγχρόνως! :( ( Παρήγγειλα και κερατόφυλλο για να σκοτεινιάσω την επιφάνεια και να μην έχει τόσο πολύ φως από την λάμπα του ενυδρείου).

Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να φταίει. Παρήγγειλα σήμερα φωσφορικά ( από Λάρισα) να μου έρθουν, γιατί ο Βόλος δεν έχει... :thumbup: και θα μετρήσω να δω πόσα είναι από εβδομάδα, οπότε και ανάλογα θα δω τι θα μου πούνε εδώ. Έχω και 5 ημέρες βάλει ένα zebra snail, αλλά γλύφει το ξύλο και το χαλίκι μόνο.

Έχω στενοχωρηθεί πολύ, γιατί έχω κάνει πολύ κόπο....

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...