Jump to content

Απο την αρχη!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Με τεχνητη ολοκληρωση του κυκλου μεσω αφαιρεση τους με ποσοστιαιες αλλαγες νερου??????Πρεπει να κανω και αλλαγες νερου?

2 Φωτογραφιες καθαρες ανεβαζω μια μια γιατι πιανουν μεγαλο χωρο και δεν γινεται να τις ποσταρω ολες μαζι!

1. Ωχ δεν το΄ξερες? Ακυρο δλδ τωρα το χομπυ? :blink:

Κοιτα, οι αλλαγες νερου ειναι απαραιτητες για πολλους λογους και γινονται σε τακτα διαστηματα αναλογα τις αναγκες του καθε ενυδρειου.

Μερικοι λογοι για αλλαγες ειναι πχ αυτος που ανεφερα, τα νιτρικα (ΝΟ3) που παραμενουν στο νερο.

Αν εινα πανω απο 25ppm για πολλα ψαρια αρχιζουν και γινονται τοξικα, οσο πιο πολυ μενουν σε αυτη την κατασταση (μπορει να μη πεθαινουν δηλητηριαζομενα αμεσα) αλλα μακροχρονα αυτο φαινεται στο προσδοκιμο ζωης τους. πχ αν τα ταδε ψαρια ζουνε 5 χρονια, οταν ζουνε σε μεγαλες τιμες νιτρικων θα ζησουνε 2-3 χρονια, αφου θα τους εχουν φθαρει και καταστραφει τα εσωτερικα οργανα πιο γρηγορα λογω των νιτρικων. Να μην αναφερω ψαρια πιο ευαισθητα ή το γονο των ψαριων που θελει μηδενικες τιμες.

Ενα αλλο προβλημα σε περισσια νιτρικα εινα οι αλγες, αφου τα νιτρικα ειναι τροφη για τα φυτα (και οι αλγες ειναι φυτα) και σε συνηθεις συνθηκες τα περισσια νιτρικα τα καταναλωνουν οι αλγες οσο μπορουν.

Ενας τροπος θα μπορουσες να πεις για να μη κανεις αλλαγες ειναι να εχει τοσο πολλα φυτα σε σχεση με τα ψαρια και τους ρυπους τους, που να καταναλωνουν ολα τα νιτρικα.

Ομως το νερο παρεχει και αλλες ουσιες στα ψαρια που χανονται με το περασμα των ημερων, οπως ιχνοστοιχεια κλπ, αυτα και αλλα τα αναπληρωνουμε βαζωντας φρεσκο νερο στο ενυδρειο.

Ετσι οι χομπυστες εχουν βρει ενα χρυσο κανονα για πολλους λογους και ιδιως σε καινουρια ενυδρεια και μαλιστα νεων χομπυστων που δεν "μυριζονται" ευκολα τα προβληματα που τους δειχνει ενα ενυδρειο με τη μορφη του τη μυρωδια του τα συμπτωματα του κλπ. ετσι λοιπον κανουν μια φορα την εβδομαδα μια μερικη αλλαγη 25-30% για να ειναι καλυμενοι ταυτοχρονα προσθετουν βιταμινες και ταιζουν με ποικιλια τροφων που αγοραζουν σε τετοιες συσκευασιες, ετσι ωστε να μην κρατανε πανω απο 3 μηνες ανοιγμενες, αφου χανουν τη θρεπτικη τους αξια και τις βιταμινες τους.

Εντωμεταξυ αν οι μετρησεις πριν την εβομαδιαια αλλαγη δειχνουν οτι τα νιτρικα ειναι ακομα ψηλοτερα απο το οριο, τοτε σημαινει οτι χρειαζοται και πιο συχνες αλλαγες. (πρειτνομενη ισορροπιμενη τιμη νιτρικων για ενα φυτεμενο ενυδρειο ειναι 5-15 και παντα σε αναλογια 12/1 με τα φωσφορικα αλλα αστο αυτο προς το παρον ;) )

ΟΙ ανεβασμενες τιμες συνηθως οφειλεται στο οτι εκαναν το λαθος και εβαλα παραπανω ψαρια απ'οτι αντεχει το ενυδρειο τους. Αυτος ειναι ο δευτερος χρυσος κανονας, να κραταμε σωστη την ιχθυοφορτιση για να μη τρεχουμε και ταλαιπωρουμαστε με συχνες αλλαγες και μετρησεις και αγχος κλπ

2. Εχω ξαναδει σε φωτο τετοια "σκονη" σε φυτα νεου ενυδρειου, αποτι θυμάμαι δεν συναντησε προβλημα ο ιδιοκτητης. Εφυγε σιγα σιγα μονη της,

