Jump to content

Προτασείς


tsoum

Recommended Posts

Για την ώρα έχω στο 70αρι μου 3 guppy και ένα jaguar danio (LF) και θέλω να βάλω μερικά ψαρια μεσαίου-μεγάλου μεγέθους. Σκέφτομαι κατι σε gourami. Δεν είμαι σίγουρος. Τα guppy σε λίγο καιρό με βλέπω να τα δίνω :hysterical: . Έχω σκοπό να βάλω ένα κοπαδάκι 4-5 barbus tetrazona.

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο ψάρι βυθού π.χ. πλεκο ή οτόκυκλους γιατι είναι ακατοίκιτος... Επίσης θα ήταν καλό να μην τρώει σαλιγκάρια και γαρίδες, γιατί σκοπευω να βάλω και απο αυτα :thumbup::hysterical: . Δηλαδή δεν με πειράζει τόσο για τα σαλιγκάρια όσο για τις γαρίδες.

Αυτά.

Να σχολιάσω πως είμαι και λίγο ζαλισμένος :P οπότε μπορεί να μην είκαι και πολύ σωστή η ανάπτυξη μου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω οτι ήμουν ζαλισμένος.... Puntius tetrazona εννούσα. Αυτοί επιτίθονται σε γαρίδες;

Link to comment
Share on other sites

Το danio που εχει ενα δεν ειναι κοπαδοψαρο?

Τα γκαπι τι φυλλο ειναι?

Τι τιμες νερου εχει το ενυδρειο?

70 καθαρα λιτρα νερο ειναι ή μικτα?

Link to comment
Share on other sites

"To danio που έχει ένα"... δεν ξέρω αν είναι κοπαδόψαρο αλλα μου το είχαν δώσει στην συνάντηση εδώ στην θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να βρώ αλλο του είδους του.

Τα γκάπυ είναι ενα αρσενικό ενα θυληκό και ένα Endler's που πρέπει να είναι αρσενικο.

Για τις τιμές περιμένω τα τεστ μου μέσα στην εβδομάδα (πήρα της API απο ebay)

Μικτα 72+ κατι, καθαρά γύρω στα 65.

Link to comment
Share on other sites

"To danio που έχει ένα"... δεν ξέρω αν είναι κοπαδόψαρο αλλα μου το είχαν δώσει στην συνάντηση εδώ στην θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να βρώ αλλο του είδους του.

Τα γκάπυ είναι ενα αρσενικό ενα θυληκό και ένα Endler's που πρέπει να είναι αρσενικο.

Για τις τιμές περιμένω τα τεστ μου μέσα στην εβδομάδα (πήρα της API απο ebay)

Μικτα 72+ κατι, καθαρά γύρω στα 65.

Θα τα πω τσεκουρατα οπως ο diskus fan.

Βγαζω πιστολια :(

1. Αυτο ειναι OK, πρεπει ομως να ψαξεις ειτε να το χαρισεις σε αλλον χομπυστα με ιδια ψαρια ειτε να ψαξεις να βρεις κι αλλα τετοια.

Προτεινω το πρωτο γιατι δεν εχεις χωρο.

2. Αυτο εινα προβλημα και μαλιστα σοβαρο.

Τα guppies και τα endlers υβριδιζουν.

Πρεπει να χωρισεις αμεσα το endler.

Το κακο ειναι οτι αν ειναι θηλυκο και εχει ζευγαρωσει (που σιγουρα θα εχει) κραταει υλικο μεσα του για να γενναει 6 μηνες.

Και οτι απογονο βγαλει, αν αυτος ξαναζευγαρωσει ειτε με guppies ειτε με endlers, οι νεοι απογονοι θα εχουν μεσα τους υβριδιο.

Και φυσικα χαριζοντας ο ενας στον αλλο ψαρια αυτο θα διαιωνιζεται.

Πρεπει να το απομονωσεις και να το ξεκοψεις απο τη σειρα αναπαραγωγων.

Αν ειναι αρσενικο πρεπει να κανεις τα ιδια για το θηλυκο guppy.

Το εχουμε πει 10000000 φορες πρωτα μαθαινουμε για τα ψαρια που παιρνουμε και μετα τα βαζουμε στο ενυδρειο μας.

Διαβασε κι αυτο για τιμωρια :)http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry239735

3. Αν δεν εχεις τιμες νερου που πας? δηλαδη αυτη τη στιγμη παιζει να καιγονται στην αμμωνια τα ψαρια?

4. Δεν εχεις επιλογες για αλλα ψαρια και μεσαιου μεγεθους μαλιστα σε αυτα τα λιτρα.

