Jump to content

Απο την αρχη!


Recommended Posts

Συνεχιζεςι με τον ιδιο τροπο μεχρι να βαλεις το πρωτο ψαρι.

Τι ψαρι θα βαλεις?

Οχι μαζεμενα.

Αναλογα το μεγεθος αλλα και τη τελικη συνθεση που εχει στο μυαλο σου, σχεδιαζεις την εισαγωγη των ψαριων.

Φυσικα παιζει ρολο και η διαθεσιμοτητα στα καταστηματα.

Για λεγε που το πας?

ΥΓ Εβαλες βακτηρια τελικα?

Σε ποια μερα του στρωσιματος?

Ποσο κρατησε συνολικα το στρωσιμο?

Με τι μετρας?

Δεν μου ειπες πραγματοποιηθηκε ο κυκλος?

Στην αχη ειχα σκοπο να βαλω μεσα νεον και μελανοταινιες αλλα οι μελανοταινιες που μου αρεσουν εμενα ειναι οι Melanotaenia boesemani αλλα μου ειπατε να βαλω την Melanotaenia praecox της οποια τα χρωματα δεν μου αρεσουν τοσο πολυ οσο της πρωτης για αυτο ειμαι ακομα αναποφασηστος,εσεις τι προτεινεται?Το ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα φυτεμενο στο φουλ!

Ποσα ψαρια να βαλω για αρχη?Λεω να βαλω ενα κοπαδακι των 6 νεον τετρα τα οποια αυτη την εποχη ειναι πολυ μικρα!

Το καταστημα που θα παω εχει τεραστια ποικιλια ψαριων και ειναι γνωστο καταστημα στην Κηφισια!

Το παω σε κοινωνικο ενυδρειο αν εννοεις αυτο!

Βακτιρια εχω βαλει στην αρχη του στρωσιματος και καθε μερα εριχνα λιγο τροφη για να μην πεθανουν οπως μου ειπατε!Αλλα λεω να ξαναβαλω για καλο και για κακο δεν νομιζω να βλαψουν παραπανω βακτιρια λογικα καλο κανουν ε?

Το στρωσημο κρατησε ακριβως 30 μερες!!!

Μετραω με στικς εκτος απο την αμμωνια που ειναι σε υγρα τεστ!

Ειμαι ετοιμος για να φιλοξενησω ψαρακια στο υπεροχο σπιτι που τους περιμενει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καποιος μια βοηθεια η μεγαλη μερα πλησιαζει αυριο μετα το σχολειο θα παω να παρω ψαρακια,τι ψαρακια να βαλω?Ποσα για αρχη μετα το στρωσημο?Η μελανοταινια Melanotaenia praecox κανει τοσο ωραια χρωματα οσο η Melanotaenia boesemani?Μπορω να βαλω την δευτερη σε 80 λιτρα καθαρα αλλα σε φουλ φυτεμενο?(βλεπε φωτο)Να βαλω παλι βακτιρια για καλο και για κακο?Απαντηστε μου λιγο pleaze και αν μπορειτε και στο προηγουμενο ποστ μου!

Link to comment
Share on other sites

Για εισαι σιγουρος οτι ολοκληρωθηκε ο κυκλος πρεπει νε εχεις ενδειξεις νιτρικων ΝΟ3 πανω απο μηδεν (παραλληλα φυσικα αμμωνια και νιτρωδη να ειναι μηδεν).

Αν ομως εχει φυτα το ενυδρειο αυτα μπορει να καταναλωνουν τα νιτρικα και ετσι να μην τα μετρας με αποτελεσμα να εχεις μετρησεις σε ολα μηδεν.

Απο μελανοταινιες δεν εχω πειρα. Αν μπορει καποιος αλλοα να σου απαντησει ή να ανοιξεις ενα θεμα καλυτερα σχετικα με αυτο.

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.

Βαλε τα πρωτα 2-3 απο τα μικροτερα που θα εχεις στη συνθεση και περιμενε μερικες μερες για καθε εισαγωγη.