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσει ο κυκλος και εχω ανεβασμενα τα νιτρικα τοτε πρεπει να κανω αλλαγη νερου,ετσι ξερω.Δεν ηξερα οτι οσο στρωνω το ενυδρειο πρεπει να κανω και αλλαγες νερου...Την σκονη την τιναξα τωρα και εφυγε απο τα φυτα,θα το κανω αυτο καθε μερα μεχρι που ολη η σκονη θα παει μεσα στο φιλτρο για να τελειωνω!Θα γραψω παλιθ μολις βρω χρονο να κατσω στο pc!Αυτα τα λιγα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσει ο κυκλος και εχω ανεβασμενα τα νιτρικα τοτε πρεπει να κανω αλλαγη νερου,ετσι ξερω.Δεν ηξερα οτι οσο στρωνω το ενυδρειο πρεπει να κανω και αλλαγες νερου...
Ναι συνηθως ετσι γινεται.

Δεν ειπα οτι χρειαζεται να κανεις τωρα αλλαγη.

Ειπα για να "ολοκληρωθει τεχνητα ο κυκλος και με απονιτροποιηση" συνηθως χρειαζεται αλλαγη.

Εσενα δεν εχει γινει καν ο κυκλος γιατι να τον "ολοκληρωσεις" με αλλαγη :blink:

ΥΓ φροντισε να ανεβει η αμμωνια κι αλλο (πχ πανω απο 2 ppm)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να παω στο φαρμακειο να παρω αμμωνια και να ριξω??Μηπως εννοεις να ανεβει η αμμωνια πανω απο 0,2 ή 2,0?2 δεν ειναι υπαρβολικα πολυ,θα μου πεθανουν και τα σαλιγγαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Να παω στο φαρμακειο να παρω αμμωνια και να ριξω??Μηπως εννοεις να ανεβει η αμμωνια πανω απο 0,2 ή 2,0?2 δεν ειναι υπαρβολικα πολυ,θα μου πεθανουν και τα σαλιγγαρακια?
Ποια σαλιγγαρακια?

Οχι αμμωνια, πιο πολυ τροφη ελεγα να ριξεις.

Για 2 μιλαγα.

Link to comment
Share on other sites

Λεω για τα σαλιγγαρακια που εφερα μαζι με τα φυτα,θα μου πεθανουν απο την πολυ αμμωνια εε?

Δεν μπορω να περιμενω αλλο θελω να βαλω ψαρακια να χαρω λιγακι!Σημερα το γρασιδι εβγαλε κατι κλαδακια τα οποια πανω τους εχουν ριζουλες που αν τα κοψω και τα φυτεχω λογικα θα βγουν και αλλα γρασιδακια!Τα σαλιγγαρακια οσο παει μεγαλωνουν και ο μηκυτας που ειχε πανω η ριζα εφυγε.Επεισης και η σκονη που ειχαν τα φυτα μετα απο τακτικο τιναγμα τα ρουφιξε ολα το φιλτρο!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να περιμενω αλλο θελω να βαλω ψαρακια να χαρω λιγακι!

Αν χαρείς τώρα κάνοντας κάτι λάθος, θα στενοχωρηθείς γρήγορα.

Γι΄αυτό κάνε λίγο ακόμη υπομονή, άκου τα παιδιά που είναι έμπειρα και θα χαίρεσαι συνέχεια μετά... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα κανω μετρησεις.Το ενυδρειο τρεχει απο τις 25/09/09 δηλαδη απο την μερα που ανοιξα το θεμα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το μετρησα τωρα!

NO3:0 :(

NO2:0 ;)

GH:6d :blink:

KH:3d

PH:6,4

NH3/NH4:0,2-0,5 mg/l (ppm) (το χρωμα που βγαζει ειναι ενδιαμεσα)

Που βρισκομαι;

Μια απορια:

Να ριξω ολο το κουτακι της τροφης μεσα στο ενυδρειο για να ανεβει πιο γρηγορα η αμμωνια και να αναπτηχθουν και περισσοτερα βακτιρια??

Link to comment
Share on other sites

Να ριξω ολο το κουτακι της τροφης μεσα στο ενυδρειο για να ανεβει πιο γρηγορα η αμμωνια και να αναπτηχθουν και περισσοτερα βακτιρια??

