Jump to content

βοηθεια στην επιλογη ψαριων!


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω στροσει το ενυνδρειο και ειναι 120 λιτρων φυτεμενο με ανουμπιες!

εχω βαλει μεσα 2 χρυσα σαλιγγαρια, ενα γλυφτη, και 2 τιγρακια!

θελω να μου πηται τι αλλο να βαλω μεσα απο ψαρια? ποια ταιριαζουν?

ειναι δυσκολη η επιλογη βασικα γιτι ειμαι νεος, βοηθηστεμε....

ξερω οτι τα τιγρακια ειναι ιμιαγρια αρα μιλαμε για ιμιαγρια ψαρακια, ακομα και αγρια αν τεριαζουν?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις ψαρακια ανθεκτικα-γρηγορα χωρις πολλες ουρες οπως πχ μολλυς,πλατυς,ξιφοφορους.βεβαια καλο ειναι να παρεις τουλαχιστον αλλα 2-3 τιγρακια για να τα κανεις κοπαδακι....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, όπως είπε και ο φίλος klaz πρέπει να πάρεις τουλάχιστον άλλα 2 "τιγράκια" (barbus tetrazona), τα οποία δεν θεωρώ ημιάγρια - απλά "παιχνιδιάρικα" :thumbup: , για να αναλώνεται η "επιθετικότητα" μεταξύ τους και να μην σου παρενοχλούν τα υπόλοιπα ψαράκια.

Τί διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου?

Σίγουρα δεν μπορείς να βάλεις ψαράκια με ουρές. Όπως επίσης δεν μπορείς να βάλεις ψαράκια που στρεσσάρονται με απότομες κινήσεις...

Επίσης παίζουν ρόλο και οι συνθήκες του νερού σου. Τις έχεις μετρήσει?

Ποιο εννοείς με τον όρο γλύφτη? (είναι και περίοδος προεκλογικής εκστρατείας και πολλοί μπορεί να μπερδευτούν... :P )

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, όπως είπε και ο φίλος klaz πρέπει να πάρεις τουλάχιστον άλλα 2 "τιγράκια" (barbus tetrazona), τα οποία δεν θεωρώ ημιάγρια - απλά "παιχνιδιάρικα" :thumbup: , για να αναλώνεται η "επιθετικότητα" μεταξύ τους και να μην σου παρενοχλούν τα υπόλοιπα ψαράκια.

Τί διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου?

Σίγουρα δεν μπορείς να βάλεις ψαράκια με ουρές. Όπως επίσης δεν μπορείς να βάλεις ψαράκια που στρεσσάρονται με απότομες κινήσεις...

Επίσης παίζουν ρόλο και οι συνθήκες του νερού σου. Τις έχεις μετρήσει?

Ποιο εννοείς με τον όρο γλύφτη? (είναι και περίοδος προεκλογικής εκστρατείας και πολλοί μπορεί να μπερδευτούν... :P )

Φιλε μου το ενυνδρειο ειναι 1,00 Χ 0,30 Χ 0,40 Ο (γληφτης ) ειναi ο gyrinocheilus aymonieri.

to ph του νερου βρισκεται στο 7,5

θα βαλω 2 - 3 τιγρακια ακομα, προσθεσα σημερα και 1 αλπινο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ενυνδρειο ειναι 1,00 Χ 0,30 Χ 0,40 Ο (γληφτης ) ειναi ο gyrinocheilus aymonieri.

to ph του νερου βρισκεται στο 7,5

θα βαλω 2 - 3 τιγρακια ακομα, προσθεσα σημερα και 1 αλπινο!

Τα αλμπίνο ξέρω ότι ίσως έχουν κάποια γεννετικά προβλήματα... κάποια δεν έχουν βραγχιακά επικαλύμματα.

Σε ένα μέτρο μπορείς να βάλεις κάποιο κοπαδόψαρο.

Τώρα το ποιο εξαρτάται και από τις άλλες παραμέτρους του νερού σου.

Έχεις μετρήσει τα υπόλοια ή μόνο το ph?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην με αφηνετε στο σκοταδυ!!!

αν θελετε βοηθηστε λιγο με την γνωση σας!