ΜΙα τακτικη που ακολουθουν πολλοι για την εισαγτωγη ψαριων ειναι να βαζουν πρωτα τα πιο ηρεμα ειδη (αλλα και ανθεκτικα σαν ειδος ταυτοχρονα) για να ειναι οι "παλιοι" στο ενυδρειο οταν μπουν τα πιο "ζωηρα" ειδη και ετσι να μη φανε κυνηγι.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παλι τεστ για να ειμαι πιο σηγουρος και βρηκα αμμωνια 0,03 αυριο θα βαλω ψαρια ο κοσμος να χαλασει και μπορω να πω πως απογοητευτικα γιατι περιμενω εδω και ενα μηνα και δεν βλεπω καμια διαφορα στις μετρησεις μου,μαλλον επρεπε να ειχα βαλει ψαρια απο την πρωτη κιολας μερα και οτι γινει εγινε... :helpsmilie: Θα ριξω τωρα τα βακτιρια και αυριο θα βαλω 6 νεον και κανα δυο aple snail και αργοτερα βαζω και τις μελανοταινιες η κατι αλλο εξαρτατε αν βρω κατι ενδιαφερον...Και αμα δω οτι υπαρχει προβλημα και μου πεθανουν τα ψαρακια θα αγοραζω αλλα το θεμα ειναι απλο! :helpsmilie: Νιτρωδη απο την μερα που ξεκινησα να το στρωνω δεν εχω δει ουτε για δειγμα εκτος αν τις μερες που ειχα καιρο να μετρησω ανεβηκαν γρηγορα και επεσαν...Ισως οι οδηγιες των βακτιριων να λενε αληθεια οτι μετα απο ενα 24ωρο μπορω να βαλω ψαρια (ο θεος βοηθος)!delta66 ευχαριστω για τις οδηγιες που μου εδινες τοσο καιρο με τα πρωτα προβληματα ξαναγραφω! :thumbup::helpsmilie: Ααα και θα αναφερω αυριο τι ψαρια θα εχω βαλει! :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παλι τεστ για να ειμαι πιο σηγουρος και βρηκα αμμωνια 0,03 αυριο θα βαλω ψαρια ο κοσμος να χαλασει και μπορω να πω πως απογοητευτικα γιατι περιμενω εδω και ενα μηνα και δεν βλεπω καμια διαφορα στις μετρησεις μου,μαλλον επρεπε να ειχα βαλει ψαρια απο την πρωτη κιολας μερα και οτι γινει εγινε... :helpsmilie: Θα ριξω τωρα τα βακτιρια και αυριο θα βαλω 6 νεον και κανα δυο aple snail και αργοτερα βαζω και τις μελανοταινιες η κατι αλλο εξαρτατε αν βρω κατι ενδιαφερον... Και αμα δω οτι υπαρχει προβλημα και μου πεθανουν τα ψαρακια θα αγοραζω αλλα το θεμα ειναι απλο! :helpsmilie: Νιτρωδη απο την μερα που ξεκινησα να το στρωνω δεν εχω δει ουτε για δειγμα εκτος αν τις μερες που ειχα καιρο να μετρησω ανεβηκαν γρηγορα και επεσαν...Ισως οι οδηγιες των βακτιριων να λενε αληθεια οτι μετα απο ενα 24ωρο μπορω να βαλω ψαρια (ο θεος βοηθος)!delta66 ευχαριστω για τις οδηγιες που μου εδινες τοσο καιρο με τα πρωτα προβληματα ξαναγραφω! :thumbup::helpsmilie: Ααα και θα αναφερω αυριο τι ψαρια θα εχω βαλει! :bowdown::thumbup:

:helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα 6 rasbora heteromorpha και 3 σαλιγκαρια, και σε μια εβδομαδα θα βαλω και αλλα λιγα ακομα και μετα βλεπω τι αλλο θα βαλω,μελανοταινιες τελικα δεν βαζω ακυρο!Προσθεσα τυρφη στο φιλτρο για να πεσει το πεχα και εβγαλα τον ανθρακα,ενα προβλημα ειναι οτι βρηκα κατι σκουλικια να κολιμπανε ελευθερα στο ενυδρειο και επιασα μερικα και τα πηγα στο πετ σοπ και μου ειπαν οτι ειναι απο καποιο φυτο και δεν υπαρχει προβλημα!!Τι ειναι?Εχουν χρωμα ροζ και μια κεραια στο κεφαλι τους και μηλος 2-3 χιλιοστα αλλα ευτυχως επιασα εγω μερικα και τα υπολοιπα τα ρουφιξε το φιλτρο! :thumbup: Μου ειπαν απο το πετ σοπ τωρα λεει που ειναι καινουριο το ενυδρειο μου μπορει να ανεβει η αμμωνια ξαφνηκα η τα νιτρωδη και μου ειπαν σε καθε περιπτωση να κανω αλλαγη νερου! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...