πλακα κανεις ε;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Απο τις χθεσινες φρεσκιες πληροφοριες του σεμιναριου εχουμε οτι το πρωτο σταδιο (η δημιουργια βακτηριων που "τρωνε" αμμωνια) ειναι και το πιο αργο και κραταει χωρις τεχνικα επιταχυνομενη διαδικασια

παντα ενδεικτικες οι τιμες

1η-22η μερα, γινεται παραγωγη ΝΗ3

19η-35η μερα, γινεται παραγωγη ΝΟ2

32η - και μετα, γινεται παραγωγη ΝΟ3

το ενυδρειο σου τρεχει απο 25/9

σημερα ειναι 12/10

εισαι στην 18η μερα

σε 4 μερες πρεπει να εχεις λογικα ιχνη ΝΟ2. ;)

Οχι ολο το μπουκαλι βρε την τροφη, για το ενυδρειο σου 1-2 ταμπλετες βυθου ειναι ΟΚ ή πχ ενα κουταλακι κοφτο φυλλαρακι.

Αν βιαζεσαι να βαλεις το πρωτο ψαρι, πρεπει ή να μπολιασεις ή να βαλεις βακτηρια εμποριου.

Με το μπολι θα ειναι αυτοματα στρωμενο (αν γινει σωστα) αλλα με τα βακτηρια ισως τρεχεις με καθημερινες αλλαγες νερου αν θα βλεπεις τοξικα στο νερο με το ψαρι να ειναι ηδη μεσα.

Πιο βαρετο θα ειναι.

Θα ελεγα αφου εφτασες στην μεση να το συνεχισεις για να υπαρχει και στο "βιογραφικο" σου.

Λιγοι κανουν τετοιο στρωσιμο :blink:

Θα μεινει και σαν σημαντικο στοιχειο στη βαση δεδομενων.

Φροντιζε να κρατας και μετρησεις για πιο "επισημα" και να τις καταγραφεις και στο τοπικ σου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απο τις χθεσινες φρεσκιες πληροφοριες του σεμιναριου εχουμε οτι το πρωτο σταδιο (η δημιουργια βακτηριων που "τρωνε" αμμωνια) ειναι και το πιο αργο και κραταει χωρις τεχνικα επιταχυνομενη διαδικασια

παντα ενδεικτικες οι τιμες

1η-22η μερα, γινεται παραγωγη ΝΗ3

19η-35η μερα, γινεται παραγωγη ΝΟ2

32η - και μετα, γινεται παραγωγη ΝΟ3

Κατ΄αρχάς να ζητήσω συγνώμη από τον Νίκο που παρεμβαίνω στο θέμα του. Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα.

Θέλω να ρωτήσω κάτι στον delta66.

Με ενδιαφέρον διάβασα τα πιο πάνω που αφορούν τον κύκλο σε ένα ενυδρείο.

Επειδή εμένα έκανε τον κύκλο σε 22 ημέρες, ανέβασε και μηδένισε αμμωνία, NO2 και ΝΟ3 στο τέλος=0....

Πως έγινε τόσο γρήγορα; Παίζει μήπως ρόλο ότι έβαλα biotopol για στρώσιμο ενυδρείου και μία μόνο φορά βακτήρια ή ότι ήταν το μέγεθος του ενυδρείου μικρό;

Επίσης ( ίσως να συνετέλεσε) και το ότι, στο δοχείο με τα φυτά που πήρα από μέλος από εδώ, υπήρχε και μπόλικο νερό ενυδρείου, που το έριξα στο σφουγγάρι του άστρωτου καινούριου φίλτρου. Λες να έκανε δουλειά αυτό, ας πούμε κάτι σαν μπόλι; :blink:

Link to comment
Share on other sites

η βιολογία υπάρχει παντού, στις πέτρες τα ξύλα το νερό μας, απλά είναι συγκεντρωμένη στο φίλτρο επειδή εκεί προσφέρονται οι κατάλληλες πορώδεις επιφάνειες!

ειναι λοιπόν πιθανό να έπαιξε τον ρόλο του μπολιάσματος το νερό που έριξες στο σφουγγαράκι σου!

Όμως να θυμάσαι ότι οι τιμές πόσο γρήγορα θα ανέβουν και θα πέσουν εξαρτάται και από την ποσότητα της τροφής ή των άλλων απορριμάτων που υπάρχουν στο ενυδρείο σου, της θερμοκρασίας κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πως έγινε τόσο γρήγορα; Παίζει μήπως ρόλο ότι έβαλα biotopol για στρώσιμο ενυδρείου και μία μόνο φορά βακτήρια ή ότι ήταν το μέγεθος του ενυδρείου μικρό;

Επίσης ( ίσως να συνετέλεσε) και το ότι, στο δοχείο με τα φυτά που πήρα από μέλος από εδώ, υπήρχε και μπόλικο νερό ενυδρείου, που το έριξα στο σφουγγάρι του άστρωτου καινούριου φίλτρου. Λες να έκανε δουλειά αυτό, ας πούμε κάτι σαν μπόλι; :blink:

Το biotopol ειναι αντιχλωριο δεν "στρωνει" το φιλτρο με αυτο.