Ζητας βοηθεια αλλα ..... πας και αγοραζεις ψαρια (αλμπινο) πιθανως χωρις καν να διαβασεις (υποθετω) αν κανουν για το νερο που διαθετεις. Πριν κανεις οτιδηποτε μηπως θα ηταν καλυτερο να διαβασεις στο τμημα που αφορα τους αρχαριους και μετα να προχωρησεις; Πριν απο σενα ειχαν κι'αλλοι τις ιδιες αποριες.- :(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ βρίσκω λίγο βαρετό ένα ενυδρείο με ένα μόνο είδος, θα σου πρότεινα τα παρακάτω ψαράκια:

Μπορείς να τα συνδιάσεις με κάποια γκουράμι, δεν θα υπάρξει πρόβλημα με Blue gourami - Trichogaster trichopterus,

τα οποία είναι άριστοι συγκάτοικοι για τιγράκια, αλλά θέλουν αρκετά λίτρα, γι' αυτό πρόσεξε μη βάλεις πολλά, δες εδώ:

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=bluegourami1

Επίσης θα μπορούσαν να συνυπάρξουν άνετα με Red tailed Black shark http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile10.html

Ακόμη μπαίνουν με αυτά: http://www.fishbase.gr/Summary/SpeciesSummary.php?id=11016 αν καταφέρεις να τα βρεις σε Ελληνικό πετσόπ.

Συνυπάρχουν απροβλημάτιστα και με silver shark, σε μεγαλύτερα όμως ενυδρεία αφού τα τελευταία γίνονται τερατάκια.

Φυσικά υπάρχουν κι άλλοι πιθανοί συγκάτοικοι (ίσως dwarf gurami-colisa lalia), αλλά θέλει ψάξιμο, κάνε μια έρευνα και στον γούγλη.

Εγώ τα είχα χρόνια μαζί με μεγάλους ξιφοφόρους, χωρίς προβλήματα, αλλά αυτό δεν είναι κανόνας γιατί μπορεί να κυνηγήσουν ουρίτσες.

Τέλος, για να μην παρεξηγηθώ, να διευκρινίσω ότι τα παραπάνω ψάρια δεν στα προτείνω για τα λίτρα σου, απλά σε ενημερώνω για

κατάλληλους συγκάτοικους για τιγράκια, αλλά επισημαίνω επίσης ότι για να μπουν άνετα μαζί, πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Και φυσικά ούτε συζήτηση για γκάπυ, μονομάχους, σκαλάρια και γενικά οποιοδήποτε ψάρι με πλουμιστή ουρά και μεγάλα πτερύγια.

Link to comment
Share on other sites

Ο Gyrinocheilus aymonieri είναι το γνωσό Chinese Algae Eater. Μεγάλος τσαμπουκάς και ταραχοποιός. Έχεις δεί πόσο είναι το τελικό του μήκος; Πάνω από 25 εκατοστά. Σίγουρα πρέπει να μετακομήσει.

Το Epalzeorhynchus bicolor ή Red tailed Black shark είναι πανέμορφο ψάρι, αλλά δυστυχώς γίνεται αρκετά μεγάλο για το ενυδρείο σου. Το τελικό του μήκος ανάλογα με τις συνθήκες διαβίωσης ξεπερνά τα 15 εκατοστά. Σε περίπτωση που αποφασίσεις να το βάλεις (εγώ δεν θα στο συνιστούσα), να ξέρεις ότι είναι "παλιοχαρακτήρας" και δεν θα πρέπει να βάλεις άλλον του ίδιου είδους σε αυτά τα λίτρα. Και φυσικά σε καμία περίπτωση με τον το CAE.

Τα badis badis μπορεί να τα βρεις σε πετ σοπ με πολύ δόση τύχης ή με ψάξιμο. Ωστόσο καλύτερα να μην ασχοληθείς με αυτά τα πανέμορφα ψαράκια. Είναι δύσκολο στην διατροφή τους, δεν θα δεχτεί flakes και ξηρή τροφή. Εγώ τα τάιζα κατεψυγμένα σκουλικάκια. Σε ενυδρείο με γρήγορα ψαράκια σαν τα τιγράκια μάλλον θα πεθάνουν της πείνας.

Και εγώ θα σου πρότεινα ότι και ο jean07. Όκτώ τιγράκια ειναι κατά την γνώμη μου ο ελάχιστο αριθμός ώστε τα ψάρια σου όχι μόνο να δείξουν πραγματικά όμορφες συμπεριφορές σαν κοπάδι, αλλά και να μειώσουν όσο είναι δυνατόν την επιθετικότητα μεταξύ τους, αλλά και προς τους άλλους συγκατοίκους του ενυδρείου. Βάζοντας βέβαια τόσα ψαράκια να ξέρεις ότι θα είσαι στα όρια του συνολικου πληθυσμού που μπορεί να φολοξενήσεις. Γι' αυτό προσοχή στις κινήσεις που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια σας ευχαριστω ολους για της συμβουλες που μου δωσατε θα κανω οτι καλητερο μπορω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...