Μεινε στα guppies και βαλε και κατι που ζει σε αλκαλικο νερο (οχι γκουραμια κλπ) πχ λιγα platy με την προυποθεση οτι δινεις τα μικρα για να αδειαζει ο χωρος. 70 λιτρα ειναι αυτα.

ή μονο τα γκαπι σε λιγο μεγαλυτερο αριθμο συν σαλιγγαρια και καμια αμανο αργοτερα (φυσικα θα εχεις φυτα ετσι?)

Φυσικα μπορεις να κανεις οτι θελεις.

Απλα σου λεω τι ειναι σωστο να γινει και να μην εχεις προβληματα και τρεξιμο σε στυλ sos "αχ δεν μηδενιζει η αμμωνια", "αχ μου αρρωστησε" κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο στα είπε καλά ο delta66. Επίσης το ντάνιο σου είναι λέοπαρντ, όχι τζάγκουαρ και ναι, θέλει παρέα, σαν κοπαδόψαρο που είναι. Βρες κι άλλα ή δώστο πίσω :(

Μην κρατήσεις μαζί τα γκάπυ και το εντλεράκι και για την ακρίβεια πρέπει να φύγουν όλα αν θέλεις να βάλεις τιγράκια (Puntius tetrazona) που θα τους ρημάξουν τις ουρίτσες.

Για ψάρια βυθού, τα κόρυς είναι πανέμορφα, αλλά θέλουν λίγο πιο μαλακό νερό και ρίξιμο το ΡΗ τουλάχιστον στο 7,5 από 8 που έχουμε εδώ, οι πλέκοι έχουν μεγαλύτερες ανοχές.

Link to comment
Share on other sites

Οι Pleco αποκλειονται λογω μεγεθους.

Οι ancistrus με το ζορι και αν δεν εχει πολλα ψαρια στα πιο ψηλα επιπεδα.

Με κορυ μαζι αποκλειονται τα ancistrus αφου ειμαστε ηδη εκτος λιτρων.

Τα κορυ οπως και τα ancistrus θελουν κατω απο 7 pH και μετρια μαλακο νερο.

Επισης τα κορυ θελουν αμμο και οχι χαλικι (το γιατι βρειτε το) και μαλιστα θελουν και στρωμενο βυθο 3-4 μηνες να τρεχει το ενυδρειο ιδως αν ειναι κανενα ευαισθητο ειδος κορυ.

Οι οτο ακομα πιο ευαισθητα ψαρια για νεο ενυδρειο και αστρωτο βυθο.

Δεν ξεκιναμε να στησουμε ενυδρεια με τα ορια αντοχης των αλλα με τα ιδανικες τιμες, ετσι ωστε να εχουμε περιθορεια αποκλισης σε περιπτωση ανεπιτυχους προσπαθειας.

Υπομονη και μελετη.

Τα ζωοτοκα, οι αφρικανες και λιγα ακομα ειδη ειναι μονοδρομος για ενυδρειο θεσαλλονικης χωρις επεξεργασια νερου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

.... οι αφρικανες και λιγα ακομα ειδη ειναι μονοδρομος για ενυδρειο θεσαλλονικης χωρις επεξεργασια νερου.

Ναι αλλα πλέον το ενυδρείο είναι περισσότερο τροπικό παρά αφρικανικό... Ξύλα, τροπικά φυτα... Μπαίνουν τώρα εκει μέσα κιχκλίδες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πλέον το ενυδρείο είναι περισσότερο τροπικό παρά αφρικανικό... Ξύλα, τροπικά φυτα... Μπαίνουν τώρα εκει μέσα κιχκλίδες;

Yποτιθεται οτι θα αλλαξεις το setup :(

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα μονο για το νερο :(

Yποτιθεται οτι θα αλλαξεις το setup :)

Οπωσδήποτε.... Καλύτερα να βάλω χημικά....

Link to comment
Share on other sites

το ντάνιο σου είναι λέοπαρντ, όχι τζάγκουαρ

Μην κρατήσεις μαζί τα γκάπυ και το εντλεράκι και για την ακρίβεια πρέπει να φύγουν όλα αν θέλεις να βάλεις τιγράκια (Puntius tetrazona) που θα τους ρημάξουν τις ουρίτσες.