Τα βακτηρια που αναφερεις θα εκαναν τη δουλεια. Τι ακριβως εβαλες, ποσο και ποσες φορες?

Στα φυτα υπαρχει καποια βιολογια, το νερο ομως δεν περιεχει ποσοτητα βιολογιας ικανη για μπολιασμα (που να κανει αμεσο στρωσιμο),αλλα για τη μειωση του χρονου σιγουρα βοηθησαν.

Τα βακτηρια προτιμουν να εγκαθιστανται σε επιφανειες, δεν αιωρουνται στο νερο.

(Ελπιζω να μην ειχε καποια ασθενεια το ενυδρειο που πηρες τα φυτα και το νερο)

Το μεγεθος του ενυδρειου δεν παιζει ρολο, ολα τα μεγεθη ενυδρειων τον ιδιο χρονο χρειαζονται.

Το μεγεθος των ενυδρειων παιζει μονο ρολο στο μπολιασμα (πχ το μπολι απο το φιλτρο ενος 50ριου ενυδρειου δεν μπορει να στρωσει αμεσα φιλτρο για 200αρι. απλα θα επιταχυνει κι'αυτο τη διαδικασια)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

.Κατ΄αρχάς να ζητήσω συγνώμη από τον Νίκο που παρεμβαίνω στο θέμα του. Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα

Ποιο θεμα μου?Εγω εχω φτιαξει ενα θεμα οχι για να περνω πληροφοριες μονο απο ενα ατομο,ανοιξα το θεμα για να ακουσω τις γνωμες ολων εδω μεσα απλα επειδη μονο ο delta66 απανταγε στις ερωτησεις μου δεν σημενει πως το θεμα αυτο ειναι μονο για εμας τους δυο! :blink:

____________________________________________________________________________

Σημερα παρατηρησα πανω σε ενα φυλο παρχει κατι σαν δαγκωνια απο ψαρι,απο τι προηλθε?Εχω εληψη απο CO2?

Nα ξεκινησω την κατασκευη του diy CO2?

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

...Σημερα παρατηρησα πανω σε ενα φυλο παρχει κατι σαν δαγκωνια απο ψαρι,απο τι προηλθε?Εχω εληψη απο CO2?

Nα ξεκινησω την κατασκευη του diy CO2?

Καποιο σαπισματακι θα ειναι, ψαρια ειπες δεν εχεις.

Ισως ελλειψη καλιου.

Κανε μια ανακεφαλαιωση :

Λιτρα ενυδρειου.

Ειδος και ποσοστητα φυτων.

Εχεις κανει καποιο αλλαγη νερου μεχρι τωρα?

Προμηθευσου ιχνοστοιχεια πχ seachem flourish, θα λεγε οχι μικροτερη συσκευασια απο 250 ml γιατι ειναι προιον που δεν θα παει χαμενο, παντα μπορεις να προσθετεις ιχνοστοιχεια (σαν βασικο λιπασμα χρησιμοποιειται).

Η μεγαλυτερη συσκευασια ειναι και πιο οικονομικη.

Επισης καλιο (potassium) τα ιδια ισχυουν για τις συσκευασιες.

Ξεκινα να ασχολησαι και την diy κατασκευη σου.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα.Τα φυτα που αναγνωρισα αλλα οχι στα σηγουρα ειναι : Ludwigia repens,Bacopa caroliniana,Bacopa australis,Hygrophila corymbosa ,Egeria densa,Cryptocoryne pontederiifolia,Anubias barteri var. nana και αλλα τρια τα οποια δεν τα βρηκα!Εχω 10 διαφορετικα ειδη!

Αλλαγη νερου δεν εχω κανει διοτη δεν εχω ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, ολα τα φυτα ειναι ευκολα.

Εγω θα εκανα μια 10% αλλαγη και θα εριχνα και λιγα ιχνοστοιχεια (το 1/4 της δοσολογιας)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το biotopol ειναι αντιχλωριο δεν "στρωνει" το φιλτρο με αυτο.

Τα βακτηρια που αναφερεις θα εκαναν τη δουλεια. Τι ακριβως εβαλες, ποσο και ποσες φορες?

Akkornteon και delta, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επειδή ο delta με ρώτησε κάτι θα του απαντήσω.