Ναι συνέχεια τα μπερδευω.... Οσο αφορά τα γκαπυ το εντλερ δεν πρεπει να ειναι καθαροαιμο αλλα υβριδισμος γιατι ήταν μαζι με τα γκαπυ. Λογικά θα ήταν δυο γκαπυ που είχαν μεσα γονιδια και....΄

Παντως ετσι κι αλλιως θα φυγουν σιγα σιγα. Για το στρωσιμο τα πηρα. Οσο για τον λεοπαρντ αμα βρειτε πουθενα πειτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εχουν γινει της μοδα τωρα τελευταια τα ψαρια στρωσιματος? :(

Μετα τηγανι? :thumbup:

Δεν υπαρχουν πιο ανθρωπινοι τροποι να στρωνουμε τα ενυδρεια μας? :)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εχουν γινει της μοδα τωρα τελευταια τα ψαρια στρωσιματος? :(

Μετα τηγανι? :thumbup:

Δεν υπαρχουν πιο ανθρωπινοι τροποι να στρωνουμε τα ενυδρεια μας? :thumbup:

Δεν τα λυπαστε καθολου τα ψαρακια???Λιγο υπομονη θελει το hobby... :bowdown:

Το ενυδρείο ήδη έτρεχε 2μιση εβδομάδες αφού έβαλα τα πρώτα ψάρια. Ετσι κι αλλιως χωρις ψάρια στρωστιμο δεν γίνεται. Αμα αφήσεις νερό της βρύσης με αντιχλώριο και βακτηρια ακόμα και μετα απο 10000 χρονια δεν θα είναι έτοιμο.... :bowdown:

Συγνωμη για το ξεσπασμα μου :bowdown:

Δεν βαριέσαι... :)

Link to comment
Share on other sites

...Αμα αφήσεις νερό της βρύσης με αντιχλώριο και βακτηρια ακόμα και μετα απο 10000 χρονια δεν θα είναι έτοιμο.... :( ..
Σιγουρα?

Το (fishless cycling) στρωσιμο χωρις ψαρια εινα μυθος?

Οτι τα βακτηρια υπαρχουν παντου γυρω μας και δεν χρειαζεται να τπλακωνουμε το ενυδρειο με βακτηρια εμποριου αν εχουμε υπομονη στο στρωσιμο, ειναι φημη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πλέον το ενυδρείο είναι περισσότερο τροπικό παρά αφρικανικό... Ξύλα, τροπικά φυτα... Μπαίνουν τώρα εκει μέσα κιχκλίδες;

Αμερικανικες ναι ... αφρικανικες οχι.- :(

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ήδη έτρεχε 2μιση εβδομάδες αφού έβαλα τα πρώτα ψάρια. Ετσι κι αλλιως χωρις ψάρια στρωστιμο δεν γίνεται. Αμα αφήσεις νερό της βρύσης με αντιχλώριο και βακτηρια ακόμα και μετα απο 10000 χρονια δεν θα είναι έτοιμο.... :thumbup:

Δεν βαριέσαι... :(

Σε πληροφορώ φίλε μου ότι είμαι τελείως αρχάρια και με τη βοήθεια του φόρουμ αυτού, αλλά και με υπομονή μόλις 22 ημερών έστρωσα το ενυδρείο μου και έπειτα μπήκε το ψάρι μέσα. Και μετά από άλλες περίπου 20 ημέρες ένα zebra snail.

Το στρώσιμο έγινε ρίχνοντας μόνο 1 φορά ( στην αρχή), biotopol για στρώσιμο ενυδρείο και 1 φορά βακτήρια.

Απο εκεί και πέρα ΜΟΝΟ τάισμα με φυλλαράκια τροφή.

Οπότε το μόνο που πρέπει να έχεις είναι υπομονή. :)

Link to comment
Share on other sites

Αμερικανικες ναι ... αφρικανικες οχι.- :(

Ε;; Και αυτές θέλουν μαλακο/ουδέτερο νερό.

φίλε tsoum έχεις εντελώς άδικο!

Ώς προς τι;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω paradise fish τα οποία ζουν σε σχετικα ψηλό pH και έχω τα κατάλληλα λίτρα, αλλα είναι επιθετικά. Συμφωνείτε;

Τα είχε ποτέ κανένας και αν ναι, με τι συγκάτοικους;

Link to comment
Share on other sites

Ε;; Και αυτές θέλουν μαλακο/ουδέτερο νερό.

Πρεπει να ξεκαθαρισεις κατι.

Τροπικο ειναι και το αφρικανικο ενυδρειο.

Κιχλιδες ζουν και στην Νοτια Αμερικη (μετριο-μαλακο νερο, πολλα ξυλα, λιγα εως καθολου φυτα, λιγες εως καθολου πετρες)

και στην Αφρικη (σκληρο νερο, πολλες πετρες, σπανια εως καθολου φυτα, σπανια εως καθολου ξυλα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...