Το biotopol γράφει ότι είναι για στρώσιμο ενυδρείου, στη μετάφραση που έχει στα ελληνικά και δεν αναφέρει κάτι για αντιχλώριο, απλά μου το είπε το πετ-σοπ ότι εχει και αντιχλώριο. :glare:

Όπως έγραψα και πιο πάνω έβαλα μόνο μία φορά βακτήρια, το : bio nitrivec της sera. Πλέον παραμένει στο ψυγείο και μου είναι άχρηστο, αφού διάβασα εδώ ότι δεν είναι και το καλύτερο να τα χρησιμοποιείς....

Νίκο, σε ευχαριστώ και πάλι για τη φιλοξενία. :)

Link to comment
Share on other sites

Το biotopol γράφει ότι είναι για στρώσιμο ενυδρείου, στη μετάφραση που έχει στα ελληνικά και δεν αναφέρει κάτι για αντιχλώριο, απλά μου το είπε το πετ-σοπ ότι εχει και αντιχλώριο. :)

Όπως έγραψα και πιο πάνω έβαλα μόνο μία φορά βακτήρια, το : bio nitrivec της sera. Πλέον παραμένει στο ψυγείο και μου είναι άχρηστο, αφού διάβασα εδώ ότι δεν είναι και το καλύτερο να τα χρησιμοποιείς....

Το biotopol ειναι αντιχλωριο δεν στρωνει ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ το φιλτρο γιατι δεν εχει βακτηρια.

Εκτος κι αν εννοεις οτι κανει καταλληλο το νερο για το ενυδρειο, water conditioner δλδ.

Ετσι λενε συνηθως τα αντιχλωρια στα αγγλικα.

Τα καλα αντιχλωριο κανουν κι αλλα πραγματα συνηθως (γιαυτο εχουν την γενικη ονομασια water conditioner στα ελληνικα βελτιωτικο νερου), οπως να προστατευουν και να αναπλαθουν την μεμβρανη των ψαριων, να δεσμευουν βαρεα μεταλλα κλπ.

Αυτα τα κανει το biotopol, αλλα ΒΑΚΤΗΡΙΑ δεν εχει.

Οποτε δεν στρωνει πιο γρηγορα το φιλτρο.

Δες και εδω αναλυτικα τι κανει το biotopol, πρεπει να ξερουμε ακριβως τι ριχνουμε στο νερο μας.

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/b80...hparam/Biotopol

Οσο για το bio nitrivec ποιος ειπε οτι κανει κακο ????

Ισως να ειπωθηκε οτι δεν κανει τα θαυματα που υποσχεται, αλλα κακο δεν κανει σιγουρα.

Καλο θα ηταν στο στρωσιμο αφου το ειχες να εριχνες τη δοσολογια του, και χωρις να εβαζες τα ψαρια που λεει οτι μπορεις να βαλεις απο την επομενη μερα, και να κρατας με αλλο τροπο ζωντανη τη βιολογια.

Εχει στρωσει το ενυδρειο σου πια?

Αν καποια στιγμη χασεις με καποιο τροπο μερος της βιολογιας στο φιλτρο και μετρησεις αμμωνια κλπ, δεν χανεις τιποτα να το χρησιμοποιησεις σαν ενισχυτικο, οπως και αλλα βακτηρια εμποριου :glare:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κατασκευη diy Co2

Λοιπον μολις τωρα αγορασα: 1 μπουκαλι κοκα κολα 1.5 λιτρα , 1 κιλο ζαχαρη , βαλβιδα η οποια εχει 4 θυρες και ριθμιζει την ποσοτητα του αερα που θα περναει και το περισευομενο (αερα ) τον βγαζει με αποτελεσμα το μπουκαλι της κοκα κολα να μην κανει μπουμ , ουτε καν να δεχτει πιεση! , διαφορες βαλβιδες σε σχημα Τ και Υ που συνδεονται με δυο πετρες για να διασπατε καλητερα το CO2 , 3 φακελακια μαγιας σε σκονη , ενα μετρο σηλικονουχο σωλινακι και ενα μετρο σκληρο σωλινακι.

Mε δικα μου λογια τωρα!

1)Βραζουμε 4 φλιτζανια ζαχαρης με νερο μεχρι να λιωσει

2)Βαζουμε σε ενα ποτηρι λιγο χλιαρο νερο και μισο κουταλακι του γλυκου μαγια,το χτυπαμε μεχρι να λιωσει

3)Αφου κριωσουν και τα δυο μεγματα καλα τα βαζουμε μεσα στο μπουκαλι και συμπληρονουμε νερο μεχρι τα 3/4 του μπουκαλιου

Εκτος απο την προετημασια του μπουκαλιου ξεχασα κατι?Η διαδικασια ειναι σωστη?

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...